yağ-su-kas oranı

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
selam arkadaşlar,

ömrü dolan ve artık ölçüm yapamayan eski tartımı, yeni ve çok fonksiyonlu bir tartı ile yeniledim. ilk ölçümleri yapınca fena halde kafam karıştı. ya bu cihaz doğru ölçmüyor ya da bende ciddi sorun var.

bu tartı beni şöyle ölçtü:
- kilo: 74
- yağ: 12
- su: 64
- kas: 30
- kemik 13
- bmi: 25
- bmr: 1625

boyum 170, yaşım da 43 olduğuna göre garip bir sonuç bu.

eşim ve kızımda denediğimde sonuçlar mantıklıydı: örneğin kızımda yağ oranı 18 çıktı, eşimde 29. bunları bekliyordum. ama bende 12 demesi çok çok düşük anlamına geliyor. ayrıca su oranının 64 olması da yaşımla hiç uyumlu değil. benim yaşımda olanlarda 52-50 olması gerekir. ben kendi görüntümde bunu şaşırtıcı buluyorum, beni görenler hiç inanmaz. bu konuda tecrübesi olan var mı? güvenilir ölçüm için nereye gitmeliyim?

not: fikir verir diye ileteyim; on yıldan fazladır düzenli 5-6 km koşuyordum artık son bir yıldır bisikletle turluyorum.

Scudo
Tepki
41
daha önce body sporu ile uğraşmadıysanız,büyük bir ihtimalle hatalı ölçüm.bu cihazlar çok hassas cihazlardır.özellikle spor,duş,yemek sonrası ve kafeinli içecekler içildikten sonraki ölçümler hatalı oluyor.cihaz üzerinde kıpırdamak,konuşmakta sonuçları etkiliyor.bunları dikkate alarak tekrar ölçüm yapın.benzer sonuçlar veriyorsa,malesef cihazınız dikkate alınmayacak bir cihazdır.

• Beğen
Tepkiler: Bahadır Gürel

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Aynı tartıdan bende mevcut verdiği değerler yaş kilo oranı baz alarak ortalama bir değer veriyor.Tam anlamıyla kesin değil ama yaklaşık bir değer normal bir insanın olabilecek değerleri.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Girdiğim yaş, boy, cinsiyet değerlerini kontrol ettim. orada sorun yok.

Cihazın kitapçığında en doğru ölçümün 18:00-20:00 arası yapılması gerektiğini yazıyor. tabi öncesinde herhangi bir değişikliğe neden olacak yemek, su, spor vb. yapılmamış olmasını istiyor. bunları dikkate aldım. ölçümleri tekrarladım. sonuç değişmedi (küsuratta farklılık oluyor ama değerler aynı).

buna rağmen sabah da kontrol ettim maalesef oranlar aynı.

şimdi ilk düşüncem bu cihazı maltepe sahile götürüp gelen geçen sporcuları tartmak :)

vücut çalışması yapmadım ama askerlik yaptığım dönemde (12 yıl önce) her gün vücudumun üst kısmını geliştirecek antreman yapıyordum (her sabah 40 şnav-50 mekik vb); o dönemde bir yıldır aksatmadan her gün yapmıştım, bunun etkisi omuzlarımda ve göğüste olmuştu, ama sonra bıraktım.

bunun daha sağlıklı ölçümünü nerede yapıyorlar?