Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yağmurluk ve kafayı koruma

Konu, 'Giyim' kısmında Edip Dinçer tarafından paylaşıldı.

1. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,

Dün Decathlon'a yağmurluk bakmaya gittik kız arkadaşımla. Ucuza vücudu yağmurdan koruyacak yağmurluklar vardı fakat hiç birinin kapşonu (kapişonu???) yoktu, olanların da kapşonları minicikti, kaskın üstüne hayata geçmeyecek şeylerdi. Kafaya gelip boyundan içeri girecek yağmur için siz nasıl bir önlem alıyorsunuz ? veya direk kafayı koruyucu..
    Bir kere dangozluk edip çılgın bi yağmurda bindim bisiklete şort ve tişörtle, sıçan ve yağmur lafının ne anlama geldiğini anladım.. Bu yüzden yağmurda korunucu ekipman arıyoruz, ayakkabı bulduk, eşofman altı bulduk, ama üst taraf hakkında sorun yaşıyoruz. Yardımcı olursanız seviniriz..

Şimdiden teşekkürler..

2. İslam Gölge

İslam Gölge Bisikletkolik

Adı:
    İslam GÖLGE
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Edip Dinçer bunu beğendi.
  3. Aydın Diricanlı

Aydın Diricanlı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Genelde tüm kaskı içine alan yağmurluk var mı bilmiyorum ? Vardır belki !

Sağanak yağmurda sürmeyi bende çok severim.Ben genelde kaskı çıkarıp kapşonu taktıktan sonra , kaskı onun üstüne takıyorum.Böyle yapan çok bisikletçi gördüm ayrıca...Hem rüzgar direci azalıyor, hem de daha stabil oluyor.

Kask ıslanınca üzülmese gerek :D

ykaracavus ve Edip Dinçer bunu beğendi.
  4. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Çok teşekkürler öneriler için..
    peki kapşonu kaskın içine geçirince kafanın hareket kabiliyetini azaltmıyor mu? herkes böyle yapıyorsa muhtemelen azaltmıyordur ama yine de sorayım =)

5. Aydın Diricanlı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Hayır olmuyor...Kapşonlar o kadar da dar değil ! En azından ben hiç rahatsız olmadım.

6. Burçak Erbil

Burçak Erbil Engineer | Framebuilder

Seviye:
    En etkili çözüm; kask üzerine takılan kılıflar:
    ****Gore Helmet Cover****
    Bu arada ucuz yağmurluklar yürüyüş için iyidir ama hava geçirmedikleri için bisiklete binerken yağmurdan değil ama bu sefer terden sırılsıklam olabilirsiniz. Ayrıca yağmurluk bol olmamalı, aksi takdirde paraşüt etkisi yapar ;)

Ve tabii ki düzgün bir çamurluk olmadan ne giyseniz kar etmez. (bildiğiniz klasik tip çamurluk olacak; motokros?! tarzı sele borusuna bağlanan havalı (mecazi veya gerçek manada :D) plastik çubuklar beş para etmiyor)

7. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Asıl amaç kafayı korumaktan çok, kafadan içeri süzülen suları engellemek =) O çok rahatsız edici bir şey. O yüzden yağmurluk daha çok aklıma yatıyor açıkçası.

Ama bu söylediğiniz aklıma takıldı biraz, Topeak'in falan bu tip sele borusuna takılan çamurlukları işe yaramaz mı? Ör: TOPEAK DEFENDER RX ÖN ARKA ÇAMURLUK TAKIMI TC9613 gibi bir şey?

8. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    ben kapşonunu takmıyorum yağmurluğun,omuz hizasından arkayı kontrol edemiyorum görüşümü kapatıyor.

9. Burçak Erbil

Seviye:
    Gösterdiğim kask kılıfı da tam bu işe yarıyor işte; kaskın üstüne geçiriyorsunuz bu kılıfı, su geçirmiyor ama makul derecede hava alıyor. Ben kullanıyorum, gayet başarılı, sadece kaskı olduğundan da büyük gösteriyor.. :) Türkiye'de bulunacağını sanmam, ben yurtdışından sipariş etmiştim.

Evet, sözettiklerim tam da bu tip çamurluklar! Bunların amacı bence sırtınızı veya yüzünüzü kuru tutmak değil; çamur deryası parkurlarda tekerin etrafa saçacağı çamur topaklarından sürücüyü bir nebze olsun korumak. Zaten tekerle arasındaki büyük boşluğun sebebi de tekerler çamuru topladığında çamurluğun içinin dolmaması. Bu tür bir çamurlukla değil sırtınızı seleyi bile ıslanmaktan koruyamayabilirsiniz (tecrübeyle sabittir).

Ama siz yağmurda sırtınızı/yüzünüzü tekersuyundan sakınmak istiyorsanız, her ne kadar diğerleri kadar havalı görünmese de şöyle bir çamurluk almalısınız:
    http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=25794
    SKS'yi tavsiye ederim; gayet kaliteliler ve güzel de görünüyorlar.

10. Aydın Diricanlı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bahsettiğiniz (linkteki olmasa bile) marka plastik çamurlukları ben kullanıyorum.Çok kes sağanak yağmurda ve ıslak zeminde kullandım.Bence son derece etkili...Hatta Arka çamurluk uzun olduğundan gözüme iyi görünmüyordu...Bende kısalttım :D buna rağmen başarı oranı çok yüksek...Üstelik bu plastk ürünler metal benzerlerine göre son derecede hafif...Hatta profil resmimde de görünüyor , kısaltılmamış hali...Bu tip çamurluklarda (özellikle arka) yükseklik ve açı ayarı iyi yapılmalı.Çamurluğun etkinliğini bu ayar belirliyor...

Ama bu göreceli bir konu olduğundan, en iyisi budur diyemem.Kişisel tercih ön plandadır...:in:

11. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Yazdığım şeyi tekrar okudum da, derdimi anlatamamışım.. :)
    Kafadan süzülen derken; kafa ıslandıktan sonra, boyundan süzülüp içeri giren sulardan bahsediyorum.. Kafamın ıslanması çok da önemli değil aslında..

Bugün Tchibo'dan şu rüzgarlığı aldım.. Su da geçirmiyormuş ama kapşonu yok mesela. Ayrıca bir yağmurluk almak yerine alternatif bir çözüm bulabilir miyim diye düşünüyorum bu süzülen sulara.. Yüz maskesi böyle bir şeyde işe yarayabilir mi mesela ?

12. Burçak Erbil

Seviye:
    Kaskın içi ıslanmazsa boyundan da su süzülmez, çünkü kafanın arkası bisiklet üzerinde normalde ıslanmaz. (komple çamurluk kullanıyorsanız tabii) Geçen aylarda kafamda Gore kılıf, üzerimde Mavic Helium yağmurluk, ayaklarda su geçirmez kılıflar, normal tayt ve eldiven ile hafif/orta şiddetli kesintisiz yağmurda 5 saat (100küsür km) gittim ve hiç rahatsızlık duymadım. Hatta son zamanlardaki en güzel turlarımdan biriydi! Sadece eller, üst bacaklar ve yüzüm hafif ıslanıyordu ama rahatsız etmedi.

13. sercanczo

sercanczo Forum Bağımlısı

Seviye:
  14. Ozan Güneri

Ozan Güneri City cyclists

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
  15. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    İbrahim Aslanhan bunu beğendi.
  16. İbrahim Aslanhan

İbrahim Aslanhan Onursal Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Gerçekten güzelmiş. Yagmurlu havalarda birebir. renk seçeneği mevcut olsa daha güzel olurdu.