Wd-40 sonucu gelen sesler

eomerkaya

Üye
Tepki
10
İsim
Ömer
Bisiklet
Salcano
öncelikle merhaba herkese.gecen günler de wd 40 ile aynakolun göbek tarafına biraz wd40 sıktım ama bisiklete bindiğimde gıcırdı tipinde bir ses var pedalı çevirdiğimde problem nedir acaba birde zinciri wd 40 ile temizledim rubleyi filan sonra bisiklet bosta cok sesli gelmeye başladı normal midir ?
teşekkürler

bu arada yazmayı unuttum sonra zinciri makina yağıyla yağladım

Scudo

muhyt

Daimi Üye
Tepki
193
İsim
muhittin
Bisiklet
Salcano
bence wd-40 sıktıktan sonra orayı temizle ve arkasından yağlama yap çünkü wd40 daha çok temizlemek ve pas sökmek için yani çok fazla yağlama yapmıyor. ses gelmesi de bu durumdandır. zincirde bulunan yağı temizlediği için zincir şuan kuru kalmıştır.

eomerkaya

Üye
Tepki
10
İsim
Ömer
Bisiklet
Salcano
ama makina yağıyla yağladım yeterli olmamış mıdır ?

muhyt

Daimi Üye
Tepki
193
İsim
muhittin
Bisiklet
Salcano
yeterli olmuş olması lazım makina yağını hemen mi yaptın wd-40 sıktıktan sonra, eğer öyleyse yağ tutunamamış ve atılmış olabilir.

eomerkaya

Üye
Tepki
10
İsim
Ömer
Bisiklet
Salcano
wd 40 sıktıktan sonra yağladım ama bisikleti sürdükten sonra arka jant cok yağlanmıştı sanırım tutmayıp akmış

muhyt

Daimi Üye
Tepki
193
İsim
muhittin
Bisiklet
Salcano
bence zinciri kuru bir bezle tamamen temizle ve sil arkasından zinciri yağla, tüm dişlilerde gezdir zinciri vites değiştirerek. arkasından zincirdeki fazla yağı al, zaten sürüş sırasındada kendisi biraz daha atar. rubleyi ve aynakol dişlilerini yağlama zaten zincir onları yağlar.

muhyt

Daimi Üye
Tepki
193
İsim
muhittin
Bisiklet
Salcano
Bu arada tavsiyem, yani ben öyle yapıyorum, wd-40 ile temizlemek yerine en basiti mazot al yarım litre ve tüm zinciri rubleyi bunla temizle kuruduktan sonrada sildin mi tertemiz oluyor. wd-40 sadece sürekli hareketli yerlerde kullanıyorum aktarıcı makarasının ortasında vs.

Yusuf !!WOW!!

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
İsim
Yusuf
WD-40 koruyucu kaplama oluşturduğundan belki yağ, kaplamanın üstünde kaldığı için akıp gitmiş olabilir. Benimki teori tabiki :D

özlemalikaan

Aktif Üye
Tepki
127
İsim
mehmet ali
Bisiklet
Sedona
Sprey gres,yağlayıcı al ve sık bence hem aldığın uzun zaman seni idare eder ama arkadaşın dediği gibi temizle öyle kullan

dodobir

Daimi Üye
Tepki
207
İsim
Kerem
Bisiklet
Cube
@eomerkaya wd 40 kullandiktan sonra zinciri wd 40'tan temizlemen lazim. wd 40 yagin tutunmasini onleyici bir ozellige de sahip. wd40 uyguladiktan sonra sicak su ile yikayip kurula zinciri, sonra yaglama islemini yap.

Aslinda zincir temizlemek icin wd40 cok da tavsiye edilmiyor. Daha cok pasli bolgeleri acmak icin kullanilan bir urun.

xarismas

Üye
Tepki
47
İsim
Furkan Türer
Bisiklet
Salcano
Kardeşim iyi geceler dilerim, bende ng650 kullanıcısıyım, bisikletinin öncelikle hiçbir şeyi yok endişelenme, ön aktarıcıya sürtüyor mu zincir öncelikle ona bak. neyse birazdan konu açacağım bakım ile ilgili linkini burayada atarım kardeşim

@eomerkaya kardeşim buyur: (link)

eomerkaya

Üye
Tepki
10
İsim
Ömer
Bisiklet
Salcano
@xarismas öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.zincirin herhangi bir yere sürtmesi yok ve sanırım sıktığım wd 40 orta göbekteki gresi alıp götürmüş öyle tahmin ediyorum:(

• Beğen
Tepkiler: xarismas

seyas91

Üye
Tepki
0
İsim
Sezgin Yaşar
Bisiklet
Mosso
Arkadaşlar geçen hafta bisikletin zincirlerine ve dişlilere wd-40 sıktım bisikletin arka jantından ya da göbekten sürtme sesi gibi sesler gelmeye başladı bu sesler genel olarak yüksek tork uyguladığımda geliyor hızlandığımda çıkmıyor. wd-40 ın zincirlerdeki yağı kuruttuğunu öğrendim ondan sonra zinciri temizledikten sonra sıvı gres sıktım ama sorun çözülmedi. Ayrıca fren sıktığımda da balatalardan çok fazla ses gelmeye başladı. Yardımcı olursanız sevinirim.

serkant yakıt

Daimi Üye
Tepki
309
Bisiklet
Lapierre
Artık evde yağda yumurta yaparken bile wd40 kullanıcak hale geldik. arkadaşlar herşeye, heryere kullanmayın wd40. amaca uygun malzemeler ile daha sorunsuz temiz ve kolay yaparsınız bisikletinizin temizlik yada bakımını. dişlileri ve zinciri temizlemek için mazot yada balata spreyi kullanın. pislikler iyice gitsin. kurulayın. alın bir zefal, shimano vs. zincir yağı. hatta 4 mevsim olanı alın. her baklaya 1 damla gelicek şekilde sürün. bu kadar.