Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yabancı Ülkelerden Alışveriş Yapmak!? Bisiklet Parçaları Çok Pahalı!

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Fırat Karamanoğulları tarafından paylaşıldı.

1. Fırat Karamanoğulları

Fırat Karamanoğulları Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Arkadaşlar iyi akşamlar..

Sizi bilmem ama ben öğrenciyim ve aileden pek para alamıyorum bisiklet konusunda.

Bugün mesela arka hidrolik fren için kaliper için adaptör isimli parçaya 18 lira verdim. Ufacık bir alüminyum parça yahu! Kaldı ki bazı sitelerde bu fiyat 20-30 lira gibi rakamlara çıkıyor.

Gümrük sınırı yanılmıyorsam 75 Euro. Kargo dahil mi 75 bulamadım.

Bilgili arkadaşlar yazarsa biz de aydınlanmış oluruz. İhtiyacım olan parçaları yabancı sitelerde uygun bulursam almak istiyorum. Bunun dışında site ve İstanbul Avrupa Yakası'nda dükkan tavsiyelerinizi bekliyorum.

2. Fırat Karamanoğulları

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Not:

Şimdi bazı arkadaşlar neye göre pahalı diyeceklerdir elbette ama Kron XC 750 HD kullanıyorum ve üzerindeki parçalar orta kalite hatta biraz düşüğü parçalar. Her ay fren seti değişmiyor tabii ki ama barentler olsun, lastik, iç lastik, sele, sele borusu vb aksesuarlar diyelim. Alyen setleri mesela.. 5 liraya alyen aldım yalama yapıyor sürekli vidaları. Elime para geçse iyi bir şey alacağım ama gerçekten uçuk fiyatlar. Hatta bazı yabancı sitelerde bile uçuk alyen fiyatları ve bazı ürünler mesela.

3. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:

+Ship dahil toplam yani net 75 Euro'dur bu muafiyet sınırı.

4. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
  5. Fırat Karamanoğulları

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    +Ship derken.. Anladığım kadarıyla kargo ücreti hariç 75 Euro'luk alışveriş yapabiliyoruz yani? 75 Euro + kargo diyorsunuz. :)

Bu arada güncel Euro hesaplayarak 2.367 mesela şu an. Bunun karşılığı 177.525 TL ediyor. Biz 177 TL'lik alışveriş yapabiliyoruz yani kargo hariç? Eğer böyle ise gerçekten iyi. Ucuza bulduğumuz ürünleri satın alabiliriz.

İnternetten bakındım ama yasa değişiklikleri vs çok karışık.

6. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Aslında çok karışık değil.

Aldığın ürün 75€'yu geçmemeli.. (www.xe.com 'dan parite değerlerini öğrenebilirsin) (Ama ne olur ne olmaz 70€ yapmakta fayda var.)
    Kargo 75€'ya dahil değil. (Yani 75€'luk bir ürün aldın, 10€ da kargo masrafı tuttu, toplam 85€. Gümrüğe takılmaz.)
    Gümrüğe takılırsa, yanlış hatırlamıyorsam, AB ülkelerinde geliyorsa %18, diğer ülkelerden geliyorsa %20 vergi ödersin, pakedini alırsın. (PTT ile gelenler için geçerli)
    PTT değil de özel kargo şirketleri ile gelirse vergi + ordino parası ödersin. Onu daha iyi bilen arkadaşlar var ama sanırım ordino 65TL gibi bir şey.
    Bir sene içinde 5 kere alışveriş yapma hakkın var. 5'i geçersen, aldığın ürünün bedeli ne olursa olsun vergi ödersin.

Bu kadar sanırım. Eksiğim/yanlışım varsa arkadaşlar düzeltirler eminim =).

7. Fırat Karamanoğulları

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Teşekkür ederim. Dediğiniz gibi ordino ücreti o civarlarda.

Benim araştırdıklarım ise 2010 - 2011'de açılmış konular idi. Mesela vergi % 10 ordino 50 TL gibi rakamlardı. Tabii ki artmış.

Verdiğiniz linkteki konuyu inceliyorum dikkatlice. Teşekkürler.

Ayrıca dediğim gibi İstanbul'da iyi bir bisikletçi ve parça satışı yapan yer arıyorum arkadaşlar.

8. Fırat Karamanoğulları

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Bu arada aklıma gelmişken..

Ön aktarıcıyı arkadaş yanılmıyorsam 30 - 35 lira gibi bir rakama değiştirmişti. Acera ön aktarıcı çoğu yerde 20 lira civarında. İşçilik ücreti de ekleniyor bu ücrete tabii.

Küçükken format attırmaya sürekli 20 lira verirdim ben. Her arızada sürekli para verirdim. En sonunda balık tutmayı öğrendim. Kendi balığımı kendim tuttum, pişirdim, yedim. :) Bisiklette de öyle yapacağım. Yavaş yavaş tecrübe topluyorum. Deneme yanılma ile zarar vermeden uğraşacağım. En iyi çözüm bu. :)