Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

XT Aynakol ile ilgili problemim

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında gurkan tarafından paylaşıldı.

1. gurkan

gurkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Yeni edindiğim 2008 Xt aynakolla ilgili bir problemim var. Aynakolun montajını yaptıktan sonra pedalı boşta çevirirken gereğinden fazla bir dirençle karşılaştığını farkettim. Boş halde 1 turu bile zor dönüyor. Aynı sorunu birkaç yerde daha okumuştum özellikle hollowtech2 göbek sistemini kullanan arkadaşlarda bu problemin olup olmadığını ve çözümüü merak ediyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

İyi Forumlar.

2. bts.elektronik

bts.elektronik Forum Bağımlısı

Seviye:
    bu olabiliyor ama zamanla alışır kafaya takılacak bir durum değil

3. Doruk Atay

Doruk Atay Bisikletkolik

Seviye:
    Orta göbeğin yağlı olduğundan eminsiniz değilmi?

4. bisikletcanavari

bisikletcanavari Onursal Üye

Seviye:
    Göbek yeni ise kafanıza takmayın. Aynısını bendede yaptı. Zamanla bir miktar açılıyor...Ama bir teker göbeği kadar akıcı döneni görmedim ben ...

5. gurkan

gurkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Evet hepsi özel shimano göbek yağı ile yağlandı. Eski tip göbeklerde çevirdiğimde oldukça fazla sayıda tur atarken bunda böyle birşeyle karşılaşınca şaşırdım. Bariz bir zorlanma var ki bu da fazla enerji harcamasına sebep olur insanın. Acaba birşeyleri mi yanlış yaptım diye düşündüm ama birebir teknik dökuman üzerinden ve birkaç yabancı video yardımıyla yaptım montajı.

6. Fatih Kısa

Fatih Kısa Kıdemli Üye

Seviye:
    Sızdırmazlık için contaları felan var sanırım, onlar zamanla aşınır normale döner. Çokta fazla güç kaybına sebep olabiliceğini sanmıyorum. Direnci ne kadar olabilirki max. 1mm lastik contanın bacağın karşısında :D

7. Machoo

Machoo Kıdemli Üye

Seviye:
    benim aynakolda da o sorun vardı çektirme vidasını gevşet tersi yönde yumuşak bi tokmakla iki tıkla çektirme vidasını diğer vidaları sıktıktan sonra boşluğunu al yeter ... sorun kalmadı benimkide yağ gibi şimdi..

8. gurkan

gurkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Fırsat bulursam dinamometre ile ölçerim fakat alıştığım göbekler karşısında çok fazla olduğunu söyleyebilirim. Ya da şöyle ifade ediyim yatay pozisyondayken üzerine bir SE W810 ve samsung D500 ü birlikte koyduğumda hiçbir hareket olmuyor ki bir bu kadar daha koysam hareket etmiyecek gibi :)

9. Şerif Şentürk

Şerif Şentürk Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Acera aynakolamı dönsek:rolleyes: İşin esprisi bu tabi ama gerçekten bisiklette ufacık detaylar bile perfonmansı etkiliyorsa buda etkiler diye düşünüyorum.