XL bünyeye L kadro bisiklet alınır mı? acil yardım lütfen

halilgoksal

Aktif Üye
Tepki
44
Bisiklet
Merida
Merhabalar,
15 yıl sonra tekrar bisiklet binmeye karar verdim... konu ile ilgili olarak daha önce de bir başlık açmıştım ama neyse :)
merak ettiğim konu bisikletlerin kadro boyları ve ölçüleri ile ilgili. forumda kadro boyları ile ilgili konudaki tabloya göre XL (53 cm) kadrolu bisiklet almam gerekiyor. (bisiklet mtb, evet :)) hatta bazı markalara göre XXL kadro bile oluyor... (boyum 194 cm)
Memlekette aradığım modellerde XL kadro yok ve Nisan'13 tarih veriyorlar. iki modelde L kadro mevcut.
her iki markayı (KTM-SCOTT) incelediğimde XL ve L kadro arasında sele borusunun girdiği dikmede 5 cm fark var (doğal olarak) ayrıca sanal üst boru ölçüsü de 2 cm fazla. KTM'nin alın borusu alnı kalırken SCOTT'ın ki yaklaşık 1.5 cm daha uzun...
bu noktada L kadro bisiklet alınıp gidon boynu 120'lik yapılıp gerekirse sele 10 mm geri alınırsa bisikletin dengesinde ve sürüşünde bir sıkıntı doğar mı? XL hadro için Nisan'13e kadar beklemeye değer mi?
forumdaki deneyimli arkadaşlar bir fikir verebilirse çok sevinirim...
şimdiden teşekkür ederim.

Scudo

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
MTB de bir boy ufağını almanız, kıvraklık anlamında daha yararlıdır. izmirde nisan 2013 e kadar beklenmez bu arada bisiklete binilir. bence alın bir L kadro. keyfini sürün. nisan 2013 olsun hele o zamana kadar günde 30km yapsanız 5400 km yapmış olursunuz. dilerseniz 2013 te değiştirirsiniz bisikleti.

saygılar.

• Beğen
Tepkiler: halilgoksal

halilgoksal

Aktif Üye
Tepki
44
Bisiklet
Merida
:) ben de aynı fikirdeyim ama sele borusu haddinde fazla uzayacağı için bir problem çıkarır mı ondan emin değilim...

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
40cm de uzun sele borusu yok zaten piyasada. o kadar uzamasında sorun olsa üretmez zaten elin cavırı.

ramon71

Daimi Üye
Tepki
164
Eğer yol ağırlıklı kullanacaksanız L kadro küçük gelecektir büyük ihtimalle.
Bacak boyunuzla orantılı olarak sele borusu da kadronun çok dışında kalacaktır.

halilgoksal

Aktif Üye
Tepki
44
Bisiklet
Merida
arazi yol karışımı kullanılacak. kız arkadaşımın tur geçmişi var bu sebeple dört gözle bekliyoruz bisikleti. bana gelince araziye girsin gerekirse bir çift teker alır yola adapte ederiz fikrindeyim.
Sele-bb mesafesi fit calculatorde 82.2-84.4 cm çıktı... 48 kadroda 30cm boru yapar. hala tereddütteyim.
ucuz bi meret almayacağım için kadro konusu önemli. hadi hop deyince değişmiyor... bisiklet olarak KTM race 2.29 düşünüyoruz. kadroyu değiştir desen tapered maşa yüzünden muhtemelen tek alternatif karbon kadrolar oluyor ki bisiklet kadar para onlar da...
off zormuş bisiklet almak.. ben en son bisiklete bindiğimde zaten boy meselesi çok bilinmiyordu. beyaz eşya dükkanına gidip ver abi bi bianchi deyip çıkılıyordu :)

Yılmaz C. SEZEN

Aktif Üye
Tepki
59
Selam dostum. Benim boyum 192 cm bende whistle miwok 1160d L kullanıyorum. Kadro boyu ufak geliyor fakat bunu sele borusu ve çeşitli ince ayarlar ile çözebiliyorsun. Arkadaşımızın dediği gibi bir ufak kadro almanız kıvraklık açısından daha iyidir. 40 cm sele borusu ile ince gidon ayarları ile herhangi bir sorun yaşamıyorum. Samsun-Batum arası 850 km yol teptik, ne bel ağrısı nede başka bir problem yaşadım. Hiç bekleme bence, ne kadar geç başlarsan o kadar kafanı duvarlara vurursun ben bu zamana kadar niye almadım diye :)

halilgoksal

Aktif Üye
Tepki
44
Bisiklet
Merida
bu hafta sonu gidip deneyeceğim bisikelti...:)
hoş bu ebatlarda bir bisiklete daha önce binmediğimden dolayı (şirkette bir beydayama bir de ümit var, son dönemde onlara biniyorum fabrika içerisinde :)) oldukça rahat gelecektir.
sele kadro arasında moment kolunun uzamasından dolayı meydana gelebilecek aşır bir zorlama söz konusu olabilir. Faruk bey saolsun kendi deneyimlerini paylaştı...
ardiye masraflarından tırsmasam chainreaction'da güzel indirimler var.. XL bi ghost'u gözüme kestirdim ama geçmiş gümrük deneyimim vergisi değil ama ardiyesi kaçar diyor... :(

Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.432
Bisiklet
Focus
Ben de, 194'luk boyunuzu da dikkate alarak 29'er bir mtb almanizi tavsiye edecegim.
Altiniza suphesiz daha iyi oturacktir, ustelik hem arazide hem de yolda yorulmadan daha hizli ve kolay ilerlersiniz.
Ortalama olarak 29'er geometrilerine bakilirsa da L-XL arasinda size uygun olacaktir, marka verirseniz daha detayli da yardimci olabilirim.

halilgoksal

Aktif Üye
Tepki
44
Bisiklet
Merida
marka model: ktm race 2.29 (donanımı çok cazip geldi, ihtiyacım var mı? bilmiyorum :))
(link)
ölçüleri için:
(link)
firmanın kendi sitesi boyumu yazdığımda 53-57 cm ölçü veriyor ama memleketimde benim ebatlarımda çok bisiklet binen yok ki bu ebatlarda bisiklet ithal bile edilmiyor...
boyum 194, iç bacak boyu 91 cm.

kaanduro

Üye
Tepki
14
Halil L kadro bisiklet alma kesinlikle.
Sele borusunun boyu yada açısı sadece ince ayarlar yapmak için işine yarar.
Bir beden küçük kadroyu sana uyduramaz.
Benim boyum 1.89, 54 cm lik kadro sanırım biraz küçük geliyor.

Boyun uzadıkça bel sırt boyun ağrıları daha çok sorun olmaya başlıyor. Boyuna uygun kadro ile seçime başlarsan rahat edersin...

• Beğen
Tepkiler: halilgoksal

halilgoksal

Aktif Üye
Tepki
44
Bisiklet
Merida
tavsiye için teşekkür ederim... 54 cm kadroyu nereden bulabildiğini merak ettim :)

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
ha bi de izmirde bisiklet satıcıları bazen, elinde kalan stokları eritmek için "L olur XL olmaz" der. ya da tam tersi. ona da dikkat derim. ama beklemeyin. ben izmirliyim ve kış olmuyor orda ankara ile karşılaştırınca. bu sonbaharı, kışı ve nisana kadar ilkbaharı ıskalamayın. bir de nisan 2013 te gelmez haziran sonuna sarkarsa ürünlerin gelişi vay halinize.

halilgoksal

Aktif Üye
Tepki
44
Bisiklet
Merida
bu durumu telefonda yaşadım bugün... 29 teker olunca 19" kadro olur diye ısrar etti... modifikasyonlarla kastırınca olabilir ama bakış açısı teker büyüyünce selenin yerden yukarıda durması... kadro ölçüleri değişmiyor ama dedim mantıklı bir açıklama yapamadı...
bilmiyorum, o kadar zaman beklemek de ayrı sorun...

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
(link) sitesinden uygun kadrolu bisiklet bulursanız alın. Türkiyedekilerden çok daha yüksek olmuyor.

halilgoksal

Aktif Üye
Tepki
44
Bisiklet
Merida
siteyi biliyorum. son indirimlerde dikkatimi çekenler;
26" (link)
markasını tanımasam da donanım açısından (link)
29" (link) (favorim)
fakat daha önce fotoğraf makinası için lens almıştım amerikadan, ardiye masrafı ekleniyor fazladan. bisiklet gibi büyük bir kolinin ardiyesi ile oldukça pahalı gelir gibi...

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Geçenlerde bu forumdan birisi getirdi, masrafları makul tutuyor.

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Tepki
782
Bisiklet
Bisan
İç bacak boyunuzu doğru ölçtüyseniz eğer 19 inç tam gelebilir 48.26 cm yapıyor,aynakolun 17.5 cm olduğunu düşünürsek eder 65 küsür cm,30-35 cmlik sele borusu + 1-2 cm seleden gelse,1-2 cm ayakkabıdan,kıyafetten eksilse hayli hayli olur gibi geliyor. Ama tabi en mantıklısı 19 inç bir bisiklet bulup denemek zamanında ben satmak zorunda kalmıştım yanlış kadro boyu yüzünden. Boyunuz için 26 inç bisiklet çok garip durabilir bende 29 inç tercih etmenizi öneririm. 29 inçte large kadro çok güzel duruyor.

halilgoksal

Aktif Üye
Tepki
44
Bisiklet
Merida
Samet Bey,
19" bisikleti yarın deneyeceğim.
son baktığımda Ghost 1250 Euro'ya inmiş...
kargo 30 Euro, %10 vergi (avrupa), PTT getirse çok fazla tutmaz herhalde... :) DHL gibi özel şirketler süper masraf ekliyorlar (daha güzel tanımlar da var ama burası forum :)))

Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.432
Bisiklet
Focus
Linkini verdiginiz model icin size uygun olan olcu 21"dir.