Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

xtr hid fren seti

Konu, 'Frenler' kısmında kazıma tarafından paylaşıldı.

1. kazıma

kazıma Forum Demirbaşı

Seviye:
    merhaba arkadaşlar ben xtr hid fren seti alcam yanlız göbekler centerlock değil bu yüzden avid 6 vidalı rotor kullansam uyum sorunu olurmu avid rotor kalın gelir diye düşünüyorum bilgisi olan paylaşırsa sevinirm

2. yunus koç

yunus koç Kıdemli Üye

Seviye:
    bildiğim kadarıyla avid rotorlarlar shimanoya oranla daha ince.

3. Semican Baydur

Semican Baydur Bisikletkolik

Seviye:
    Benim bildiğimde öyle ve de tam uyum sağlayacağını düşünmüyorum.

4. zekixx

zekixx Forum Bağımlısı

Adı:
    Zeki
    Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Alligator rotor tavsiye ederim, hem daha hafifler. Eger hafifligi onemsemiyorsaniz ve profesyonel yarisci degilseniz tercihinizi xt den yana yapmanizi oneririm.

kazıma ve Volkan Bilirli bunu beğendi.
  5. Doruk Atay

Doruk Atay Bisikletkolik

Seviye:
    Rotor adaptörü kullanabilirsiniz...

sadana ve kazıma bunu beğendi.
  6. gurkan

gurkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Problem olmaz kullanabilirsiniz , ben de XT set ile Avid 6 vida diskleri kullanıyorum.

kazıma bunu beğendi.
  7. Hüsnü Deniz Kalaycı

Hüsnü Deniz Kalaycı Selçuk Üniversitesi

Adı:
    Hüsnü Deniz Kalaycı
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Shimanonun xt ayarında 6 vidalı rotoru vardı diye hatırlıyorum eğer onu kullanırsanız avide oranla daha yüksek verim alabilirsiniz kanımca:)

kazıma bunu beğendi.
  8. kazıma

kazıma Forum Demirbaşı

Seviye:
    verdiğiniz bilgiler için teşekkürler arkadaşlar şu an yeni hid.fren seti alcam da aklımında xtr var birde aklımı çelen magura julie ile hayes stroker ryde var bakcaz artık biseyler:)

9. Hüsnü Deniz Kalaycı

Hüsnü Deniz Kalaycı Selçuk Üniversitesi

Adı:
    Hüsnü Deniz Kalaycı
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    xtr set julie ile stroker ryde 'ın oldukça üstünde kalır ancak xtr'a o kadar para vermek istemiyorsanız ve ağırlığı dert etmiyorsanız hayes stroker ryde kullanan birisi olarakta şiddetle tavsiye ederim dozlaması çok iyi uzun inişlerde güç kaybı yaşanmıyor ve oldukça güven veren frenler

kazıma bunu beğendi.
  10. aykut52

aykut52 Forum Demirbaşı

Seviye:
    kardes fren kollarını xtr al ama kaliperleri xt almanı oneririm tak unut dedirtecek kadar guzel frenler xtler.xtr kaliperlerin ayarı insanı canından bezdiriyo cunku pullarla ayarlıyorsun ve pulları bi kaybedersen vay senin haline.ayrıca xtr kaliperler tek parca govde tasarımına sahip oldugu icin eger ayar yaparken surekli gevsetip sıkarsan yalama olma ihtimali cok yuksek.umarım anlatabilmisimdir.

Elman TEMEL, sadana ve kazıma bunu beğendi.
  11. kazıma

kazıma Forum Demirbaşı

Seviye:
    evet gayet iyi anlatmışsın bende bir kere güzel ayarlanıp kurduktan sonra pek fazla uğraşmak gerekmez herhalde diye düşünüyorum ama ayarlamaya kalkınca biraz daha uğraştırır xtr

aykut52 bunu beğendi.
  12. aykut52

aykut52 Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ben xtr kullanıyordum full fren seti ama surekli ayarı kayıyordu xtrın canımdan bezdirmisti beni ve xt kaliper aldım rahatt ettim ne surtme var ne baska bisey ayrıca xtrla aynı fren performansına sahip hemde daha ucuz.

kron_xc4000 esk ve kazıma bunu beğendi.
  13. kron_xc4000 esk

kron_xc4000 esk Forum Bağımlısı

Seviye:
    xtr kaliperin vidalarının kaymasının bir nedeni loctite larının azalmasıda olabilir

14. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Shimano "işte budur" denilecek türde bir hidrolik yapamadı gitti. 2008'e kadar olan ürünleri çok iddalı değildi, sonrasında güzel bir atılımla M775 ve M975 ler geldi ama işte dört dörtlük olamadılar. Mesela M775 XT lerin dediğiniz gibi kaliperleri güzel ama fren kolları gereksiz derecede büyük, dolayısıyla ağır ve özellikle kolların travel'i biraz fazla, çok fazla sıkmak gerekiyor. XTR M975 de ise fren kollarının fiziksel ebadı olması gerektiği gibi ve bundan dolayı toplamda 70gr daha hafifler. Ayrıca kaliperi de içinde kullanılan titanyum backbone dan dolayı da ekstra bir hafiflik var. İlginç olan şey XTR diğer markaların en üst modelleri ile kıyaslandığında en hafifler listesinin oldukça uzağında :) Ayrıca en güçlü XC frenleri sıralamasında da iddalı değiller. Bu arada kaliper sorunu olduğu söyleniyor :) ama bir gerçek var ki rotorları dört dörtlük. Kısaca en üst Shimano yeterince iddalı değil, küçük kardeşinin ise ciddi ağırlık ve biraz da ergonomi sorunu var.

Bu arada Hayes için yorum yapmak istiyorum. Benim bisikletimde 2007 XT ler var. Shimano'nun modülasyonuna alışan birisi için Hayes ler çok ideal olmayacaktır. Hayeslerin güzel bir lakabı var, On-Off frenleri derler :) Yani biraz sıktığınızda sizi bisikletin üzerinden atabilir gevşettiğiniz zaman ise hiç durmaz :D Oldukça güçlü frenler yapıyorlar ama hafif frene bastığımda bisiklet beni üstünden atmamalı. Hayes lerin modülasyon sorunu olduğu bir gerçek ama bazılarımız bu tarz frenlerden hoşlanabilir, onlar için sorun yok tabi :) Bu arada 2009 Stroker modellerinde ciddi modülasyon iyileştirmesi yapıldığı söyleniyor.

15. Negro

Negro Üye

Seviye:
    Yakın zamanda xt hidrolik frene terfi ettim, göbeklerim 6 vida olduğu için avid rotorlar ile kullanıyorum.Daha önce hidrolik fren kullanmamıştım ve şu an memnunum ancak shimanonun 6 vidalı rotorlarını kullansam gerçekten bir performans farkı olur mu sizce?

16. kron_xc4000 esk

kron_xc4000 esk Forum Bağımlısı

Seviye:
    xt m775 kullanıyorum fren kolları bence iyi bir büyüklükte fiyat performans olarak verdiğim parayı fazlasıyla hakkediyor bu benim görüşüm arkadaşlar :)

17. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    Doruk kardeşime katılıyorum.Adaptörle sorunu çözebilirisin...:p