Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

xt arka aktarıcım verimli çalışmıyor

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında berknafiz tarafından paylaşıldı.

1. berknafiz

berknafiz Üye

Seviye:
    merhaba yeni topladığım bisikletimin arka aktarıcısının tam verimli çalışmadığını düşünüyorum. Ayarları yapılmasına ramen hala tam anlamıyla çalışmıyor bunun nedeni vites kablosu olabilirmi şuanda üzerinde shimano nun standart kablosu var tam verimli çalışması için değiştirmelimiyim değiştireceksemde nasıl bir kablo kullanmalıyım ?

2. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Tam verimli çalışmıyor derken neyi kastediyorsunuz.Eğer sorunuzu tam yazarsanız daha iyi yardımcı olabiliriz.Ve resimde eklenebilecek bir sorunsa res,mde eklerseniz daha da iyi cevap alırsınız.

ilkcan çağdaş ve berknafiz bunu beğendi.
  3. berknafiz

berknafiz Üye

Seviye:
    sorun vites geçişleri yavaş hızlanırken vitesim bana ayak uyduramıyor geç kalıyor

4. levent çetinkaya

levent çetinkaya Aktif Üye

Seviye:
    Bence sen vites sistemini değiştir Sram X9 veya XO ya geçiş yap bende XT kullanırken aynı dertten müzdariptim şuan XO kullanıyorum böyle bir sıkıntı kalmadı.

5. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Hızlanıyorken bana ayak uydurmıyor geç kalıyor dediğin için benim anladığım ufak dişliye yavaş geçiyor.Yani vites telini geç bırakıyor.Eğer eskiden beri yani bisiklet sıfırken de aynı hızdaysa sen çok hızlısın cidden senin hızına yetişmiyor :) yok eskiden iyiydi şimdi böyle oldu diyorsan vites telini yağla eğer düzelmez ise iç tel ile dış kablosunu yenileyebilirsin.tabi bu söylediklerim eskiden hızlıydı artık değil diyorsan.....
    Dip not: vites telini sökmeden yağlamak mümkündür. teli söküp boş yere yeniden vites ayarı yapma.daha önce görmediysen yazarsan buradan anlatmaya çalışırım.

6. ali tekintüre

ali tekintüre Kıdemli Üye

Seviye:
    XT nin senin (hızım) dediğin olaya ayak uyduramama olasılığı bence olamaz.tam olarak anlatman gerekir hatta bilen biri kullanacak..eğer komponent arızası,ayarlar,bakım,temizlik sorunu yoksa kullanım sorunu varolabilir.iyi günler.

7. Aykut Subaşı

Aykut Subaşı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Shimano'nun.SIS.System.M.kablo,tel.paketleri.var.Frenler.ve.aktarıcılar.için.çeşitleri.var.onlardan.alın.toplam.30tl.tutuyor.Düzgün.bir.bisikletçide.yaptırın.hiçbir.sorun.kalmaz.telleride.gresleyin.

Ali ERTURAN bunu beğendi.
  8. ilkcan çağdaş

ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

Seviye:
    Vites ayarlarında;zincirin en alt dişliye geçmemesinde şu nedenler vardır;
    1)Telin sökülüp,zinciri en alt dişliye aldıktan sonra,teli sıkın.
    Eğer hala daha vites büyük dişlilerden,en alttaki en ufak dişliye geçmiyor ise;
    2)En alttaki vites ayar civatasını gevşetin.
    Büyük ihtimalle vites takılırken,sizin bisikletinizde yanlış takılmış.

volkan koç bunu beğendi.
  9. volkan koç

volkan koç Üye

Seviye:
    vitesin en büyük düşmanı yağsızlık ve kabloların eskimesidir.
    Eğer çok eskidiyse kablo ve telleri kopmle değiştirmenizi öneririm eğer eski değil ise vites teli alıp güzelce gresleyip takmanızı öneririm

10. cruphasulie

cruphasulie Forum Demirbaşı

Seviye:
    XT gibi serilerin nasıl yabana atıldığını gördükçe şaşıyorum,

XT'nin shadow olmayan arka vitesi LX kollar ve LX ruble ile kullandım, doğrusu vites geçişlerini hissetmiyordum bile. İyi bir ayarla yumuşak ve sorunsuz geçişler sağlamıştım.

XT Shadow attırıcıyı yine XT kollar ile kullanan bir arkadaşımda geçişler ise son derece sertti.

Şuan bisikleti gerek umumi garaja koymam, gerek artık bakıma fazla zaman ayırmamam sonucunda, eski full deore seti kullanıyorum, arazi şartlarında 5 senelik deoreler gık demiyor, xt'ye lx'e o kadar yatırımı kuruntu sonucu yapmışım.

levent çetinkaya bunu beğendi.
  11. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Dış kabloyu sallama bişey taktıysan ondan kaynaklanıyordur..Orjinal shimano dış kablo kullanmanı tavsiye ederim..İç telleride greslersen tadından yenmez..Fark edilir şekilde değişiyor vites performansı ;)

berknafiz bunu beğendi.
  12. levent çetinkaya

levent çetinkaya Aktif Üye

Seviye:

Ben XT yi kesinlikle yabana atmıyorum iyi donanımdır bunları okuyan arkadaşları yanlış yönlendirmek istemem Deore konusunda size katılmıyorum bence XT ile kıyaslanmaz benim vites sisteminde ki öncelikli tercihim sram daha hızlı keskin ve agresif geçişler sağlıyor

berknafiz bunu beğendi.
  13. Barış BİRLİK

Barış BİRLİK Engineer / Archer / Cyclist

Adı:
    Barış Birlik
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bende aynı sorundan muzdariptim Sram XOa geçtim kurtuldum :) Ama şuan nasıl verim alabilirim dersen Shimanoda kablodan kabloya fark eder
    SIS SP-41 kullanırsan daha rahatlayacağını düşünüyorum hatta bütçen yeterse Jagwire Ripcord Derailluer Kit al mükemmel olur ... Ama bir yerde sınırı var SRAM performansı yakalamak çok zor ...

14. berknafiz

berknafiz Üye

Seviye:
    benim aktarıcım XT shadow özellikli ve scale 80 kadroda vites kablosu tek parça halinde vites telini sökmeden yağlıya bilirmiyim ?

15. ümit BOZ

ümit BOZ Yeni Üye

Seviye: