Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Xtr aktarıcılarda zincir problemi

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Ouz Deniz tarafından paylaşıldı.

1. Ouz Deniz

Ouz Deniz Onursal Üye

Seviye:
    Ön-arka m960 serisi aktarıcı kullanıyorum. Şimdiye kadar xt zincir kullanıyordum en son 3 ayda bir xt değiştirmek zorunda kaldığım için (alt seviye performanstan çalıp ömrü uzun olur diye düşünerek) deore zincir aldım. 2 gündür lanet ettim bisiklete. ilk olarak 6 bakla eksiltip 108 bakla halinde taktım fakat yinede zincir aynakolun altından arka aktarıcıya gitmesi gerekirken tekrar aynakola dolanmak istiyor arka aktarıcı öne uzayıp geriliyor. 11-28 ruble kullandığım için zinciri biraz daha kısaltmam gerektiğini düşünerek 6 bakla daha kısalttım. Artık bahsettiğim şekilde zincir aynakola 2 tur dolanamıyor fakat yine de sprinte kalkamıyorum. vites ayarlarım tam olmasına rağmen bir kararsızlık var. Hatta jant setimin ve aktarıcılarımın kılavuzuna göre xt den aşağı zincir kullanmayın diyor ama bunun sebebi nedir yani? XT ve deore zincir genişlikleri aynı değil mi? nihayetinde 2 side 9lu. Bunun bir çözümü var mıdır? Aldığım zincir bana kafayı yedirdi 2 günde deli oldum... :boese157: :boese157: :boese157: :boese157: :boese157:

2. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Oğuz, abi aynakol, ve zinciri tiner-benzinle temizleyip denesene. Belki işe yarar :)

3. Ouz Deniz

Ouz Deniz Onursal Üye

Seviye:
    yüzeysel bi temizlik yaptım ama bi de öyle deneyelim bakiim. kadro kulağı hafif eğriydi onu düzelttim henüz denemedim.belki düzelmiştir :D

4. Raven_35

Raven_35 Onursal Üye

Seviye:
    Toprağam aynakolunda yamuk diş var.1 ya da daha fazla olabilir.Yamuk diş zinciri tutuyor.Yamuk dişleri bul, düzelt.Zincirin kopması diş yamukluğundan zinciri esnete esnete yoruyor.Aynakolu aldığın zamanda söylemiştim aynakolda yamuk diş var diye.

5. Ouz Deniz

Ouz Deniz Onursal Üye

Seviye:
    toprağam dün çılgınlar gibi aynakolu inceledim yok eğrilik filan. madem sorun aynakolda; niye böyle bir probleme hayatımda ilk kez rastlıyorum.Bekle birazdan arıyorum seni

6. deniz anıl küçükyılmazlar

deniz anıl küçükyılmazlar Aktif Üye

Seviye:
    Ayni sorunu bende yasamistim. Benimkinin nedeni aynakoldu. Pedala biraz yuklenince zincir aynakola sarilmaya basliyordu. Ben aynakolu degistirdim duzeldi. Arkadasin dedigi gibi yamukluk vardir muhtemelen.

7. ismailduran

ismailduran Üye

Seviye:
    bende de aynı sorun oluşuyordu aynakolu 3 attığımda zincir aynakola dolanıyordu ve durup zinciri takmak zorunda kalıyordum. en sonunda aynakolun en büyük dişlisi dışa doğru yamuldu dikkat 1-2 diş değil yamulan ortadan ikiye bölünecekmiş neredeyse :D vura vura düzelttim namussuzu :D şimdi 3 e atmıyorum max 2 de kullanıyorum

8. M.Cilasun Bayülgen

M.Cilasun Bayülgen Kıdemli Üye

Seviye:
    Tarif ettiğiniz durum tipik bir chain-suck, yani zincir sıkışması (zincir emilmesi). Aynakolda yamukluk var-yok bilemem ama zincirin alttan sarılmasının ana nedenlerinden biri de aynakoldaki aşınmış ve sivrilmiş dişlerdir.

Kabaca anlatmak gerekirse sivrilen (ve zincirin baskısıyla kalınlığı artan yapraklar...) bu dişliler baklaların arasına saplanırlar ve bırakmadıkları için de zinciri alttan sararlar. Sivrilmiş dişlere eğe ile müdahale geçici bir çözüm olur ama mantıklı davranış aynakolun veya yaprağının değişilmesidir.

Ouz Deniz bunu beğendi.