Yağ tavsiyesi

emre0x5d

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Selamlar. Nefret ettiğim bir bisikletim vardı, onu iyileştirmeye çalışıyorum. Aynakol ve arka aktarıcı aldım ikinci el zincir, ruble noname. İnce lastik jant falan şu an çok seviyorum bisikletimi her fırsatta sürmek istiyorum. Fakat keyfimi kaçıran bir nokta var vites geçişleri çok kaba sürtünüyor sürtünüyor çat diye geçiyor. Bir tümsekten geçiyorum hızla vites değişiyor :D 1 getiriyorum zincir düşüyor 7 de arkaya düşüyor. Burdan öğrendiklerime göre bu sorunun nedenini biliyorum nasıl çözeceğimi de. Ama hazır yağlı gelen ruble ve zinciri daha hiç yağlamadım, sudan da geçtim kaç kez. Bazı viteslerde pedala yüklendiğimde birden boşalıyor boşa dönüyor. Hepsinde oluyor da bazı viteslerde her turda oluyor. Sanırım yağ yetersizliğinden ya da kalitesizliğinden. Bana önerebileceğiniz fazla masraflı olmayan suya dayanıklı yağlar nelerdir? Zincir yağı ayrı gres yağı ayrı almak mı lazım? Gres yağı tabancaları var erdoğanlar bisiklette. Onlar dolu mudur yoksa yağı da alıp biz mi doldurucaz? tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

Scudo

Cem Özkeser

Aktif Üye
Tepki
21
Bisiklet
Diğer
Hocam yağın yanısıra, sorununuz rublenizden de kaynaklı olabilir. Aktarıcı - ruble - zincir uyumluluğu vites geçişlerinizde önem teşkil eder. noname bir ruble ile istediğiniz vites performansını alamayabilirsiniz. Ayrıca aktarıcı ayarından da emin olunuz :)

Salih Dinçer

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Sedona
Merhaba Mustafa,

Önce şu aşağıdaki ürün ile bir güzel yağ ve kirden arındır. Bu çok pahalı değil 10 TL civarında, acıma...:)

(link)

Sonra zinciri aşırıya kaçmayacak şekilde şu ürün ile yağla:

(link)

Bu yağ pahalıdır (~40 TL) ama teflon olduğu için yapışır ve sıçrama yapmaz. Eğer sorun devam ederse pislik ve yağsızlıktan kaynaklanan bir sorun olmama ihtimali yüksek. Bu durumda bir bisikletçiye göstermende fayda var.

Başarılar...

ali tekintüre

Daimi Üye
Tepki
137
Yağ sorarsan motorex derim ama senin sorunları çözmez gibi.komponentlerinin durumu ve ayarları ? şeklinde..önce onları adam etmeli..

ali tekintüre

Daimi Üye
Tepki
137
Senin bisiklet ne marka ve neler döşedin üzerine??iyi günler..