Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

XT arka vites ve arka attırıcı sorunu

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında DeryaKorman tarafından paylaşıldı.

1. DeryaKorman

DeryaKorman Kıdemli Üye

Seviye:
    Selamlar Arkadaşlar,

İnternetten sipariş etiğim(chainreactioncycles) shimano XT M771 arka attrıcının üsteki makarası oldukça zor dönüyor. Altaki makara oldukça akıcı fakat üstteki sıkışmış gibi.
    Vidasını gevşetince biraz yumuşuyor fakat içindeki rulmanlarda bir sorun var gibi. Söküp tekrar greslemeyide denedim ama bir sonuç alamadım. Makaranın içerisinde iç içe geçmiş seramik göbekler var, sorunlu olanda sanki bu göbekler biraz sürtünerek iç içe geçiyor gibi. Bu sorunu nasıl çözebilirim, yardımlarınızı bekliyorum:)

Dİğer bir sorunsa yine aynı yerden istediğim xt viteslerle ilgili. Ön vites gayet güzel çalışıyor fakat arka vitesin bırakma(release) mekanizması biraz sert, ön vitese göre vites büyütmek için vites fazla güç uygulamak gerekiyor.
    Arka vitesin içine bozluklarda sprey bir yağ sıkmam işe yararmı?

Parçaları daha bisiklete monte etmedim, bisiklet üstünde denemeden bu sorunları farkettim.

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

2. Levent Sönmezer

Levent Sönmezer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Selam.
    Büyük ihtimalle üst makara sizin söylediğinize göre söylüyorum imalat hatası olabilir. Sorunuzu aynı site ile çözmenizi tavsiye ederim. 30 gün geri gönderme garantisi var o sitenin.
    Saygılar.

3. Levent Sönmezer

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Birde bu ürünler chainreaction sitesinden orjinal kutularındamı geldi açıktamı? Saygılar

4. DeryaKorman

DeryaKorman Kıdemli Üye

Seviye:
    Ürünler açıkta geldi, plastik bir ambalajda kullanma klavuzları ile beraber.
    Siteye mail attım, cevap bekliyorum. İnterneten araştırdığım kadarıyla, arka attırıcı sorununu başka kişilerde sormuş belkide üretim olarak boyle yapılıyordur.
    Bisiklete takmadığım için zincirin donuşunu nekadar engellediğini bilmiyorum, belki aynakolun ağırlığınıda düşününce fark edilmeyecek kadar az bir etki olabilir.

Levent Sönmezer bunu beğendi.
  5. Levent Sönmezer

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Ambalajdan yer kazanmak için hep yapıyor bunu o site.. Umarım iyi bir yanıt alırsınız. Ama böyle kullanmayın derim. Arka arttırıcı üst makarasını bence Delta' daki arkadaşlara bir gösterin. Hızlı çözüm üretebilirler. Saygılar.

6. DeryaKorman

DeryaKorman Kıdemli Üye

Seviye:
    Alt ve üst makaraların göbek sistemleri farklı, üstteki makara sağa sola doğru hafif kayıp kendisini merkeze hizalayabiliyor. İki makarayıda soküp baktım. Dediğin gibi üst makaranın biraz daha sert olması normal. Bisiklete takılı ve faal haldeyken zinciri etkileyecek birşey değil sanırım. Ürünleri geri yollamaktan vazgeçtim. Vitesteki sorununda gidona takıp, gidondan destek alıp vites değişimi yapıldığında fark edilmeyeceğini düşünüyorum.