Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

XT-SLX uyumu

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Furkan Yaldızkaya tarafından paylaşıldı.

1. Furkan Yaldızkaya

Furkan Yaldızkaya Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Herkese merhaba.

Sormak istediğim bir soru var. Birkaç gün önce Deore XT arka aktarıcı aldım. İşin açığı aldığım aktarıcıyı yaklaşık 1000 Km yapmış Deore parçalarımla kullanmak istemiyorum. Bu yüzden zincir ve rubleyi de değiştirmeye karar verdim. Bunun için ikisinide mi Xt almalıyım? Yoksa Rubleyi SLX alsam da uyum konusunda sıkıntı yaşar mıyım? Yada İkisinide XT alsam bana ne gibi bir katkı sağlar?

Herkese teşekkürler...

2. erkan sozoren

erkan sozoren Kıdemli Üye

Seviye:
    sanırım iki senecek arasında cok buyuk bır fark olmaz rahatlıkla kullanabılırsınız olsa bıle hıssedemeyecegınız bır fark olur bence, yınede daha ıyı bılen bırılerı yardımcı olacaktır

Furkan Yaldızkaya bunu beğendi.
  3. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Gönül rahatlığı ile deore parçalarınla da kullanabilirsin.Uyum konusunda hiçbir sıkıntı yok.(aldığın xt aktarıcının 9 lu sistem olduğunu kabul ederek yazıyorum) yok deore kullanmam yeni alacağım dersen de xt ile slx arasında ruble ve zincirde çok büyük fark yok, çok az gramaj farkları mevcut o kadar.Xt ile slx arasında gözle görülen en büyük fark arka aktarıcıdadır . xt de tansiyon makarası (altta duran tansiyon üstte duran taşıyıcı makaradır) rulmanlı iken slx te rulmanlı değil seramik makara vardır.(yazının teknik boyutları shimanonun teknik kitabına bakılarak yazılanlardır. yorum kısmı bana özeldir ve bana göre doğrudur başkasına göre olmayabilir)

Kıssadan hisse ben senin yerinde olsaydım ruble ile zincir bitene kadar deoreyi kullanır sonra değiştireceksem öyle değiştirirdim.Durduk yere masrafa gerek yok :) parayı lastiğe ve emniyete harcayın derim :)

4. Furkan Yaldızkaya

Furkan Yaldızkaya Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Erkan bey fikirleriniz için teşekkür ederim. :)
    Ferhat abi yine döktürmüşsün :) Aslında rublemin 8. ve 9. dişlilerinde biraz yamukluk var. Birazda o yüzden değiştirmek istiyorum. Ruble'nin dişlilerini düzeltme imkanı varsa rubleyi değiştirmeden düzelttirip o şekilde kullanmak dediğin gibi en mantıklısı olacak :)

erkan sozoren bunu beğendi.
  5. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Yamukluk olduğuna eminmisin rublede ve aynakolda bazı dişler özellikle içe doğru yamuk gözükebilirler sebebi vites değişikliklerinin daha seri olması için o taraftan daha ince olmaları.Yamuk olduklarından emin olmadan düzeltmeye çalışma derim.yamuk olduğunu sele üzerinden teker dönerken bakarak fark ettiysen muhtemelen rublen de gevşek olabilir.Rubleni sağa sola yukarı aşağı oynatmaya çalış boşluk olup olmadığını anlarsın.Hiç boşluk olmadığında bile dönerken yamuk olduğu hissi verir onuda unutma :) boşluk varsa ise epey yamuk gözüküyor döndürdüğün zaman.Boşluk varsada buraya yada özelden yaz nasıl gidereceğini anlatayım :)