Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Xiaomi Yi harici Mikrofon

Konu, 'Elektrik - Elektronik' kısmında Ahmet Fidancı tarafından paylaşıldı.

1. Ahmet Fidancı

Ahmet Fidancı Extrem Yol Grubu - Extrem Dağ Grubu - İZMİR

Adı:
    Ahmet Fidancı
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Xiaomi Yi kullanıp mikrofon sıkıntısı yaşamıyorum diyen yalan söyler.
    İnternette bir kaç video var. Ancak bana yetersiz geldi. İlk başka mikrofon önündeki toz perdesini söktüm. sessiz ortamlarda çok iyi ancak dış ortamlarda ve özellikle bisiklet ile seyir halinde iken abartılı rüzgar sesi videoyu çekilmez kılıyordu. Harici kablo takanlar da bence hem orjinalliğini bozuyor hemde çok kaba oluyor.
    İşte bu iki seçeneği de devre dışına bırakarak hem orjinalliğini bozmamak, hemde rüzgar sesini en aza indirecek videolar çekebileceğim bir çalışma yaptım. Sök tak olayına değinmek istemiyorum. Diğer videolarda zaten bu mevcut. İşte resimler;

IMAG0214.jpg
    Öncelikle eski bir telefon kulaklığından mikrofonu alıp orjinal mikrofonu kendi kablosu ile muhafaza ediyoruz. Kulaklık mikrofonlarının bazılarının üzerinde küçük bir direnç olur onuda söküyoruz.
    IMAG0216.jpg
    Orjinal mikrofonu kablosu ile birlikte lehimden ayırdıktan sonra yeni Mikrofonun kablosunu kameradaki mikrofon deliğinden geçirip orjinal mikrofonu söktüğümüz noktalara lehimliyoruz.
    IMAG0217.jpg
    Dikkatli bir şekilde kattıktan sonra alttaki görüntüyü alıyor.
    IMAG0218.jpg
    Tabancam olmadığı için tüpte yaptığımdan biraz çirkin durdu ama sıcak silikon çubuğu ile sabitledim kabloyu. Hem tamamen kapatmış, hemde takılma e kopmanın önüne geçmiş oldum. Siz daha temizde yapa bilirsiniz. Mikrofonun açık tarafını ters getirmemin sebebi rüzgara daha az maruz kalmasının yanı sıra bisiklet sürerken konuşmalarımın netliğinin bozulmaması ve o muhteşem karbon sesinin video da yer almasını sağlamak içindir.
    IMAG0219.jpg
    Sıcak silikon istenildiğinde sökülmesi ve altına zarar vermediği için, orjinal mikrofonu kaybolmayacak bir yerde muhafaza ettiğim için ve en önemlisi bu işlemi yaparken kamera dışında yada içinde her hangi bir tahribat yapmadığım için eski haline döndermek çok zor olmayacaktır.
    Kolay gelsin.

selmantuncer bunu beğendi.
  2. Gixxer

Gixxer Kıdemli Üye

Adı:
    Yiğit Tabas
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Hocam bu sorun kronik mi ya? Beni bu kameradan soğutmayın lütfen SJ4000'e daha da yaklaşıyorum her gün. Odak sorunu, aksesuar ücretleri derken bir de mikrafon çıktı! Tam olarak nasıl bir sıkıntı bu mikrafon sıkıntısı?

3. Ahmet Fidancı

Adı:
    Ahmet Fidancı
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Bütün kameralarda bu kronik. Bu sıkıntı olmasın diyorsan 1400 tl bayılıp hero4 alacaksın. Yada bu şekilde pratik çözümlere yöneleceksin.

4. samet akkaya

samet akkaya Aktif Üye

Adı:
    Samet Akkaya
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Xiaomi Yİ kullanıyorum gopro için yaka mikrofonu adaptörü aldım sorunsuz şuan ama bu ne kadar verimli ki ?

5. Ahmet Can Köksal

Ahmet Can Köksal Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Ahmet bey rica etsem kamera ile daha önce çektiğiniz video ile mikrofona müdahale ettikten sonra çektiğiniz videoları yayınlar mısınız?

6. Sadettin Z.

Sadettin Z. Girişim Savaşçısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Yakın zamanda Xiaomi Yi siparişi vermeyi düşünürken mikrofon sorununu öğrenmem kötü oldu. Harici mikrofon için bir giriş koyamamış olmaları da pes dedirtiyor.

Bu tür bir hack operasyonu sonrası kamera su geçirmez kılıfı ile uyumsuz hale gelecek. Bu da yağmur ya da su altında yapılacak çekimlere elveda demek oluyor.

Gopro'nun adaptör kablosu iyi iş görüyorsa lehimle uğraşmadan, kılıf uyumluluğunu da bozmadan kullanılabilir. Diğer halde 1400'ü bayılacağız gibi.

7. Bugraacik

Bugraacik İstanbul Bisikletlisi

Adı:
    Buğra Açık
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @Ozan Yiğit Tabaş SJ4000 kullanıyorum. Kamera eğer su geçirmez kutusunda ise (kaska takmalık şeffaf kutu işte) sesi çok az alıyor. Bende telefona ses kaydı yapıp üst üste koymayı düşünüyorum vloglarımda

8. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Paylaşım için teşekkürler emeğinize sağlık. Bence diyerekten yaptığım yorumumdur: Açıkcası aynı kamerayı 1 senedir kullanıyorum. Ben odak sorunu veya mikrofon sorunu yaşamadım. İçini açıp mikrofona müdahalede etmedim ama su altı kabı hariç seste hiçbir sorun yok. Gayet yeterli olduğunu düşünüyorum. Su altındaki seside aslında yeterli ama su altı kabı ile normal zamanda kullanınca sesi alması zayıflıyor.

Örneğin Su altı videom aşağıdadır. Bilmiyorum ben çok memnunum. Keşke gopro olsa ama malzeme bu. Fiyat belli bana yeterli. Fiyay performans ürünü diye nitelendiriyorum.

samet.senel ve cagugur bunu beğendi.
  9. bisikletsorunu

bisikletsorunu Üye

Adı:
    ABC
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Aksiyon kameralarında ses olayı ciddi bir sorun. GoPro Hero 4 Silver kullanıyorum. Housing'in su geçirmez arka kapağını söktüm açık olan kapağını taktım. Şimdi sesi daha iyi alıyor.

10. Gixxer

Gixxer Kıdemli Üye

Adı:
    Yiğit Tabas
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    @Bugraacik konu dışı gibi gözükebilir fakat profesyonel video çekimleri de ses ayrı video ayrı cihazdan kayıt alınarak sonradan bilgisayarda birleştiriliyor. En iyi sonuç böyle alınıyor yani ;)

Bugraacik bunu beğendi.
  11. Bugraacik

Bugraacik İstanbul Bisikletlisi

Adı:
    Buğra Açık
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @Ozan Yiğit Tabaş bi kaç kez düşünmüştüm böyle yapıldığını ama bazı motovlogçu abiler bluetooth kulaklıkla bişeyler yapıyordu sanırım gene aynı mevzuya çıkıyormuş. Pekala ses kaydını yapmak için herhangi bir mikrafonlu kulaklık olsa yeterli midir yoksa direkt bi yaka mikrafonu mu bulsam?

12. Gixxer

Gixxer Kıdemli Üye

Adı:
    Yiğit Tabas
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    @Bugraacik telefona mikrafon destekli bir kulaklık takarsanız ses kaydını o kulaklığın mikrofonuyla yapar. Eğer bluetooth'lu kulaklık alırsanız yine onun mikrofonu ile kaydeder. Çok basit bir olay. Yaka mikrafonu da alsanız kulaklık mikrofonu da kullansanız aynı şey. Yalnız kulaklıkların da mikrofonları arasında fark oluyor hani bilginiz olsun. Apple kulaklığımın mikrofonunun kaydettiği ses ile Beats Audio kulaklığımın mikrofonunun kaydettiği sesler arasında epey kalite farkı var mesela. :)
    Kaliteli bir yaka mikrofonu alabilirsiniz ancak fiyatlar biraz tuzlu. 15-20 liraya da var gerçi ama kulaklıktakinden pek de farkı olmayacaktır onların.

Bugraacik bunu beğendi.
  13. samet.senel

samet.senel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @soneryen e katılıyorum, ben de xiaomi yi kullanıcısıyım, bahsettiğiniz problemle karşılaşmadım. Waterproof kabında elbette sesi çok az algılıyor, ama bu sorun çoğu aksiyon kameralarında mevcut

soneryen bunu beğendi.
  14. Ahmet Fidancı

Adı:
    Ahmet Fidancı
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @Ahmet Can Köksal konuştuğunuz kelimeler net bir şekilde duyulacak, karbon kadronun uğultusu duyulacak şekilde net ses alıyorum. Hatta efor sarf ederken nefesinizi videodan almanız mümkün.
    @samet.senel 20 km hızla giderlen rüzgardan etkilenmek minimum düzeyde olur. Youtube/extremyolgrubu videolarıma bakarsanız genelde iniş videolarım var. 70 leri bulan hızlarda rüzgardan başka bir şey duyamazsınız. Yani bu problemi yaşamadıysanız ya kamerayı kullanmıyorsunuz, yada bisiklet kullanmıyorsunuz demektir. Bu kronik, yok demek hayal kurmaktan ileri gitmez.
    @soneryen Dururken yada su altında kullanırken rüzgar çarpma olasılığı olmadığı için bu problemi yaşamak olasılığı sıfırdır.

Son düzenleme: 21 Ağustos 2016
  15. samet.senel

samet.senel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @Ahmet Fidancı en bilinen aksiyon kamerası gopro da dahil; bahsettiğiniz hızlarda çekim yaparsanız rüzgardan kurtulma şansınız yoktur. eğer yalnızca bu kameradan geldiğini düşünüyorsanız ya diğer aksiyon kameralarını hiç kullanmadınız ya da siz istiyorsunuz ki o hızlarda da kuş sesleri duyulsun, muhabbet edelim... Böyle birşey yok. Bu fiyat ve performans aralığındaki aksiyon kameraları ve hatta daha fonksiyonlu aksiyon kameraları da dahil bu hızlarda çektiğiniz videonun sesi rüzgar olacaktır.

16. Ahmet Fidancı

Adı:
    Ahmet Fidancı
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @samet.senel bu gün İzmirde çok rüzgarlı bir hava var ve yaklaşık 25 km lik bir yola gideceğim. Ağaçlı yol denen bölgede bu konuya özel hız belirtilmiş halde video çekimi yapıp atacağım. Sanırım konu hakkında sizi tatmin edecektir. Tabii ki bütün kameralar rüzgara maruz kaldığında ses bozulması olacaktır. Ancak bu çalışma ile rüzgar sesinin nasıl minimize olduğuna şahit olacaksınız.

Sesin anlaşılır olup olmadığını anlamak için boş muhabbet yaptım. Sürat 51,5 e kadar çıkmasına rağmen hub sesi rahat duyuluyor. Yükleme kolay olsun diye kaliteyi düşürdüm. Netlik azaldı. Ama fikir olması açısından yeterli olacağını düşünüyorum.

Ahmet Can Köksal bunu beğendi.
    Son düzenleme: 25 Ağustos 2016
  17. Ahmet Can Köksal

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
  18. Ahmet Fidancı

Adı:
    Ahmet Fidancı
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Henüz yükleniyordu o yüzden izleyemedin. Şimdi izleye bilirsin.

19. Ahmet Can Köksal

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Ayrınca benim de rüzgar sesine söyle bir çözümüm oldu. 50 km hızla yokuş aşağı inerken rüzgar sesi rahatsız etmeyecek seviyelere, 20 km sahilde giderken de konuştuklarınız net bir şekilde çıkacak şekilde ses alıyor. IMG_20160825_003951[1].jpg

20. Ahmet Fidancı

Adı:
    Ahmet Fidancı
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Benzer bir çok deneme yaptık biz ama rüzgar çok yoğundu. Ama videoda da gördüğünüz gibi konuştuklarım net bir şekilde videoya yansıyor.