xtr vites fren kolu, 8 li acera sisteme takılır mı?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında marule tarafından paylaşıldı.

1. marule

marule Forum Demirbaşı

Seviye:
    merhaba arkadaşlar, benim bir XC 1000 im var ama vites kollarından memnum değilim onun yerine xtr vites kolu almayı düşünüyorum. V fren için kullanacağımdan st-m961 almayı düşünüyorum. şimdi sorularım:

bisikletin üstünde olan 8li, acera attırıcılı sisteme bu kolu takabilir miyim? yoksa 9lu sisteme de geçmem gerekir mi? bir de bu kolu kullanan arkadaşlardan olumlu olumsuz yorumları alabilir miyim? Yani o kadar para vermeye değer mi? Çok manyak arazi sürüşü yapan biri değilim, xtr yerine lx veya xt ama yine sti bir vites-fren kolu mu alsam?

biliyorum çok soru sordum :) bu sorulardan herhangi birini veya hepsini cevaplayan arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

2. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Eğer acera modeli vitesle kullanacaksan hiçbir verim alamazsın XTR kollarından. Bisiklet üzerindeki parçaların kalite seviyeleri birbirlerine ne kadar denkse, uyumluluk o denli iyi olur. Eğer arka vitesin acera kalacaksa bir alivio vites kolu ihtiyacını fazlasıyla karşılayacaktır.

marule ve İdris ACA bunu beğendi.
  3. qeqeqe

qeqeqe Kıdemli Üye

Seviye:
    hammurabi ye yerden göge kadar katılıyorum..eğer acera ile kullanıcaksan,saçma olur hemde verim alman zor olur :) viteslerini de xtr yapabilyosan fren kolu olarak xtr al ve keyfine bak .)

4. İdris ACA

İdris ACA Onursal Üye

Seviye:
    Öncelikle st-m961 9 lu sistem vites fren koludur.Ve tam verim almak için de ters yaylı bir arka vites ile kullanılması gerekir.
    Unutmadan şunuda belirtiyim,9 lu vites-fren kolu ile 8 li ruble kullanırsanız yine istediğiniz verimi alamazsınız.çünkü 8li sistem ile 9 lu sistem vites-fren kollarının,vites telini çekme ve salma payları farklıdır.8li sistem bir kolun çektiği pay daha fazladır.9lu sistem kol ise 8 li kola göre daha az çekme payına sahiptir.Netice itibari ile 8li sistem ruble ile 9lu sistem vites-fren kolu kullanılırsa vites geçişleri problem yaratır.

marule ve Tugfox bunu beğendi.
  5. marule

marule Forum Demirbaşı

Seviye:
    ilerde acerayı da değiştirmeyi düşünüyorum xtr olarak ama bu yazılanlardan sonra hepsini toptan değiştirme kararı aldım :) o da artık ilerki bir tarihe ertelendi. cvplar için sağolun.

6. avidus

avidus Yeni Üye

Seviye:
    Kesinlikle katılıyorum; 1 2 ay önce aykolu nexwaveden, deore hallowtech yaptım ama o ara param kalmadığı için acera ön aktarıcı takmak zorunda kaldım, arka aktarıcı Lx kollar Lx. Sonuç olarak, özellikle arazide vites değişimlerinde çok büyük zorluklar çektim, allahtan gecen hafta Lx ön aktarıcı aldım ve şimdi çok huzurluyum :D:D