Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

XTR 975 - Marta Sl Disk Fren Tavsiye...

Konu, 'Frenler' kısmında Bora tarafından paylaşıldı.

1. Bora

Bora N/A

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Selamlar,

Hidrolik disk sisteme gecmeyi dusunuyorum ve jant setim center-lock. Xtr 975 fren seti dusunuyorum..Kullanan arkadaslarin tecrubeleri nasil?
    Bazi yerlerde, kaliperlerin tasarim olarak surtme olayina yatkin oldugunu okudum. Boyle birsey gercekten varmi, yoksa ayarini duzgun yapamamaktanmi kaynaklaniyor.
    Ikinci olarak Marta sl yada sl-mag modelini dusunuyorum.Kullanan arkadaslarin yorumlari nasil? Frenlerin havasini almak, bu yeni versiyonda daha kolay deniliyor bir de sl den daha gucluymus..Ozellikle ikisini birden tecrube edenler, fikirlerini paylasirlarsa sevinirim.

Tesekkurler.

2. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Marta Sl in CL lock rotorları var... Onlarıo al CL rotorları al mis gibi Marta kullan... XTR a hiç girme...

d.berkay, VAHSET ve Bora bunu beğendi.
  3. aykut52

aykut52 Forum Demirbaşı

Seviye:
    xtra bulasma kafayı yersin surtme probleminden dolayı ona vercegin paraya xt al tak unut.yada avid elixirlarada bi goz at derim hem uygun hemde eski juicy serisine gore daha performanslı.

4. Bora

Bora N/A

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Aslinda gecenlerde herkesden cok iyi yorumlar almis olan avid bb7leri almistim. Ancak hic kullanmadim cunku tartinca agirligi, daha onceden arastirdigim rakamin epey ustunde cikti.Bu yuzden bahsettigim bu hidrolik setlerden birini dusunuyorum.
    Xtr'dan, sizden de gelen benzer olumsuz yorumlardan dolayi kesin olarak vazgectim.
    Artik martalardan birini sececegim bakalim, yorumlariniz icin tesekkur ederim...

sadana bunu beğendi.
  5. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    "Hidrolik Fren sürtme Genel bir sorundur bunu iyi bil.3-4 set değiştirdim."

Benden sana tavsiye avid ultimate carbon 2009 al süper..Maguralara da lafım yok ama ben çok memnunum.Jant seti olarak da MAvic Cross Ride ve sl ve ya slr al derim.Bence mliyetli ama keyfini çıkartırsın.En iyileri sizin olması dileğiyle..İyi Forumlar..

Bora bunu beğendi.
  6. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    benim elimden de bir dizi fren seti geçti ve son olarak Hayes Stroker larda kaldım. Taktığım günden bu yana "3-4 ay oldu galiba" ne sürtünme problemi nede başka bir sorun yaşadım. Sadece ben değil bu frenleri kullanan tanıdığım başka arkadaşlarımın da yorumları aynı. Sorunsuzluk konusunda 1 numara, tak ve unut frenler. Internetten sipariş verirsen sıfırını yol parası da dahil ön/arka set +rotorlar 200 usd ye bulabiliyorsun. Marta SL veya Avid Ultimate lerle kıyasladığında nerdeyse 3te1 fiyat ve taş çatlasa 100gr bir ağırlık farkı var.. İllaki çok özel ve ultra hafif bişeyler istersen Marta'lardan önce Formula R1 ler var. Online bisiklet mağazalarına düşmeye başladı bu frenler. R1 ile rotorlar, adaptör ve vidalar dahil 500gr ın altına inebiliyorsun..

7. Bora

Bora N/A

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Peki bu surtme sorunu bunda yasanmiyormu? Bugun de inceledim aslinda, kaliper baglanti bolgesinde sag-sol yapacak bosluk var herhalde diski tam ortalayabilmek icin..

Guney Bey, hayes frenlere de az once baktim ancak sizin kullandiginiz stroker'in hangi versiyonu? Sitesinde storker'in 5 versiyonu var..

8. kron_xc4000 esk

kron_xc4000 esk Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bende xtr 975 kullanıyorum şu an sürtme falan hiç bir şey yok ayarını iyi yaptıktan sonra sürtecegini zannetmiyorum nedense herkes xtr lara kıl..

Sinan Yorulmaz ve sadana bunu beğendi.
  9. Hüsnü Deniz Kalaycı

Hüsnü Deniz Kalaycı Selçuk Üniversitesi

Adı:
    Hüsnü Deniz Kalaycı
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Ben hayes stroker'ın en alt modeli olan ryde'ı kullanıyorum ve kesinlikle tavsiye ederim ama ben ağırlıkla fazla ilgilenmeyen biriyim siz önemsiyorsanız en azından trail modelini öneririm zaten sadece ağırlık farkı var stroker ace hariç hepsinden aynı performansı alırsınız;)

Bora bunu beğendi.
  10. Bora

Bora N/A

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Bu arada avid ultimate'in elixir'deki tam karsiligi cr mag versiyonuymus..Zaten agirliklari da ayni gibi.Aslinda ultimate'i bugun gordukten sonra ciddi olarak dusunuyordum fiyati da maguralara gore uygundu(yari fiyati), ancak guncel elixir versiyonlarda piston tasarimi v.b. onemli farkliliklar yapildigi icin eski versiyonu almak mantikli gelmiyor...

11. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bendekiler Stroker Trail modeli.
    Modeller arasında ufak tefek ayar opsiyonları haricinde yapısal olarak fark yok. Yukarlara çıktıkça gramajlar düşüyor sadece. Mantıklı olanı Trail modeli.

Bora ve sadana bunu beğendi.
  12. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Bende Hayes Stroker Carbon kullanıyorum ve kesinlikle tavsiye ederim.. Trail ile carbon arasında sadece fren kolları farklı geri kalan herşey aynı.. Ben Shimano RT-62 rotorlarla kullanıyorum ancak imkanınız varsa RT-97 XTR rotorlarla kullanırsanız hem hafiflik hemde dayanıklılık olarak daha çok verim alırsınız.. Bu arada ben Hayes stroker carbon frenleri Nisan ayından beri bütün yarışlarda kullandım ve şu an yaklaşık 7000 km falan oldular ve balataları hala en az %50-60 duruyorlar.. Ayrıca frenler gerçekten çok güçlüler.. Yurtdışında downhill ve freeride kullanıcıları dahi özellikle tercih ediyorlar bu frenleri..
    Hiç düşünmeden alabilirsiniz..

fecredall, Bora, temucin90 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  13. temucin90

temucin90 Onursal Üye

Seviye:
    bende mi frenlerimi değiştirsem hayesler hoş gözüküyor:)

14. reha genç

reha genç Bisikletkolik

Seviye:
    Bu frenleri (hayes) yurt içi nereden alabiliriz? (kullanılmamış)

15. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    SDS bisiklet'te bir set Hayes Stroker Carbon vardı en son.. Bizim bisikletler geldiğinde gelmişti.. Satılmadı diye biliyorum.. İletişim bölümünden telefon numaralarını alıp arayarak bilgi alabilirsiniz.. :in:

reha genç bunu beğendi.
  16. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Fiyat ve performansına bakılırsa Stroker lar arasında Boranın tercihi Stroker Gram olacaktır diye düşünüyorum...

Onun dışında Avid Ultimate ile Elixir Cr leri aynı kefeye koymamak lazım çünkü; Ultimateler tanımı itibari ile sadece XC alanına hitap ederken, Elixir CR farklı frotor çapları ile FR ve DH alanlarına yetecek kadar yüksek fren gücü sunabiliyor...

Ayrıca Elixir CR Ultimate den daha ağır bir set ama performansı ile bunu kapatıyor ki Boranın o fazladan performansa pek ihtiyacı olmayacaktır kullanım alanı sebebi ile...

Bu sebeple Avid Ultimate + Alligator Cirrus rotorlar ile çok çok hafif bir fren seti oluşturabilir rahatlıkla... Cirrus rotorları tavsiye ediyorum çünkü jant seti Cl ve CL den IS ye dönüşüm sağlayan adaptörün ağırlık farkını kapatmış oluyor böylece...

Onun dışında gene benim tek tercihim Magura Marta SL hatta alınabilir ise Marta SL Mag... türkiyede yedek parçası bulunabiliyor servisi yapılabiliyor...

Formula R1 ler ise şuan alınabilecek en hafif setlerden bir tanesi (FRM lerde halen iddalı) fakat okuduğum yorumlara göre çoğu kullancı performanslarından çok memnun değil, özellikle eski Marta kullanıcıları... Frenin hissis olduğunu ve pistonların uzun frenlemede ısınan yağ sebebi ile sıkışmalar yaşabildiğini yazmışlar...

Okan Bozkurt ve Bora bunu beğendi.
  17. Bora

Bora N/A

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Cagri beni iyi bildigin icin durumu cok guzel ozetlemissin aslinda..:)
    Ancak secimi hafifligin yaninda, tasarimi yenilenmis, guncel modeller arasindan yapmak istiyorum.. Ornegin avid, yeniledigi juicy serisinin eksikliklerini elixirlerde gidermise benziyor..Bizzat test etmis olmasam da, en azindan kullanici yorumlari o yonde..
    Su an benim icin fiyat/performans hafiflik olarak da en uygun model elixir cr mag (ultimate'in karsiligi) ancak o da henuz gelmedi.
    Zaten burada yenilenmis modeller olarak oyle cok alternatif de yok.. Avid'in elixir serisi ve marta'nin yeni mag'lari var bildigim kadar.

18. kory

kory Kıdemli Üye

Seviye:
    merhaba bu linkten http://www.bisikletforum.com/showthread.php?p=678234#post678234 benim xtr lerin içini açıp oyuncak yapmama şahit olabilirsin.
    xtr den önce magura kullanıyordum, maguranın tek bir freni bile xtr nin iki freninden daha güçlü. ancak ben maguranın yedek parçasını tr de bulabileceğini düşünmüyorum louise bat lerin balatalarını tr de hiçbir yerde bulamadım. :( ben şu an xtr kullanıyorum ve bu disk fren sürtme olayına hiç katılmıyorum kafana takma. rotor yamuk değilse pistonlar dışarıda değilse kaliper yamuk takılmadıysa ve (bulunursa) 3 mm lik rotor kullanmıyorsan!!! :) disk fren sürtmez.
    sonuç: xtr alma hayes al, magura al. shimano xt, lx, slx al...:)

Bora bunu beğendi.
  19. Bora

Bora N/A

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Yorumlarin icin cok tesekkurler..
    Zaten xtr'dan vazgectim.. Verdigin link'i de biliyorum, saol..:)

kory bunu beğendi.
  20. kory

kory Kıdemli Üye

Seviye:
    rica ederim ne demek.:)

Bora bunu beğendi.