XC150 üst seviyeye çıkarma

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
@Mr_EgeMeN xc 250yi bilmiyorumda xc 500de benim almak istediğim parçaların tamamı onda açık mavi rengindeki modeli var benim baktığım yerde xc500de galiba kilitlenebiliyordu pekte emin değilim gerçi kron almak isteyenler genellikle xc 800 xc 1000 falan alma alıyor şehir merkezinde fiyatıları 1250 ile 2bin lira arasında değişiyor onların ama hakkını da veriyor 27.5 jantlı olması daha da büyük avantaj oluyor

Scudo

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@Mr_EgeMeN
Ben 27 vites kullanıyorum daha 27'nci vitese hiç takmadım....:islik::hihi:

Özgün

Aktif Üye
Tepki
126
İsim
Özgün
Bisiklet
Salcano
Bence xc150 tıpkı muadil rakipleri gibi ciddi masraflar yapmaya değecek bir bisiklet değil. En fazla lastik değişir, sele, sele borusu değişir, çamurluk takılır falan. Yoksa ona o kadar para harcayana kadar satıp daha iyi kaliteli, daha amaca uygun bir bisiklet almak daha mantıklı. Bende salcano ng450 var mesela birkaç ufak modifiye yaptım, ama yeter onu satıp daha amaca uygun bir modelle değiştireceğim.

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
@Özgün dediğim gibi bisikletimi kadrosu için aldım ve bütçemi aşan bisikletti başka ihtimalim yoktu

Mr_EgeMeN

Üye
Tepki
0
İsim
Egemen Ö.
@JusTiMe Benim şuan ki kullandığım bisikletim 26'' ve bana biraz küçük gelmeye başladı.Hem yeni bir bisiklette almak istiyorum. 27.5'' e geçsem fazla büyük gelirmi acaba? Sen 27.5'' aldığın için sana soruyorum.Karşılaştırmasını yapabilirsen sevinirim :)

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
@Mr_EgeMeN gelmez selesini ve direksiyonunu kaldırdığında çok süper sürülüyor gerçi düz yolda yoruyor 27.5 jantlı bisiklet bayır daha rahat oluyor viteslerin büyük olması şart bu bisikletlerde 8 vites ya da 9 vites şart onlarla ciddi ciddi bisiklet sürmek çok güzel olacağından eminim bak bu arada 27.5 jantlı bisiklet sürmeye başladığında daha 26 jantlı bisiklet sürmemek istiyor insan bende var rahatsız oluyorum cidden :D

Özgün

Aktif Üye
Tepki
126
İsim
Özgün
Bisiklet
Salcano
@JusTiMe Anca bütçem yetti diyorsun da oraya 750liralık ekipman yazmışsın, sat bisikleti o parayı üstüne koy, daha iyi bir markanın bisikletini al işte. Atıyorum git sedona 420 al mesela, mis gibi sram set var üstünde.

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
@Özgün kalsın dediğim gibi kadrosuna ilk görüşte aşık olduğum için aldım o kadroyu asla bırakmayacağım :)

darkdream

Daimi Üye
Tepki
322
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben benzer bir işlem yapmıştım zamanında. Hem de çok daha kötüsüne. Uğraş olarak güzel fakat değmeyeceğini söyleyebilirim. Ayrıca hepsini kendiniz toplamanız gerek, bisikletçiye filan gittiniz mi, sırf işçilik dünya para tutar. Kendiniz yapacaksanız en az 150-200 TL'de bisiklete özel açma-kapama işleri için ekipman almanız gerek. Her adımda beklenmedik sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bir ton zaman kaybı oluyor. Ben bisikletin herşeyini söküp, herşeyini öğrenecem diyorsanız müthiş bir uğraş, bir de parçaların bir kısmını ucuza 2. elden düşürürseniz harika olur. Onun harici önermem.

Şu durumda arka rubleniz dişli sistem, 21 vitesten öteye taşımanız çok zor. Lastik-jant-göbek setinin değişmesi gerek. Arka tekerleğin yerleştiği kadro aralığının 35 mm olması gerek, yoksa sorun yaşarsınız. Herşeyi bırak, xc150'nin önünde bulunan, hantal ve en az 2,5 kg çeken kötü amortisör ile o bisikletten hayır gelmez.

xc150 400-450 TL'e elden çıkartıp, üstüne 1000 TL koyup 2. elde az kullanılmış iyi bir bisiklet edinebilirsiniz. İyi bisikletle birlikte haliyle jantlar ve göbekler de sınıf atlayacak, daha hafif ve aerodinamik bir gövdeye sahip olacak ve daha performanslı bir seçim yapmış olacaksınız.

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@JusTiMe
Hybrid bisiklet(ince lastik ama dişli lastik var:harika: kadro su da ona göre tabi:))

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
@Emre Yönlüer saniyeler öncesine kadar hibriti bilmezdim neyse google amcaya sordum hemencecik söyledi ilginç bisikletmiş hem yol bisikleti gibi hemde dağ bisikleti gibi 2 arada 1 derede yani :D

• Beğen
Tepkiler: Emre Yönlüer

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
@darkdream anlamıyorsun işte sorunda bu kadrodan asla vazgeçecek değilim temmuzun 20'lerinde almış olduğum bisikleti ayrıca ben niye aldım bu bisikleti acaba?

darkdream

Daimi Üye
Tepki
322
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bilemiyorum niye aldınız acaba? O vakit göbek ve amortisörden başlayarak bahsedilenleri yapın.

• Beğen
Tepkiler: JusTiMe

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
@darkdream usta amortisör o kadar önemli değil benim için önde amortisör olsun ya da olmasın onu sonrada halledebilirim benim bu bisikleti yakın zamanda ve kadrosunu çok severek aldığım için bu bisikleti daha üst seviyeye çıkarmak amacım dediğiniz gibi çok aşırı sorunlu 1 işe kalkışıyorum arka göbek almak sonra o göbeğe uygun rotor almak sonra sırayla başlayarak arka vites ön vites vites kolları hidrolik frenler ruble aynakol zincir bunları almam gerekiyor ki hepsini 700-800tlye ayarlayabileceğim gibi bu para direk olarak gelmeyecek tabi bunu hatırlatmakta fayda var sırayla alacağım bunları hepsini aldıktan sonra ise bisikletimi aldığım yere gitmem gerekecek oradaki usta anca yapar bunu :) bilgisayarda almak istemiştim 2013 yılında 2014 martlarda doğum günümden sonra para biriktirmeye başlamıştım ilginç 1 kasa falan toplamıştım kendi başıma yapacağım derken anakartın pinlerini de bozmuştum servis tamir etmeyip parayı geri göndermişti yani anlatmak istediğim aldığım şeyi kurcalamak kadar eğlendiğim hiç 1 şey yok :)

darkdream

Daimi Üye
Tepki
322
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Anladım, bazı parçaları 2. elden halletmeye çalışın, onun harici yavaş yavaş toplayın. Vites işine girdiğinizde bir kere de halletmeniz gerekiyor. Rubleyi ayrı takayım, vites kolunu sonra takayım pek olmaz.

Yalnız işin içine usta girerse o masrafa +200-300 TL daha girer. Kendiniz öğrenip halledebiliseniz baya tasarruf edersiniz.

Bence xc150'nin üstündekiler sizi uzun süre de götürür. Sonuçta yepyeni bisiklet. Tourney set bile doğru ayarlandığında ve vites bakımı yapıldığında müthiş bir hassasiyette çalışıyor. Ben de tx35 kullanıyorum, şaştığını çok hatırlamam. Vites geçişlerinde problem yoksa, frenler iyi çalışıyorsa öyle de kalabilir. 21 vites bence bir çok sürüş için yeterli. Performans odaklı değiştirebileceklerinizi değiştirin. Örneğin arka değiştirici, lastikler gibi parçaları yenileyebilirsiniz. Yol odaklı gidiyorsanız iyi ve ince lastikler bisiklet performansını oldukça etkiliyor.

Ben de benzer bir çalışma yaptım ve yenilemeyin dememde ki esas sebeplerden biri, bisikletin sadece vites setinden oluşmuyor olması. Yani üst seviye bisikletlerde kadro kalitesi, göbek kalitesi daha iyi. Üst düzey jantlar kullanılıyor, amortisörler daha iyi, hafif ve hassas ve bunların hepsi performansı haliyle etkiliyor.

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
@darkdream bendeki dert şu ruble ile göbeği takmak olur onun haricinde her şeyin aleti mevcut onun aletlerini biliyorsan söyleyebilir misin?
tx35 cidden iyi arka vites olarak iş görüyor zaten bisikletle ilgili zaten sıkıntım yok sadece yükseltmek amacı ile 9vitesli bisiklet yapma niyetindeyim

darkdream

Daimi Üye
Tepki
322
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Freewheel(dişli ruble) için:
(link)

Sonra takacağın kaset ruble için:
(link)
(link)

Araştırırsan daha ekonomik modelleri de mevcuttu. Arka göbeği değiştirdiğinde jant örmen de gerekecek.

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
acera fd-m390 3s , shimano deore 32delikli arka göbek, shimano rotor, acera rd-m390 9s bu parçaları almış bulunmaktayım sıradaki shimano hg300 11-34t 9s ruble alacağım

arkadaşlar bisiklet tamamıyla pazar günü ustanın benim için dükkanı açmasıyla birlikte bisikletimi aldım benden almış olduğu ücret toplamda 150tl oldu havanın güzel olduğu gün bisikleti temizleyip yağlayıp falan bütün parçalarını göstereceğim gerçi şuan size parçaları söyleyeyim
Vites Kolu Shimano Altus sl-m370 Altus 3x9 70tl
Frem Kolu Shimano Bl-m395 Hidrolik Disk seti 260tl
Ön Vites Shimano Acera fd-m390 3s 70tl
Arka Vites Shimano Acera rd-m390 9s 50tl
Aynakol Shimano Fc-m371 100tl
Ruble Shimano Hg300 9s 53tl
Zincir aklıma gelmiyor değişik marka 60tl
Arka Göbek Shimano Deore 32delik 50tl
Rotor Shimano sm-rt53 olsa gerek 40tl
bütün parçalarıyla birlikte fiyat 753tl
dediğiniz gibi 1 bisiklet kesinlikle alınabilirdi ama olsun ben değer olduğunu düşündüm ve zaferime ulaştım pişman da değilim asla da olmayacağım ve bunlar bilindiği üzere harcamalarımın başlangıcı oldu aksesuar giyim tamirat alanında daha almam gereken çok şey var yaza kadar halletmeye çalışacağım şunu da belirteyim kask almış bulunmaktayım yarın elime geçecek :)

• Beğen
Tepkiler: Hasan Ç.