Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

XTR arka aktarıcı

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında horsepower tarafından paylaşıldı.

1. horsepower

horsepower Forum Demirbaşı

Seviye:
    Merhaba Arkadaşlar ;Sorum şu =) ben 8 li sistem de altus arka aktarıcı kullanıyodum ve vites geçişleri çok hızlıylı bu bahsettiğim bisikleti sattım ve yeni bisiklet topladım ve deore çok daha sağlıklı olur diye full deore sistem topladım ruble sram 980 di sadece ama DEORE arka aktarıcıdan hiç memnun değildim ve bugün gittim XTR la değiştirdim ama gene çok mutlu değilim yani XTR dan hızlısıda yok sanırım ama ALTUS nası o kadar iyiydi XTR bile niye beni tatmin etmiyo dersiniz?

Yani birinin 8 li sistem olması birininde 9 lu olması yüzünden mi kaynaklanıyo dersiniz?
    (İlgilenen herkese şimdiden çok teşekkür ederim)

2. bts.elektronik

bts.elektronik Forum Bağımlısı

Seviye:
    bu daha çok 9lu ile 8linin farkından kaynaklanan bir durum.çünki 9luda index aralıkları daha yakın ve hassas bu nedenle daha yumuşak bir geçiş oluyor.bu arada xtr en hızlıdır diye bir şey yok vites geçiş hızı arka aktarıcı kalitesinden daha çok kaset dişlinin ve yine aktarıcının kendisinin yapısı ile ilgilidir

3. horsepower

Seviye:
    şimdi o zaman şöyle söyliyim xtr arka aktarıcı ve sram 980 rublem var sizce sramla shimano mu rahat çalışmıyo?

4. kayhan

kayhan Misafir

sramları tanımıyorum ama vites geçişlerinde çarkların(ruble) tasarımı çok önemli. yani vites geçiş performansında çarklar aktarıcıdan daha önemli bir rol oynuyor denlebilinir. Ama vites koluda bir etken. Sonuçta problemi çözmenin yolu iyi bir bisikletçinin sevisi.

5. Ahmet Göker Derya

Ahmet Göker Derya Forum Demirbaşı

Seviye:
    Kabloların uzunlukları,kıvrımları ve yağı da çok çok önemli. Kendiniz topladığınız için gözden kaçmış olabilir,iyi bir bisikletçiye göstermekte fayda var.

6. ApQ

ApQ Aktif Üye

Seviye:
    nası yani 10€ luk altus 135€ luk xtr'dan dahamı iyi buna hiç anlam veremedim kesinlikle sizin gözden kaçırdığınız birşey olmalı bu konuda, her ne olursa olsun xtr shimano'nun top modeli ve yarışlarda tavsiye edilen bir model olduğuna göre en hızlı olması gerekir

7. bts.elektronik

bts.elektronik Forum Bağımlısı

Seviye:
    olabilir sorun aslında yapısal olmayıp bir arızada olabilir

8. cruphasulie

cruphasulie Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ayarlarda sorun olabilir, deore altındaki diğer serilere göre bayağı seridir
    ve kararlıdır yalnız; ayar biraz daha fazla hassasiyet ister.
    Shimano'nun iki seri arasındaki en büyük fark deore ve alt serileri
    arasındadır, özellikle tırmanışlarda fark daha da fazla artar,
    ilk kullandığımda seriliği karşısında hayran kalmıştım, altustan sonra.

9. horsepower

Seviye:
    Eee ilginiz için çok teşekkür ederim xtr arka aktarıcıyı ben takmadım ben ayarlamadım KAÇKAR Bisiklet Serkan Abi ayaraladı olabiliceğinin en iyisini yaptı + benim telerimde xtr teller ve bisiklet yeni toplanmıştı daha 550 km oldu üzerinde deore arka aktarıcı vardı onla gerçekten çok sorun yaşadım o yüzden xtr a geçtim

Asıl sorun şu ki bundan önce bende 8 li sram ruble altus arka aktarıcı ve çok memnundum geçişlerden
    Ama şimdi ne kadar iyi bi arka aktarıcı almış olsamda olmuyo acaba rubledeki dişliler arasındaki mesafe 8lide daha fazla 9 lu da daha az bundan mı kaynaklanıyo?

10. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Valla ben deore rubleyle xtr kullandım gayette güzel geçiyodu bence şuan yaşadığın şey senin içine sinmemesi bir türlü... senin deoreli hali biliyorum kararsız ve sıkıntılıydı baya... Ben 9 lu sistemde dar olmasından kaynaklanan bir sıkıntı yaşamadım çünkü zincirde dar yani... Ayrıca dar olduğu için daha yumuşak geçişler oluyor aslında

11. cruphasulie

cruphasulie Forum Demirbaşı

Seviye:
    Belki içine sinmemesi altusun sert geçişlerini aramandandır;
    SRAM'lerde aradığın geçişi bulursun bence ama;
    bir sorun yoksa bir de onun masrafına hiç girme :)

Vites geçmeden önce uzun süre tıkırtı çıkarıyormu? tırmanışta
    geçmeyip arada kaydırıyormu? Bunlar yoksa zaten sorun yoktur derim
    Üstüne Serkan abinin eli değmiş bu demekki ayarı en iyi şekilde yapılmış;
    alışırsın, daha masraf yapmana gerek yok bence.

Hasan Çağri bunu beğendi.