Yağmurluk ve kafayı koruma

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Merhaba arkadaşlar,

Dün Decathlon'a yağmurluk bakmaya gittik kız arkadaşımla. Ucuza vücudu yağmurdan koruyacak yağmurluklar vardı fakat hiç birinin kapşonu (kapişonu???) yoktu, olanların da kapşonları minicikti, kaskın üstüne hayata geçmeyecek şeylerdi. Kafaya gelip boyundan içeri girecek yağmur için siz nasıl bir önlem alıyorsunuz ? veya direk kafayı koruyucu..
Bir kere dangozluk edip çılgın bi yağmurda bindim bisiklete şort ve tişörtle, sıçan ve yağmur lafının ne anlama geldiğini anladım.. Bu yüzden yağmurda korunucu ekipman arıyoruz, ayakkabı bulduk, eşofman altı bulduk, ama üst taraf hakkında sorun yaşıyoruz. Yardımcı olursanız seviniriz..

Şimdiden teşekkürler..

Scudo

İslam Gölge

Forum Bağımlısı
Tepki
790
İsim
İslam GÖLGE
Bisiklet
Cube
(link)
bu ürün tam sizin isteğinize göre.Ben kullanıyorum kaskın altına gayet güzel bir şekilde uyuyor.

• Beğen
Tepkiler: Edip D.

Aydın Diricanlı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.871
Bisiklet
Specialized
Genelde tüm kaskı içine alan yağmurluk var mı bilmiyorum ? Vardır belki !

Sağanak yağmurda sürmeyi bende çok severim.Ben genelde kaskı çıkarıp kapşonu taktıktan sonra , kaskı onun üstüne takıyorum.Böyle yapan çok bisikletçi gördüm ayrıca...Hem rüzgar direci azalıyor, hem de daha stabil oluyor.

Kask ıslanınca üzülmese gerek :D

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Çok teşekkürler öneriler için..
peki kapşonu kaskın içine geçirince kafanın hareket kabiliyetini azaltmıyor mu? herkes böyle yapıyorsa muhtemelen azaltmıyordur ama yine de sorayım =)

Aydın Diricanlı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.871
Bisiklet
Specialized
@Edip Dinçer

Hayır olmuyor...Kapşonlar o kadar da dar değil ! En azından ben hiç rahatsız olmadım.

• Beğen

Burçak Erbil

Forum Bağımlısı
Tepki
2.691
En etkili çözüm; kask üzerine takılan kılıflar:
(link)
Bu arada ucuz yağmurluklar yürüyüş için iyidir ama hava geçirmedikleri için bisiklete binerken yağmurdan değil ama bu sefer terden sırılsıklam olabilirsiniz. Ayrıca yağmurluk bol olmamalı, aksi takdirde paraşüt etkisi yapar ;)

Ve tabii ki düzgün bir çamurluk olmadan ne giyseniz kar etmez. (bildiğiniz klasik tip çamurluk olacak; motokros?! tarzı sele borusuna bağlanan havalı (mecazi veya gerçek manada :D) plastik çubuklar beş para etmiyor)

• Beğen

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Burçak Erbil

Asıl amaç kafayı korumaktan çok, kafadan içeri süzülen suları engellemek =) O çok rahatsız edici bir şey. O yüzden yağmurluk daha çok aklıma yatıyor açıkçası.

@Burçak Erbil

Ama bu söylediğiniz aklıma takıldı biraz, Topeak'in falan bu tip sele borusuna takılan çamurlukları işe yaramaz mı? Ör: (link) gibi bir şey?

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
ben kapşonunu takmıyorum yağmurluğun,omuz hizasından arkayı kontrol edemiyorum görüşümü kapatıyor.

• Beğen

Burçak Erbil

Forum Bağımlısı
Tepki
2.691
@Edip Dinçer

Gösterdiğim kask kılıfı da tam bu işe yarıyor işte; kaskın üstüne geçiriyorsunuz bu kılıfı, su geçirmiyor ama makul derecede hava alıyor. Ben kullanıyorum, gayet başarılı, sadece kaskı olduğundan da büyük gösteriyor.. :) Türkiye'de bulunacağını sanmam, ben yurtdışından sipariş etmiştim.

Evet, sözettiklerim tam da bu tip çamurluklar! Bunların amacı bence sırtınızı veya yüzünüzü kuru tutmak değil; çamur deryası parkurlarda tekerin etrafa saçacağı çamur topaklarından sürücüyü bir nebze olsun korumak. Zaten tekerle arasındaki büyük boşluğun sebebi de tekerler çamuru topladığında çamurluğun içinin dolmaması. Bu tür bir çamurlukla değil sırtınızı seleyi bile ıslanmaktan koruyamayabilirsiniz (tecrübeyle sabittir).

Ama siz yağmurda sırtınızı/yüzünüzü tekersuyundan sakınmak istiyorsanız, her ne kadar diğerleri kadar havalı görünmese de şöyle bir çamurluk almalısınız:
(link)
SKS'yi tavsiye ederim; gayet kaliteliler ve güzel de görünüyorlar.

• Beğen

Aydın Diricanlı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.871
Bisiklet
Specialized
@Burçak Erbil

Bahsettiğiniz (linkteki olmasa bile) marka plastik çamurlukları ben kullanıyorum.Çok kes sağanak yağmurda ve ıslak zeminde kullandım.Bence son derece etkili...Hatta Arka çamurluk uzun olduğundan gözüme iyi görünmüyordu...Bende kısalttım :D buna rağmen başarı oranı çok yüksek...Üstelik bu plastk ürünler metal benzerlerine göre son derecede hafif...Hatta profil resmimde de görünüyor , kısaltılmamış hali...Bu tip çamurluklarda (özellikle arka) yükseklik ve açı ayarı iyi yapılmalı.Çamurluğun etkinliğini bu ayar belirliyor...

Ama bu göreceli bir konu olduğundan, en iyisi budur diyemem.Kişisel tercih ön plandadır...:in:

• Beğen

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Burçak Erbil

Yazdığım şeyi tekrar okudum da, derdimi anlatamamışım.. :)
Kafadan süzülen derken; kafa ıslandıktan sonra, boyundan süzülüp içeri giren sulardan bahsediyorum.. Kafamın ıslanması çok da önemli değil aslında..

Bugün Tchibo'dan (link) aldım.. Su da geçirmiyormuş ama kapşonu yok mesela. Ayrıca bir yağmurluk almak yerine alternatif bir çözüm bulabilir miyim diye düşünüyorum bu süzülen sulara.. Yüz maskesi böyle bir şeyde işe yarayabilir mi mesela ?

Burçak Erbil

Forum Bağımlısı
Tepki
2.691
@Edip Dinçer

Kaskın içi ıslanmazsa boyundan da su süzülmez, çünkü kafanın arkası bisiklet üzerinde normalde ıslanmaz. (komple çamurluk kullanıyorsanız tabii) Geçen aylarda kafamda Gore kılıf, üzerimde Mavic Helium yağmurluk, ayaklarda su geçirmez kılıflar, normal tayt ve eldiven ile hafif/orta şiddetli kesintisiz yağmurda 5 saat (100küsür km) gittim ve hiç rahatsızlık duymadım. Hatta son zamanlardaki en güzel turlarımdan biriydi! Sadece eller, üst bacaklar ve yüzüm hafif ıslanıyordu ama rahatsız etmedi.

sercanczo

Forum Bağımlısı
Tepki
117
Gore Bike Wear ın kask kılıfını kullanıyorum ve oldukça memnunum.Probleminizi çözmenizin tek yolu bu bence.Başka markaların daha ucuz alternatifleri var mı bilmiyorum ama gore ın kılıfını budan alabilirsiniz:(link)

Ozan Güneri

Forum Bağımlısı
Tepki
2.357
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bu üründe alternatif olabilir.

(link)

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
(link)

şunlardan edindim.. Fiyatı uygun. Kaskım large boyutta, güneşliği çıkarınca rahat rahat oluyor kaska..

Bilginize..

• Beğen
Tepkiler: İbrahim Aslanhan

İbrahim Aslanhan

Forum Bağımlısı
Tepki
814
Bisiklet
Scott
Gerçekten güzelmiş. Yagmurlu havalarda birebir. renk seçeneği mevcut olsa daha güzel olurdu.

The Working Dead

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Eb
Başlangıç
2022—23
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Kask yağmurluğu nereden temin edebilirim?

bitinya_s

Aktif Üye
Tepki
187
Bisiklet
Carraro
@The Working Dead
N11' de bir tane var.
(link)
Ayrıca aliexpress de satıyor.
RockBros bisiklet Kask Kapağı Su Geçirmez Rüzgar Geçirmez Toz Geçirmez Ultralight Dağ Yol Bisikleti Bisiklet Kask Kapakları yağmur kılıfı
(link)

The Working Dead

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Eb
Başlangıç
2022—23
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@bitinya_s
Hocam teşekkür ederim ancak çok pahalı geldi bana bu. Yurtdışı sitelerinden de hiç alışveriş yapmadım. Anlamam hiç. Ucuz yollu birşey varsa almak istiyordum. Yağmurlugun kapşonu var ancak bu seferde kask sıkıntı oluyor. Takamıyorum.