Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

YAĞMUR DAMLALARI (merak edenlere)

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında bisiklet_tutkunu tarafından paylaşıldı.

1. bisiklet_tutkunu

bisiklet_tutkunu Kıdemli Üye

Seviye:
    Yağmur yağarken damlacıklar birbirine hiçbir suretle değmeden yeryüzüne düşmelerinin sebebi nedir?

Yağışlar genellikle bulutlardan kar şeklinde düşmeye başlar. Havada düşerken hava sıcaklığına göre eriyip yağmura dönüşebilirler.

Kar veya yağmur havada düşerken belli bir mesafeye kadar hızlanır. Belli bir mesafede ise terminal (limit) hızlarına ulaşırlar.

Limit hıza ulaşana kadar, büyük damlalar küçük damlalardan daha hızlı düştüğü için, büyük damlalar ile küçük damlalar çarpışıp birleşir. Çarpışma ve birleşme ile büyüyen damlar belli büyüklüğe ulaşınca parçalanarak küçük damlacıklara ayrılır. Bu çarpışma birleşme ve parçalanma işlemi limit hıza ulaşana kadar devam eder.

Aynı büyüklükteki damlaların havadaki hızı aynı olduğu ve aynı yönde hareket ettikleri için birbirleri ile çarpışmazlar.

sevgilerimle...

Hasan Hakan Koç bunu beğendi.
  2. CROSSCU31

CROSSCU31 Kıdemli Üye

Seviye:
    paylaşım için teşekkürler

3. hulyaars

hulyaars Forum Demirbaşı

Seviye:
    paylaşım için teşekkürler , ben bir kitapta okumuştum ve duymuştum herbir yağmur damlasını bir melek taşır buyüzden birbirine karışmaz diye.bilimsel yönü dışında bunu bilmek daha hoş geliyor daha mistik...

4. eniskaratut

eniskaratut Forum Demirbaşı

Seviye:
    benim bildiğim kadarıylada hepsinin aynı elektirik yükünü taşıdıkları yüzden
    birbirlerini ittikleri

5. ReSuL

ReSuL Forum Demirbaşı

Seviye:
    paylaşım için sağol