Kron XC 1000 ile kaza yaptım ve kolum mahvoldu!

taxi_15

Üye
Tepki
6
efet dogru ya mesela benim eniştem okumamış ehliyet wermiolar ama araba kullanıo babam ehliyeti yoq trafige çıko 4 gün sonra izmire gitcez arabayla ehliyetsiz hayırlısı inş baımıza bi iş gelmez

Scudo

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
@gokdaltercume

yani kurunun yanında yaş da yanıyor. "Haklı oldugumuz halde haksız cogunluktan sayılıyoruz :(.." üzücü bir durum!

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
Arkadaşlar kesinlikle trafik kuralları vatandaşların trafikte kaos ortamına suruklenmemesi için konulmuştur.

Otoyollarda ve karayollarında ( bisiklet yolu yoksa ve memleketimizdede yok zaten) gayet yönetmeliklere göre önlemlerinizi alırsanız kimse size neden bisiklet sürüyorsunuz diyemez.

Yalnız trafik kanunlarındaki bu maddelere uymak zorundasınız arkadaşlar.

Trafik kanununda bisiklet ile ilgili gçen bolumde diyorki Bisiklet en sağdan kullanılması gereken bir araçtır.

simdi tutupta yolun ortasına sürerseniz bisikletinizi bu durumda 155 çağaramassınız.

Ama bütün tedbirlerinizi alırsanız ve yolun en sağından ilerliyorsanız Kimse size neden kardeşim bisikleti araba yolunda kullanıyorsun diyemez.

Cunku bisiklet bir ulaşım aracıdır ve trafikte taşıtlarla aynı sorumluğu taşır.

Herkez kendi kendinin hatalarını gidermeye çalıştığı zaman, trafik kurallarına uyum sağlamaya çalıştığı zaman, hiç bir sorun olmaz.

Bütün taşıtlar için aynı şey geçerlidir.

Lütfen kendi can guvenliğiniz için kuralları uyunuz hata yapanlarıda uyarınız. Uyarıdan anlamayan insanlık dısı olanlarıda açın trafiğe şikayet edin.

Örneğin geçen gun bi baktım çocugun biri araba çocuk bu 15-16 yaslarında . Arabanın önünü kestim dönemeçte. Cep telefonuma plaka numarasını kaydettim.

polisi arayıp x noktasında 15 yasında bir cocugun araba kullandığı haberini verdim.

Tabi cocuk şaşırdı ailesini aradı.

Bu arada yolun sağına çek dedim. Polisler geldi. Tabi arabanın sahibide geldi. Cocuğa fırça attılar.

Çocuk babasından habersiz arabayı kaçırmış. neyse olayı fazla büyütmedik. adamda bana teşekkür etti.

Örneğin yolda giderken alkollu oldugunu anladıgınız bir sürücü gördünüz. arayın polisi verin plakasını arkadaşlar.

Belki o adam ceza yiyecek belki o adam 6-12 ay ehliyetine el konucak ama bu durumda belki bir belkide daha fazla can kurtarmış olacaksınız.

kesinlikle dünyada butun kurallar insanların refah ve huzur seviyesi için vardır.

Lutfen kuralları çiğnemeyelim, kuralları ihlal edenleride uyaralım veya kanuna bildirelim.

saygılar.

sessiz_dj

Daimi Üye
Tepki
142
Bisiklet
Sedona
Kardeş iyi guzel demişsınde şehir içinde bu dediğin olay imkansiz yolun sağında full arabalar park edili vede sen ne kadar cok kurala uysanda karşındaki kişi illaki hata yapıo her gün araba kullanırken kaza anlatıyorum bır anlık dalgınlık yapsam kaza yaparım....

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
@sessiz_dj

Dostum ama kurallar böyle yani şehir içinde park yeri olmayan yere park yapmak yasak. Ama vatandaş yasaklara uymuyor. Bu durumda poliste görevini yerine getirmiyor.

Tam bir rezalet seni anlıyorum ama bisiklet sürücüleri için çıkarılan kanun bunu emrediyor.

Yani hak talep edebilmen için kurala uymuş olman lazım.

Bu arada en etkili yöntem trafik tarafından arabaların çekilmesi. Ne o öyle herkez istediği yere araba bırakırsa çekeceğimiz var.

itfaiye bile gidemiyor sokaklarda dostum kesinlikle seni anlıyorum.

Ama ne olursa olsun karşı tarafında kurallara uyum sağlaamsı lazım.

saygılar.

• Beğen
Tepkiler: sessiz_dj

Ahmet Göker Derya

Forum Demirbaşı
Tepki
451
Arkadaşlar,iyi güzel demişsiniz de karşıdaki şunu yapsın o kapısını yavaş açsın o bana yol versin vs. Bizler için tek bir kural var bu ülkede:Önce kendimizi korumak...
-Yol arabalara teğet geçmeyi gerektirecek kadar dar mı;kaldırımdan gideceksin yavaş yavaş,
-Kaldırımlar bisikletle gidilmeyecek kadar dar ve kalabalık mı,arabalara teğet gideceksin fakat yürüme hızıyla ve arabaların içini birisi var mı çıkarmı diye gözleyerek. Teğet gideceğin mesafe 10km değil ya,sabredeceksin,
-Yolda hızını almış o hızın keyfiyle bastırmış gidiyorsun elin fren koluna gitmek dahi istemiyor fakat yan yoldan bir araç çıkıyor,aracın sürücüsüyle göz göze geldin yol istedin ve adam yol vermiyor yola çıkmaya kararlı,paşa paşa hızını kesip adama yol vereceksin,
-Yokuş aşağı sağ şeritten kaptırmış gidiyorsun,sağ taraftan yol ile kör bir bağlantı var,oradan her an bir araç fırlayacakmış gibi hızını makul seviyeye indirip kontrol ederek geçtikten sonra o noktayı tekrar gerekiyorsa hızını artıracaksın.
Arkadaşlar ben yıllardır bu kurallara uyarım,çok şükür şimdiye kadar hiçbir tehlikeli durum yaşamadım. Bir de şunu sizlerle paylaşayım,bisikletlerimizle yaptığımız kazaların 90%'ı hız yüzünden gerçekleşmekte. Lütfen hızın keyfini trafikte yaşamak yerine boş bir yolda yaşayalım ve ne kendimizi ne de başkalarını zor duruma sokmayalım

Tepki
13
@sessiz_dj

sana katılıyorum sagda full arabalr var hemde yuzlerce hangı brının ıcne bakcan ınsan varmı dıye ole degılmı ıyı bır noktaya degındın kardesim.uzn lafın kısası turkıyde bıskltı arac olarak kbl etmıolar:mad:

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
@askcocugu155

Böyle araç olarak kabul etmiyorlar diye bir şey varmı dostum?

İstedikleri kadar kabul etmesinler kanunen bisiklet bir ulaşım aracıdır ve motorlu araçlarla aynı sorumlulukta hareket eder.

Önce biz kurallara uyacaz, sora baskalarının kurallara uymasını sağlayacağız.

saygılar.

Tepki
13
@gokhancan
kardsm cok merak edıom basna bole bı ıs glırse ne dıcn? sn etsnde etmsnde turkıyde bıskltı aractn sayan yok olsaydı fransadakı gıbı bısklt yolları olurdu+ hıc kaza olmzdı turkıyde kanunlara herkes uysaydı nolurdu sn bılıonmu bı dusn bakalım nelr olurdu:d?

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
@askcocugu155

Bak dostum bunun adına pasif direniş deniliyor. Eğer internetten araştırma yaparsan anlarsın. Bir hindistanı özgürlüğüne kavuşturan mamatha gandi var.

Mamatha gandhinin yaptıklarını incelersen anlıcaksın demek istediğimi.

Baskılara ve anlayışsızlıklara rağmen o trafiğin içerisinde kendine yer bulman bu senın azmini ve kararlılıgını gosterir.

Ayrıca fransızlar o hakları kolay kazanmadı. Fransız ihtilali yapıldı. Bizdeki gibi olmadı bu işler.

Fransız ihtilali hakkında araştırmalarını yap. Sanayi devrimi yapıldıktan sonra insanlar neler yapmıslar.

Sorada bak kendi ülkenin o zamanlar yaptıklarını, padişahların haremlerinde lale devri ile zaman geçirdiklerine bak.

Ben diyorumki her birey sorumluluğu kendinden baslar ve bu ambiyans sürekli yayılır yayılır.... bu arada kimseyide cahil bile olsa suçlamamalısın.

Bak sana başıma geleni anlatacam dinle.

Ben sanayide çalışıyordum, sanayide insanlar kolay kolay meslek öğretmezler.

çok çalışıp çok mucadele ettim. ama genede eksiklerim coktu.

insanların bilgi sakladıgını farkettim. her neyse yoluma devam etmeye kararlıydım tabiki.

Yalnız gerçekten tam umidi kesip artık bu kadarmış kasmiyim diye dusunmeye başlamışken, Askerliğim öncesi bir iş daha buldum.

Ama bu iş hepsinden farklıydı. Hem ii para kazanıyodum hemde usta sürekli bana bişeyler anlatıp birşeyler öğretiyordu.

ya inanırmısınz inanamadım bende nasıl yani diodum her gun kendi kendime.

sanayide geçirdiğim 2 seneden daha fazla bilgiyi 6 ayda edindim.

gitti ustaya bunu sordum.

Dedim usta benden korkmuyormusun. Herşeyi bana öğretiyorsun dedim.

O usta gerçekten bilgece gülümsedi.

Sen tam bir kayıpsın dedi, benim sayemde hep birlikte kazanacağız dedi.

o anda aydınlanmış oldum.

Bazen insanlara bir güler yüz, bir sıcak davranış en olası en kötü durumları bile düzeltmeye yeter.

Azimli ve kararlı olmak gerekiyor. Yıkıcı olmak kolay elimize bir dozer geçirip çevremizdeki hemen hemen her türlü yapıya zarar verebiliriz, ama içimizden her türlü yapıyı yapacak sayılı insanlar olur.

Sizde saygıyı haketmek istiyorsanız insanları aşşağılamak yerine sinirli olmak yerine onları kusurları ile kabul edip sosyalleşmelerine yardımcı olmaya çalışmalısınız.

saygılar dostlar.

Berke ÖZTÜRKMEN

Forum Bağımlısı
Tepki
306
Bisiklet
Diğer
Dostum çok geçmiş olsun. Özellikle durağa yanaşan halk otobüslerine çok dikkat etmek lazım. Yolcu direkt kucağa inebiliyor benim başıma geldi ki daha 3 gündür bisiklet sahibiyim gerçi bu benim hatam :D ama duran her türlü içinde yolcu görünen aracın yanından geçerken çok yavaşlamak lazım. Allah korusun yerinizde olmak istemezdim. Selamlarımla...

• Beğen
Tepkiler: askcocugu155
Tepki
13
@gokhancan

vay beaaa kardsm snden bukdr beklemezdım edebıyatn cıddn gslmıs kutlarım snı ıkna yetenegınde cok supermıs snde haklısn ama bnde haklıyım zatn bu toplumda haklı olmayanı bulmk cok zor ole degılmı:D hadı kıb kardsm

Cem Erdoğan

Daimi Üye
Tepki
66
Başıma sürekli gelen bir şeyi söyleyeyim...
Genelde sokakta oluyo bu olay yaya yolun sağında gidiyo kaldırım olmasına rağmen ve bende bu nedenle yolun biraz ortasında kayıyorum yayanın yanından geçerken aramızda 1-1.5 metre mesafe olmasına ve yavaş gitmeme rağmen yaya birden 1-2 metre sağa zıplıyo ve hakaret ediyo!(Genelde zıplayanlar bayanlar hakaret edenlerde genelde o bayanların yanındaki erkekler.)

yoldas7

Forum Demirbaşı
Tepki
53
geçmiş olsun kardeşim...
bu yaz bodrum yokuşmasından inerken talihsiz bir kaza ve kolumu kırmıştım. 1 ay tam kol alçı sonrada 1 hafta kol doksan derece dolaştım. 2 aydır kol eski düzene gelmedi. ve sonuç olarak bisikleti çok seviyorum ama korkuyorum trafik fobisi oluştu.
neyse çok geçmiş olsun...

livestong

Forum Demirbaşı
Tepki
180
çok çok geçmiş olsun yoldaki bazı kişilere çobanlık etmekten bende bıktım usandım kapılar ayrı dert trafikteki sürücülerin kendinibilmez tavırları ayrı yolda sıkıştıranmı istersin önünü kesenmi bisikletin taşıt olduğunu anlayamıyo bazı insanlar ama yapıcak bişey yok burası türkiye keşke değiştirmenin bi yolu olsa da yürümekten aciz insanlar trafiğe çıkamasa

Tepki
7
Çok geçmiş olsun bu gibi kazalar malesef ister istemez başımıza gelebiliyor. Bunun için dikkat etmek gerekiyor , bu konu ile ilgili bir yazı forumda okumuştum en azından bisiklet kullanıcılarının arabaların yanlarından geçerken sağ taraftan kesinlikle geçiş yapmamaları , sol taraftan ise geçerken bir kapı boyu kadar uzaktan geçmeleri gerekliliğini okumuştum ve gerçekten de doru olan bu. En yakın zamanda umarım aramıza katılırsın selamlar.

Sedat Dinçer

Aktif Üye
Tepki
67
walla geçmiş olsun o kapılara yaklasırken yan aynadan sürücü koltuğu gözüküyo yawas giderken işe yarıyo walla ben oyle kac taneden kurtuldum sanada tavsiye ederim

ozganugur

Daimi Üye
Tepki
162
çok çok geçmiş olsun benimde başıma geliyor devamlı bunlara kesin çözüm üretmek lazım ..