Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yağlı dişli Tetanoz Yapar mı ?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında hakan çelik tarafından paylaşıldı.

1. hakan çelik

hakan çelik Forum Demirbaşı

Adı:
    Hakan ÇELİK
    Seviye:
    Arkadaşlar bugün başıma gelen olaylardan dolayı bozuk bir moralle disk freni ve ön vitesi kendi başıma yapmaya karar verdim. Aşağıya indim şükür ki disk freni yaptım fakat çok hafif bir sürtünme sesi geliyordu. Bunun üzerine bisikleti kaldırırken yanlış yerden tuttum ve düşürdüm. Aynakolun dişlilerinden biri sağ ayak serçe parmağıma girdi ve abartısız baya da kanadı. 4. kata çıktım ayağımı yıkadım fakat şunu fark ettim bu aynakolun dişlileri yağlı olduğu için parmağımın içinde yağ birikintisi oldu. Sorum şu : Size göre bu bende tetanoza sebeb olurmu yağlı dişli parmağa zararlımıdır ?

2. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Disli pasliysa ihtimal var. Yag birsey degistirmiyor, pas olmali..

3. enzo

enzo Kıdemli Üye

Adı:
    Enes Çatal
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Pas var mı dişlide? Bol kan aktıysa, mikroplu kısmı da güzelce temizlediysen bir problem olmaz ama içinde şüphe kalırsa doktora göster, basit bir iğne vuruyor.

4. hakan çelik

Adı:
    Hakan ÇELİK
    Seviye:
    Hayır bisiklet alınalı 1 ay olduğundan dolayı hiç bir pas yok üzerinde. Sadece makina yağı var

5. enzo

enzo Kıdemli Üye

Adı:
    Enes Çatal
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Paslı çivide tetanoz mikrobu (bakterisi) bulunma ihtimali daha yüksek, yoksa paslı çivi battı kesin mikrop kaptın diyemeyiz tedbir amaçlı aşı yapılır yine. Dişli temiz ve yeni yağlandıysa mikrop vs. olma ihtimali az (bakteri topraktan geçen bir bakteri çünkü). Oksijenli suyla güzelce temizle iyice kan akıt bir problem kalmaz.

6. Serdar Sarı

Serdar Sarı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Yeni alınan bir bisiklette tetanoz tehlikesi pek olduğunu sanmıyorum genelde paslı şeylerden bulaşan bir mikrop arkadaşların da söylediği gibi. Gene de tedbir olarak uzman birinin gözetimi daha faydalı olabilir iyisi mi siz bi eczaneye danışın eğer tehilke yaratacak bir durum varsa zaten onlar sizi hastaneye yönlendirirler. Geçmiş olsun bu arada

7. hakan çelik

Adı:
    Hakan ÇELİK
    Seviye:
    Teşekkürler. Şuan parmağımdaki yara kaynaştı ve kapandı sadece içinde dediğim gibi makine yağı var. ve baya şiş bir vaziyette duruyor. Ama herhangi bir ağrısı sızısı yok şükür. Bu acil servise gidip soracağım. Dediğim gibi hiç pas yoktu dişlide yeni zaten. Bu arada tekrar teşekkürler..

8. Berksan

Berksan Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    geçmiş olsun, tedbiri elden bırakmamak lazım, ufak bir iğne ol bence kafanda soru işareti kalmasın.

9. Emrah Şimşek

Emrah Şimşek Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Öncelikle geçmiş olsun.Tetanoz olmak için yaraya sebep olan maddenin paslı olmasına gerek yok.Toprakta,tozda yeterince var zaten.Clostridium tetani anaerob bir bakteri olduğu için oksıjenli su ile yarayı temizlemişsen ve yaranın üzerini hava almayacak bir şekilde kapatmadıysan pek sorun olmayacaktır.Ancak aşıya karşı alerjik reaksiyon görülmüyorsa vucudunda aşılanmanda fayda var.1-2 hafta sonra yaşayacağım boyun,omuz ve sırt kasılmalarından daha az ağrı çekersin.Tekrar geçmiş olsun.

10. hakan çelik

Adı:
    Hakan ÇELİK
    Seviye:
    Teşekkürler, yarın bu tetanoz aşısı için gerekli bilgileri toplayıp aşı olacağım :)

11. Emrah Şimşek

Emrah Şimşek Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Herhangi bir sağlık kuruluşunda ücretsiz olarak tetanoz aşısı olabilirsin.Yaralandıktan sonraki 48 saat içinde aşılanırsan rahat edersin.Aşıdan sonraki 2gün boyunca kolun çok ağrıyacak ama 5yıl kadar tetanoz oldum mu diye endişe etmezsin:)

hakan çelik bunu beğendi.
  12. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    öncelikle geçmiş olsun.
    benzer durumda ben de bir arabanın sıkıştırması sonucu düşmüştüm ve aynakoldaki 2 dişli nasıl olduysa sağ ayak bileğime girmişti. durum tam dediğin gibiydi, kan ve yağ.
    eve gelince hemen sıcak su ve sabunla yıkadım, arındırabildiğin kadar arındırdım. yarım saat uğraştım belkide. artık içerde yağ kalmadığına emin oldum. ama renk yine siyahtı :D siyahlığı o şekilde kabul edip beklemeye geçtim. 5-6 gün sonra o boyalı kısımı kabuk olarak attı vücut.
    şuan iyiyim :)

13. hakan çelik

Adı:
    Hakan ÇELİK
    Seviye:
    Teşekkür ederim. :) Yarın ilk işim gidip derhal aşıyı yaptırmak olucak :)

14. Çağlayan

Çağlayan Onursal Üye

Seviye:
    geçmiş olsun,

15. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Geçmiş olsun Hakan.

Emrah'ın da dediği gibi tetanoz mikrobunu kapmak için demirin paslı olmasına gerek yok.
    Eğer herhangi bir demir vücudunuza saplandıysa ve aşılı değilseniz muhakkak aşı olmalısınız. Zaten aşılı değilseniz bir kaç saat içinde yaralı organınızdan olduğu bölgeden yayılan bir ağrı ve uyuşma vücudunuzu saracaktır. Küçükken ayağıma iki adet çivi battıktan bir kaç saat sonra belden aşağımı oynatamayacak hale gelmiştim. Tecrübeyle sabittir yani :D

Dip Not: Başınıza böyle kazalar geldikten sonra forumdakilere daşınıp vakit kaybetmektense en yakın sağlık kuruluşuna gitmekte fayda var. Bazen çoğumuz ihmal ediyoruz bunu...

16. hakan çelik

Adı:
    Hakan ÇELİK
    Seviye:
    Arkadaşlar teşekkürler. Dün akşam üstü olan bu olay üzerine bugün gidip aşıyı yaptırdım. Dün akşam baya araştırdım herkes ağrıdan sözden bahsetmişler, fakat ben bugün aşıyı yaptırdım. Hiç birşey de olmadı ne ağrı ne sizi ama aşımı oldum :) Bir an düşün yav acaba dandik aşımı oldum niye ağrımıyo kolum diye :D Ama sıkıntı yok ücretsiz olunuyor zaten. Sağlık ocaklarında yaptırabilirsiniz ya da hastanelerde. Ben hastanede yaptırdım yakın diye. Arkadaşlar size çok teşekkür ederim. Allah razı olsun. :)

17. hakan çelik

Adı:
    Hakan ÇELİK
    Seviye:
    Fena ağrı girdi koluma etkisini şimdi gösteriyor :D