XTR mı,Avid mi

Aziz SIRNAÇ

Forum Bağımlısı
Tepki
350
arkadaşlar hidrolik disk fren seti almak istiyorum fakat XTR mı AVİD mi karar veremedim bilgisi olan varsa beni aydınlatırsa sevinirim.

Birde avid in Avid Juicy Five Disk Fren Seti ne göre kıyaslama yaparsanız sevinirim.

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Avid Juicy Five, XTR'ın yanında biraz "ağır" bir set kalır.
Shimano frenlerin bende en büyük artısı, göbek bulma sıkıntınız olmaması. Center Lock uyumlu her türlü göbek ülkemizde mevcut (En azından Shimano'lar için durum böyle). Ancak 6 vida rotor kullanan diskler için göbek bulmak biraz zor. Woodman, Shimano seri dışı ve bir kaç noname göbek dışında pek alternatif "henüz" yok.
XTR ile Avid'in Juicy Seven modeli karşılaştırılabilir. Bu durumda da Avid öne geçer. Bunun en büyük nedeni ise balata mesafe ayarının Avid'de mevcut olması. Henüz Shimano böyle bir fren üretmedi. Dikkat edin fren kolu erişim mesafesinden bahsetmiyorum, Avid Juicy 7'da kırmızı vanamsı bir parça var. Onu çevirerek frenin tutması için fren kolunun ne kadar çekilmesi gerektiğini ayarlıyorsunuz ;).

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Evet göbek bulma yada yedek pad bakım parçaları gibi sorunları biraz daha kolay bulunabilir olsa kesinlikle avid derim yani baya bi üstünlüğü var çünkü...Ama xtr özelliklede yeni 980 serisi yani 2007 olanlar için denemiş olmama rağmen uzun süreli kullanmaığım için yorum yapamayacağım...

• Beğen
Tepkiler: selimcan

selimcan

Aktif Üye
Tepki
179
Avid Ultimate kullanıcısıyım , sağlamlıkta oldukça başarılı bir yapıda,ayarlarını
tam yaparsanız iyi bir set .
Tabii ki balçık çamurda neler yapabileceğini henüz görmedim:rolleyes:

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
can abi seninkiler v-fren biz diskten bahsediyoruz...

Aziz SIRNAÇ

Forum Bağımlısı
Tepki
350
aslında benim bisikletimde mekanik XTR var bende hidroliğe geçmek istedim avidi de çok beğendim. ama bisikletimde ful XTR olunca birazcık düşündürüyor çünkü hiç sram veya avid kullanmadım ve inceleyemedim.

ama görüşleriniz beni baya aydınlatıyor teşekkür ediyorum.

peki şunu sormak istiyorum aralarındaki ağırlık farkı nekadar biliyormusunuz.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Mekanik XTR'lerin fotoğrafını koyabilir misin? Veya kod numarasını yazabilir misin?

Aziz SIRNAÇ

Forum Bağımlısı
Tepki
350
ikinci el de yeni ilan verdim halil oradan bakabilirmisin XTR lara teşekkürler.

Uğur Taşdemir

Forum Bağımlısı
Tepki
598
XTR mekanik deyince; kaliper ve rotorlar anlaşılıyor.XTR nin disk frende sadece hidrolik modeli var. "XTR fren kolları" deseniz daha rahat algılanırdı.

Aziz SIRNAÇ

Forum Bağımlısı
Tepki
350
aslında evet sadece fern ve vites kolları desek iyi olurdu ama benim sormak istediğim. XTR Hidrolik disk seti ile, Avid Juicy Five Disk Fren seti arasındaki ağırlık farkı nekadar onu öğrenmek istemiştim ben Xtr ları değiştireceğim de. Kullanan arkadaşların görüşlerinden faydalanmak istedim. Tşekkürler.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Bu iki set arasında tahminim 300 gr kadar fark var (ön ve arka). Mantis'in XTR kaliperli, LX kollu seti ile tahmini bir karşılaştırma yapınca böyle bir sonuç çıkıyor.

Uğur Taşdemir

Forum Bağımlısı
Tepki
598
@aziz

XTR hidrolik set kollar hariç 454gr. Yani birçok v-frenden hafif.
Benim fren kollarını LX seçmemin nedeni; MTB de olası düşme-çarpmalarda kırılma ihtimali en yüksek parçalardan birinin fren kolları olmasıdır. 20-30 gr daha hafif fakat pahalı XT-XTR kolların arkasından bakakalmamaktı amacım. :D

Aziz SIRNAÇ

Forum Bağımlısı
Tepki
350
teşekkürler arkadaşlar şuanda bende ağır basan avid ama gidip birde yakından test ettikten sonra karar vereceğim ama çok yardımınız dokundu tekrar teşekkürler.

Uğur Taşdemir

Forum Bağımlısı
Tepki
598
Shimano frenlerde, özellikle XT-XTR grubunda balata seçenekleri mevcut ve kolay bulunabiliyor. Avid Juicy5 in frenajı XTR den iyidir ama kolunu kırdığınızda veya balatasını kışlık(metal) almak istediğinizde sorun yaşarsınız...

• Beğen
Tepkiler: Aziz SIRNAÇ

Ertan ABA

Forum Bağımlısı
Tepki
3.909
Bisiklet
Lapierre
ben avid juicy five kullanıyorum ve gayet mennunum.fren istediğim performansı veriyor. özellikle benim gibi bir çılgın için. benim specialized epic te kullanıyorum.ağırlık önemli değilse tavsiye ederim.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Yurdumuzda pad, rotor vs parçasının bol bulunması açısından ben de shimano disk fren sistemlerini öneriyorum, genel kalite açısından da hemen herkesi tatmin edeceğine inanıyorum...

• Beğen
Tepkiler: Aziz SIRNAÇ

Aziz SIRNAÇ

Forum Bağımlısı
Tepki
350
aslında benimde aklım biraz karıstı desem doğrru olur tam karar veremedim ama yinede önerilerinizi toplayıp bir karar vermeye çalışıyorum. Teşekkürler