Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Windows'a rakip geliyor

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında murty tarafından paylaşıldı.

1. murty

murty Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    İnternet devi Google,piyasaya işletim sistemi sürmeye hazırlanıyor. 2010'un ikinci yarısında kullanılmaya başlayacak Google Chrome OS, bilgisayarların yüzde 90'ında yüklü olan Microsoft'un Windows'una rakip olacak. Yeni sistem, öncelikle internette gezinti amacıyla geliştirilen 'netbook' bilgisayarlara yüklenecek.

Şirketten yapılan açıklamaya göre yeni işletim sistemi sade, hızlı ve güvenli olacak. İnternete birkaç saniyede bağlanabilecek.

brol, Onur Kula, gezgin2 ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  2. Atila Filmer

Atila Filmer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    internete kaç saniyede bağlanıyorsunuzki zaten ;)

3. nuhcan

nuhcan Onursal Üye

Adı:
    nuh can
    Seviye:
    Mühim olan işletim sisteminin çıkması değil, o sistem üzerinde kullanacağınız diğer programların çıkması...

Acaba Borland, Adobe, Macromedia, Autocad vs. yeni işletim sistemine uygun sürüm çıkaracaklar mı?

C'de veya Java'da bu işletim sistemine uygun program yazabilecek miyiz?

Karamsar olmak istemiyorum ama maalesef ve maalesef Microsoft tam bir tekeldir. Hemen hemen bütün yazılım firmalarında hissesi var, bazılarının yönetim kurullarında söz sahibi...

Bütün bunlara rağmen yeni bir işletim sisteminin ciddi bir şekilde Windows'a rakip olmasını temenni ederim.

Onur Kula ve felis911 bunu beğendi.
  4. Uğur Çakırlar

Uğur Çakırlar Kıdemli Üye

Seviye:
    Bize gereken de bu:).

5. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Evet Microsoft şu ana kadar tekel idi ama olay çok farklı mecralara doğru kayacak.

Bugünün dünyasında güçlü olabilmek ülkeleri feth ederek olmuyor tabi :) Ülkeleri ve insanları uzaktan yönetmek için bazı muslukların başında durmak kafi. Bunlardan biri petrol mesela. Son zamanlarda çokca duymaya başladığımız gıda yani tohumculuk bir diğeri ve teknolojinin bel kemiği olan internet tabiki. Bu kaynakların çoğu bizzat ABD tarafından direk veya dolaylı olarak işletiliyor.

İnterneti ele alalım. Hayatımıza giren teknolojilerin hepsi ABD'li değil mi ? Google, Yahoo, Microsoft, Oracle, Solaris, Facebook ve düya çapında yaygın olan diğer tüm portallar, işletim sistemleri. Niçin Facebook gibi bişeyi Amerika dışında biri hayata geçiremez ki? Yada iyi bir arama moturu yazmak çok mu zor ? Ama işte en dahi fikirlere sahip olsan bile bir şekilde bunları elinde tutamıyorsun. İnternet muazzam bir güç ve bunun üzerine muazzam planlar dönüyor.

Planların en büyüğü ise merkezi bir sistem tüm kullanıcıların bu sistemin bir client'i olması. Aslında bu sadece ABD'nin değil irili ufaklı tüm yazılım firmalarının bir nevi hayali oluyor :) Sistemin kalbi bende olsun, kullanıcı bana muhtaç kalsın mantığı.

Google ne yaptı ne yapacak ? Hayatımıza muazzam bir arama motoru sundu. Google Map/Earth gibi çok büyük bir projeye imza attı. Bedava internet altyapısı kurdu/kuruyor, ar-ge si çok güçlü ve çok başarılı yazılımları ardı ardına piyasaya sürüyor. Hatta çok iyi bir browseri bile var. Hiç düşündünüz mü peki Google niye bunları ücretsiz sunuyor ? Evet duyar gibiyim reklamlar güzel bir cevap ama büyük cevap bu değil.

Google bir işletim sistemi (OS) çıkarıp tüm internet hizmetlerini sadece Google OS altında çalışır hale getirse, mesela Google arama motoruna yada GoogleMap'a sadece Google OS'dan girilecek gibi, ne olur bu durumda ? Ne olacağını ben söyleyim Microsoft olur Microzort :) Tabiki bunu direk yapamaz. Mesela arama motoruna bir imaj tanımlama motoru yazar ve bunun sadece Google OS ile çalışabileceğini söyler. Google Map'e bişey ekler ve yine Google OS'u öne çıkarır. Bir süre sonra tüm sistemin kablosunu kendi işletim sistemlerine takarlar bir olay biter :)

Microsoft internet savaşını çoktan kaybeti ve aslında uzun vadeli düşünürseniz desktop hakimiyetini de kaybetti. Onlarda bunun farkındalar ve internette söz sahibi olmaya çalışıyorlar ama iş işten geçti malesef. İşlerin büyük kısmının merkezi sistemlerde döndüğü çok basit ve kompak pc işletim sistemleri öyle yada böyle hayatımıza girecekler. Belki de klasik PC anlayışı değişecek, bu kadar güçlü sistemlere ihtiyacımız kalmayacak. 3ncü parti yazılımların uyumlukukları mı ? bu sadece ve sadece ufak bir detay.

6. murty

murty Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Sizden hizli baglandigim muhakkak :)

7. nuhcan

nuhcan Onursal Üye

Adı:
    nuh can
    Seviye:
    Tamam da siz politikayı bir kenara bıraktınız gibi geliyor... Bu musluğun başını bu kadar kolay (zekice hazırlnmış teknolojik ataklar ile) mi ele geçirecekler.

"Ben ülkemin her kuruluşunun güçlü olmasını isterim" diyerek Microsoft hakkında ABD içinde açılan anti-tekel davalarının bir anda kapanmasını sağlayan Kimdi? Tabii ki BUSH...

Microsoft gibi ABD'nin vizyonu olan bir firma kolayca musluğun başından ötelenemez gibi geliyor....

Ama şöyle olabilir: Microsoft gerekli yahudi localarına gereken desteği vermeyi azaltmıştır veya onların amaçlarına göre hizmet edemiyordur. Bu nedenle Microsoft->Microzort yapılıp, yerine Google desteklenebilir.

Yani işin politik yönü, teknolojik yönünün önünde gelir sanırım...

Tabii ki "Büyük Ağabey Sizi Gözetliyor" çok eskilerden beri gelen, uzun soluklu bir plan. "Total Control-World Domination" dünyanın tek bir yerden yönetilmesi fikri kıyamete kadar devam edecek bir plan gibi geliyor.

Ya bu plan gerçekleşti biz anlamadık bile, ya da sessiz sedasız ilerliyor...

Herhalde günün birinde, özgürlüğümüz için şartelleri indirmek zorunda kalacağız...

MertSayın, R@SYONEL ve Güney Tuncer bunu beğendi.
  8. Uğur Çakırlar

Uğur Çakırlar Kıdemli Üye

Seviye:
    O zaman sorun yok:).

murty bunu beğendi.
  9. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Söyledikleriniz çok doğru şeyler gerçekten. Genel politikaya bakılınca yahudi lobisi gibi fevkalade önem arzeden bir parametre var. Mesela siz de çok iyi bilirsiniz Lehman Brothers'ın neden bir anda sessiz sedasız bittiğini.

Şu anki pc mantığı değişmediği müddetçe Microsoft gibi bir firmanın tekelini kırmanın mümkün olamıyacağının farkındayım ama yazımda bahsettiğim dünya (sadece tek bir süper bilgisayar ve clientlar) bambaşka sonuçları beraberinde getirebilir. Bu konu üzerinde hummalı bir şekilde Microsoft'un sessiz sedasız çalıştığını biliyoruz tabi ama Google bana 1 adım önde gibi geliyor.

10. tonyali

tonyali Üye

Seviye:

kartes sen degin hong kong lular baglaniyor unutmaki turk olan sensin :in:

11. Mustafa Volkan Koca

Mustafa Volkan Koca Forum Bağımlısı

Seviye:
    bence daha o işletim sistemi daha kullanılmaz birsürü eksiği çıkacak uyumluluk sorunları olacak o yüzden ben tercih etmiyorum simdilik

12. alobar

alobar Üye

Seviye:
    Bilgisayarla birlikte zorla isletim sistemi satiyorlar.sistem piyasasida iyice gelissede bukadar paralar vermesek.

13. tonyali

tonyali Üye

Seviye:

hayda cevap yazdim kac gun oldu cevap yazmamissin hani saniyeler saliseler ne oldu baglanti koptu galiba...:eek:

14. murty

murty Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Hocam cumleyi sagindan solundan okuyorum ama su " kartes sen degin ..." bu cumleyi anlayamiyorum bir zahmet tercume etseniz :)

Zannedersem sunu demek istediniz " Kardes sen degil ..." evet biz daha Turkce mize dikkat etmeden milletin internet hizina karisiriz ve bunu sadece Dunyada biz yapariz :)

Hongkong lu baglaniyor diye ben baglanmamam mi lazim ? :D Hayir Hongkong tan baglanmiycaksak nerden baglanalim ??

15. Kutay Özdemir

Kutay Özdemir Forum Bağımlısı

Seviye:
    yaa windows a rakip olamaz gibi geliyor bana