Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yalova-Termal(Sudüşen Şelalesi)-Haydariye Köyü-Gemlik-Mudanya Rotası Hakkında Yardım

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında Murat Ü. tarafından paylaşıldı.

1. Murat Ü.

Murat Ü. Kıdemli Üye

Adı:
    Murat
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Merhaba,

Umarım doğru başlığın altına açtım konuyu. Bir kaç arkadaş deniz yoluyla Yalova’ya geçip Sudüşen Şelalesi’ne gitmeyi düşünüyoruz. Oradan tekrar Yalova’ya dönmek yerine, Şudüşen Şelalesi’nden sonra Haydariye Köyü-Büyükkumla-Gemlik-Mudanya rotasını izleyip tekrar deniz yoluyla İstanbul’a dönebiliriz diye düşündük.
    Aklıma takılan nokta ise Sudüşen Şelalesi-Haydariye Köyü-Büyükkumla arasındaki yol. Bu yolu daha önce yapan var mı? Google Earth’de belli belirsiz bir yol var gibi gördüm ama emin olamadım.
    Yalova'dan sanırım 10:00 gibi başlayabileceğiz ve Mudanya'dan saat 21:00'a kadar İstanbul'a sefer var. Günübirlik rahat yapılabileceğini düşünüyor musunuz? Eğim Haydariye’den sonra yok denilebilecek kadar az gözüküyor. Tabi doğru çizdiysem :)
    Açıkçası abarttım mı rotayı bilemedim. İstanbul dışında ilk rotamız olacak. İstanbul'da Polonezköy, Tuzla ya da Yoros Kalesi gibi rotalara 60-70 km pedal çevirdim daha önce.

Rotayı daha önce yapan arkadaşlar varsa ve tecrübelerini paylaşırsa çok mutlu olurum.

Rota ve eğim bilgileri;

Teşekkürler

2. Melih AÇIK

Melih AÇIK Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Geçen yaz Bilecik-Kuşadası turumda Gemlik-Mudanya arasını pedalladım. Yol çok hoşuma gitmişti. Şöyle ki sabah 7 sularında o yoldan geçtim ve 2 taraf zeytin ağaçları, güzel kokular, etrafta dolaşan sincaplar... Çok güzeldi gerçekten. Anlatılmaz yaşanır cinsten. Tabi bu şekilde yol çok sürmüyor. Genelde düz fakat Mudanya'ya az bir mesafe kaldığında bir inip bir çıktığın dik yokuşlar var. Ama halledersiniz diye düşünüyorum. Sıkıntı olmaz :)

Murat Ü. bunu beğendi.
  3. Mehmet D.

Mehmet D. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Gemlik- Mudanya arasında altıntaş tarafında iki tane yokuş var. Onları da kolay halledersiniz pek sıkıntı olmuyor. 1 veya 1.5 saatte bitirirsiniz o yolu

Murat Ü. bunu beğendi.
  4. Cihan Soyugazi

Cihan Soyugazi Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Merhaba,ben daha önce sudüşeni gittim yolu fena değil ancak rampalı biraz halledilebilir daha ilersine gitmedim ,turu ne zaman gerşekleştirmeyi düşünüyorsunuz acaba belki eşlik edebiliriz duruma göre...

Murat Ü. bunu beğendi.
  5. Antares

Antares Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Çok isteğim bir rota fakat konaklamasız beni zorlar. Hangi gün gitmeyi düşünüyorsunuz bilmiyorum ama hafta sonu Mudanya yolu üzerinde (Kurşunlu) kalıyor olacağım çay ve ihtiyaç molası verebilirsiniz :)
    Bende bisikletle gitmek istiyorum bir gün nasıl olsa kalacak yer var.

Murat Ü. bunu beğendi.
  6. Çetin ŞAHİNÖZ

Çetin ŞAHİNÖZ Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Selam dostum;
    şelale yolundaki rampalar çok da kolay değil bence, performansa göre değişir tabii ama 10 kişilik grubumuzdan sadec tek kişi yürümeden çıktı bilgin olsun

aşağıda gezimizin linki var okumanı tavsiye derim.

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=131382

Murat Ü. bunu beğendi.
  7. Murat Ü.

Murat Ü. Kıdemli Üye

Adı:
    Murat
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Evet yolun güzelliği ile ilgili çok şey duydum. O yüzden Sudüşen Şelalesi’nden sonra Mudanya’ya kadar devam etmek istedim. :)

Gemlik - Mudanya arası 1 - 1,5 saat sürecekse o zaman çok iyi :D

Merhaba, 14 Haziran Cumartesi günü iki arkadaşımla beraber gerçekleştirmeyi düşünüyorum. Eğer kesinleşirse hep beraber gidebiliriz neden olmasın :)

Davetiniz için çok teşekkür ederim. :) Ben 14 Haziran Cumartesi günü olarak düşünmüştüm. Açıkçası ilk başta Sudüşen Şelalesi’ne kadar düşündüm ama sonra aklıma Mudanya’ya kadar devam etmek geldi. Bende Şelale’den sonrası için arkadaşlarımın ve hatta benim devam edip edemeyeceğimizden emin değilim. Zaman olarak da beni düşündürmedi değil. Ancak Gemlik - Mudanya arası çok yokuş yoksa ve 2 saatte bitebilme ihtimali varsa olabilir gibi geliyor. Turu netleştirebilirsek katılmak isteyen arkadaşlarla beraber gitmek isterim.

Evet şelale yolunda sağlam bir rampa varmış. Link için teşekkür ederim. Biraz daha kafamda oturdu yol ve manzarayı gördükçe daha çok istedim. :)

Benim burada merak ettiğim en önemli nokta Sudüşen Şelalesi’nden sonra Haydariye Köyü’ne giden yol. Böyle bir yol var mı? Varsa eğer yol nasıldır? Aşağıdaki görselde anlaşılıyor mu bilmiyorum ama işte Sudüşen Şelalesi - Haydariye Köyü arasında orman yolu var sanırım. Bu yolu kullanarak Haydariye Köyü’ne oradan da Gemlik yönüne giden arkadaşımız varsa ve tecrübesini paylaşırsa memnun olurum.

Haydariye Köyü’nden sonra sert bir iniş gözüküyor. Ondan sonra da eğim yok gibi. Sudüşen Şelalesi’ne çıkan yokuşta enerjiyi çok tüketmezsek bitişi Mudanya’da yapabiliriz gibi geldi. :D Yoksa ben çok mu uçtum?
    En kötü Sudüşen Şelalesi’ni görüp geri Yalova’ya döneriz. Maksat gezmek, keşfetmek, eğlenmek ve eğer katılacak başka arkadaşlar olursa tanışmak değil mi?

Başlığı sadece yol ile ilgili danışmak için açmıştım ama bu rotayı yapma kararı alırsam 14 Haziran Cumartesi günü yapmayı düşünüyorum. Katılmak isteyen olursa memnun olurum.

8. Antares

Antares Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Gemlik Mudanya arası bol rampalı ve zigzag :)

Murat Ü. bunu beğendi.
  9. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Sudüşen şelalesine gelmeden Termal yolunda da güzel yokuşlar mevcut, sudüşen yolu emin olun çok yorucudur, Yalova'da yaşadığım için o yollarda çok pedalladım, İstanbuldan gelen arkadaşlarım yada farklı illerden gelenler sudüşene gidene kadar şaftları kaymışlığı vardır :) , normal bir sürücü eline alıp devam eder genelde. Kendimden örnek vereyim, bir gün sudüşen yolunda pedallarken yokuş ıslaktı, yol bisikleti kullanıyorum, yokuşu çıkarken boşa pedal attığımın farkına vardım, yokuş o kadar dikti ki lastiklerim yokuşta bisikleti çekmemeye başladı :), neyseki spd sayesinde daha orantılı güç verip duraksamadan çıkmıştım. Kısacası Yalova dan Sudüşen 25 km dir ancak 50 km kadar yorar diyebilirim, ondan sonraki yollar genelde iniş ve keskin virajlar var, kumlaya inerken güzel bir manzarada eşlik edicektir. Gemlik'ten Mudanya ya 31 km yazıyor, benim bildiğim Gemlik çıkışında Bursa yolunda uzun çıkış ve inişler var daha sonrasını net bilmiyorum ancak yorucu olacaktır, demek istediğim aklınızda basit bir 73 km oluşmasın, performansı iyi kafa dengi arkadaşlarla zevkli bir rota olucaktır eminim.

Murat Ü. bunu beğendi.
  10. Çetin ŞAHİNÖZ

Çetin ŞAHİNÖZ Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Aynen, Mustafa çok güzel anlatmış. Biz tabii tek sefer gittiğimiz için hakim olamadık rotaya.
    Ama bisiklet turculuğunda elde yokuş çıkmak ta var, yani çıkamadığın rampayı yürürsün çekinecek bir şey yok.

Rotanın devamına bakarak sudüşene vardığında geri mi dönmek kolay devam etmek mi karar verirsin, her iki seçeneğe de hazırlıklı olmalısın.

Tur bittiğinde iyi ki gitmişiz diyeceğine de garanti veririrm.

Murat Ü. bunu beğendi.
  11. KAZIM ARDA

KAZIM ARDA Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Murat arkadaşım merhaba...
    Sizin bahsettiğiniz rotayı bizde planlamıştık.Ama bizim tabi birde Yalova'ya dönüşümüz olacağından bir varalım şelaleye gidince, ya o Haydariye yolundan gidebildiğimiz kadar gidip döneriz yada tornistan döneriz dedik. (Birde Termal den ilçe merkezinden (Yıldız termal otelin yanından ) trekking parkuru var çok güzel stabilize doğayla içi içe bir yol şelalenin 2-3 km kala asfalta bağlanıyor size o giderken o yolu önerebilirim....dönüşü asfalttan yaparsınız.)Fakat vardığımızda piller fazlasını kaldırmadı ve şelaleden geri döndük ama dediğiniz yolu kullanamadık. Turumuzun fotoları mevcut ...size şimdiden kolay gelsin bence sizde şelalede kararınızı verirsiniz sevgiler bol pedallamalı günler...

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=133077&highlight=

Murat Ü. bunu beğendi.
  12. Gürkan Ç.

Gürkan Ç. Forum Bağımlısı

Seviye:
    Rota çok güzel. Umarım güzel bir gezi olur.

Murat Ü. bunu beğendi.
  13. Murat Ü.

Murat Ü. Kıdemli Üye

Adı:
    Murat
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Bilgilerini paylaşan bütün arkadaşlara teşekkür ederim. Şelale'den sonrası için emin değilim. Belki de ilk sefer için Şelale'ye kadar gidip dönmek, bir sonraki sefer Mudanya'ya kadar denenebilir.

Eğer bir aksilik olmazsa 14 Haziran Cumartesi günü yapmak niyetindeyim. İstanbul'dan ya da Yalova'dan katılmak isteyen arkadaşlar olursa beraber gerçekleştirebiliriz.

İlk sefer ile Yalova'ya geçebiliriz diye düşünüyorum.

http://www.ido.com.tr/tr/tarifeler/2014-bahar-tarifesi

Eğer olur da Mudanya'ya kadar devam edilirse bu da İDO'ya alternatif BUDO'da var. https://budo.burulas.com.tr/

Katılmak isteyen arkadaşlar olursa ve rota ile ilgili önerileri de olursa güzel olur. Amaç keşfetmek ve tanışmak.

14. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    14 Haziran günü bir düğünümüz var ancak müsait olursam size sudüşene kadar eşlik edebilirim.

Murat Ü. bunu beğendi.
  15. Murat Ü.

Murat Ü. Kıdemli Üye

Adı:
    Murat
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Memnun olurum eğer katılmak isteyen olursa.

16. Murat Ü.

Murat Ü. Kıdemli Üye

Adı:
    Murat
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Memnun olurum eğer katılmak isteyen olursa.

17. iogee

iogee Bi Garip Yolcu !!!

Adı:
    Onur GEBEN
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Dostum cumartesi günleri işim olmazsa (%70) ben düşünüyorum dediğin gibi Yalova feribot devamı mudanya akşama istanbul güzergahı arkadaşların dediği gibi zor olsa da günü birlik tamamlayacağımızı düşünüyorum. Kesin dönüşümü perşembe yaparım sana uygunsa :)

Murat Ü. bunu beğendi.
  18. Murat Ü.

Murat Ü. Kıdemli Üye

Adı:
    Murat
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:

Merhaba Onur. Olur ben aslında arkadaşların yorumlarından sonra Yalova-Sudüşen Şelalesi-Yalova düşünmüştüm. Daha sonra yolun durumunu görüp bir ya da iki hafta sonra aynı rotayı Mudanya'ya kadar yaparım dedim. Ön bir keşif olur ne dersin?

Ben saat 08:35'deki Bostancı-Yalova seferi ile gitmeyi düşünüyorum. Çamlıca'da oturduğumdan saat 06:00 ve 07:00'daki Pendik seferlerine yetişmem çok zor. Sanırım sende Kartal'da oturuyorsun.

Katılmak isteyen başka arkadaşlar da olursa 14.06.2014 Cumartesi günü beraber pedallayabiliriz.

19. hertugrul2004

hertugrul2004 Yeni Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    ben de gelmek istiyorum ..

Murat Ü. bunu beğendi.
  20. Murat Ü.

Murat Ü. Kıdemli Üye

Adı:
    Murat
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Tur ile ilgili kirlilik olmaması adına yeni bir başlık açmak istemedim. Katılmak isteyen arkadaşlarla buradan organize olabiliriz.

Tarih: 14 Haziran 2014 Cumartesi
    Rota: Yalova İskele - Sudüşen Şelalesi - Yalova İskele

Ben Bostancı iskelesinden 08:35'de ilk seferle gitmeyi düşünüyorum. Saat 09:40'da Yalova'da oluyor. Dönüş gene (İDO'nun sitesinden bakıyorum) 19:30'da Yalova'dan.

Benim İstanbul dışına ilk turum olacak bir aksilik olmaz ve gerçekleştirebilirsem. İstanbul ve Yalova'da bu geziye katılmak isteyenlerle tanışmak ve beraber pedallamak isterim.