Yakınımızdaki Trafik Canavarları

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Arkadaşlar ben bıktığımı söylebilirim bu işten. Yabancılar, Türkiye' de araç kullanmak çok riskli dediklerinde abarttıklarını düşünüyordum ama son bir yıl içinde trafikte bisikletle de olsa aktif yer aldığımdan dolayı bazı şeyleri çok yakından görebiliyorum.

Çok mükemmel bisiklet sürdüğümü söyleyemem. Genelde bir Avrupalı gibi düzenli ve kurallara uygun şekilde sürüş yapsam da gerektiğinde ben bile canavarlaşıyorum. Özellikle acelem varsa.

Trafikte mesela ablamdan söz etmek istiyorum. Kendisi ilk kez araç sahibi olduğunda aracına ilk binişlerimde çok küfür salladığı için şikayetçi oluyordum ve "böyle bir sürücü olmam herhalde" diyordum ki bisikletle trafiğe çıkmaya başlayana kadar. Tabi ablamın durumuna düştüğüm için kendisinden özür dilemek zorunda kaldım.

Babam uzun yılların tecrübesine sahip özel araç sürücüsüdür. Eskiden cambaz gibi kullanmasına dayanabiliyordum. Sollayacağı araçların dibine kadar girerdi. Hız yapmaktan çekinmezdi v.s. Ama artık dayanamıyorum. Dayanmakta zorlanıyorum. Hız sınırlarının neredeyse iki katında gitmekle kalmayıp, "yanında artistik yapan, dengesizce kullanan" sürücülere karşılık olarak çocukça tepkiler vermek suretiyle daha beter hareketler yapıyor ve onlara sözde "ders" veriyor. Ettiği küfürlerin derecesini söylememe gerek bile yok. Ben gerçekten babamın olsun, ablamın olsun aracına binmek istemiyorum. Stres içinde gideceğime 1 saatlik yolu bir kaç saatte bisikletle giderim daha iyi.

Babam birde bana demez mi "seni çok iyi bir sürücü yapacağım".. "Sana ehliyet, okul bittikten sonra araba alacağım.Kız arkadaşların olacak, onları arabanla gezdireceksin." ................Yok almayım. Ben ailem gibi, Türkiye' de araç kullanan tipik bir sürücü gibi olacaksam, kelle koltukta gideceksem hayatım boyunca hiç arabam olmasın daha iyi. Bende babama inat, ehliyet filan istemediğimi kesin çizgilerle belirtiyorum. Arabaya 30 bin vereceğine, 2 bin versin güzel bir bisiklet alayım.

Dün Kerpe' den otobüsle dönerken İzmit' te bindiğim servis aracının sürücüsünde hatalar fark ettim. Ya kardeşim neredeyse bindiğim her araç kurallara uymamazlık yapıyor. BIKTIIIIMMMMMMMMMM..

Ben Türkiye şartlarında tren hariç motorlu taşıt kullanmak istemiyorum. Ülkemizin petrol politikasına uygun bir hareket yapmak istemiyorum. İyileşip bisiklete tekrar başladığımda daha az küfürlü kullanmaya gayret edeceğim.

İçimi dökmek istedim. Bunaldım çünkü..

Scudo

M.Burcu Cebesoy

Forum Bağımlısı
Tepki
341
baymineral sana kesinlikle katılıyorum,Türkiye'de trafik sorunu çok büyük,hemen hemen hiç kimse tam olarak trafik kurallarına uymuyor,herkes kendi kuralını yaratmış,trafik polisleri hiçbir şeyi umursamıyor,yaya geçidinden 100 km/s ile geçenleri mi dersin,aracını kaldırıma park edenler mi dersin,trafik ışıklarının olduğu yere aracını park edenler mi dersin,küçücük çocuğunu kucağına alıpta araba kullananlar mı dersin..........bu insanlardan bisikletlilere ve motorsikletlilere saygı göstermesini nasıl bekleyebilirsin ki , mesela mersinde edip burhan kapalı spor salonunun 100 metre solundaki köprüden her ay mutlaka bir araba uçuyor ve birileri canından oluyor,uçanların hemen hemen hepsi alkollü ve aşırı süratli(hiç bir anayol düz geçme imkanı olduğu sürece köprü ile yükseltilmez )o köprünün yapımı da yanlış zaten, önümüzdeki aylarda da yıkılacağını duydum..................bisiklete binerken diğer araçların daha dikkatli olmasını beklemeyin, siz iki kat dikkatli olun.............

• Beğen
Tepkiler: ahmetdogan

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
vay be abi içinı iyi dokmussun oku oku bıtmıyo:D
son zamanlarda izmitte hıc bulunmadım ama g.anteptekı can(s)avarlarla karsılastırabılecegımızı sanmıyorum:mad:
yazınıza katılıyorum fazlası yok eksıgı var:) (ehlıyet istememe harıc:D ) benım de boyle bı dayım var:)
ben ehlıyet almayı trafıkte bısıkletle can guvenlıgım olmagı ıçın ıstıyorum bıraz da ;)

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
@baymineral

bu konu da sıze katılmıyorum :)
biraz once de dedıgım gıbı arabalar benı gormezken ben trafıkte bısıklet suremem
bir de sporculuk bıraz farklı olmuyor mu zaten (pro.) sporculukta trafık dıye bı derdınız yokki:D

• Beğen
Tepkiler: ahmetdogan

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ben senin yerinde olsam babama ehliyet alacağımı söylerdim. Arabada önemli bir ihtiyaç özellikle çocuklu aileler için :). Ben arabayı alır fakat onlar gibi olmayıp çok düzgün bir şoför olurdum belki onlarada örnek olabilirdim. Çünkü şuan belki araba ihtiyacın olmasa bile ileri ki yıllarda özellikle evli değilsen evlendiğin zaman araba ihtayacı doğacaktır. Her yere eşinle ve çocuk/çocukların ile birlikte bisiklette gidemeyeceksin. Tabi herkesin kişisel görüşü farklı saygı duymak lazım.