Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

yakilan kalori = protein alinmasi lazim ..

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Erhan_Yılmaz tarafından paylaşıldı.

1. Erhan_Yılmaz

Erhan_Yılmaz Kıdemli Üye

Seviye:
    arkadaslar kendi kendime sordugum su soruya hic bir yerde net bi cevap bulamadim..
    ben mesela toplamda 90dk (kosu+fitness) yapiyorum ve bu programda ben 1400 calori yakiyorum benim kac gr net protein almam gerekir spor sonrasi kaslarimi beslemem icin.?
    böyle bir kalori = protein tablosu varmidir.?
    tecrübeli arkadaslar yorum yaparsa sevinirim :in: saygilar

Niyazi ALTUN bunu beğendi.
  2. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    tuninger_haa ve Erhan_Yılmaz bunu beğendi.
  3. Niyazi ALTUN

Niyazi ALTUN Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Merhaba kardeşim güzel bir konuya değinmişsin bu konu bir çok arkdaşımızın merak edipte öğrenmek istedikleri konulardan bir tanesi.Kalori hesabı yapmak zayıflamak isteyen bir kişi için şarttır ama kalorinin nasıl alındığı önemlidir. Vücuda alınan kalorinin %12 – 15’i proteinlerden, %25 – 30’u yağlardan ve %50 – 60’ı karbonhidratlardan gelmelidir. 1 gram yağ 9 kalori, 1 gram protein ve karbonhidrat 4 kalori vermektedir. Vücuda alınan karbonhidratların ve proteinlerin fazlası da yağ olarak depo edilmektedir. Bütün kalorilerin vücutta yaptığı etki ve kiloya dönüşme özelliği aynı değildir. Örneğin aldığımız karbonhidrat, protein ve yağlar kalori olarak harcanabilmesi için glikoza dönüşmektedir ilk önce glikoza dönüşen grup karbonhidratlardır. Daha sonra yağlar ve proteinler glikoza dönüşür. Alınan kalori harcanan kalorideen daha az ise harcanamayan glikozlar yağa dönüşerek vücudun değişik yerlerinde depo edilir. Kadınlarda daha çok kalçada depolanırken, erkeklerde göbekte depo edilir.
    Ben sana 100kg bir insanın günlük kalori ihtiyacını söylemem gerekirse ortalama şöyle diyebilirim.
    Ortalama harcadığın kalori 2202 kalori.
    Günlük kalori ihtiyacın ise 2862 kalori
    Günlük protein ihtiyacın ise 86 gramdır.
    Bu değerler vücuttaki kas ve yağ kütlesinin oranlarına göre baz değişiklikler gösterebilir.
    Yine sana şöyle anlatayım bisikletten örnek vereyim.
    Bir bisikletci kilosu 80 kg
    90 dakika bisiklet bindiğinde
    yaklaşık 960-965 kalori yakar.
    Bir futbolcu ise aynı kilo aynu süre de 1025 kalori yakar.
    Bisiklet diğer sporlara nazaran iyi derece kalori yakmamızı sağlayan bir numaralım spordur benim şahsi görüşüm.
    Saygılar..

4. Erhan_Yılmaz

Erhan_Yılmaz Kıdemli Üye

Seviye:
    bahsettigim antrenman 90dk sürüyor (bu arada sigma 2209 kullaniyorum bana antrenman sonunda 1400calori yaktigimi söylüyor umarim dogrudur..)egzersiz aralarinda 300ml meyve suyu iciyorum ve antrenman bitiminden 15dk sonrasinda 300ml yagsiz süt ile 30gr whey protein aliyorum baska birsey almiyorum umarim bu yeterli oluyordur :)
    ilginiz icin tesekkürler :in:

Hakan Yazman bunu beğendi.
  5. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Son derece yeterlidir protein olarak, C vitamini de alırsanız iyi olur kasların hızlı onarımı açısından.

Cem Unden ve Erhan_Yılmaz bunu beğendi.
  6. derşan sezer

derşan sezer Forum Bağımlısı

Seviye:
    antiremandan hemen sonra muz ye daha hızlı tedavi eder kendini vucudun.Proteinde bisikletçilerde 1.5*kilon olarak hesaplanıyordu bodycilerdede 2 ile çarpılıyordu bu tabi genelleme herkezin yapısı farklı.Yanlız protein alınımını dikkatli yapman lazım yoksa enerji diye yakabilirsin.Antireman öncesi karbonhidrat ve protein karşımı antireman sırasında gene protein alabilirsin ve antiremandan hemen sonra muzla beraber çabuk sindirilen proteinlerden alman lazım.Akşamda daha uzun sürüde sindirilenlerden alıcaksınki gece uyurken onlar işlerini görsün.

Erhan_Yılmaz bunu beğendi.
  7. tuninger_haa

tuninger_haa Bisikletkolik

Seviye:
    "Bir futbolcu ise aynı kilo aynu süre de 1025 kalori yakar." acaba bunu neye gore soyluyorsunuz. sonuçta futbol duzenlı aktıvasyonun oldugu bı spor degıl. bir de bıraz fazla degıl mı bu sayı. gercı futbolcuya ve bısıkletcının temposuna dogrudan baglı ama gene de bısıkletcı daha cok yakar gıbıme gelıyor

8. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    o saatteki kalori değerlerine çok fazla güvenme derim,ayrıca proteninede fazla takılmamalısın,senin esas yakıtın protein değil,ayrıca haftada kaç antrenman yapıyorsun?90 dk 1400 kalori hafife alınacak bir değer değil. bu kadar harcadığına eminmisini.daha geniş bilgi versen ,kaç nabızla kaç dk neler yapıyorsun gibi.

9. Erhan_Yılmaz

Erhan_Yılmaz Kıdemli Üye

Seviye:
    simdi 1200mt lik bir parkur var ben bu parkuru ortalama 170 nabizla 9 tur atyorum söyleki 20dk x3= 60 dk kosuyorum 3 set halinde yani set aralarinda 2dk tempolu yürüyorum
    20dk kosu 2dk tempolu yürüyüs 20 x 3 = 60dk kosu 6dk tempolu yürüyüs yapiyor..
    ben 20dk da 1200mt parkuru 3 tur atmis oluyorum toplamda 10.000 mt gibi bisey yapiyor 5 dk sonra eve geliyorum evde yine 3 set mekik 35x3=105 mekik yapiyorum sonra 3 set arka kol calisiyorum 12x3=36 bunu tek kol 6kg ile yapiyorum sag sol 3 set arka kol bitince sag sol 3 set 8kg ile ön kol calisiyorum bitiminde ise yatip 20 adet nizami sinavin ardindan antrenmani bitiriyorum..
    sigma nabiz banti kullaniyorum en üst modelinden 2209 bu antrenman sonunda o bana 1400 cal yaktiigimi söylüyor..ilginize cok tesekkürler ;) yorumlarinizi bekliyorum..

10. Erhan_Yılmaz

Erhan_Yılmaz Kıdemli Üye

Seviye:
    pardon atlamisim bu antrenmani haftanin 2 günü yapiyorum ;)
    bide senin yakitin protein degil demissiniz bunu biraz acarmisiniz.?
    unutulan bisey daha .=) birde her 20 dk kosunun ortasinda 1 er dk lik interval max nabiz kosuyorum..

11. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Aynen, 90 dk 1400 kalori çok ciddi bir efor, saatin çok doğru gösterdiğini sanmıyorum. Yarış temposunda çok ciddi eforlarda saatte 1000 kalori normal olabilir

12. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Sizin asıl işiniz karbonhidratla ve yağlarladır, protein en kötü yakıtlardan biridir. En iyi yakıt yağlardır ve kötü atıklar bırakmazlar. İyi yağ alımınızı arttırarak da vücudunuzu yağ yakmaya alıştırabilirsiniz.

13. Erhan_Yılmaz

Erhan_Yılmaz Kıdemli Üye

Seviye:
    mesela iyi yag derken hocam acabilirmisiniz biraz.? antrenmanin hangi safhalarinda almam gerekiyor söylediklerinizi.? protein disinda nasil bir beslenme düzeni uygulamaliyim.? saygilar

14. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Bir de protein lafı açılmışken belirteyim. Proteinler asitli ortamda sindirildiği için fazla protein alırsanız vücut asidik bu da sağlığınızı olumsuz etkiler. Yine protein sisteminin yan ürünlerinden olan nitrojen bileşikleri böbreklere fazla yük bindirir. Ayrıca kilo başına şu kadar gram protein almalısınız söylemleri de gerçeği yansıtmaz, önemli olan alınan protein miktarı değil vücutca sentezlenebilen proteindir, bu yüzden de benzer beslenen ama kaslanması farklı olan bir çok insan vardır.

15. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Antrenmanda almayınız. Ancak yemeklere çiğ olarak soğuk sızma zeytinyağı eklemek çok iyidir.
    İyi yağlar ısıl işlem görmemiş, pişirilmemiş yağlardır. Avakado, çiğ ceviz, çiğ badem fındık vb, omega 3-6 balık yağı tabletleri soğuk sızma yağlar sağlık ve atletler için mükemmeldir ve gereklidir. İyi yağlar azaltılırsa hormonlarda düşüş kaydedilebilir, bütün dokular ve hormonlar yağ içerir.
    İyi yağlar iyi bir sağlık için ve iyi bir performans için çok gereklidir... Normalde hemen hemen bütün kutulu yağlar ısıl işlem gördüğünden zararlı hale gelmiştir.

16. Erhan_Yılmaz

Erhan_Yılmaz Kıdemli Üye

Seviye:
    yaptigim antrenmanla ilgili bilgi verdim buna yönelik olarak cok fazla vitamin ve mineraller konusunda bilgim olmadigi icin antrenman yaklasik 1-2 saat öncesi biraz atistirp cikiyorum bitimindede dedigim gibi 300ml süte 30gr whey protein karistirip iciyorum yaklasik 2 saat sonra ise 19.00 gibi aksam yemegine oturuyoruz normal besleniyorum.. bildiklerim ve uyguladiklarim bunlar ama daha iyi olabilir diye düsünüyorum fakat bilgi eksikligi var sanirim:) zaman herseyin ilaciymis ögrenicem diyorum ;) hersey icin tesekkürler :in:
    bu konuda degisik yorum ve önerisi olan arkadaslari izliycem

17. Erhan_Yılmaz

Erhan_Yılmaz Kıdemli Üye

Seviye:
    verdiginiz bilgiler icin cok tesekkürler :in: elimden geldigi kadar uygulamaya calisicam

18. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    MEyveleri aç karnına yiyin
    Suyu sadece yemekten 5-10 dk önce için. Veyahut 1 saat sonra
    Bütün hamurişi paketli gıda aburcuburu yokedin.
    Hayvansal ürünleri ve Süt ürünlerini çok azaltın.
    İşiniz meyve sebze salata makarna bulgur tahıllar ve yumurta beyazlarıyla olmalı
    Protein ve karbonhidratı mutlaka mümkün mertebe ayrı öğünlerde yiyin
    Her yemekte salata yiyin.
    Akşam 7 den sonra yemek yemeyin ve en geç 10-11 gibi yatın (hormonların salgılarının arttırılması ve protein sentezinin arttırılması için)

İsmail Emir bunu beğendi.
  19. parkcaka

parkcaka Üye

Adı:
    Çağdaş Kurtoğlu
    Seviye:
    Hakan Bey öğütleriniz oldukça sağlıklı. Ben de mümkün olduğunca uygulamaya çalışıyorum bu söylediklerinizi.

Sadece şu hayvansal ürün konusunu merak ettim. Bisiklet ile birlikte ağırlık da çalışan biriyim (badici :) tabir edilen adamlardan değils adece kas yapım estetik olsun diye yapıyorum) sağlıklı hayvansal gıdaların çok önemli olduğunu düşünüyorum sporda. Doğru yöntemlerle pişirilmiş balık, hindi gibi ürünleri bolca tüketmemiz gerekmez mi özellikle 20-40 yaşları arası?

Sevgiler

20. Özgün ÇETİN

Özgün ÇETİN Forum Demirbaşı

Seviye:
    hayvansal ürünleri, sütü ve türevlerini azaltırsak yeterli protein alımını nasıl sağlayabiliriz ?

tek seçenek protein tozu kalıyor benim bildiğim kadarıyla :(