Yakın zamanda bike fit yaptıran var mı?

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
En sonunda dayanılmaz hale gelen boyun ağrıları,yanlış kal ayarları vs. için paraya kıyıp bike fit yaptırmaya karar verdim ancak tabii önce boyun bölgesini kontrol ettirmem gerek.

Sorum ise ; Yakın zamanda veya herhangi bir zamanda fitting yaptırmış olup,olumlu sonuçları olan var mı ? Yoksa hiçbir şey değişmedi mi ? Değer mi 300 liraya değmez mi ? Bu konularda aydınlatabilecek varsa çok mutlu olurum.

Scudo

n500

Aktif Üye
Tepki
83
Bisikleti ergonomik şekilde kullanmak sele ayarı vs gibi birşey mi? Nedir bu?

• Beğen
Tepkiler: Tolga Çelebi

Selami53

O PARAYA BİSİKLET ALIRIM !
Tepki
963
Bisiklet
Specialized
@soneryen @n500
Daha detayli,vucut yetenek ve kusurlarina bisikleti adapte etmek diye ozetleyebiliriz kisaca.
Mesela ayaginizin biri digerine gire kisaysa,pedala yamuk basiyorsaniz bu gibi kullanicinin karakteristik davranislarina cozum bulunuyor.Gidon sele,kol ayarlari standartlara gore degil kullaniciya gore yapiliyor.Hangi noktada en fazla gucu uygulayabildiginiz,hangi noktada daha rahat oldugunuz gibi suruse etki eden hususlar analiz ediliyor.Degismesi gereken parcalar degistiriliyor veya ayarlamak yetiyorsa ayarlaniyor.
Kisacasi bisiklet ve kullanici birbirine cuk oturtuluyor.

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Selami53
Allah allah, yahu yeni birşey daha öğrendik, bununla ilgili bir başlık açmak gerek. Nerede yapılıyor bu. Konuyu takip edelim, öğrenelim, linki falan var mı?

• Beğen
Tepkiler: Rocketman

selket

Aktif Üye
Tepki
49
İsim
Kenan Hiçyılmaz
Bisiklet
Diğer
Bence bir bisikletçi bir süre sonra bu sıkıntıları kendi de hissedebilir, senin derdini sen anlayamadıktan sonra başkası nasıl anlasın ki (bence mantıksız)

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Alizee
CErvelo 'nun fiyatının içine gömüyorlardır bike-fit parasını :) şaka bir yana katılmamak elde değil ama bike fit yapan yer, yapılmayan bir boşluğu doldurmuş yapacak birşey yok. Herkes olmayanı yapmak, ekmek kazanmak derdinde.

Peki bunu yapan doktor mu? Kim yapıyor.

Mühendis mi? Bisiklet yarışçısı mı?

• Beğen
Tepkiler: İhsanaltay

selket

Aktif Üye
Tepki
49
İsim
Kenan Hiçyılmaz
Bisiklet
Diğer
Medyum,psikolog fln heralde bu kadar şeyi anlayabildiğine göre

• Beğen
Tepkiler: Serrchi

Alizee

Daimi Üye
Tepki
296
İsim
Ali
@selket simdi anladim niye turkiye de bu kadar pahali. bu zihniyete bedava onca emek zaten bosa kurek cekmek :)

• Beğen
Tepkiler: Cemil Dada

Efe Yamac Yarbasi

Daimi Üye
Tepki
311
Bisiklet
Cannondale
@Alizee

avrupa'da bedava değil, bilakis çok daha yüksek fiyatlara yapılıyor bu iş. kimse bisiklet satarken bedava bike-fit yapmaz. göz kararı bişeyler yapar geçerler. bike-fit oldukça detaylı ve bikaç saat süren bir işlemdir. Ben yaptırmıştım, uzun saatler bisiklet kullanacak herkese tavsiye ederim.

Selami53

O PARAYA BİSİKLET ALIRIM !
Tepki
963
Bisiklet
Specialized
@soneryen Turkiye de 3 kisi yapiyor.Doktor degiller sadece yurtdisinda egitim alip bu isin sertifikasini aliyorlar diye biliyorum.
Aktifpedal HasanCagri
Omer Hayta
Trek ortakoy..
@Alizee iste bu kadar az kisi yapinca haliyle boyle oluyor..
@selket belki derdini herkes anlayabilir ama kendinde olan performansi son damlasina kadar gosterebildigini kimse iddia edemez.Yada konforu olabildiginin en iyi derecesiyle hissettigini kim iddia edebilir ?

Neyse konu dagildiysa konu sahibi arkadas kusura bakmasin. @Tolga Çelebi , bir kac gun sonra fitting'e girecegim bittiginde sizinle paylasabilirim.

Alizee

Daimi Üye
Tepki
296
İsim
Ali
@Efe Yamac Yarbasi 'kimse bisiklet satarken bedava bike-fit yapmaz' cumleniz cok genel olmus. maaleef size aksini soyleyecegim. avusturya da bizzat kardesim bisikletini alirken bedava bike-fit yaptirdigini ve dediginiz gibi uzun sure ugrastiklarini belirtmisti. yani oyle goz boyama degil. ki bu goz boyama olaylari ortadogu da baska herhangi bi ulkede hic bi iste olacagini sanmiyorum, yani bize ozgu bi hareket bu olay.

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Selami53
Çok değerli bilgiler için teşekkür ederim. Hasan çağrı'yı tanıyorum. bir ara bende bu konuya eğileyim bakalım ne çıkacak. Detayları bekliyor olacağım. Konuyu dağıttıysak özür dilerim ama cahillimiz için. bilgi zorlanmadan öğrenilmiyor.

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
@soneryen Estağfurullah hocam,ne güzel bilgi alışverişinde bulunduk.

@Selami53 Olur mu öyle şey ? Değerli bilgiler için teşekkür ederim,bike fit işlem sonuçlarınızı da bekliyorum.

Evet,daha önce yaptıran arkadaslardan da bir iki yorum alabilseydik iyi olurdu.

gmfaruk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.089
Bisiklet
Kron
yolun sonu custom kadro,kasmayin bu kadar:D

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Deneyimli arkadaşlar yok mu ??

cenktamay

Forum Demirbaşı
Tepki
272
Bisiklet
Canyon
Tüm dünyada kabul görmüş olan Bike-fit sistemi Retül bildiğim kadarı ile Türkiye'de sadece 2 yerde yapılıyor. Başka da yapan varsa bilmediğimden dir.

Aktif Pedal Çağrı ve Trek Türkiye Göksen.

Bu arkadaşların ikisini de tanıyorum. Amerika'da bu işin eğitimini almış sertifikalı kişiler.

Ben retül yaptırdım. Bisikletim bedenime göre ayarlandı. Kal açıları, konumları, Sele yüksekliği, sele ileri geri pozisyonu,set-back ayarı, gidon boğazı uzunluğu,yüksekliği, gidon açıklığı, krank boyu, boynuzların pozisyonu. Bunlardan ayarlanabilir olanlar ayarlandı. Değişmesi gerekenler( krank kolu ve gidon boğazı) tavsiye edildi ve zamanla da değiştirdim.

İşin özeti retül sonrası daha rahat etmeye başladım. Diz ağrısı boyun sırt ağrısı uyuşma hissizlik yaşamadım. Ayrıca yapılan tüm ayarlar retül sistemine kayıt oldu ve bana dijital ortamda yollandı. Dolayısı ile ilerde farklı bir bisiklet alsam bile bu ayarlar kolayca uygulanabilir halde. Veya farklı bir komponent aldığınızda bile gidip, hemen 5 dakikada yeni komponentiniz sizin kayıtlı retül ayarınıza göre bisikletinize uygun ayarlara getiriliyor.

Sağlıklı olarak bu sporu yapmak için ben tavsiye ederim. Ben bu işten para kazanan biri değilim. yarışlara da katılmıyorum. Gerek var mı yok mu tartışılır ama belimde 4 tane fıtığım olmasına rağmen, bisikleti bu şekilde kullanmaya başladıktan sonra 1 defa bile sorun ve bel fıtığı krizi yaşamamış olmam belkide buna örnek olabilir.

Ha şu da olabilir. Siz zamanla rahat ettiğiniz ayarları kendiniz yapmışsınızdır. Ama yinede bir bike-fit yaptırayım diyerek gidip, "tüm ayarlarınız doğru" cümlesini duymak içinde 300 tl civarında para da verebilirsiniz. Bu da şans. :)