Yalvarıyorum sigarayı bırakın!

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
@mehmet.ali
Seni tebrik ediyorum.
Sigara %100 keyfi bir durum bağımlılık filan hikaye.
En basit örneği oruçluyken 12-15 saat o zehirden uzak durulabilirken neden daha uzun vadede uzak durulamaz?Bağımlılıkmı keyfiyetmi?
Bırakamayanlar nasıl oluyorda bırakamıyor?bukadarmı düşük bir iradeleri var?Ergen olsanız anlarım 19 yaşına kadar 3 yıl çevredeki marifetli abilerimiz vasıtasıyla ve gennçlik özentisiyle kullandım.
İster kızın ister topa tutun sigarayı bir yetişkin olaerak bırakamamak yada bırakamadığını söylemek acizlikten başka bir şey değil..

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Yaklaşık 15 yıl, haftada 1 veya 2 paket içmiş birisi olarak yazmak istedim.

Gün saymıyorum ama, kendi adıma bir milat olarak kabul ettiğim için hep aklımda.

15 Mart 2015 günü Sigara'yı bıraktım, o gün bu gündür de içmiyorum.

İçenlere de, bırakmalarını tavsiye ediyorum.

trabzonlu ozan

Daimi Üye
Tepki
419
Bisiklet
Carraro
bırakmak iyi bir şey olur da bağımlılık falan hikaye demek saçma, neticede nikotin bağımlılık verici bir madde.

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
@trabzonlu ozan
Bağınmlılığin boyutu var.
Rabbin için oruç tutarken içmiyorsunda devamında nasıl içiyorsun?
Keyfiyet..keyfiyet..keyfiyet...
Sigaraya bağımlı kalacak kadar irade ve akıl sahibi olamıyorlar.
Adamın bacağını kesiyorlar,kalp ameliyatı yapıyorlar,içersen öleceksin diyorlar halen bir idiot gibi içmeye devam ediyor..Ölsün gitsin o zaman çünkü tüm uyarılara rağmen bunu hakediyor.
Sonra çocuk diyor ben dedemi hiç görmedim.
Ne olmuş dedene yavrum?
Akciğer kanseri ve sigara kullanıma bağlı hastalıklardan b.k yoluna gitmiş..
Hımmm...
Bırakamadığını söyleyen bir bağımlıya deselerki tek bir sigara dahi içecek olursan bir yakınını kaybedeceksin içermi?g.t yermi?
Bu durumda bağımlıkımı keyfiyetmi?

• Beğen
Tepkiler: bilalfidanboy

trabzonlu ozan

Daimi Üye
Tepki
419
Bisiklet
Carraro
@Candan Biberci
öncelikle Rabbim için oruç tutmuyorum, dünyada oruç tutmayan insanlar da var
hani kan şekerimiz düştükçe vücudumuz yemek yemek istiyor ya, oruçluyken köfteler börekler baklavalar geliyor gözümüzün önüne
bu mantıkla sigarayı bıraktığımız gibi yemek yemeyi de bırakabiliriz madem oruç tutarken yemiyorsak demek ki vücut istemiyor diye
yani hem bağımlılık hem keyif olabilir, siyah beyaz çizgiler çekmeye lüzum yok, sigara bırakılırken de önce bağımlılıkla savaşılır, irade kontrolü, nikotin bantları vesaire
çünkü bağımlılık, iradenin basit bir evet/hayır sorgulaması değildir.

neyse, 4. satırdan sonra yazdıklarınıza katılıyorum, sigarayı bırakalım en iyisi hiç başlamayalım

• Beğen
Tepkiler: C.Biberci
Tepki
60
İsim
Cem Tuna T.
Bisiklet
Diğer
Merhabalar, henüz dün akşam birlikte olduğum insanla konuştuğumuz konu ile güncel olarak karşılaştım.

Aslında bir şeyin bağımlılığı ya da ihtiyacı ona yüklenen anlamla doğru orantılı olarak ilerliyor cümlesi ile bu konuyu özetledik.
Sonra yüklediğimiz anlamlara baktık...

Ben henüz 26 yaşında olan 13 yıldır sigara kullanan biriyim. Sigarayı övmem, tavsiye etmem, sorulduğunda iyi olarak yanıtlamam. Fakat özellikle spor odaklı forumlarda veya makalelerde konuların başında sigara geliyor.
Ben bir sigara tutkunuyum. Doğum günlerinde ailesi tarafından bir paket sigara ve bir çakmak hediye alınan bir insanım. Günümün yarım saatinde çay ya da kahve hazırlayıp, sırf sigaraya ayırdığım vakti herhangi bir etken bozmasın diye, en tenha yeri seçip, beni rahatsız edecek tüm etkenleri ortadan kaldırıp hatta ve hatta telefonumu bile kapatıp 2 adet sigara içen bir adamım. Hiç bir zaman ne kadar sigara içtim diye saymamış bir adamım. Harcadığım bir çok şeyi, bir eylemin sonucunun olumlu ya da olumsuz olacağını en ince ayrıntısına kadar düşünürken, sigaranın olumsuzluklarını hiç hesaplamamışımdır.
Evet bünyemi, sağlığımı ciddi şekilde etkilemiştir ve bunu farkedememişimdir.
Canım sıkıldığında, sevindiğimde, üzüldüğümde herhangi bir duygu yaşadığımda sizlerin hayatınızda bunu paylaştığınız nasıl insanlar varsa bende de sigara var.
Bir de bununla birlikte bir de lüksüm var. Bana kaderimi biraz olsun elime almış gibi bir hissiyat veriyor. Kör bir kaza kurşununa gitmek ya da ilerde hangi rahatsızlıklarla uğraşacağımı bilememektense başı çeken iki durum var. Biri kalp damar rahatsızlıkları, ikincisi ise solunum yolları kanserleri. En azından beni ilerde neyin beklediğini de biliyorum.
Hayatım boyunca hiç yarışmadım, ne kendimle ne de başka biri ile.. Yaptığım şeylerin daha iyilerini yapmak istediğim zamanlar oldu fakat bu bir vazgeçiş ya da gayret gösteriş olmadı.
Pratik çözümlerini, matematiksel ve fiziksel yönlerini aradım.

Yaptığım şeylerin daha iyilerini yapmak istemediğim zamanlar da oldu bunu en çok bisiklette yaşadım.
Ben tur bisikletçiliğine meraklı biriyim. Benim için günde kaç kilometre gittiğim hiç önemli olmadı. Ben belirli bir süre zarfında bir yerden bir yere ulaşmıyor, seyyah misali geziyordum. Günde 1 kilometre gitmem ya da 100 kilometre gitmem gerekmedi hiç, bu yüzden bunu ben belirledim. 100 kilometre gittiğim de oldu, gitmediğimde galiba asıl zevkli olan buydu.
Bir dönem profesyonelce ilgilendiğim bir spor olmuştu, masa tenisi...
Sigara yine ihtiyacım olan kondisyonun altına düşüremiyordu beni, yine etkisiz gelmişti.
Belki bir kaç yıl, belki yıllar sonra elbet sigara bedenime ''merhaba'' diyecek. Fakat benim kendim için yaptığım yorum da ne kadar zararlı olursa olsun, pişmanlık duymayacağım, sigaram olduğu sürece keyifli olacağım.

Kendi isteklerinizi belirleyin, hedeflerinizi, arzularınızı, olmak istediğiniz yerleri seçin. Bir sigara yakın, ya da kırıp atın.

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
@trabzonlu ozan
Haklısın ama yinede yineliyorum.
Keyfiyet ve irade.Nikotin bandı,e-sigara bunlar bile bağımlılar için oluşturulmuş bir pazar.
Ben bırakıyorum dedim ve o an bıraktım.Ergenlik hevesiyle 16 yaşında başlayıp 19 yaşında bıraktım.3 yıl devamlı içmekle 30 yıl arasında bağımlılık katsayısı farkı yok sadece ciğerinizi eğer yaşıyorsanız daha fazla tüketmiş oluyorsunuz..

Birde işin hastalık boyutu var.Ailenizi ve yakınlarınızı hastane hastane peşinizden sürüklemeye ve üzmeye ne hakkınız var?

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Candan Biberci Hocam size katılmıyorum. Siz bırakmış olabilirsiniz, zaten kısa sayılabilecek bir süre kullanmışınız. Ben günde 1.5 paket sigara içen bir insandım. Evet bırakılmayacak birşey değil hatta geçen sene 15 gün hiç yardımcı eleman olmadan ağzıma sürmedim. Fakat öyle şeyler oluyorki sigarayı bırakınca en basiti ağızda aft, burun kanamaları vs. En son diyorsunki içerim daha iyi ve yine yöneliyorsun sigaraya. Şimdi elektronik kullanıyorum, bu saydıklarım muhtemelen yine olacak fakat bu kez sigaraya değil elektroniğe sarılacağım çünkü bunlar gelip geçici şeyler. Yani iş sadece beyinde bitmiyor bilinenin aksine, fiziksel değişikliklerde oluyor. Beyinde biten kısmı bende şu şekilde, mesela bu cihaz likitle çalışıyor çok güzel tadı olan likitler olmasına rağmen ne yalan söyleyim ben ağzımın içindeki o kül tablası kokusunu arıyorum ve buldumda o likiti :) Allahtan sadece benim ağzımın içinde kalıyor o koku dışarıdan belli olmuyor :)

@Tuna Toksoy Kardeşim sen bir sıkıntısını görmemişin o yüzden bırakman zor. Zaten severek içiyorsun sevmek değil aşk olmuş senkisi. Şu an için bişey diyemiyorum faydasını tam anlamıyla görmediğim için nötrüm sana karşı :D

• Beğen

darkmuezzn

Üye
Tepki
1
İsim
mustafa pehlivan
Bisiklet
Bisan
bende bu gün bırakmayı düşündüm ve bırakıcam inş ... eskiden 15 dk yokuş tırmanırdım sigara yüzünden 2 dk gidemiyorum.. yaza kadar vucudum kendini toplar sigara etkisi gider.

• Beğen

serdarsezgin

Aktif Üye
Tepki
265
İsim
Serdar Sezgin
Bisiklet
Kron
@Caner Kaya dostum seni tebrik ediyorum. Mantığını nefsinden arındırmayı başarmışsın. Şu mesajınla bile beni mutlu ettin.

Diğer arkadaşlardan da kesin olarak bırakabilenler var mı merak ediyorum.
@volkan Öz , @ilkeromurtag , @Tunafish , @mehmet.ali , @Kuzey Ege

Ben nedensizce sigara içen genç biri gördüğümde üzülüyorum ve yine nedensizce sigarayı bırakan bir genç gördüğümde seviniyorum. O üzüntüyü size tarif edemem. İnsan hiç tanımadığı birinin kendi kendine yaptığı kötülüğe üzülür mü diyebilirsiniz ama ben üzülüyorum işte. Genç kardeşlerimi nedensizce çok seviyorum ve onların elinde sigara gördüğümde içim acıyor. Elimden ne gelse yapmaya hazır hissediyorum kendimi yeter ki bıraksınlar diye. (Yaşım 29 artık gençlikle orta yaşlılık arası bir yerdeyim ve o hızlı yaşları geçiyorum).

Ben hiç içmeyen biri olarak şanslı kesimdeyim. Ciğer filmlerim her zaman pırıl pırıl çıkar çok şükür.

• Beğen
Tepkiler: Caner Kaya

Adem Gül

Forum Demirbaşı
Tepki
217
Bisikletin böyle bir konuda sana muvaffakiyet sağlamış olması ne güzel :) Umarım bu davranışın diğer sigara içenlerede örnek olur. Zira bazen güzel bir havada sigarasıyla bütün günümü mahvedenlerin burnuna şaka oyuncakları satan yerlerdeki o pis şaka kokularından koklatasım geliyor. Zira içtikleri sigara ile hem burnumun direğini kırıyor hemde üzerime o leş kokularını sindiriyorlar. Heleki sigara içen arkadaşlarımla kışın hiç takılmıyordum. Açık havada buz gibi soğukta sırf sigara içebilsin diye donuyorduk.

Tepki
15
İsim
İlker Omurtağ
Bisiklet
Ghost
@Erkin Kalender aynen tez zamanda muhiti de değiştiriyorum :)

@serdarsezgin o gün zaten başlıktan bağımsız bir karar vermiştim ve güzel bir rastlandı oldu. O günden beri içmiyorum yer yer aklıma gelmiyor dersem yalan olur fakat halimden memnunum :)

• Beğen
Tepkiler: serdarsezgin

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Bir hikaye de ben anlatayım öyleyse... Babam çocukluğundan beri çok sigara içen biriydi. 30 yıl sigara içtikten sonra tüberkloz'a yakalandı. Doktor'u sadece ilaç tedavisinin işe yaramayacağını, sigarayı da bırakması gerektiğini söylemişti. Babam da azmedip sigarayı o gün bıraktı. Yaklaşık 6 ay sonra tedavisi bitti ve gündelik hayatına geri döndü. Sigara yüzünden verdiği kiloları geri aldı ve O zamanlardan bu yana yaklaşık 15 yıl geçti...

Geçenlerde sağlık bakanlığının sigara bıraktırma reklamında olduğu gibi, apartmanın merdivenlerini çıkarken hadi baba dedim ve bir anda önüme atıldı, 5 katı benden önce çıktı... O an dedim ki babam iyi ki sigarayı bırakmış....

Eğer sizin de sigara içen akrabanız, yakınlarınız varsa baskı yapmadan, sigaranın zararlarından bahsederek sigarayı bıraktırmaya çalışın. Burada önemli olan en önemli husus konuyu açan arkadaşın dediği gibi sigara içen kişinin iradesi... Eğer kararlılık yoksa, hangi tedavi görülürse görülsün, sigarayı bırakmak mümkün değil...

Wasabie

Daimi Üye
Tepki
1.235
İsim
ALİ ALPER
Bisiklet
Diğer
28 yaşındayım, allah'a şükür, bir defa bile denemedim şu zıkkımı. içenleri de gerçekten algılayamıyorum. astım hastasıyım bazen personel odasında içiyorlar öksürük krizlerine giriyorum bu zıkkımı içen adamlar yüzünden.

• Beğen

Alizee

Daimi Üye
Tepki
296
İsim
Ali
Hic unutmam cocukken, cevremizin arkadaslarimizin hepsi ictigi icin denemeye baslamistim. bi gun evden cikamadim ve bi baktim aboov, canim fena sigara cekti. iste orda hayatimda ilk defa anladim sigara icenlerin psikolojisini. daha once babamlara vs hep derdim, yav ne can cekmesi bunlar hep yalan dolan vs. neyse sozun ozu evden bi daha cikmadim o arkadaslarla :) ve sonuc basarili. baslamadan bitmis oldu o seruvende. sizi tebrik ediyorum. umarim esim dostum akrabam abim kardesim hepsi bir gun birakir, fakat cok zor.

Tepki
40
Bisiklet
Mosso
1 Nisan 2015 tarihinde tiryakisi olan babamla birlikte bıraktım, Şakaladık kendimizi :) Ama bu sigara denen melet biraz enteresan 1 haftadır günde 1 tane kaçırıyorum, şimdi böyle söyledim diye kızacaksınız bana ama ben şahsen hala kendisini seviyorum :)

Hayatında hiç başlamamış olan büyük eksiklik içindedir bence :)

erdsde

Aktif Üye
Tepki
100
İsim
Yücel
Bisiklet
Specialized
@Candan Biberci Herkes oruç tutmuyor bunu bilmek lazım. Ayrıca Oruç tutanlar da iftardan sahura kadar fazlasıyla sigara içiyorlar,. Gençlikte tek tük sigara içtim ama hiç bir zaman tiryaki olmadım. O nedenle sigara tiryakisi olmayanlar, sigara tiryakilerinin sigarayı bırakmakta neden zorlandıklarını tam olarak anlayamazlar. Özellikle ilk gençlik çağlarında sigaraya başlayıp (15-16 yaşlar) uzun süre sigara içenleri, sigarayı en zor bırakan ve sigaradan vazgeçemeyen grup olarak tespit etmiş bulunuyorum. (Tamamen kendi gözlemime dayalıdır) Sigaraya 15'li yaşlarda başlayanlar ile 22-25'li yaşlarda başlayanlar arasında bağımlılığın derecesi noktasında büyük fark var, içiş şekilleri dahi farklıdır. Babamdan örnek verirsem 15 yaşında sigaraya başladı, 55 yaşında (2006yılında)lenf kanseri olana kadar sigara içti, sadece kemoterapi sırasında ve sonrasında kısa bir süre sigarayı bıraktı şifa bulduğunu öğrenince gizli gizli içmeye başladı. Kontroller sırasında 2009 yılında akciğer kanseri olduğu ortaya çıktı, erken teşhis olduğu için sadece sol akciğeri alındı kemoterapi uygulanmadı, tedavi sırasında da yine sigarayı bıraktı. ( bazı akciğer kanserleri sadece sigara içenlerde görülür bazıları da hem sigara içenlerde hem de içmeyenlerde görülür. ) babamın akciğer kanserinin türü adenokarsinom dedikleri sigara içenlerde ve içmeyenlerde görülen kanser türüydü ve babam doktorun "sendeki kanser sigaraya bağlı değil" demesi üzerine bunu kendince olumlu görerek gizli gizli sigara içmeye devam etti( tek akciğeri olmasına rağmen) 2012 yılında da ilerlemiş akciğer kanseri nedeniyle teşhisten itibaren 2 ay içinde vefat etti. Evet sigarayı bırakmakta irade önemlidir, ama o kadar kolay olmadığını düşünüyorum. Görüştüğüm özellikle 15 yaşından itibaren aralıksız 15-20 yıl sigara kullananlar, sigarayı bırakma düşüncesinin dahi kendilerini ciddi manada rahatsız ettiğimi söylerler. Ben çocukken sigara paketi bitmediği halde babama akşamüstü çok sigara almışımdır, nedeni de paketteki sigaranın bütün bakkallar kapalıyken bitmesi olasılığı.