Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yalama olan vida nasıl sökülür?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Erhan_Yılmaz tarafından paylaşıldı.

1. Erhan_Yılmaz

Erhan_Yılmaz Kıdemli Üye

Seviye:
    arkadaslar gidon bogazindaki bir vida yalama oldu alüminyum cikaramiyorum :(
    alyan disleri tutmuyor bu konuda pratik bilgisi olan varmi ? paylasirsaniz sevinirim..;)

Cem Unden bunu beğendi.
  2. M.Burak KARADAĞ

M.Burak KARADAĞ Onursal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Abi vida dişleri mi yalama oldu yoksa vidayı açmak içijn kullnadığımız boşulmu yalama ;:?

Erhan_Yılmaz bunu beğendi.
  3. Mustafa Volkan Koca

Mustafa Volkan Koca Forum Bağımlısı

Seviye:
    Alyan vidan çok ufak değil ise bir demir çubuğu içine sokup ufak bir kaynak attırabilirsin demir cubuğun ucunu bükerek çevire çevire çıkartırsın veya tornacıya git o halleder;)

4mm den ufak olmamak kaydıyla bu işemleri yaptırabilirsin daha önce başıma gelmişti 3mm alyanı yalama yaptırdım:( kaynak gircek yer olmadığı için kaynak atamadık tornacıda çok ufak olduğu için yapamadı kolay gelsin.

4. ali can çalış

ali can çalış Kıdemli Üye

Seviye:
    vidanın üzerine freze uçla veya karbon separe ile düz ağız aç, aynı düz tornavida girecek şekilde sonra düz tornavida ile açarsın.

Mehmet Alay ve Erhan_Yılmaz bunu beğendi.
  5. Sabri Atalay

Sabri Atalay Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Merhaba,
    Bir tornacıya gidin.
    Uygulama şöyle Vidayı önce tam merkezinde delip sonra ters diş açıcak,yani sola çevrilince sıkmalı.Açtığı bu ters dişe uygun vida monte edicek. Vida sıkma işlemini sola doğru yapacağı için bir noktadan sonra sizin başı yalama olan vida gevşeyecektir.Zamanında kafası kopan çelik civata için yaptırmıştım.Sizin vida aluminyum daha yumuşaktır. İyi bir ustaya denk gelin derim.
    Kolay gelsin.

Kıvanç ERTÜRK ve Erhan_Yılmaz bunu beğendi.
  6. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Tornacıya gitmeye çok gerek yok aslında 5dk. lık bir iş. İnce bir eğe ile vidanın ortasında bir oluk açın, uygun kalınlıkta bir düz tornavida ile çıkarın. Birkaç sefer yalama olan rotor vidalarını bu şekilde sökmüştüm.

Kuzey Ege, kasapogluu ve Erhan_Yılmaz bunu beğendi.
  7. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Arkadaş gidon boğazında ki civata demiş yukarıda söylenenlerin bir çoğu o bölgede yapılamıyor.Yani tornavida ağızı açamazsın oraya açmaya çalışırsan boğazı cok çizersin.Kaynak ile başka civata kaynattıramazsın o kısım aliminyum oldugu ıcın yuksek ısıya dayanamaz erir ve boğaz yine zarar görür.Sırasıyla yapman gerekenler bana göre:ilk olarak daha kaliteli bir alyan takımı ile tekrar dene bu arada 5 alyan mı civatan yoksa t25 fransız alyanı mı? t 25 ise bır büyüğü ıle deneme şansın yok.Bu şekilde cıkaramaz isen diğer yöntemleri uygulayamazsın gerekli alet edevat anca bir tornacıda olur.Ortasına cok ince bir delik açıp yukarıda bır arkadaşın bahsettiği ters kılavuz ıle cıkarabılırsın.Çok sıkıldıysa eger civata o incelikteki ters kılavuzun gücü yetmez yine cıkmaz.Son ve kesin çözüm ise o civata yanılmıyorsam 4 metrik civata yada 5 metriktir.Bire bir matkap ucuyla civatayı komple delip geçmektir dişlere zarar vermeden o da ustalık işi yine bır tornacı lazım.Benım başıma daha önce gelmişti yarım saat uğraştırmıştı en son yöntem ile aldık cıvatayı en sonunda.

Emrah Pektaş ve Erhan_Yılmaz bunu beğendi.
  8. semih59

semih59 Forum Bağımlısı

Adı:
    Semih Saygın
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    alyan ile beraber tornavidayı alyanla beraber yalama olan yere sok boşluk bırakma ufak tornavida olabilir kolay gelsin

9. mustafa gökce

mustafa gökce Aktif Üye

Seviye:
    bence en güzeli ufak bir yige ile sadece vidaya bi oluk ac sorada düz torna vida ile sök

10. Gökhan BİROL

Gökhan BİROL Forum Demirbaşı

Adı:
    Gökhan Birol
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Arkadaşlar dün aynı olay başıma geldi, civatadaki alyanın gireceği yuva aşındı ve çeviremez olduk. Önce bir eğe ile tornavida için bir girinti açtık, denedik, sıkışmış vidayı açamadık. Sonra vidanın üzerine çekiçle sert bir şekilde bir kaç sefer vurunca biraz yerinden oynatabildik ama hala çok sertti. Bu sefer alyan başı tornavida ile de aşınınca mecburen matkaba ince bir uç takıp, alyanın dönüş (sökülüş) istikametininde (saat yönünün tersine) dikkatlice ufak ufak zorlamaya başladık. Sonra nihayetinde açıldı ama çok uğraştık, çok dikkat gerektiren bir konu bu. Lakin boğaza zarar verebilirsiniz ki gidon boğazındaki boya epey bir rezil oldu. (neyse ki siyah oje ile boyadık)

Arkadaş ayrıca şu konuya da değineceğim, bunları neden böyle hamur gibi malzemeden yaparlar hiç anlayamam. Alyanı takıyorsun, biraz zorluyorsun, hop vida erimiş, yalama olmuş. Vidanın sıkışıp açılmaması durumu bir arkadaşımın başına da gelmişti, hiç yalama olmadan, vahşice bir güç uygulayarak açabilmiştik. Neden çünkü vida kaliteliydi. Maalesef kalite bir çok alanda yerlerde...

11. M. Kemal G.

M. Kemal G. Yeni Üye

benzer bir olay da dün benim başıma geldi. arka fren ayağının kadroya tuttuğu allen vidanın başı yalama oldu. bir büyük anahtar da döndermiyor? çok sert. düz tornavidanın açabileceğini sanmıyorum açıkçası. sizce ne yapmalıyım?

12. aeneskral

aeneskral Allah için NAMAZ'a dur ey müslüman!

Adı:
    Abdulkadir Enes KIRAL
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    rc hobide bu gibi olaylar çok başımıza gelir. bir kaç yöntem var. açıklayayım;
    -öncelikle dremel gibi bir aletiniz varsa düz bir çizik atın ve normal tüz tornavida ile döndürmeye çalışın.
    -vida nasıl olsa çöp olduğundan tornavidanın ucuna pattex sürün ve kuruyuncaya kadar yalama olmuş vidanın üzerinde tutun. kuruduğundan emin olduğunuzda baskılı ve hızlı bir şekilde açmaya çalışın. bir hakkınız var unutmayın.
    -eğer vida yuvasına yani dış çepere zarar vermeyecekse elinizden geliyorsa ince matkap ucu ile vidayı çıkartabilirsiniz. bu biraz risklidir. çepere zarar verirseniz çıkarsanız bile sonraki temiz vidayı takamazsınız.
    bunlardan birini veya bir kaçını deneyebilirsiniz. birisi mutlaka etkili olacaktır diye düşünüyorum, kolay gelsin.

13. Yağız Gökmen

Yağız Gökmen sen kapatma ben seni areyceğim

Adı:
    Yağız GÖKMEN
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    valla bende nasiplendim yardımdan :)

14. Murat.Bagci

Murat.Bagci Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    kimse dememis cok daha basit bi iki yontem var . vidanin ustune japon yapistirici dokun ve tornavidayi yapistirin sonra rahatca cikarabilirsiniz :) ya da oncelikle bi plastik bant gibi bi seyi vidanin ustune koyup tornavidayla iyice bastirarak cevrimeye calisin once terse cevirip sonra normal yonde cevirince cikacaktir.

Hayirli gunler.

edit: Konu 2010 da acilmis gormemisim :D

15. Atilay

Atilay Yeni Üye

Adı:
    Ate
    Seviye:
    Evde matkap ve çok ince uçlu aparatı varsa vida ortadan delerek yalama vida sökülebilir, bende gidon boğazında öyle halletmiştim.

16. M. Kemal G.

M. Kemal G. Yeni Üye

arkadaşlar, ben problemi hallettim. benim sıkışan ve kafası yalama olduğu için açılmayan allen vidam arka fren ayaklarından birini kadroya tutturandı. daha önce söylediğim gibi. dolayısıyla vidanın yeri uygundu. önce bolca wd40 sıktım ve iyice içine sızmasını bekledim. bir 10 dk sonra da tesisatçıların kullandığı ayarlı boru anahtarı vasıtasıyla söktüm. normal pensenin sapı yeterli gücü vermeye yetmedi. daha uzun saplı olduğu ve daha iyi kavradığı için onu kullandım.

yöntemleri yazalım ki okuyanlar da faydalansın tecrübelerden.

17. Yusuf Ziya Aktaş

Yusuf Ziya Aktaş Bayburtlee:)

Adı:
    Yusuf Ziya AKTAŞ
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Yeni konu açmaktansa bu konuya yazmak daha makul geldi:) Arkadaşlar benim B'twin Fit5 bisikletimde arka fren ayağında fren ayarının yapıldığı incecik alyan vida alyan anahtarın oturduğu yerden yalama olmuş. Her ne kadar sıfır pabuç alınca sorun çözülecek olsa da o vidayı çıkartmak istiyorum. Vida 2'lik alyanla açılıyor sanırım. Cidden çok ince.. ne gibi çözümler önerirsiniz? Şimdiden teşekkürler..

18. Hamid Asım

Hamid Asım Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Yalama vidanın başının alt kısmınından yukarı kastırmanız ve yalama olan bölümün altındaki sağlam dişleri kullanarak vidayı normal allen anahtarla sökme yönüne çevirerek çıkartmanız lazım.
    Bunun için ağzı açık anahtar şeklinde bir aparata ihtiyacınız var ancak kargaburun vb ince uçlu bir aletle de vida başını yukarı doğru kastırarak çıkartabilirsiniz. Bunlardan sonuç alınamaz ise özel bir aparat yapmak gerekebilir 1.5-2mm kalınlığında 1cm eninde bir lamanın uç kısmını sökmek istediğiniz vidanın diş çapından 1mm fazla bir matkap ucuyla lamanın uç kısmına yakın delip sonra taşlama ile deliği yarım ay şekline getireceksiniz ve bu aparatla vidayı yukarı kastırıp sökeceksiniz kesin çözüm budur. Eğer allen vida başı altıgen formunu tamamen kaybetmiş ise ince bir elmas eğe ile düz bir çizik atıp sonrasında düz tornavida ile çıkartabilirsiniz. fotoğraf atarsanız daha rahat yardımcı olabilirim.

Yusuf Ziya Aktaş bunu beğendi.
  19. kasapogluu

kasapogluu Kıdemli Üye

Adı:
    onat
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bogazi sıkan 2 vida olması gerekiyor, diğer vidayı sikabildiginiz kadar sıkın(yalama yaptirmamakta ve aşırı zorlamamakta fayda var) bu islem yalama yapan vidayi bi nebze boşa çıkaracaktır, daha sonra yeni ve kaliteli bir alyani cekicin ufak darbeleriyle iceri sokun ve yavaş ve dikkatlice deneyin buyuk ihtimal bir veya iki şansınız var. Kolay bi islem bence mutlaka deneyin aklima bu geldi. Kolay gelsin

Yusuf Ziya Aktaş bunu beğendi.
  20. ismail.yüksel

ismail.yüksel Forum Demirbaşı

Seviye:
    2 mm allen ile açılanlar çok hassas oluyor arkadaşlar aman dikkat en ufak tork fazlasında yalama yapar.