Yağ Yakma Teknikleri - Orta Seviye

bisikletci

Forum Bağımlısı
Tepki
380
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
İp Atlamak (125 atlama/dak) 664
İp Atlamak (70 atlama/dak) 607,5
İp Atlamak (80 atlama/dak) 615

Bunlar ip atlamanın kalorisi .. ip atlamanın etkisi yada herhangi bir cardio antrenmanının etkisi 12. dakikadan sonra başlıyor.. Vücut ilk 10 dakika ısınıyor esas kalori yakımı (tam manasıyla ) 12. dakikadan sonra başlıyormuş ( Antrenman hocamıın bilgisi)

Ne kadar kalori aldıgınızı bilmeden ne yaktığınızın bi önemi var mı?

• Beğen
Tepkiler: SerdarCYCoo2Bursa
Scudo

Mr. Biggs

Üye
Tepki
41
@Sercan

Teşekkürler, Sercan..
Güzel ürün yapmışlar gerçekten..Fiyatıda iyi, zaten normal bi ipede üç aşağı beş yukarı bu kadar fiyat isterler..Gittigidiyor hesabım var ama piyasada bir görmek lazım..Bende tutuş yerlerinde biraz tereddütdeyim, bileği yormaması açısından ergonomik olmak zorunda..

Bisikletci;
Bende vücudun kalori yakmaya başlamasına belli bi dakikadan sonra değil, yapılan faaliyetin seviyesi ile alakalı olduğunu duydum.Yani 3km/h ile yürüyüş yapıyorsanız 15 dk'da, 8km/h ile yürüyorsanız 10dk'da başlar şeklinde.(Sayıları örnek verme adına salladım).Doğrudan bi' rakam yerine bu daha mantıklı gözüküyor.
Bu arada ip atlama ile kolari yakım rakamlarına bakınca insan bi yandan gaza gelip bi yandan da işin epey zor olduğunu anlıyor..

Sercan

Forum Bağımlısı
Tepki
204
Beni de cezbetti o rakamları görünce :) Hemen bir ip alıp, başlamak lâzım diye düşündüm, ama zor gibi... Dakikada en fazla 60 atlayabilirim herhalde. 80 zor gibi, ama çalışarak olur herhalde bir süre sonra. Bir de bu değerler dakika için, düşünün. Dakikada 80 atlayarak, 5 dakika durmadan ip atlarsak bayağı kalori harcayabiliriz demek ki. Misal ben salonda 10 dakika kondüsyon bisikletiyle 15. kademede pedal çevirerek 100-120 kalori harcıyorum. 10 dakika boyunca 10. kademede koşu bandında koşarak (yaklaşık 1,5 km koşuyormuşum)yine buna yakın değerlerde kalori harcıyormuşum, yani 100-130 kcal civarı. Burada bir terslik var gibi geldi bana sanki... Ya ip atlamak gerçekten hepsinden daha etkili, ya da ip atlamayla ilgili kalori değerlerinde bir yanlışlık var. Ya da bizim salondaki makinalar bozuk, ama hepsi de çok kaliteli cihazlar. Yabancı bir filmde çoook büyük bir fitness center'da çekilen sahnede aynı koşu bandı ve kondüsyon bisikletlerinden görmüştüm :) Demek ki iyi bir marka...

EK: Kondüsyon bisikletindeki kadansı yazmayı unutmuşum. 10 dakika boyunca 15. seviyede (ki oldukça ağırdır) 100-120 kadans pedal çevirerek 100-120 kcal yaktığımı görüyorum. Yaş ve kilo değerlerimi de doğru giriyorum çevirmeye başlamadan önce.

Mr. Biggs

Üye
Tepki
41
Tespitinde haklısın..Oradaki veriler dakika üzerinden olamaz gerçekten..Ben dakikada 80 atlama üzerinden saatte yakılan kalori gibi düşünmüştüm..
Doğruluğunu bilemem ama şöyle rakamlar buldum,
(link)

Sercan

Forum Bağımlısı
Tepki
204
Evet, bunda mutlaka bir yanlışlık var. Şimdi buradaki listeye bakınca, ip atlamaktan soğudum açıkçası :) Yakmayı sağladığı kalori çok az. Bu listeye bakınca, en sağlam kalori harcama şekli 1 saat bisiklet sürmek, ki zaten çoğumuzun günde 2-3, bazen daha fazla saat yaptığı bir iş :) Demek ki neymiş, pedala devam edecekmişiz.

Tepki
19
arkadaşlar, yağ yakma konusunda gözden kaçırdığınız önemli bir konu var, sürenin önemi kadar kalp atış hızı da çok önemlidir. normalde kalp atış hızı dakikada 60 - 70 arasındadır.burada kritik olan kalp atış hızınızın dakikada ve sabite yakın bir tempoda 120 yi geçmeden, hedef kalp aış hızında en az 12 dakika ençok 35 dakika boyunca kardiyovasküler egzersizin yapılmasıdır. bu süre zarfında kalp atış hızı çan eğrisi gibi bir pik çizmemelidir. mümükün olduğunca hedef kalp atış hızında kalmalıdır.

Tepki
19
burda düşülen en büyük hataların başında, çok yüksek tempolu ve uzun süren kadiyo egsersizleri yapmak gelir. nedeni bu tür çalışmalarda yağ yakımı ile birlikte, protein depolarının da kullanılmaya başlamasıdır.

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Protein rezervleri ancak karbonhidratların ve yağların yakımından sonra başlar. Tam olarak sonra denemez tabiki hepsi iç içe ama protein yakmak kolay bir iş değildir. vücud bunu olabildiğince önler. birde 1-1,5 saatten az olan egzersizler vücuttan fazla bir yağ yakmaz...

sifa

Aktif Üye
Tepki
58
Merhaba,

Nasıl yağ yakabiliriz konusuna bilgim dahilinde ben de katılayım. Öncelikle vücudumuzun günlük kalori denkleminin aşağıdakine benzer olacağını düşünebiliriz. Tabii, bu denklem yaklaşık bi denklem olacak.

besinler + vücut rezervleri = egzersiz ile harcanan + bazal metabolik hız

burada 'besinler' ile o gün aldığımız toplam kalori miktarı, 'vücut rezervleri' ile toplam kütlemiz, 'egzersiz ile harcanan' ile, o gün ip mi atladık, kız peşinde mi koştuk veya bisiklete mi bindik, işte her ne yaptıysak onu yaparken harcadığımız kaloriyi, 'bazal metabolik hız' ile de o gün hiçbirşey yapmayıp kalıbı dinlendirince vücudumuzun rölantide harcıyacağı kalori miktarını belirtiyoruz.

Denklemden görüldüğü üzere,

egzersiz ile harcanan + bazal metabolik hız < besinler

durumunda vücut rezervleri artar, yani kilo alırız, tersi durumda ise kilo veririz. Öncelikle belirtilmesi gereken, 'bazal metabolik hız'ın genetik olduğu ama kişinin formda olmasıyla az çok değişebildiğidir. Böylelikle bazı insanların deli gibi yemek yemesine ve hiç egzersiz yapmamasına rağmen neden kilo almadıkları anlaşılır, çünkü onların bazal metabolik hızları daha fazladır. Genetik olarak bir değerle doğduğumuz bu bazal metabolik hız, form seviyemize göre artar veya azalır. Örneğin, yoğun olarak sportif tırmanış yaptığım bir dönemde bir arkadaşın tezine denek olduğumdan bazal metabolik hızım elektronik bir aletle ölçülmüş ve 1550kCal olarak bulunmuştu. Hiç çalışmadığım iki üç hafta sonunda aynı değer 1400kCal civarında çıktı, yani formumu kaybetmeye başladığım için metabolizmam yavaşlamıştı. En çok kaç gördünüz diye sorduğumda bir önceki hafta gelen voleybol takımındakilerin 2000kCal üzerinde değerleri olduğunu söylemişlerdi.

denklemdeki bir diğer değişken 'egzersiz ile harcanan kalori miktarı' dır. Şimdi burada şöyle bir durum var, çok ağır ya da çok hafif olmayan egzersiz çalışmalarında, vücut önce kaslarındaki hazır atp yi yakıyor (0-1dk), sonra kaslardaki ve karaciğerdeki hazır glikojen depolarını yakıyor (1-30dk), sonra da yağ yakmaya başlıyor (30dk dan sonra ). Normal beslenen bir insanın kaslarında ve karaciğerinde bulunan glikojen miktarı yaklaşık 30 dakikalık ortalama bir egzersize yetebilecek kadardır. Yaptığımız egzersiz süresi 30-40 dakikayı aşmaya başlayınca yağ yakımı hızlanır. Dolayısıyla, amacımız vücüdumuzun yağlarını eritmek ise, yapacağımız egzersiz hafif orta ağırlıkta olmalı ve 30 dk 1.5 saat arası sürmelidir. Sabah kalktığımızda kahvaltı yapmadan egzersize başlarsak vücuttaki depolanan glikojen miktarı gece azaldığından 30 dk dan önce yağ yakım moduna girdiğimizden, avantajlı oluruz. Yağ yakımı için oksijen ve su gerektiğinden, su içmeye özen göstermeliyiz. Protein yakımı vücudun son başvuracağı çaredir. Peki ne zaman olur bu, birincisi, vücutta yağ kalmadığı zaman, ikincisi vücutta yağ olduğu fakat yeterli su ve oksijenin olmadığı durumda (yüksek irtifada dağcılar yağlarından değil kaslarından kaybederler çünkü hem oksijen azdır, hem de yeterince su içemezler.) Dolayısıyla normalde şehir hayatında egzersiz sırasında vücut (ekstrem durumları saymazsak) kaslarını eritip kalori harcamaz, ha ne olur, egzersiz sırasında çalışan kaslar mikro ölçekte yırtılıp yıkıma uğrar, egzersiz sonrasında yeterli proteini almazsak, bu yıkım telafi edilmediğinden dolayı hacimde küçülme görülür, yoksa harcadığımız kaloriden dolayı değil. Peki, 0-30 dakikada yaptığımız hafif egzersizler ya da güç, güçte dayanıklılık gerektiren ve doğası gereği 30 dakikadan kısa sürecek olan egzersizlerin bize faydası yok mudur, elbette vardır, bu egzersizler yapıldıkları süre boyunca vücudumuzdan direk çok az yağ götürürler ama bazal metabolik hızımızı arttırırlar, dolayısıyla vücut rolantide artık eskisine oranla daha fazla kalori harcamaya başlar.

umarım faydalı olmuştur, herkese sevgiler,
şifa

• Beğen
Tepkiler: rochas

Sercan

Forum Bağımlısı
Tepki
204
Faydalı oldu Şifa Abi, teşekkür ediyorum. Bir nokta dikkatimi çekti. ''Gece glikojen azaldığından dolayı, yağ yakımı 30 dakikadan önce de başlayabilir.'' demişsin. Bu durumda kahvaltıdan önce egzersiz yaparsak avantajlı oluruz kısmı kafamı karıştırdı. Sabah kahvaltı etmeden, almamız gereken karbonhidrat, protein ve yağı almadan egzersiz yaparsak vücudun ihtiyacı olan enerjiyi nereden sağlayacağız?

sifa

Aktif Üye
Tepki
58
Normal beslenen normal bir insanın kullanılabilir glikojen miktarının 30-40 dk lık ortalama bir egzersize yeteceği düşünülüyor. Şimdi eğer biz besin almayı aksatırsak bu süre azalacaktır, işte akşam yemeğinden sonra geçen süre ve gece birleşince bu depolanan glikojen miktarı azalacağından, sabah egzersiz sırasında daha çabuk yağ yakma moduna geçileceği düşünülüyor. Böylelikle kullanacağın kalorilerin çok daha fazlası yağdan gelicek.

Tabi her zaman yağ yakmak istemeyebiliriz, örneğin yarış sırasında. Eğer kişi formundaysa ve gerekli antrenmanları yaptıysa ve yarışmadan/idmandan önce karbonhidrat depolaması yaptıysa, vücuttaki depolanan glikojen miktarı da artıcaktır, böylelikle vücut daha geç yağ yakmaya başlıyacaktır ki bu da yarışta isteyeceğin bir şey, çünkü hatırlarsak yağ yakmak için hem su hem oksijen lazım ki, yarış temposu ile ikisi de kısıtlı :)

Tepki
19
ben bu süre konusuna tamamen katılmıyorum, süre mutlaka önemli ancak tek başına yeterli değil, belli bir temponun altında yaptığınız çalışma uzun sürse dahi verimli biçimde yağ yakıyorsunuz anlamına gelmeyebilir. önemli olan hedef kalp atıp sayısında sabit tempoda, yani en verimli yağ yakma bölgesinde, belli bir süre kardio antremanını devam ettirebilmektir. ne tür olursa olsun ister kardio ister yarışmaya hazırlık yapılan antremanın niceliğnden çok niteliğini göz önünde bulundurmak gerekir. uygun tempoda yapıln kardiyo antremanında 12 dak. sonra yağ yakımı üst seviyelere çıkar, bundan önce ağırlıklı olarak karbonhidratlar yakılır.

Tepki
19
sercan arkadaşımızın amacı, yanlış hatırlamıyorsam, kas kütlesini koruyarak, yağ yakmaktı. bu nedenle, benim fikrimce, verimli bölgede haftada min. 3 max.6 kere 30 - 35 dakikalık yapılacak olan kardio antremanı yeterli olacaktır. daha önceden de bahsedildiği gibi, önemli olan hedefinizi belirlemek ve ona göre antreman programınızı ve diyetinizi şekillendirmektir.

Tepki
19
@Hasan Hakan Koç

hasan bey,

kardio egzersizi belli bir sabit tempoda belli bir kalp atış sayısında yapılan koşu, bisiklet, hızlı yürüme, step vb. egzersizlerdir. genel olarak amacı vucudun yağ yakımını hızlandırmaktır. bu yönüyle ısınma veya soğuma için yapılan yapılan egsersizlerden ayrılır.

tabi ki kalp atış sayısını sürekli sabit tutmak mümkün değildir. önemli olan belli bir aralıkta tutmaya çalışmaktır.

bisikletci

Forum Bağımlısı
Tepki
380
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@motobecane_mirage3

Bende buna katılarak tam amac ney merak ediyorum .. Kas kütleni artırmak istiyrsan yiyebildigin kadar protein ye .. eger imkanın varsa whey protein al ( Optimum marka ) ve onu kullan .. böylece kas gelişimin hızlanır.. Eger zayıflamak istiyorsan max cardio yapmalısın .. Sen zaten kas kütleni artırdıkca yağ yakımın daha hızlı olmaya başlayacak. Antrenmanlarda istemesen bile yağ yakacaksın ( tabi kas kütlen artınca )