Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yakında herkes bisikletli olacak.

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında mehmetsunu tarafından paylaşıldı.

1. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Millet olarak konforumuzdan asla taviz vermeyiz. 800 tl asgari ücret alan 10 tl lik sigarayı içmeye devam eder, sanayi ergeni 2000 tl lik cep telefonu alır. Dünyanın en pahalı benzinini kullanıyoruz hala ayranı yok içmeyeseciler tuvalete bile arabayla gidiyor. Yalnız ters giden bir şeyler var. Dolar olmuş 2 küsür lira en son benzin zammından bu yana % 25 değerlenmiş benzin hala 5 tl olarak duruyor. Sanırım ülkemizdeki fay hatları gibi bu stres bir gün gelip 8 şiddetinde bir zam depremine neden olacak. İşte ben o zaman göreceğim sanki anasının karnından araba ile doğmuş gibi hareket edenleri. Beyler çok uzak bir zaman değil üç vakte kadar yollar bisikletliden geçilmez hale gelecek. Gün boyunca iki bisikletli görmeye hasret giden sizler, bisikletli çokluğundan rahatsız olacak, yılacaksınız. Buda benim fütürizmim. benden söylemesi.

2. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    2000 Tl lik telefon kullanmıyorum fakat sanayide işçi olarak çalışıyorum. Her şeye tamam da "sanayi ergeni" noluyor?

3. Ömer Ş.

Ömer Ş. Forum Demirbaşı

Seviye:
    Öngörünüz güzel,umarız yollarda bisikletleri çok daha fazla görürüz.Bu arada ikinci cümlenizde yer alan sanayi ergeni ifadesinden kasıt nedir?

4. Emrah GÜLEZ

Emrah GÜLEZ Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    İş mesafesi 5-30 km olanların çoğu bisikletle gidebilir haklısınız zamlar peşi peşine gelicek gibi gözüküyor yeni vergiler ekonomi kötüye gidiyor Allah herkesin yardımcısı olsun.

Çağlayan ve mehmetsunu bunu beğendi.
  5. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    mehmet dostum
    yanımda bi arkadaş kalıyor odayı ona kiraya verdim ayda 150 liraya
    bu arkadaş ayda 1200 lira maaşa çalışıyor bayağı meşhur bi kasapçıda ,
    servis elemanı olarak çalışıyor geçenlerde arkadaş 345 liraya bot aldı
    ben bi şey demedim benim ayağımda bot 60 liralık şimdi arkadaşın yaşı 22 yaşında
    bu nesil olmuş markacı düşün sen gerisini ,
    ha bak bisiklet konusuna gelince 4500 lira saydım 2008 mart sonu
    evet scale 30 scott karbon ama hakkını verdi canavar
    evet sen merak etme zati kıyamet çoktan geldi
    bu devirde aza karar çoğa zarar diyenler ayağını yorganına uzatanlar kesin kazanacaktır ,

6. K. Benli

K. Benli Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Buradaki mesajımı aşağıda alıntı yaparak yazdım.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 23 Ocak 2014
  7. Sefa

Sefa Alçılı Bünye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Orada işçi sınıfına değil, tüketim çılgınlığına bir gönderi yapılmış. Alınmanıza neden olacak bir durum yok. :)

8. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Sevgili kudret abi herkesin hayatı ve tercihi kendisine, kızacak veya kınayacak değiliz. Biz kendimize düşene ve sorumluluklarımıza bakarız. Yalnız eğri oturup doğru konuşmamız gerekiyor. Ben her gün işe bisikletle gidip geliyorum. Yetmiyor öğle yemeğinede bisikletle eve gidiyorum. Kötümü oluyor peki. Hayır. Hem dışarda ne olduğunu bilemediğim bir tavuk dürüme bile 5 papel vermekten kurtuluyor hemde spor yapıyorum. Bisiklet benim yoldaşım. Redkite atı düldül, köroğluna atı aşkar ne ise benim için bisiklette odur.

Çağlayan ve Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  9. Alper Yılmaz

Alper Yılmaz Aktif Üye

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Küçümseme olarak değil de 15-16 yaşındaki çocukların elindeki son model telefonlara gönderme yapıldığı kanısındayım.

10. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    sadece sanayide çalışanlar mı tüketim toplumunu oluşturuyor. Hali hazırda alış veriş merkezleri toplumun her kesiminden insanlarla dolup taşıyor. Çok şükür o çılgınlığa hiç kapılmadım. Her yer bisikletlerle dolup taşsın. Hatta binek araçlar üretimden kalksın. Konuda pek çok cümlede hem fikirim. Fakat cümle kurarken, içindeki bazı kelimeleri ince seçmek gerekir diye düşünüyorum. Şayet "işçi sınıfı" gibi. Dünyada Hindistan dışında sınıflara ayrılan bir toplum kalmadı sanırım. Varsa da dua edelim onlar da kurtulsun.

onlar da sanayide çalışarak alıyor sanırım bu telefonları.

Çağlayan bunu beğendi.
  11. K. Benli

K. Benli Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Motorlu araç sayısı belli bir oranda azalsa bile bu yolların bisikletliler için daha uygun hale geleceği anlamına gelmez. Ensesi kalınlar bu sefer daha da azgın bir şekilde yollarda makaslar atarak havalarını atacaklar ki bu bizler için daha büyük tehlike demek. Yani adam ''benim arabam var'' havalarına bir de ''zamlar bana vız gelir'' makamını katacaklardır.
    Bugün ben de değişik bir yönünü düşündüm olayın. Önce ''bir gün yakıt kalmazsa ne yaparlar'' dedim ama, biz henüz fosil yakıtları kastederek konuşuyoruz.

Otomobil sanayicileri bunu çoktan hesapladılar bile, özellikle elektrikle çalışan araçlara büyük bir yatırm var. Büyük markalar şimdiden trafiğe elektrikli modelleri çıkarmaya başladı bile. Hem de bunlar 100 km/s ve üstü sürat da yapıyorlar. Yani yollardaki manzara çok fazla değişmeyecek.

İş dönüp dolaşıp bilinçlenmeye, aklını başına toplamaya geliyor.

Çağlayan bunu beğendi.
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 23 Ocak 2014
  12. Sefa

Sefa Alçılı Bünye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Uğur, "işçi sınıfı" diyerek kimseyi aşağılamaya çalıştığım falan yok benim. Kaldı ki şu an işsiz olduğumu da hesaba katarsak, bunu yapacak olan en son insan ben olmalıyım.

Sen çalıştığın sektöre ait negatif bir tutum sergilendiğini düşünmüşsün, ben de sana bunun öyle olmadığını anlatmak istedim. Haklısın kelime seçimim bazıları açısından rencide edici olmuş olabilir (özür dilerim) ama Mehmet beyin anlatmak istediği konu ile senin anladığının alakası yok.
    "Sanayi ergeni" lafı ile, hiç bir şekilde yenisine ihtiyacı olmadığı halde çorap değiştirir gibi telefon, bilgisayar, TV vs vs... değiştirip duran ve sosyal statüsünü bu şekilde lanse etmeye çalışan tipleri işaret etmiş.

13. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Anladım fakat ben bu tiplerin sadece sanayide çalışanlar olmadığını anlatmak istedim. Kusurum olduysa affola ben özür dilerim.

Çağlayan bunu beğendi.
  14. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Beyler bu mevzuya bir son vermek için yazıyorum. Bırakın işçi sınıfına düşman olmayı memleketimiz için en büyük eksikliğin nitelikli, dünya standartlarında düşünen, devlet kaynaklarına bağımlı olmayan, batı standardında bir burjuvazi ve yine bilinçli, donanımlı, nitelikli üretim yapan, eğitimli hakkını sonuna kadar arayan ve takipçisi olan bir işçi sınıfının olmadığını düşünmekteyim. Böyle bir burjuvazi ve işçi sınıfına can kurban. Arkadaşlar sağolsunlar değinmişler yinede ben bir kez daha özet geçeyim, kazandığından fazlasını tüketim araçları için harcayan (çoğu ithal) gösterge toplumu ve onun bireyine saygı duymam mümkün değildir.

15. Emrah GÜLEZ

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Benim anlamadığım ortaokul ve lise öğrencisinde 1500 - 2000 tl ilk telefonlar nasıl oluyor aileleri nasıl bu telefonları bunlara alıyor nasıl bir tüketim toplumu olduk böyle metrobüste herkeste pahalı bir telefon whatsup,oyunlar vb. Şeylerle uğraşıp duruyorlar o boyunlarını eğmekten boyun felci olacaklar korkarım

Çağlayan bunu beğendi.
  16. Murat Yavuz

Murat Yavuz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Bende 2 bin lira alıp "sanayi ergeni" olsam sizin deyişinizle istediğimi yapardım heralde, özel haktır kimseyi ırgalamaz. Dost mu arıyosunuz düşman mı?

17. Emrah GÜLEZ

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Dediğiniz gibi isteyen istediğini alır günü geldiğinde zora düştüğünde elindekini kaptırır herşeyden önce herkes ayağını yorganına göre uzatmalı hava yapacağım diye gereksiz külfetler altına girmemeli.

Çağlayan bunu beğendi.
  18. İslam Gölge

İslam Gölge Bisikletkolik

Adı:
    İslam GÖLGE
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Zaman ayağını yorganına göre uzatma zamanı açılmaya gelmez... :)

Çağlayan bunu beğendi.
  19. meseduzu

meseduzu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    benim düşüncem keşke benzin'de, mazot'da bedava olsa. Arabalara 60 ay %0 faizle kredi verseler. Sanayi ergeni :) bile bankadan gidip krediyle araba alabilse ve bütün yollar öyle arabayla dolsunki, akıl almaz bir doluluk olsun. tuvalete bile arabayla giden kesimler yol bulup tuvaletine bile gidemesin. ve böylelikle yollarda bisikletlilere kalsın işte, o zaman görürüm ben o godamanı nasıl hava atıcak tirilyonluk arabasıyla, olduğu yerde sayıklasında göreyim onu. ama ne yazıkki bu bir düşünce ve amin bile denilemeyecek kadar olumsuz bir dua. saygılar.

20. Çağlayan

Çağlayan Onursal Üye

Seviye:
    Trafikte dolmuşçuların ve taksicilerin sıkıştırmadığı bir ülkemiz olsa keşke,biz de işimize gücümüze bisiklet ile gidebilsek..

Dün Decathlon'daydım ve parmakla sayılacak kadar çok az insan vardı,

Ekonomik krizin etkisi her kesimi etkileyecek,hali vakti yerinde olan insanların haricinde.

1 şubat itibariyle,cep telefonuna olan taksitler sona erecek..yani parası olan nakit yada tek slip kredi kartı ile alabilecek,ancak bankalar bununda çözümünü bulurlar diye düşünüyorum. :)

Allah yardımcımız olsun,ekonomimiz de pamuk ipliğine bağlı,tıpkı taşıdığımız can gibi.