Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Web Sitesi Yapmak ( ANLATIM )

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında böCek tarafından paylaşıldı.

1. böCek

böCek Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşlar bir web sitesi yapmak istiyoruz kişisel bir web sitesi yapıyoruz kendimize ve html yapacağız sitemizi

bunun için öncelikle sahip olmamız araç gereçler ve bilmemiz gerekn bazı şeyler var

bilmemiz gereken şeyler :

1 - Hosting : Hosting demek sitemizin internetteki deposu demek kısaca sitemizi internette yayınlamamız için bir hosting hesabımız olması gerekiyor bunun için bedava hosting hizmeti veren şirketler ve siteler var biz bunu yapmıyoruz sitemize özen göstermek istiyoruz ve bir hosting şirketinden hesap açtırıyoruz

Öneri Hosting Şirketleri : ******* Türkiye' nin en kaliteli host şirketlerinden burdan bir hesap seçip satın alabilirsiniz bunun için bilgiler adresteki sitede var

2 - Domain : Domain Demek sitemizin adresi demek örneğin böcekbisikletekibi.com veya .net veya .org bunlar ücretli domainler yani isimlerdir. Bunların yıllık ücreti maksimum 15 ytl civarındadır hosting ve domaini aynı şirketten alabilirsiniz ***** ' den diyelimki ikisinide aldık

başka bir hosting şirketide seçebilirsiniz kendinize arkadaşlar

bu satın alma işlemleri bittikten sonra bize bir hesap açılacak ve bilgiler gönderilecektir.

bu bilgiler arasında ftp bilgileri diye bir döküman olur ftp bilgileri sayesinde host umuza sitemizi yükleyeceğiz

-------------------------

şimdi birde diyelimki ücretsiz hosting şirketleri ile çalışmak istiyoruz

bunun dezavantajı nedir ? sitenizde istemediğiniz reklam bannerları olur felan

ama genede bunu istiyoruz o zaman

www.brinkster.com

www.freewebpage.org

bu sitelerden birini ziyaret edip üye oluyoruz bu sitelerde bize bir host alanı açacaktır ve ftp bilgilerimiz burda' da olacaktır.

dikkat : ücretsiz yer veren sitelerde adresiniz .com .net olmaz

bunlar sitemizi internette yayına sokma hakkındaki bilgilerdi bunları en son yapacağımız için şimdilik geçiyoruz
    -----------------

Bize Lazım Olacak Araçlar

1 - Dreamweaver programı

https://www.adobe.com/cfusion/tdrc/index.cfm?loc=en_us&product=dreamweaver
    bu adresten kayıt oluyoruz ücretsiz ve programın ücretsiz versiyonunu indiriyoruz 30 günlük kullanım zamanı vardır
    isteyenler full versiyonunu bilgisayrcılardan alabilirler de

2 - Photoshop

bu program çoğu lişide vardır zaten olmayanlar için yukarıdaki linkteki sitede download bölmünde trial versions da bulabilirsiniz bilgisayarcılardan alabilirsiniz de

offf bu işler çok sıkıcı değilmi biz artık porgramlar felan tamamsa geçelim asıl işimize :)

----------------------

Adım 1 -bilgisayarımızda bir klasör açalım sitemiz bu klasörde olacak klasöre herhangi bir isim verebilirsiniz

Adım 2 - bu klasörün içine ismi images olan bir klasör daha açalım ve sitemizde kullanacağımız bütün resimleri bu images klasörüne kopyalayalım

Adım 3 - Dreamweaver ı açıyoruz :) karşınıza resimde gördüğünüz ekran geliyor resimdeki gibi html seçeneğini seçiyoruz.

Adım 4 - Evet boş bembeyaz bir sayfa açıldı artık bunu biz güzelleştireceğiz

şimdi ilk olarak page properties adlı butonumuza tıklıyoruz alttaki blok da olacak

burada sayfamızın bazı gene ayarlarını yapacağız arkadaşlar şimdi burda kırmızı ile numaralandırdığım bölümlerin açıklamasını yapacağım hemen size

1 - Sayfamızda kullanacağımız yazı tipini seçeceğimiz bölüm ben verdana öneririm
    2 - Sayfamızda kullanacağımız fontun boyutu 12 veya 10 öneriyorum
    3 - Sayfamızda kullanacağımız fontun rengi burdan herhangi bir renk seçeceğiz
    4 - Sayfa Arka planı rengini seçeceğimiz yer
    5 - Sayfamızın arka planı resim olsun istiyorsak burdan gözat butonuna basıyor ve sitemizin dosyalarını kaydetmek için oluşturduğumuz klasördeki images klasöründen bir resim seçiyoruz

Sol taraf ta hemen catogory yazıoyor bu konsolda orda links yazan yere geldiğimizde ise sitemizde olucak linklerimizin renklerini ayarlayabiliriz gene aynı mantıkla

ben arka plan rengimi siyah yazı rengimi beyaz seçtim verdana font ve 12 pt boyut yaptım apply ve sonrsında ok butonuna bastım ve ayarlarımı kaydettim

Sayfam beyazdı siyah oldu :) şimdi her sitede yapılır genellikle isterseniz siz yapmazsınız bir logo yapacağız

bunun için photoshopumuzu açıyoruz

1- Resimdeki gibi logomuz için bir çalışma tablosu oluşturacağız resimleri takip ediniz

aşağıdaki resimdeki gibi önce file sonra new tıklıyoruz

burası new e tıkladıktan sonra açılan yer burdan yapacağımız logomuzun büyüklüğünü giriyoruz ben 600 * 140 girdim iyi bi boyut ok butonuna basıyoruz sonra

burda gördüğünüz görüntü ok butonuna bastıktan sonraki solda bir araç çubuğumuz var burdan T ye basarsak yazı yazmamızı sağlar :)

hade canım sende:p

evet burda artık yazınızı yazıyorsunuz t ye basınca yukarıda font seçimi yapacağınız bi yer çıkıyor yaptıkmı logomuzu basit bişey yaptım bile ben :) siz uyuyun :D

bu gördüğünüz resim sitemizde kullanacağımız logo olsun

bunu yaptık şimdi photoshopta sıra kaydetmeye geldi

oda şöyle oluyor

gördüğünüz üzere file sonrasında save as tıklıyoruz

sonra böyle bir pencere açılıyor burda kaydedeceğimiz yer resmimizi sitemiz için oluşturduğumuz klasörün içindeki images klasörü olmalıdır hatırlarsanız söylemiştik sitemizde kullanacağımız tüm resimleri öyle bir yere kaydetmeliyiz diye ve çok dikkat edelim sitemizde kullanacağımız hiçbir resim isminde türkçe karakter olmasın boşluk olmasın

yani örnek

alı.jpg > YANLIŞ
    ali.jpg > DOĞRU
    ali bak.jpg > YANLIŞ
    alibak.jpg > DOĞRU

bu şekilde logomuzu kaydettikmi arkadaşlar

şimdi tekrar dreamweaver ımıza dönüyoruz

bu resimdeki olayda şu okla gösterilen 1 numaralı buton a tıklıyoruz sayfamıza resim eklemek için hep

2 numaralı yer ise Sayfamızın Başlığını yazacağımız yer yani örnek bisiklet forum - Türkiyenin en bütük bisiklet forumu ... forumumuzda ki yukarıda olan yazının olduğu yerde gözükür bu yazı

sonra bir numaralı butona bastık ve bir pencere çıktı gene burdan sitemizin klasörünü seçtik images içine girdik ve logomuzu seçip ok tuşuna bastık sitemize yerleşti logomuz

dreamweaver sayfasının aşağısında bir blok var orda yazıyuı ortalamak için veya resmi iconlar var onlara basıyoruz logomuzu ortalıyoruz

sonracığıma gelelim link yapmaya ve sayfalar oluşturmaya

ŞİMDİ GÖRDÜĞÜNÜZ GİBİ SAYFAMIZ DA LİNKLER OLUŞTURUYORUZ ÖNCELİKLE BU LİNKLERİN İSİMLERİNİ YAZDIK BU LİNKLE SİTEMİZDE YER ALICAK SAYFALAR AYNI ZAMANDA

ANA SAYFA LİNKİNİ SEÇİYORUZ MOUSE İLE ve ok la gösterilen Link isimli ikince yere
    index.html yazıyoruz

ana sayfamızın adını standart index.html yapıyoruz

diğer sayfaların isimleri ne olursa olsun uzantıları .html olacak bu arada

index.html yazdık kutucuğa enter a bastık diğer bölümlerede bunu uyguluyoruz resim galerisi mesela onada resimgalerisi.html gireceğiz mantık aynı mantık diğer linklerimizede bunu yapıyoruz

unutmadan bir önemli nokta daha .html kaydediyoruz ama bu linklerde kaydederken sakın gene türkçe karakter kullanmayın sayfada kullanabilirsiniz ama link yazna boşlukta mutlaka kullanmayın

örnek : iletisim.html > doğru
    iletişim.html > Yanlış

ve sonra resimler ekleyeceğiz

gene iki üç önceki resimde gösterdiğimiz gibi sayfamıza resim eklemek için kullandığımız butona basıyoruz ve gene images klasörümüzden bir resim alıyoruz

ve arkadaşlar burdaki resimde görüyorsunuz bi resim ekledik sayfamıza onu küçültüp büyültebiliyoruz mouse ile

sonra da aşağıdaki konsolda ok ile gösterdiğimiz bir yer var gördüğünüz üzere SRc yazıyor o kutunun içinde resmin uzantısı var ordaki yazıyı komple seçip bir altındaki link bölümüne kopyalayıp enter a bastığınız takdirde resminizin üsten gelindiğinde tıklandığında resminiz orjinal boyutunda açılacak büyüyecektir.

ve yaptığımız sayfayı kaydediyoruz

önce file > save as diyoruz sonra bu pencere çıkıyor

sitemizin olduğu klasöre index.html olarak kaydettik diğer sayfalarıda yaptığımızda gene onlara index sayfamızı yaparken verdiğimiz link isimler örnek resimler.html resim galerisi bölmüünü yaptığımızda gene resimler.html diye kaydediyoruz böylelikle sayfalar arası geçiş sağlanmış oluyor

arkadaşlar temel mantığı size anlattım sonrası sizin hayal gücünüze kalmış oluyor çok yüzeysel anlattım ama bu işinize yarayacaktır. mutlaka siz bir başlayın aklınıza takıldığınız ne geliyorsa sorun burdan bana hepsini cevaplıyalım ;) siteyi upload etme hakkındaki bilgiyide yarın yazayım çok yoruldum :)

Hakan Yazman, Ontario ve mutu88 bunu beğendi.
  2. böCek

böCek Kıdemli Üye

Seviye:
    sorularınızı dört gözle bekliyorum:D

3. Murat EVGİN

Murat EVGİN Bisikletkolik

Seviye:
    Verdiğiniz bilgiler icin teşekkürler, fakat ticari sitelerin tanıtımını yapmak forum kurallarımıza göre yasaktır..
    Mesajınızı edit'lemek zorunda kaldım..
    sevgiler.

4. böCek

böCek Kıdemli Üye

Seviye:
    oke bilmiyordum sıkıntı çekilmesin diye yazdım bu konuda ihtiyacı olanlar özel mesaj atarlar o zaman :) sağol

bisikletci bunu beğendi.
  5. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Sevgili Böcek .
    Faydalı olmak için çırpındığını görüyorum.
    Gerçekten türünün son örneğisin. :)
    Senden klonlamak gerekli. :)

Kolay gelsin.
    Selamlar.

6. bisikletci

bisikletci Bisikletkolik

Seviye:
    Böcek dikkat çeken üyelerdensin .. Paylaşımlarınla öne çıktın :) Hayırlısı diyelim .. Verdiğin emek ve bilgiler için teşekkürler ..

Bende bi kac site yapmıstım amatörce

www.anormal.150m.com
    www.onaral.150m.com

Aslında daha uzayıp gidiyo liste birde forum işine başlayım dedim onun bizim universitye açtım jeoloji bölüm ögrencileri için vs bi zaman ise yaradı sonradan pek sık giren olmayınca bende girmedim :):):)

Bende htm kodlarıyla yapıyorum frontpage de .. Flash ögrenmeye yeltendim az uz biraz çözdüm fakat bir noktadan sonra çok tıkandım o yüzden onuda yarıda bırakmak zorunda kaldım ..

7. böCek

böCek Kıdemli Üye

Seviye:
    abi beni utandırıyorsun teşekkür ederim

bisikletci güzel şeyler yapmışsın ama ben flash önermiyorum yeni kurcalayan insanlara

önce html in matığını öğrenmek gerekiyor sonra hazır portal sistemleri üzerinde değiştirmeler deneyebilirsin sonra php veya asp php öneririm :) kodlarsın biraz sıkıcı ama zevkli bi iş :) sen az çok biliyosun tadına varmışsındır :)

Hasan Hakan Koç bunu beğendi.
  8. bisikletci

bisikletci Bisikletkolik

Seviye:
    Evet bi başlayınca sabah saat 06 lara kadar bilgisayarın başından kalkmadığımı ve sabah yattığımı bilirim :):) Flash çok zor zaten ilk başlayanlara bende önermem .. dediğin gibi html mantığıyla başlamak ve hazır template üzerinde oynamalar yaparak site inşa etmek daha güzel :)

9. böCek

böCek Kıdemli Üye

Seviye:
    :) ben o sabahlamalar yüzünden gözlerimin altında oluşan çukurlukları nasıl doldurucağımı düşünüyorum halen :D:D

sen joomla gibi iys sistemleri bi öğren kullanmayı bak o zaman nasıl zevkli oluyor herşey

www.kucukkoyspor.org

benim yaptığım son portal sitelerden biri

10. bisikletci

bisikletci Bisikletkolik

Seviye:
    Hadi oyumuda verdim güzel olmuş diye :):) Html ile yapmıssın sanırım .. Güzel olmuş ..

11. böCek

böCek Kıdemli Üye

Seviye:
    hayır html değil joomla php :=)

12. Ontario

Ontario Forum Bağımlısı

Seviye:
    Paylaşım için teşekürler çok yaralı bilgiler sunmusunuz teşekür etmek içimnden geldi

13. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Selam bence de joomla bir harika ben de kendi kişisel bisiklet sitemi joomla ile kurdum aylardır kurcalaya kurcalaya bir hayli birşeyler öğrendim henüz fazla bir içerik girmediğimden duyurmadım sitemi, tabii ki forum kuralları gereği (ve benim bu kurallara saygım var) link veremiyorum ama merak edersen özelden verebilirim, herkes çok beğendi ama senin gibi internet uzmanının da fikirlerini almak isterim :) ...

14. böCek

böCek Kıdemli Üye

Seviye:
    çok memnun olurum özel mesajdan adresi yollarsan bakmak isterim ;)