Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Würth Balata Spreyi Zarar Verir Mi?

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında ERTĞRL tarafından paylaşıldı.

1. ERTĞRL

ERTĞRL Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Selam arkadaşlar, bisikleti alalı bir süre oldu ve daha hiç zincir/dişli temizliği yapmadım. Bugün yapmaya karar verdim ve konuyu araştırıyordum. Araştırma sonucu aklıma en yatan, en güçlü ve pratik temizleyici Würth Balata Temizleme Spreyi.

Bu ürünün isminin geçtiği her başlıkta zararlı olabileceğine dair şüpheler var, yalnız hiç ilk ağızdan bilgi yok. Evet, ürünün üzerinde plastik parçalara zarar verebileceği veya boyalı yüzeylerde önceden denenmesi gerektiğine dair uyarılar var biliyorum. Fakat aranızda hiç bu şekilde bir zararı tecrübe etmiş olanınız var mı?
    Yani: "ben o spreyi kullanıyordum, kadromda bulaştığı yerlerin boyası bir süre sonra döküldü", "göbeğin üzerine geldi zarar verdi" veya "disk frenlerimin balatasına bulaştı, eritti" vs. Diyebilecek olanınız var mı?

2. ERTĞRL

ERTĞRL Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Aynı meraka sahip olanları bilgilendirme açısından şöyle bir şey buldum. Videodaki aynı ürün değil sanırım ama bu tip oto sanayi tecrübeleri var.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  3. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    İki senedir bisikletimin zincirin ve dişlilerini würth balata spreyi ile temizliyorum hiç bir sorun yaşamadım. Güvenerek kullanabilirsin.

4. ERTĞRL

ERTĞRL Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Teşekkür ederim. Hemen başlayayım madem işlemlere.

5. Oguz_

Oguz_ Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben Würth'ün zincir için olan spreyini kullanıyorum, balata değil.
    Ama balata kullanan arkadaşlarım var ve bir şikayetleri yok ve hatta çok iyi temizliyor diyorlar.

Gaz yağı ve dizel hakkında bir fikrim yok ama kadroya sakın bulaştırma...

6. Yunus Emree

Yunus Emree Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Düzgün temizlenmesi için en az iki kutu gidebilir, en azından ben tecrübesiz halimle kadro üzerinde zincire sıktığım için iki kutuyu bitirdim. Kullandığımda zarar görmedim.

Gaz yağı da güzel çıkarıyor, hatta ben yeni zincirimi oto yıkamadaki sabun otomatının püskürttüğü sabunla yıkadım.
    Onun ne kadar etkisi oldu bilmiyorum ama belki uzun süre zincire tazikli su tuttuğum için de fayda etmiş olabilir.
    Eve geldiğimde kalan dıştaki pisliği de sabunlu bezle temizledim zincir eski rengine döndü.

7. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Fikrin yoksa yazmazsın olur biter. Kadroya bulaşınca da birşey olmuyor. Güvenerek kullanılabilir.

8. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Bende Würt ürünlerini kullanıyorum. Sprey gres yağı ile Balata - fren temizleyici olanını da. Hiç bir sorun yaşamadım. Hatta diğer bir çok üründen daha iyi temizliyor.

9. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Ben önce WD-40 sonra MxS zincir spreyi kullanıyorum.

10. Samet POLAT

Samet POLAT Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Eddy Merckx
    Seviye:
    bende würth balata spreyi kullanıyorum yaklaşık iki senedir. Şimdiye kadar boya atması vb sorunlar ile karşılaşmadım. Ayrıca yağı kiri çok güzel temizliyor. büyük bir kutuyu yeni bitirdim.

11. Yunus Emree

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ben gaz yağıyla zinciri diş fırçasıyla beraber temizlemeye çalışırken kadroya bulaşan lekeleri çıkaramadım. Pek de güvenmemek lazım.

12. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Kadroya bulaşan lekeleri WD-40 ile temizlersin.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 6 Temmuz 2014
  13. ERTĞRL

ERTĞRL Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Çok teşekkürler arkadaşlar, belli ki hiçbir sorun yaratmıyor. Tüm şüpheleri de gidermiş olduk böylelikle.

14. Cenk Yiğit

Cenk Yiğit Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Bu ürünü balatalar bisikletin üstündeyken direk uygulayabiliyor muyuz yoksa fren setini komple çıkarmak mı gerekir ?

15. Yusuf G.

Yusuf G. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Ben bu balata temizleme, wd40 vb. temizlik amacıyla kullanılan spreylerin bir çoğunu aracımda ve bisikletim de kullandım, geçenlerde motorsiklet kullanan bir arkadaşımın ısrarlı tavsiyesi üzerine gaz yağını denedim, emin olun o spreylere verdiğim paraya mı acıyayım, harcadığım emeklere mi yoksa o kadar uğraşmama rağmen tam olarak temizlenmemesine mi bilemedim. Decathlon internet sitesinden kmc marka powerlink aldım, zincirimi söküp gaz yağı bulunan bir kabın içinde sağa sola salladım, zincirimi wd40 ve balata spreyi ile yakın zamanda temizlememe rağmen içinden çıkan toprak ve kiri anlatamam, 30 saniyede pırıl pırıl oldu, daha sonra dişlileri de gaz yağına batırdığım büyük bir fırça ile iki dakikada temizledim sonuç harika. Fotoğraflarını da çekmiştim, yakında paylaşırım fikir vermesi için.

16. Yunus Emree

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Inşallah temizleniyordur denerim sağolun.

17. Oguz_

Oguz_ Kıdemli Üye

Seviye:
    Fikir vermesi açısından,
    Würth zincir temizleyici ile temizledikten sonra dişliler ve zincir bu ayarda oluyor (resim çok ta net değil)

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd....177_677481978991434_2059746577796596679_n.jpg

Gaz yağı v.b. kimyasallara güvenmiyorum, çok iyi temizler ona bir lafım yok ama zarar verebilir diye korkuyorum.
    Yine zincir temizlemek için solüsyonlar var, bunları bir pet şişeye döküp zinciri içine batırırsanız cillop gibi olur ama ben üşendiğimden kaba bir temizlik yapıp geçiyorum.

18. Yusuf G.

Yusuf G. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Sprey ile veya diş fırçası yardımıyla temizlediğinde paylaştığınız resimdeki gibi dıştan temiz görünüyor ama baklalar arasında kir ve kum birikintileri kalıyor, ben wd40 ile fırçalayarak temizledim (her yer de batıyor) sonra her baklaya tek tek balata temizleme spreyi sıktım ondan sonra da zincir yağı ile yağladım, zinciri ileri geri esnettiğimde çıtır çıtır kum sesi geliyordu bazı baklalar da temizliğe rağmen rahat hareket etmiyordu, gaz yağından sonra süper oldu. Gaz yağını kullananlar şimdiye kadar hiçbir zararını görmediklerini belirtiyor ama içiniz rahat etmezse başka ürünler de deneyebilirsiniz ama sprey gerçekten temizlemiyor, bir kaba koyup iyice çalkalamak lazım. Videodaki gibi:

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  19. Yunus Emree

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Gaz yağı kimyasal da Würth zincir temizleyicisi kimyasal değil mi?