Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yağmurda rampada kaymayan lastik hangisi

Konu, 'Tekerlekler' kısmında no haşhaş no vitamin tarafından paylaşıldı.

1. no haşhaş no vitamin

no haşhaş no vitamin Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Erdoğanlar Bisiklet - Schwalbe MARATHON 28x1.10 Dış Lastik

Erdoğanlar Bisiklet - Maxxis OVERDRIVE 28x1.25 (Kevlar İnside) Dış Lastik

ben de 500 kmdir kullandığım 700x23c detanator var. şimdiye kadar hiç kaymadı. sorun çıkarmadı. hız gelir diye 25 hacimden 23 hacime geçmek istiyordum. yalnız yağmur da rampa aşağı inerken kaymasından korkuyorum bu lastiklerin. sahilde düz yolda geçen hafta yağmurda kullandım hiç kaymadı frenlerde de sorun olmadı. yalnız rampa inişlerinde dönüşlerde yağmurda yada ıslak zeminde kayabilir sanırım. onun için schwalbe-marathon 700x28 almak istiyorum patlak koruması da var. overdrive da aslında olabilir yalnız 32 hacim, hızda fark olurmu 25 hacime göre. bir de patlak koruması nasıldır. ben çok lastik patlatıyorum 2 gün üst üste 4 defa lastiğim patlıyordu eskiden. beni söyle 4 5 bin km idare edicek bir lastik istiyorum. geçen sene 1000 km geçmeden lastik değiştirdim mtb de toplamda 10 lastik değişmişim 1 senede doğru dürüst lastik alsaydım belki de bu kadar lastik değişmeyecektim

2. Uğur S.

Uğur S. Onursal Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:

no haşhaş no vitamin bunu beğendi.
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  3. no haşhaş no vitamin

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  4. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Yeni yağan yağmur sonrası yol üzerinde ki tozlarla birlikte oluşan kaygan zemine tutunacak bir lastik ben görmedim. Varsa da bilmek isterim. Bunun haricinde daha ıslak bir zemin ve sağanak yağış esnasında aşağıdaki 4 lastiği kullandım ve bir tanesini halen kullanmaktayım.

SCHWALBE MARATHON 26X1.75 DIŞ LASTİK MTB'de kullandım ve su oluklu olmasına rağmen rampa aşağıya kısa mesafeli kaydığımı bilirim. Yol bisikleti için olan modellerine örnek olması için yazdım. 10 üzerinden 8 verebilirim.
    Schwalbe Marathon 26x1.75 Diş Lastik 22264585 - n11.com

Continental Grand Prix 4000S Yol bisikletinde kullandım. Sağanak yağmur da yol tutuşu fena değil. 10 üzerinden 7 verebilirim.
    Wiggle | Continental Grand Prix 4000S Road Tyre | Road Race Tyres

700x28 Dynamic Sport Yol Biskileti Dış Lastiği MICHELIN Yol bisikletinde kullandım. Sağanak yağmur da yol tutuşu iyi değil. 10 üzerinden 4 verebilirim. Kayıp düşmeme sebep olmuşluğu vardır.
    700x28 Dynamic Sport Yol Biskileti Dış Lastiği MICHELIN - Lastik Grubu Bisiklet...

Espoir Elite Yol bisikletinde halen kullanmaktayım. Fazlasıyla memnun kaldığım bir lastik. Sağanak yağmur da yol tutuşu gerçekten çok iyi ve henüz olumsuz bir yanını görmedim. 10 üzerinden 9 verebilirim.
    Espoir Elite Dış Lastik

Bunlar benim kendi deneyimlerim. Bahsi geçen lastiklerden kullanıp, yağışlı zeminde benden daha fazla memnun olan yada olmayan olabilir. Ancak yağışlı zeminde sürücüye lastik etki etse de, frenleme kararında yapılmadığı sürece yapabilecek çok fazla şey yok diye düşünüyorum.

Jant yanakları ıslanınca lastiğin tutunmasını unutup0 jantların kuruması için dualar edebiliyorsunuz. :D

5. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Yol bisikleti kullanıyorsunuz anladığım kadarıyla; 32'lik Overdrive kadronuza sığmaz, 28'lik marathon da sığmayabilir. Yurtdışından getirtmek istemiyorsanız, bisikletgezgini'nde 700x23c Schwalbe Marathon var bildiğim kadarıyla.

Yağmurda yol bisikletlerinin mutlaka kayacağına dair yaygın bir inanış var. Geçen hafta sizin de tecrübe ettiğiniz gibi bu pek doğru değil; ancak yağmurda bisiklet kullanırken çok daha dikkatli olmak, ani hareketlerden kaçınmak ve daha erken fren yapmak gerekiyor.

Yağmurda yol tutuşu iyi olan, sağlam patlak koruması olan, yüksek performanslı lastik istiyorsanız Continental GP 4-Season önerim.

6. no haşhaş no vitamin

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    ben genelde zaten çukur mazgal olsun ani hareketle sağa sola kaçmıyorum yada ani frenle yavaşlamaya çalışmıyorum direk tumsek olsun çukur olsun giriyorum sonuçta yarış kadrosu değil endurance. bundan 12 sene önce ehliyeti yeni alırken şirketin söförleri ile araba kullanıyordum. aniden çukur görünce aniden sağa sola kaçma kaza yaparsın karşıdan yandan gelene çarparsın geç üzerinden derlerdi. yağmurda da zaten fazla hız yapmadığımdan ani frende yapmıyorum sadece dönüşlerde ön lastik aniden kendini yere salmasın istiyorum sadece ön freni de hiç bir zaman tek başına kullanmıyorum. iki frenede ani olmadan yavaş yavaş basarak kontrollü yavaşlıyorum her zaman.

7. no haşhaş no vitamin

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    evet bugun o kadar yol gittim daha 500 km yi yeni geçen lastikler eve 2 km kala sahil yolunda patladı.

yedek iç lastik vardı değiştim. dış lastiğin içine girmiş ufacık bir cam parçası iç lastiğe kadar gelmemiş ama dış lastiğin içinde kalmış. sıyırıp patlattı yine bisiklet yolunda duran 30 cmlik sopanın üstünden geçince.

sanırım patlak korumalı bir lastik almanın zamanı geldi 700x25c detanatorler 500 km de fire verdi :D yağmurda ve hafif ıslak sabunlu suyla yıkanmış yolda bile kaymadı. yalnız bu 1 mm cam parçasından dolayı patlaması sayesinde lastikleri değişmek zorunda kalıcam. bu ay mtb de 6 kez lastik patlattım yola geçtim yeni bisiklette yine lastik patlattım hayır hep mi bisiklet yolunda patlar. bu dalyan caddebostan arası şişeleri kırıp kırıp atıyorlar dıkkat etmek lazım bısıklet yoluna...

bu hafta 3 kez pendık aydos yaptım hıc bır yerde patlamadı. bır kaç gun oncede bır arkadasın aynı yerde patlamıştı.

8. Sinan Ş

Sinan Ş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
  9. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    Hiç kaymayan lastik elbette bulamazsınız. Yalnız yol tutuşu iyi lastik istiyorsanız All Season veya Race türü lastiklere bakacaksınız.
    Specialized Bicycle Components
    (veya Murat'ın söylediği model veya Schwalbe'nin Grip puanı yüksek olan modelleri)
    Bunların yol tutuşları hamur farklılığından dolayı daha iyi olur. Siz dayanıklılık da düşündüğünüz için All Season lastikleri öneririm. Yarış lastiklerine göre daha uzun ömürlü olurlar. Yarış lastiklerinin hamuru daha yüksek kavrayışlı olduğu halde ömürleri daha kısadır.

no haşhaş no vitamin bunu beğendi.
  10. no haşhaş no vitamin

Bisiklet:
    Merida
    Seviye: