Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

XT paralel kullanıyorum.Pabuçların ses yapmaması için açılarını nasıl değiştiririm?

Konu, 'Frenler' kısmında Lütfü Ekşioğlu tarafından paylaşıldı.

1. Lütfü Ekşioğlu

Lütfü Ekşioğlu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar.Yeni topladığım bisikletimde xt paralel bacaklar , Baradine 3 renk ikilisini kullanıyorum.Arka frende bu problemi yaşıyorum.Jant yüzeyini temizledim fakat hala aynı derde sahibim.Forumda bazı arkadaşlar pabuçların ön kısımlarını 1 mm janta daha yakın olacak şekilde yamult dediler.Bunu nasıl yapabilirim.Pabuçların açılarını nasıl değiştiririm?

2. SedatT

SedatT Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bu link'e bakıverin.
    Normal V-frenlerde;3.cü fotograftaki allen vidayı sıkıştırmadan önce ,bir elinizle fren pubucu'nun ön kısmına hafif bastırıp,allen vidayı sıkınca fren pabuçları'nın ön kısmı janta daha yakın durur.Ancak paralel baskı frenlerde bu olmuyor sanırım.Kolay gelsin.

3. Lütfü Ekşioğlu

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Cevabınız için çok teşekkür ederim.
    Sabah denedim fakat freni boşaltıp ( Teli tutan parçayı çıkarıp) öyle denedim.Fren teli bağalı iken deneyeceğim.
    Bu arada paralel frendede bu yöntem oluyormuş onuda aynı sitedeki şe yazıda diyor : http://www.mtbtr.com/gezi_yayin/yayin.asp?kayitno=480

Ordan alıntı: V-tipi fren takımı yazımızda da değindiğimiz gibi bu tarz frenlerde, özellikle paralel itme düzeneği varsa tavsiye edilen konum pabuçların jantlara paralel durmaları. Eğer bu durum ötmeye neden oluyorsa eski cantilever zamanlarından kalma çareye, yani pabuçların janta önde daha yakın, arkada daha uzak durmalarına başvurmak gerekiyor.

4. Levent Sönmezer

Levent Sönmezer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Merhabalar. Bende XTR modelini M970 leri kullanıyorum. Baradine papuçlar oldukça etkili.
    Size tavsiyem;
    Birinci öncelik olarak, sürekli V fren kullanıyorsanız verdiğim linkteki ürünü kullanırsanız çok iyi sonuç alırsınız.
    http://www.deltabisiklet.com/default.aspx?_Args=_ProductInfo,4509,OdesisMc
    Parelel baskılı frenlerin gücü oldukça yüksektir. Petlerin dar olan kısmı yani 10 mm olan kısmı paralel bastığında pet hem orantılı tükenir hemde fren gücü hep yüksek kalır. Uzun olan kısmını bu aparat olması gereken şekilde ayarlıyor zaten..
    Tabii fren dozlamanız burada büyük önem taşıyor. Kararlı fren şart..
    Performaslı diger pet ise pahallı ama sonuçları iyi olan shimano M-70 R2 modeli .. Islak ve kuru performansı çok çok iyi. onada link vereyim.
    http://www.erdoganlarbisiklet.com/v2.0.2/yedek-parca/fren-pabuclari-v-fren/shimano-br-m970-xtr.html

Umarım yardımcı olmuşumdur. Saygılar.

5. Lütfü Ekşioğlu

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Levent Bey cevabınız için teşekürler.Gösterdiğiniz ürünleri inceleyeceğim...