Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yalama yapmış vida yuvası

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Enis Özer tarafından paylaşıldı.

1. Enis Özer

Enis Özer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arkadaşlar birkaç gün önce gidon boğazının vidasını sıkarken vidanın yuvasını yalama yaptırdım. Vida yuvasını tamir etmenin bir yolu var mı? Yada ne önerirsiniz ne yapmam lazım?

2. huseyin kılıc

huseyin kılıc Forum Bağımlısı

Seviye:
    tornacıya götür klavuzla yeni yol açarlar dostum

3. emre özbay

emre özbay Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Peki aynı çözüm yolu hidrolik fren koluna oluyor mu ? :D Resimde gösterdiğim vida yuvası yalama oldu:
    Üstteki vida tam sıkışmıyor,boşa gönüyor.Bunun da fren sistemime ve güvenliğime zararı olacağı kanısındayım.Ne yapılmalı tornacı yeni yol açabilir mi ?

4. U BoRa

U BoRa Kaptan

Seviye:
    Şöyle bir parça var;

İngilizce'si heli-coil ama sanayide ne derler adına bilemiyorum. Daha önce bi montaj ustasından helikoyil antin kuntin gibi bi isim duymuştum :) Bozulmuş deliğe bunu oturtup içine yeni bir civata takıyorlar çap değiştiği için. Şu şekilde oluyor;

Bu kısımda kullanılabilir mi, kime yaptırabilirsin, ne denli güvenli olur bilemiyorum ancak aklıma bu geldi ilk olarak.

Cyclist999 ve emre özbay bunu beğendi.
  5. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Enis bey,
    Hüseyin beyin dediği gibi gidon boğazı gibi parçalara yeni bir diş açılabilir fakat fren kolu gibi hassas ve içeriği ince olan bir parçaya bu işlem uygulanmaz. Yada ben duymadım :rolleyes:

6. Ahmet Özcan

Ahmet Özcan Aktif Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Civatanın yeri ,çapı ve özel bir baş kısmı olması nedeniyle bozulan yere yeni bir diş açılma işleminden sonra orada kullanılan civatanın daha geniş çaplı olanı ile değiştirilmesini gerektirir ki bu mümkün değildir veya çok zor bir işlem tornacılık açısından.Ayrıca dişi bozulan yerin (yuvanın) diş açıldığında etrafındaki hidrolik yağ haznesine ve yağ yollarına da zarar vermemesine dikkat edilmesi gerekiyor. Çözüm 1:Civata üzerine birkaç tur teflon(su tesisatlarında sızdırmazlık sağlayan beyaz ince izole bant a benzer madde) sarıp sıkmayı deneyin. Çözüm 2: Oto motor tamircilerinin kullandığı sıvı conta sürerek civatayı yerine hafifçe sıkmak.Çözüm 3: Yeni bir fren kolu olmak ki bence en mantıklısı.

emre özbay bunu beğendi.
  7. muhiddin

muhiddin Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    gidon bogazınızın tek vidası bu yalama olduysa oncelıkle kullandıgınız anahtarın yarım mılım buyugunu alın..sonra gıdondakı butun vıdaları cıkartın sonrada gıdonun ustundekı fren kolunu ve vıtes kollarını sökun.sonrada gıdonu cekın cıkartın.sonra yarım mılım buyuk aldıgınız alyanı yala olmuş yere çakın(alyan markası olarak izeltaşı önerırım)sonra dönderin çıksın..eger boylede olmadı derseniz oynayan kısmı azıcık egerek baskı uygulayın ve dönmesını saglayın sonrada olay bıtmıstır:)detaylı bılgı ıcın özeldende yardımcı olabılırım saygılar.

emre özbay bunu beğendi.
  8. Mehmet Altuğ

Mehmet Altuğ surrender.to.music

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Vidaya Loctite 243 sürmeyi deneyebilirsiniz.

9. emre özbay

emre özbay Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    O söylediğiniz sıvıyı sürersem bu sefer hiç açılmayacak. Hava yapma vb durumlarda ne yapacağım ?

10. Mehmet Altuğ

Mehmet Altuğ surrender.to.music

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Yok, açılır. Loctite 243 orta derecede kuvvetli bir yapıştırıcıdır. Youtube'da bisiklet tamir, montaj videolarını bir inceleyin, vidaları, civataları monte ederken genellikle 243 kullanılıyor.

11. Enis Özer

Enis Özer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar, tarihe dikkat ettiğiniz üzere 5 sene oluyor bu sorunu yazalı. Çözüm olarak 5 sene, sanayide tornacıya götürdüm, helicoil denilen parçayı içine ekledi ve o şekilde yıllarca sorunsuz kullandım ve hatta başka bir arkadaşıma verdim, şu anda kullanan arkadaşta sorunsuz kullanmakta. Fakat gidon boğazı tamamen aluminyum olduğu için güvenli bir şekilde yapılması kolaydı, aynısını fren kolu için söyleyemeyeceğim. Yapılması mümkün belki ancak güvenliği tartışılır. O yüzden ben olsam, yeni bir fren kolu arar bulur değiştirirdim.

Furkan TK ve Edip Dinçer bunu beğendi.