Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

xtr mı xt mi

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında ergin tarafından paylaşıldı.

1. ergin

ergin Forum Demirbaşı

Seviye:
    xtr üst sınıf bir model ancak bazı kişilerin söylentilerine göre xt xtr ın fiyatına oranla daha kaliteli diyorlar doğrumu önerilerinizi bekliyorum

2. nuriaktürk

nuriaktürk Onursal Üye

Seviye:
    kalitesini bilmem ama bir xtr malzeme aalna kadar aynı fiyata iki xt malzeme alırım iki tane eskitmiş olurum diye düşünüyorum ben xtr da eskiyor yıpranıyor xt de bu benim düşüncem.

alperen_69 bunu beğendi.
  3. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Xt Shimanonun fiyatına göre en dayanıklı malzeme grubu, XTR ise tamamen performans amaçlı ve aşınmaya eskimeye daha eğilimli olan bir seri...

Mesela XT aynakolun yaprakları 5-7 bin km kadar dayanabilirken XTR ın yaprakları ise dayanmaz özellikle sürekli ve performanslı kullanımda 3-4 bin kmde yapraklar bitebilir bi değiştirme ihtiyacı duyarsınız ve yaprakları gerçekten pahalıdır...

Ama mesela XTR vites kolları ve fren sisteminin kaliesi performansı XT ye göre fiyatına değecek kadar üstündür...

Rublede ise XTR ruble fiyatı pahalı olmasına rağmen XT rubleye göre yaklaşık 1.5 kat daha sağlamdır ve uzun ömürlüdür bu sebeple alınabilir bir parçadır...

Yani mesela XTR lı bir bisiklet toplarken aynakol dışında bütün parçalar size verdiğiniz paranın tüm karşılığını rahatlıkla vericektir...

ApQ, Emre Ede ve İdris ACA bunu beğendi.
  4. İdris ACA

İdris ACA Onursal Üye

Seviye:
    xtr setli bir bisikletteki sürüş kalitesini,xt setli bir bisiklette asla göremezsiniz.
    Bisikletin vites değişiminden,frenlemesine,akıcılığından kalitesi ve hafifliği ile xtr,xt ye göre çok daha iyidir.fiyatının yüksek olması da bu yüzdendir.Kalite sağlamlık ve hafiflik hepsi bir arada xtr da bulunuyor.
    saygılar

5. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Aynakol haricinde bütün parçaları son derece dayanıklı...

6. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Çağrı oldukça iyi açıklamış, bir ek de ben yapayım.
    Tekerlek göbeklerinde ciddi fark var. XTR çok daha dayanıklı ve çok daha akıcı bir dönüşe sahip.

7. alperen_69

alperen_69 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    arkadaşlar açıklama yapmışlar xtr shimano nun top modeli,xt ise fiyat performans oranı en iyi olan grubu denilebilir

nuriaktürk ve t-genc bunu beğendi.
  8. Bibendum

Bibendum Bisikletkolik

Seviye:
    Hadi yaa , peki o zaman profesyonel yarışmacılar MTB için söylüyorum neden XTR kullanıyorlar XT kullanmıyorlar ?
    Yada Yol bisikletinde XTR modelinin karşılığı Dura-Ace kullanıyorlarda XT modelinin karşılığı olan Ultegrayı kullanmıyorlar ?
    Bu fiyat kalite dengesi neye göre belirleniyormuş ?
    Benim önerim Atalarımızın sözü olacak ....
    Kedi uzanamadığı ciğere zıbar pardon mındar dermiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiişşşş !......:in:
    Onu diyenler bence Kedidir kediiiii ....

9. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    Neden aynakolu da diğerleri gibi sağlam yapmamışlar acaba;daha çabuk bitip değiştirmek zorunda kalıp onca parayı verip... bu şekilde bir pazarlama stratejisi olabilir mi?

t-genc bunu beğendi.
  10. Bülent ÖZER

Bülent ÖZER Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    bibendum doğru söylüyor yanlız ,çaarının da dediği gibi aynakol hariç diğer kompenantlar çok fark ettirir.sona herkesin sponsoruda yok .yoksa malzeme eskimiş kimin umrunda sıfır bir xtr aynakola verdiğin parayla başlangıç mtb si alınıyor yani.

t-genc bunu beğendi.
  11. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Cüneyt abi buna şu şekilde ilk olarak ben cevap vereyim... Ben sezondaki 10 yarışın 8 ine katılan biriyim... Göebeklerimde XTR ön vitesimde XTR arka vitesimde X.0 (aldım yolda geliyo), rublem ise ömrü bittiğinde (ki az kaldı) XTR şeklinde üst model parçaları kullanıyorum... Neden aynakolumu XTR almıyorum çünkü 2000-3000km de biten bi yaprağa verecek 90 dolar bana luzumsuz geliyor. Yoksa Allaha şükür XTR alacak paramda var. Bi pedala 300 dolar verdim aynakolamı veremicem.

Ama onun yerine xt alıyorum yaprağı bittiğinde kolayca ve ucuza bütün set yapraklarını değiştirebiliyorum... En azından önemli bir malzemenin sarfından rahatlatmış oluyorum bütçemi. Haftada 400km kadar biniyorum buda bana en fazla 3-4 ayda bir yaprak değişimi demektir... Ama XT yaprakların en az 7000-8000km kadar gittiği düşünülürse bu süre 2 katına çıkar ve fiyatına göre ömür oranı baya ve fiyat performans oranı yüksek olur...

yani Türkiyede profesyonel kaç tane sporcu var dünyadakiler gibi para kazanan kullandığı malzemeyi yerine kolayca yenisini koyabildiği için düşünmeden harcayabilen... Banada birileri o kadar para verse sürekli malzeme temin etse bedavadan bende XTR aynakolu mu takarım canavar gibi binerim bitince değişir... O sebeple kedi ve ciğer mantığını burda yanlış bulduğumu uzatarakta olsa söylemek istiyorum...

İlk başta editlesem mi diye düşünmemem rağmen bende biraz üzerime alındığım için bu şeklde cevap vermeyi daha uygun gördüğümüde açıklamak istiyorum...

yavuzicmez bunu beğendi.
  12. Bibendum

Bibendum Bisikletkolik

Seviye:
    Sevgili Çağrı ;
    Benim yazdığım o laflar kesinlikle sana yada bir başkasına bir ithamda bulunmak için yazılmış bir yazı değil.
    Ben orada o örnekleri verirken komple iki setin birbirinden çok daha farklı olduğunu belirtmek için yazmıştım.
    Yani bana göre XTR komple set ile XT komple set arasında uçurum var özelliklede tekerlek göbeklerinde ve vites fren kollarında !...
    Aynı şeyi Yol Grubu içinde Dura-Ace ve Ultegra içinde söylemek istemiştim.
    Yanlış anlaşıldıysam başta sen olmak üzere burada herkesten özür dilerim
    Umarım anlayış ile karşılarsınız...

13. molla5

molla5 Yeni Üye

Seviye:
    Merhabalar,
    Bu XT, XTR ve diger markalar surekli tartisilir da bunlarin teknik ozelliklerini karsilastirip fiyat/performans oranlarini hesaplayabilecegimiz test ortamlari yok mudur?

Hani chip dergisi ara ara yapiyor, bi ton cihazin fiyat/performans ozelliklerini arti eksi yonlerini siraliyor, bunu yapmak gercekten cok mu zor?

14. güray

güray Kıdemli Üye

Seviye:
    arkadaş fiyat perfomans oranı demiş,daha iyidir dememişki...bu teze göre profesyonel yarışmacılarda fiyat performans oranına göre malzeme alıyor.alabilecek olan birisi ağırlık,performan ve fiyatı çok daha uygun olan birşeyi almayıp neden birsürü para versin?ben hayatımda ciddi bi sporcunun para için performans farkına razı olabileceğini görmedim.antremanın performanstaki asli etkisini bilen en ciddi sporcular bile bunu bi noktaya kadar riske atabilir.malesef profesyonel yarışlarda riske edilebilecek saniyeler yoktur.
    mantık dışılığı su götürmez ama "üst model olan herşeyin daha iyi olacağını" anlayabilecek arkadaşlar için yazdım.

15. ergin

ergin Forum Demirbaşı

Seviye:
    herkese yorumları için teşekkürler.ben yeni kadromu toplarken diğer komponentleri toparladım hepsi xtr ancak aynakolda kararsız kaldım,ama sizler sayesinde xt almayı uygun gördüm ve bu arada mtb yarışçılarının çoğunda lx ve xt gördüm xtr aynakol ben görmedim

16. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    XTR yi işte parası çok olan ve malzeme sorunu yaşamayan abilerimiz alıyo... Yada 2. bir antreman bisikleti olan abilerimiz

17. ergin

ergin Forum Demirbaşı

Seviye:
    o da şu an beni aşıyor inşallah ilerki zamanlarda 2. bir antrenman bisikletine sahip olursam bende xtr alıcam teşekkürler:D

18. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    bende hep öyle diyorum ama daha toplayamdım bi antreman bisikleti ya ama inş toplayacam bir ara...

19. ergin

ergin Forum Demirbaşı

Seviye:
    inşallah toplarsın abi ben daha yüksek komponentlere geçmeye ciddi anlamda yükselmeye yeni başladım bu yüzden benim 2. bir antrenman bisikletine sahip olmam çok uzun zaman alır ama sen en kısa zamanda toplarsın abim inşallah

20. Serkan TELYAKAR

Serkan TELYAKAR Bisikletkolik

Seviye:
    Çağrı; Eğerki ağırlıktan 150gr kadar fedakarlık edebilirsen sana tavsiyem(muhakkak biliyosun ama) Xtr M-952 octalink serisidir.8000km garantisi var daha da gidiyor alan hayrını görsün.Benim Geotech'le birlikte gitti.Kaldırıma yada kayaya vursanda hiç birşey olmuyor.Shimano bu seriden sonrakileri zaten çok zayıf üretti.Baktılar dişli bitmiyor dediler ki bari bitenini yapalım da para kazanalım!:D BB-M 952 göbekte zaten tasarım harikası ses mi geldi sök temizle gresle devam et bana mısın demez.:eek: Adamlar ne yapsın Hollowtech 2'yi icat ettiler ki göbek olmasın ama yataklar çabuk bitsin yine para kazanalım dediler:D 952 çok zor ölüyor! Fiyata gelince aynakol(685gr) 230$ + göbek(215gr) 45$ total 275$ = 900gr oda = 4 sene kullanım... değmezmi???