Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Windows Vista'yı da Harcadılar!

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Murat EVGİN tarafından paylaşıldı.

1. Murat EVGİN

Murat EVGİN Bisikletkolik

Seviye:

Çiçeği burnunda işletim sistemi Windows Vista'nın aktivasyon koruması, hacker'lar tarafından tamamen kırıldı. Biraz daha farklı olan bu metot, Microsoft'u üzecek ve uğraştıracak türden.

Yasadışı olarak internette dolaşan yama sayesinde Vista'nın Home Basic, Premium ve Ultimate versiyonları, kılıfına uygun bir biçimde etkinleştirilebiliyor. "Bunda yeni ne var, zaten yasal olmayan Vista sürümleri internette vardı" diyebilirsiniz, fakat yeni çıkan yamanın eskilerinden farklı özellikleri var. Eski kaçak etkinleştirme yöntemlerinde beta ürün anahtarı giriliyor ya da zaman durdurma yöntemi kullanılarak etkinleştirmenin sürekli ertelenmesi sağlanıyordu. Bu şekilde etkinleştirilen Vista kopyaları ile Windows Update kullanılarak güncelleme yapılmaya çalışıldığında Vista "akıllanıyor", ve etkinleştirme işleminin tekrar yapılmasını istiyordu.

Yeni yöntem ise gerçekten, deyim yerindeyse hile yapmadan Vista'yı etkinleştiriyor. Güncelleştirme yapmak ya da örneğin Internet Explorer 7 kurmak istediğinizde kopya korumasına asla takılmıyorsunuz.

Nasıl yapıyor?
    Peki bu nasıl mümkün olabilir? Microsoft; ASUS, Dell, HP gibi büyük üreticilerin sattıkları bilgisayarlarla birlikte etkinleştirme gerektirmeyen OEM versiyon Vista dağıtılmasına izin vermişti. Yeni yamanın da bundan faydalandığı biliniyor.

Microsoft neyler?
    Microsoft, OEM versiyonlarında kullanılan ürün anahtarlarını engelleyerek bu yöntemle etkinleştirilmiş Vista'ları yeniden kapatabilir. Fakat bu Vista kopyaları, çevrimiçi etkinleştirmeyi başarıyla geçtikleri için Microsoft'un işi öncekinden çok daha zor.

Kaynak :Web

2. Önder Özdoğan

Önder Özdoğan Onursal Üye

Seviye:
    Malesef Murat abi,vista çok bile dayandı bunu söyleyebilirim..:cool:

3. ReSuL

ReSuL Forum Demirbaşı

Seviye:
    bencede microsoft ne yaparsa yapsın bu hackerlar yine bir yolunu bulup kırarlar...
    önder abinin de dediği gibi vista çok bile dayandı..

4. abdullahabdullah

abdullahabdullah Forum Bağımlısı

Adı:
    Abdullah YEŞİLTAŞ
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    hırsıza kilit mi dayanır
    herkesin gözü windows'da.

açık paylaşımlı yazılımlarda ender olur mesela virüs olayı. Hacker kendini robin hood zannedip Bill Gates ile uğraşıyor.

5. Murat EVGİN

Murat EVGİN Bisikletkolik

Seviye:
    Her ne kadar kopya yazılıma karşı da olsam, bu olaydan dolayı artık cok fazla üzülmüyorum...

6. abdullahabdullah

abdullahabdullah Forum Bağımlısı

Adı:
    Abdullah YEŞİLTAŞ
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    yazıyı okudum. Derler ya hani yapana mı, yaptırana mı bak derler ya.
    İnsan sinir olur elbette. Kopya xp yazılımını yine internetten girip çeşitli yollarla orjinal yapabiliyorsunuz.

Emeğe saygı diye orjinal ürün alıp müşteri memnuniyetini bulamayınca korsana yöneliyoruz. Hatta korsan yazılım aldınız diyelim bir sorun çıktığında hemen değiştirebilirsiniz, eğer arada hafif tanışıklık varsa.

Şirketler, ticari işletmeler dikkat etmeli elbette bu lisanslı ürün olayına. Kimi gözde internet kafelere baskın yaparlar kopya oyun oynanıyor mu diye ama ufak semtlerde ki internet kafelere hiç bir yetkili uğramaz. Denetimde de bir standart yok.

7. böCek

böCek Kıdemli Üye

Seviye:
    bill gates melek olsa üzülürdüm =)

8. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bill Gates i savunmak bana düşmez ama.
    Kendisinin eşi ile beraber servetinin yaklaşık 3 te 1 ini Bill Melinda Gates vakfına yatırdığını biliyorum.
    Yaklaşık 30 milyar dolar yöneten , dünyanın tüm yardım vakıflarının toplamından daha fazla maddi imkana sahip bir vakıf bu.
    Trilyonlarını öğle yemeğinde pizza yemek için İtalya ya gitmek için harcayan ve toplumla paylaşmayan kimi zenginler olduğunu unutmayalım.

Ayrıca Microsoft gelirinin büyük bölümünü İşletim sistemi satışından kazanmıyor.

Selamlar.

9. Ercan Bayram

Ercan Bayram Onursal Üye

Seviye:
    Onu yapanda bir insaaaan
    Çözecek olan da bir insan....

Allah yapısı değil ya tabiki kıracaklar :)

geç bile kaldılar bence
    daha erken bekliyordu herkes :)

Murat abinin olayı ise bambaşka bir olay :)
    Yorum bile yapamıyorum :D

10. bedo

bedo Bisikletkolik

Seviye:
    bu olay belliydi fakat insan kafasına koyduğunu yapıyor yani o hackler vista yazılımının şifresini kırmış olabilirler fakat mıcrosoft ona göre önlem alsaydıı (her yönden) onlar kafalarına koymuşlar bu şifreyi kırıcaz diye mıcrosofta kırmalarına izin vermeceğiz diye kafalarına koysaydı inanıyorumki kıramazlardı :)