Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

yalnızken kalp krizi....

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında HAKAN VİDİLLİ tarafından paylaşıldı.

1. HAKAN VİDİLLİ

HAKAN VİDİLLİ Yeni Üye

Seviye:
    mailime gelen bir mesajı sizinle paylaşıyorum.
    Yalnız başınızayken kalp krizi geçirirseniz nasıl hayatta kalırsınız?

Pekçok insan kalp krizi geçirdiği sırada tek başına oluyor;etrafta yardım edecek kimse bulunmuyor.kalp atışları düzensizleşen ve kendisini bayılacakmış gibi hisseden birinin bilincini yitirmeden önce yalnızca 10 saniye kadar zamanı vardır.bu durumda ne yapmamız gerekir?

- paniğe kapılmadan üstüste kuvvetlice öksürmeye başlayın.
    - öksürmeden önce,her seferinde derin bir nefes alın;öksürükleriniz güçlü olsun
    derinden gelsin ve uzun sürsün,tıpkı göğsünüzde birikmiş balgamı atmaya çalışır
    gibi öksürün.
    - her iki saniyede bir derin nefes alıp öksürün ve bunu ya yardım gelene dek
    ya da kalp atışlarınız tekrar normale dönene dek sürekli yapın.

Derin nefes almak ciğerleri oksijenle doldurur.öksürmek kalbe tazyik yapar ve kan dolaşımını rahatlatır.kalbe uygulanan bu tazyik,kalbin normal ritmine dönmesini kolaylaştırır.bütün bunlar size,bilincinizi kaybetmeden önce hastaneye yetişecek zamanı tanır.

Kaynak olarakta;article published on no.240 of generel hospıtal rochester , diye not düşülmüş. saygılarımla

2. Hasan Oğuz

Hasan Oğuz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Güzel ve mantıklı bilgiler. Allah kimseyi kullanmak durumunda bırakmasın.

3. HAKAN VİDİLLİ

HAKAN VİDİLLİ Yeni Üye

Seviye:
    yukarıdaki mesajıma bir ekleme yapmak istiyorum.ben bu konuyu başka kaynaklardan araştımadan yazdım.siz arzu ederseniz araştırın,doğruluğuna kanaat getirirseniz, form dışında başka kişilerlede paylaşabilirsiniz.bu bilgiler belki birimizin hayatını kurtarır birgün.saygılarımla,

4. tolgayalcin

tolgayalcin Forum Bağımlısı

Seviye:
    inşallah kimsenin bu bilgilere ihtiyacı olmaz. fakat kulağımızda küpe olmasında fayda var... Teşekkürler.

Onur Kahraman bunu beğendi.
  5. bislet

bislet Kıdemli Üye

Seviye:
    Kalp krizi için dil altı hapları var,bunlardan bir tane ne olur olmaz diyerek yaşı geçkin insanlar her zaman yanında taşısa,gerektiğinde kullansa zararı varmıdır.
    Yani her kalp krizi için bu haplar iş görürmü?
    Doktor arkadaşlarımız var ise,bizi bilgilendirebilirlermi acaba?

6. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    teşekkürler hayat kurtarıcı bilgiler için .

7. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Bu dil altı haplarının içeriği, etken maddesi nedir acaba, o zaman bir şey söyleyebiliriz belki.

Ancak şunu da belirtmek istiyorum, kalp krizi bir gecede meydana gelmez, yıllar içinde kötü yaşam şekilleriyle, kötü beslenme profilleriyle, üstüste biriken zaman içinde yaratılır, daha doğrusu biz yaratırız, sonra bir gün kalp krizi geçirince kalbi suçlarız, kalbin bir suçu yok, o görevini en iyi şekilde yapmaya çalışıyor, biz uyurken bile, bir sürü stres, kolestrol, kötü yağlarla işini güçleştirmemize rağmen.

Şerif Şentürk ve Mehmet Keten bunu beğendi.
  8. Mehmet Keten

Mehmet Keten Forum Bağımlısı

Seviye:
    çok doğru.kalbimiz bize en iyi şekilde hizmet vermeye çalışıyor ama insanlar beslenmesine ve özellikle sigaraya ve alkole dikkat etmeyip içmeye devam ettiği sürece kalp krizi kapıda demektir.geçenlerde tanık olduğum bir olayı anlatmadan geçemeyeceğim şöyleki :

30 yıldır sigara içen bir kişi bende kalp çarpıntısı başladı dedikten sonra hemen oturup sigara içmeye başladı :)

9. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    İşte ben buna çılgınlık derim, kimileri intihar da diyebilir. :rolleyes:
    Şimdi doktor bu insana müdahele etse ne fayda, bile bile kendine kötülük eden insanlar sonra da benim başıma şu geldi, yok kalbim sorunlu diyor, yok bizim ailede kalp var diyor, sonra da oturup don yağlı etleri yiyor, sigara içiyorlar, strese yenik düşüyorlar, kalp bu kadar şeye tahammül edebilir mi ?

10. galin petrov

galin petrov Üye

Seviye:
    Verdiginiz bilgiler icin cok tesekkurler..