WD-40 bisiklet için neden kötüdür?

oceanix

Üye
Tepki
56
İsim
Fahri
Bisiklet
Sedona
Zincirlerde ve millerde otomobil motorlarında kullanılan tam sentetik olanları kullanılsa iş görürmü? Magnatech veya mobil 1 gibi yağlardan faydalanabilirmiyiz acaba?

Scudo

MustafaOnderATiK

Forum Bağımlısı
Tepki
755
İsim
Mustafa Önder ATİK
Bisiklet
Giant
Otomobil için veya motosiklet için yapılmış ürünler; pas sökücü, temizleyici vb. Bisikletler için ağırdır yıpratır zarar verir. Bisikletler için yapılan ürünler daha hafiftir.

palabeyi

Aktif Üye
Tepki
218
İsim
bünyamin palabıyık
Bisiklet
Ghost
@no_education
Büyük bisikletçiler reklam yapmak için mağazanın markasını basıp bedava verebiliyorlar

Merhaba ben zincir ve bisikletin kendisini temizlemek için bim den 3 tl ye aldığım aspirin kullanıyorum gayet iyi

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Onur YCL

Gıcırtı geçtiyse eğer öyle sanıyorum ki çok sessiz yanmıştır mangal. Hiç gıcırdamadan. :D:p

Altın Sikke

Daimi Üye
Tepki
314
İsim
Doğukan S.
Bisiklet
Kron
Zincire değil ama maşa ve çiziklere arada sıkarım :islik:

SOZUAK

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Barış SÖZÜAK
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Selamlar, kendimi tanıtacağım bir mesaj yazmadan önce forumu incelerken denk geldiğim bu başlığa bilgi vermek amacı ile yazarak ilk mesajımı tanıtım için değil de bilgi vermek için yazıyorum bundan dolayı özür dilerim peşinen.

WD 40 denilen ürün aslen bir yağlayıcı değildir, temizleyici de değildir. WD 40 askeri amaçlı olarak tasarlanmış bir su ile yerdeğişim sağlayarak (WD-Water Displacement) metal yüzeyleri korozyona karşı koruyan, kuruyup gitse de silinmediği yada başka maddelerle çözdürülmediğinde ortam şartlarına bağlı olarak yüzeyde tutunan bir kimyasaldır. Asıl fonksiyonu itibarıyla sadece hareket eden değil düz yada temas olmayan yüzeylerde bile kullanılarak suyu iten yapısı ile su temasını keser ve korozyonu önler.
Bunun dışında ek olarak çözücü özelliği ile kiri ve yapışkanımsı hale gelen yağ tabakalarını, yapıştırıcı artıklarını çözebilir, yağlama etkisi gösterebilir, pasın içine işleyerek kilitlenmiş mekanizmaları hareket edebilir hale getirir. Su etkisi ile çalışamaz hale gelen mekanizmalardan tutun de elektrik devrelerine kadar kullanılarak hızlı kurutma (suyu iterek ortamdan atma) özelliği ile örneğin suya düşen bir cep telefonunun devre plaketindeki sudan kurtulmak dahil işler başarır.

Ürün gamı içerisinde bisikletler için özel bir versiyonu da mevcuttur. Türkiye'de var mı bilmiyorum zira ben esasen silikon bazlı mineral yağ kullanıyorum. Silikon esaslı olması da yanmaya direnç, ısıl kararlılık (bisiklette önemli değil zaten) ve yüksek yağlama özellikleri nedeni ile tercih ediliyor. Tabi bir de ekstra su iticiliği sağlıyor.

Balata temizlik spreyleri ise aslen yağ çözücüdür bunu yaparken elbet kiri de çözmekte ama amacı yağlanıp ses yaparak performansı düşen balataları eski hallerine döndürmektir.

WD 40 ı sadece yüzey temizlemede değil de örneğin bisikletle yapacağınız kirli bir gezi öncesinde kirlenmesi muhtemel tüm yüzeylere sıkıp kurumasını beklerseniz , kuruduğunda bile orada kalan içeriği sayesinde çamur vb pisliklerin yüzeye tutunamadığını böylelikle kolaylıkla temizlik yapabileceğinizi görebilirsiniz.

Aslında herkesin yapabileceği etkin bir temizlik banyosu yöntemi önereceğim. Bu iş için bir akvaryum kafa motoru ile tercihen bir hava motoru gerekli. Hava kabarcıkları fırça ve el ile ulaşılamayacak aralıkları hedefleyerek yüzeylerdeki kiri kopartıyor. Bunu büyük (10 Lt lik) pet şişeleri keserek kısmen mazot dolduracağınız kısmına daldırıp parçaya karşı mazotu püskürtmesini sağladığınızda oldukça başarılı sonuçlar alabiliyorsunuz.

Ben temizlik için imkanlar dahilinde ultrasonik temizleme yöntemini de tecrübe ettim. 10 yıldır yatan bir bisikletten söktüğüm deore rublesi olduğunu düşündüğüm oldukça paslı bir rublede denedim. Rubledeki pas neredeyse (ilk halini görseniz asla bisiklete takmayı düşünmezsiniz) tüm yüzeyleri kaplamıştı . Şu hali ise mat ama %90 oranında passız durumda. Yine başka passız ama dişli aralıkları yılların kalıntısı ile kaplı rublede %100 temizlik ile sonuçlandı. Zincirlerdeki temizlik ise muhteşem. Tabi bu parçaların tümü mazotla defalarca (son temizlikte mazotun berraklığı bile bozulmamıştı) temizlendikten sonra yapıldı. Temizlendi dediğim parçaların içine atıldığı deterjan karışımı temzilik işleminden sonra simsiyah çıktı.

epsilon91

Daimi Üye
Tepki
372
Nalburda WD-40 olmayınca Polisan SD 40 aldım. Daha önce hiç kullanmadığım ürün ikisi arasında kıyaslama yapamayacağım SD 40 hakkında da hiç yorum bulamadım kullanan var mıdır?

Tepki
32
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Carraro
Arkadaşlar şimdi zincir ve dişlileri temizleyip yeniden yağlama sürecinde baştan sona yapılacak olanlar hangisi?

Önce kiri atmak için bi temizleyici sonra WD-40 yada türevlerini kullandıktan sonra kuru yada diğer yağla mı sonlandırıyoruz? Spesifik marka vermeye gerek yok ama sırası bu şekilde mi genellikle zincir ve dişliler adına temizlik ve bakım?

Groims

Forum Bağımlısı
Tepki
1.511
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mutevaziadam Yabancı Gobal Cycling Network'te izlediğime göre adam sadece WD 40 sıkıp bırakıyor.

4:50'de WD 40 geliyor.

• Beğen
Tepkiler: mutevaziadam
Tepki
32
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Carraro
@Groims Hakkaten öyle yapmış. İnsanlar paragraflarca yazmış yalnız, adam kendinen emin şekilde WD-40 sıkıp bırakmış. :D

Yalnız 2 tıkta 2 tekeri de cıkardı, bisikletin özelliği mi bu? Bu kadar kolaysa ben de çıkarıyım arada. :komik:

• Beğen
Tepkiler: GrandHan

Groims

Forum Bağımlısı
Tepki
1.511
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mutevaziadam Takipçi ve izlenme sayılarına bakarsanız çok izlenen kişiler bunlar. Yıllardır bunu kullandığını ifade etti. Kendisi de sanırım yarı pro ya da pro biri. Ben WD-40 kullanmıyorum ama kullananlar memnun :)

Lastikler kolay çıkarılıyor sorun olmaz. Arka teker için vitesi en büyükte/ufakta bırakırsanız geri taktığınızda sorunda da olmaz.

• Beğen
Tepkiler: mutevaziadam

Groims

Forum Bağımlısı
Tepki
1.511
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Auron Sanchez Sadece Tarmac S-Works'e değil adam Ridley'e de aynı muameleyi yapıyor :D

Ahmetkhrmn

Aktif Üye
Tepki
156
İsim
Ahmet Kahraman
Bisiklet
Focus
@İki Teker Bir Adam
gökten düşmüş gibi gözüküyor:komik:

salih.polat

Aktif Üye
Tepki
78
İsim
Salih POLAT
Bisiklet
b'Twin
Selamun aleyküm arkadaşlar başlıkta gördüğünüz gibi bisikletimin fabrikadan geldiği halindeki yağı eskidi ve şimdi yeni bir yağlama yapacağım ve sorularım olacak
1.) ilk seferde temizlemeden üzerine direk yağ sürülebilir deniyor doğrumudur.
2.) şimdi ya da daha sonraları için eski yağı temizleyici olarak wd 40 sadece kullanılabilirmi
3.) kullanım şekli olarak zinciri sökmekmi lazım yoksa takılıyken alt tarafına sıkıp zinciri geri geri çevirsem olurmu?
4.) rubleyede wd-40 rahatca sıkılabilirmi ?
5.) yağ olarak aklımda zefal pro lube var ne kadar uygundur.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@salih.polat

Merhaba!Forumda konuya dair arayabilecekleriniz:

''zincir yaglama''
''zincir temizligi''
''wd40 temizlik - yaglama''

Bol miktarda konu, yorum ve detay goreceksiniz. Basitce klasik WD40 temizlik ve pas sokucu olarak kullanilir ancak yaglama icin dogru malzeme degildir. Ancak yaglamaya ozel, bisiklet bakim vb. icin ozel WD40 urunleride var artik.
Zinciriniz toz toplamis veya tortu tutmus ise yaglamadan once temizlemeniz tavsiye edilir. Temizlik icin yag cozuculer, sicak su ve deterjan, mazot ve turevleri gibi pek cok alternatif bulabilirsiniz...

• Beğen
Tepkiler: salih.polat

salih.polat

Aktif Üye
Tepki
78
İsim
Salih POLAT
Bisiklet
b'Twin
@suat akman zincir temizliği konusunu daha önce araştırmıştım ancak balata temizleyici gibi maddeler ve ya mazot kullanılıyor ben bu konuda wd 40 ın aynı işlemi görüp görmeyeceğini merak ediyorum yani sadece wd 40 ile aynı sonucu alırmıyız tertemiz olur mu ? wd 40 la temizleyip üstüne yağlarsak ne kadar faydalıdır ?

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@salih.polat
Klasik WD40 i hem temizleyici hemde yaglayici olarak dusunmezseniz, WD40 ile guzel bir zincir temizligi yapar ve zinciri duzgun bir yag ile yaglarsaniz bir sorun olmaz.
Temel olan zinciri, metali asindirip deforme etmeyen bir yontemle guzelce temizlemek ve sonra toz toprak toplamayan bir yag ile abartiya kacmadan veya cimrilik yapmadan yaglamaktir (gres turevi yaglar yapiskan gibi ceker tozu topragi zincir hemen kirlenir).
Sececeginiz temizleme teknigi ve materyal sizin tercihinize kalmis. Kimisi WD40 i ucuz ve etkili bulur, kimi mazotu, kimi yag cozucuyu, kimi su ve deterjani...

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen

Xoqo

Forum Bağımlısı
Tepki
442
Bisiklet
Diğer
Ben zincirimi (link) şekilde temizliyorum.

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@salih.polat

Zincir ve ruble üzerine yeterli miktarda wd40 sıkılır, 2-3 dk. beklendikten sonra, mümkünse sabunlu köpüklü sünger ile güzelce yıkanır, mümkün değil ise kuru bir bez ile silinir. Ondan sonra zincir için uygun yağ kullanılarak yağlama işlemi yapılır.

3 yıldır bu şekilde temizlik yapıyorum. wd40 hakkında yazılan şehir efsanelerinden, bu forumun bir an evvel kurtulması dileğiyle, kolay gelsin.

edit: Suat Bey'in son mesajı her şeyi açıklamış, eline sağlık.