Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Washington DC`de Bir Pazar Turu

Konu, 'Yabancı bir ülkede şehiriçi turlar' kısmında KevSerSeri tarafından paylaşıldı.

1. KevSerSeri

KevSerSeri Bisikletkolik

Seviye:
    Merhaba Bisiklet Severler,

Tura gecmeden once sizlere soyle bir ilk izlenimlerimden bahsedeyim. Havaalanindan eve gelinceye dek yorgunluktan ve uykusuzluktan gozumu acabildigim kadar etrafi izledim. Oncelikle "aman Allah`im! Burasi nasil baskent yemyesil!" diye bir sasirdim. Merkeze yaklasinca yol kenarinda yayalar ve bisikletliler icin oze olarak yapilmis bisiklet yolunu gordum. Cift tarafli bu yolda herkes kendi seridinden cikmamak kaydiyla kosuyor, yuruyor, bisiklete biniyor. Sonradan ogrendim ki bu yolun toplamdaki uzunlugu 400km'mis. Biz de kendi ulkemizde bisikletle gezilebilecek yere gidene kadar trafikte kendimizi kasalim duralim. Hos burada trafikte bisiklet surmektense kendi ulkemin karislikligini tercih ederim. Tamam insanlar birbirine cok saygili, kurallara uyuyorlar ama hic abartmiyorum adim basi lamba var. O kadar da yesile denk geleyim diye ayarliyorum ama artik durup kalkip yayalari beklemekten gina geldi. Buraya geleli 12 gun oldu ama hala lamba olayina alisabilmis degilim. O yuzden en mantiklisi kalabaliktan kacip bir an once kendinizi bisiklet yoluna atmaniz. O zaman huzura kavusuyorsunuz. Nehrin kenarindan, agaclarin arasindan, cimlerin icinden gecen muhtesem bir yol. En yakin zamanda oralarin da fotograflarini ceker sizlerle paylasirim.

Bu pazarki tur fikri soyle olustu. Erhan sabahtan ise gitti Erkut ise ogleden sonra gidecekti. Hal boyle olunca yine bir Pazar gunu Kevser evde yalniz kalacakti. Madem ki artik bisikleti var evde durmamaliydi. Izdirap haline donusem ayaklarina kara sular inmesine neden olan o yollar artik eglenceli olmaliydi. Disarida dogru duzgun bir sey yiyemedigim icin taaa uzaklardaki Turk Market`e gitmeye karar verdim. Nehrin karsisin gecip ordan da Pentagon`un ilerisine gitmem gerekiyordu. Erkut da aklind kaldig kadariyla ban haritadna yollari tarif etti. Acelem var mi? diye sordum kendi kendime! hayir yoktu. Oyleyse biraz turlayip oyle gideyim dedim kendi kendime.

Sizin icin de bir kac fotograf cektim. (Hani burada Beyaz Saray yok falan demeyin. Onlari ayri bir zamanda ekleyecegim insallah.)

Bursi filmlerde gordugumuz Reflecting Pool denilen su meshur havuz. (Bir de benim bisikletim.)

Arkamda gordugunuz Dikilitas`a benzeyen yapi ise Washington Monument (Washington Aniti) (Niye senin kaskin yok demeyin. Daha ona sira gelmedi. Yavas yavas tamamlayacagim eksikleri.)

Burasi da Lincoln Memorial,

Girisinde altin renginde heykellerin bulundugu bu kopru ise nehrin karsi tarafina gecisi saglayan koprulerden sadece bir tanesi. (Arlington Bridge)

Nehir oldukca genis ve su sporlari icin elverisli. Su bisikletinden' su kayagina' kanoya kadar bircok sporu yaparken goruyoruz insanlari. Ozenmemek elde degil.

"Amerika`nin cogu obez!" derler ya inanmayin. Ben hayatimda bu kadar cok kosan ve bisiklete binen insanin oldugu bir sehir gormedim oldugunu soylerlerse de sak diye dusup bayilirim. Insanlar burada sporu hayatlarina dahil etmis. Valla cogu bildiginiz tas gibi. Kizilay merkezi dunusun! Iste oyle merkezi yerlerde bile kosan bircok grup var. Adamlar kirmizi isiga yakalaninca olduklari yerde kosuyor. "Ben hayatta boyle saatlerce kosamam" diyorum. Erhan da "erkekler daha hizl kosuyor neredeyse benim otobusu yakalamak icin kostugum hizda kosuyorlar" deyince ben kopmustum tabi.

Burasi da Air Force Memorial,

Kuslar da sicaktan yanmis olacak ki tepede ruzgara vermisler kendilerini.

Pentagon`un onunden de gectim ama kusbakisi bakmayinca insan onun Pentagon oldugunu anlamiyor ki canim. Bildigin kocaman bir bina gibi duruyor. Burada dogru duzgun tabela olayi yok. Bir yandna iyi bir yandan kotu. Goruntu kirliligi olusmuyor ancak o yapinin dibine gidip kucucuk yazisini okuyana kadar ne oldugunu anlayamiyorsunuz. Bu da kotu tarafi.

Neyse Pentagon beni cok da ilgilendirmiyor. Tek hatirladigin uzerine dusen ucak sayesinde tanindigidir. Onun yanindan gectikten sonra Colombia Pike yolu daha cezbedici. Neden? Cunku uzerinde Atilla Turk Market var. Daha dogrusu bakkal gibi bir yer. Keske orada da foto cekseydim ama gozum donmus olacak ki unutmusum. Burada cok fazla peynir cesidi olmasina ragmen aliskin oldumuz beyaz peynir ve zeytin yok. Oyle kahvalti mi olurmus caniiiiim, azicik ondna azicik bundan derken tam 3 poset doluyor. Sirt cantama yukluyorum ama ne yuk. Hani ben hep derim ya "esek gibi tasirim, kral gibi yasarim" diye bu kez hakikaten sirtimda bir tek semerim eksik.

Ayni yerden bir kez daha geciyorum anca bu sefer yuzumun gulmesi icin sirtimda tam 11kg'lik bir sevinc kaynagi var. Henuz bir bagajim yada bagaj cantam yok. O yuzde de eve gidene kadar kollarima kan oturuyor. Eeeee kolay degil tabi. Her keyfin bir bedeli var. Olsun en azindan cay icerken yanina halleyim, findikli canparem, eticinim var. Amerika`da biskuvi kavrami yok denecek kadar az. Tamam cok cesitli kurabiyeler var, ama yagi tuzu damak tadma uymuyor. Cok agir geliyor.

Kilometre saatim de olmadigi icin ne kadar gittim bilemiyorum ama Erkut`un dedigine gore git-gel 50km kadar varmis.

Eve gidene kadar yollarda helak oldum. E kolay degil 3 kilo bile tasimazken 11kg yuku sirtlamak. Marketteki Korhan Bey beni o yukle gorunce "sen nasil gideceksin boyle?" deyip durdu. Sahibi orda olsaydi seni arabayla eve birakirdi dedi ama kismet degilmis tabi. Fiyatlara gelince Turkiye`dekinin 2-3 kati kadar. E gemiyle o kadar yolculuk yapmanin bedeli bu olsa gerek. Buradaki marketlerde de durum cok farkli degil. Yiyecek icecek oldukca pahali. Ucuz diye maymun gibi kendimizi muza verirken 3 dolara kiyip maydanoza alamayisimiz da icimize oturdu. Oyle salatalikmis, cacikmis zate unut gitsin. Hepsi kolum kadar... :(

Korhan Bey`in dedigine gore yillardir ilk defa buranin havasi bu kadar guzelmis. Normalde daha nemli ve cekilmez oluyormus. O yuzden de bisiklette bunalmazsin cok fazla dedi. Allah biliyor tabi Kevser sikintiya gelemiyor, hemen daraliyor.

Nasil da gelir gelmez buranin da havasini degistirdim ama puhahahahhahaha! .ok

Maceralarimiz devam edecek bizi izlemeye devam edin... :D

(Simdiden her seyi ozledim ama caktirmayin. Alismaya calisiyorum. :( )

Tum dostlara selam olsun... Sevgilerimle...

2. Hasan Topcan

Hasan Topcan Forum Demirbaşı

Seviye:
    ellerinize sağlık mükemmel resimler insanların spor yapmaları çok önemli ama ilerlememiş toplumlar için bu biraz farklı özellikle bisiklet sürerken uzaylı moduyla bakışlardan bıktım kısaca spor yapan,bu ülkede biraz uzaylı oluyor gel gördi ne zaman ilerleyeceğiz resimler için teşekkür ederim...

3. Güvenç Terzierol

Güvenç Terzierol Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    kevser abla daha önceki büyük turundada beni çok özendirmiştin şimdide içim gitti valla..:):)
    tek isteğim america ya gitmek e hatta keşke imkanım olsa da liseyi orada bitirebilmek ama nerdee... 15-20bin dolardan baslıyor...exchangeler

umarım bu gezileri sık sık yaparsında bizide oralardan haberdar eder neler var neler yok göstertirsin:D:D Allah'a emanet ol. kendine iyi bak ne varsa Türk yemeklerinde var bosver sen onlardan ye:D:D

KevSerSeri bunu beğendi.
  4. Serdar TEBER

Serdar TEBER Bisikletkolik

Seviye:
    Kevser, hoşgeldin Amerika'ya :) Memleketi çok özleyeceğine eminim, "sabır" diyorum, inşallah kolayca biter, Ankara'ya döndüğünde de Eymir'de yanan sobanın başında gözleme yerken Amerika anılarını konuşuruz :D Benim 20 günüm kaldı bu arada, yaşasın !!!

KevSerSeri bunu beğendi.
  5. ahmett.01

ahmett.01 Kıdemli Üye

Seviye:
    aynen ya.size hak veriyorum bu konuda.daha 18 yaşındayım çoğu kişi napacan bu yaşta bisikleti felan diyor sinirim bozuluyor.kaskı takınca millet dediin gibi uzaylı gibi bakıyorlar.bisiklet sürmeye çıktığımda bi neşeyle çıkıyorum ama eve döndüğümde hep canım sıkkın oluyor:Sbu arada gezi çok güzel olmuş.iyi forumlar..

KevSerSeri bunu beğendi.
  6. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Kevser Hanım foruma kalite kattınız, saygı ve sevgiyle

KevSerSeri bunu beğendi.
  7. cedrick41

cedrick41 Bisikletkolik

Seviye:
    bir çelebi kevserdir o:D:in:

KevSerSeri bunu beğendi.
  8. Emre Özhan

Emre Özhan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    çok güzel bi gezi olmuş teşekkürler

KevSerSeri bunu beğendi.
  9. Efrahim ÖZCAN

Efrahim ÖZCAN Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Şaka mı bu ya şimdi kevser hanım. Memleket sınırlarını aşmışsınız 2 Teker üstünde amerikanında altını üstüne getirirsiniz artık. Bizde sizin yazılarınızla işyerinde yerimizde pinekleyerek arada bi iç geçirerek yazı ve fotoğraflarınızla biraz keyifleniriz. Çok teşekkürler sabah sabah yüzümde bıraktığınız biraz şaşkınlık biraz kıskançlıkla karışık tebessüm için.

Mehmet Can, Mert TEKİN ve KevSerSeri bunu beğendi.
  10. AydınGünaydın

AydınGünaydın Bisikletkolik

Seviye:
    Kevser sayende Amerikayi keşfe başladık. Fotolar ve paylasim için tşkler.

KevSerSeri bunu beğendi.
  11. KevSerSeri

KevSerSeri Bisikletkolik

Seviye:
    Ah ah gel bir de burada gor. Kaski olmayana uzayli gibi bakacaklar neredeyse. Bizim ulkemizde sadece profesyoneller kask kullaniyor. Burada ise bisiklete binen herkes onun guvenlik tedbirleri kapsaminda oldugunun farkinda. Valla ben utaniyorum sahsen kaskim yok diye. Aaa suna bak kask takmamis gibisinden bakiyorlarmis gibi geliyor. Oysa ki yok oyle bir sey. Burada kimse kimseyi yargilamiyor yada onyargiyla yaklasip gozlerini dikip bakmiyor. Ama bana oyle geliyor iste...

Valla okuldan dolayi oyle cok fazla sehre gidip gorme imkanim yok. Ancak yakin cevreyi mumkun oldugunca tanitmaya calisirim. Hayallerinin pesini asla birakma kim ne derse desin sen kosmaya devam et. Senin icin hayirliysa umarim istediklerine bir gun kavusursun.

Amanin Serdar Bey siz hala burda misiniz? Hangi sehirdesiniz. Buradaysaniz gitmeden bi pedallasak ya beraber. Ne kadar sanslisiniz dondugunuz icin. Ha ben donmek ivin sabirsizlanmiyorum. Oyle olsaydi buraya neden geldigimin farkina varamamis olurdum. Ancak yine de zamanin cabuk gecmesi beni sevindirir...

Valla ailem de aynisi soyluyor. Kevser Celebi. Kulaga hos geliyor. Hep istemisimdir. Ne is yapiyorsun dediklerinde ben mi aaa sey gezginim demeyi. Keske hem gezgin olup hem de karnimizi doyurabilsek... :D

Saka saka... Photoshop hepsi Efrahim Bey hahahahha :))) Yani uzulmeyin diye diyorum. Farkli yerler gormek, farkli kulturler tanimak super bir sey. Hele ki okuldaki sinifimi gormelisiniz. Katar`dan Kore`ye, Brezilya`dan Italya`ya kadar bircok ulkenin insanlari bir arada. Tam uluslararasi karisim. Inanilmaz farkli kulturler taniyorum. Onlar ve ulkeleri hakkinda bilgi almak, kimi zaman sasirmak, kimi zaman aa evet bizde de boyle demek cok sey katiyor insana...

12. cedrick41

cedrick41 Bisikletkolik

Seviye:
    bir çelebi kevserdir o:D :in:

Valla ailem de aynisi soyluyor. Kevser Celebi. Kulaga hos geliyor. Hep istemisimdir. Ne is yapiyorsun dediklerinde ben mi aaa sey gezginim demeyi. Keske hem gezgin olup hem de karnimizi doyurabilsek... :D

ah keşke çelebi kardeş keşke insanlar nasıl yapıyor anlamıyorum geçen peter isminde bir gezgin norveçten çıkmış tura nordkapp miydi en kuzeyiymiş galiba ordan afrikanın en güney ucuna gidecekmiş şu an konyadaymış feyman adlı bir arkadaşım misafir etmiş kendisini bir gezide tanıma fırsatı bulmuştum iş ne yapıyorsun öğrenciyim diyordu bir mayın temizleme firması sponsor olmuş galiba velhasıl yapan yapıyor sponsor buluyor kafaya koydumu herşey mümkün:eek:

KevSerSeri bunu beğendi.
  13. KevSerSeri

KevSerSeri Bisikletkolik

Seviye:
    Ahhh ahh insallah o gunleri biz de goruruz! Acaba nerden kaynak bulsak ki diye kafayi yemeden adam akilli mesajlar verecek eylemler gerceklestirebiliriz.

14. Yunus Emre POLAT

Yunus Emre POLAT Forum Bağımlısı

Seviye:
    Forumun bir ayağını da oralara götürmeniz çok güzel. Amerika şimdi keşfediliyor sanırım :)

KevSerSeri bunu beğendi.
  15. Emre Özhan

Emre Özhan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bizde bu zihniyet varken hiçbir zaman ilerleyemeyiz

HAKAN ATMACA bunu beğendi.
  16. HAKAN ATMACA

HAKAN ATMACA Forum Bağımlısı

Seviye:
    katılıyorum...türkiyede bir türlü bisiklet sporunu ve bisikleti benimsetemedik..

KevSerSeri bunu beğendi.
  17. HAKAN ATMACA

Seviye:
    bisiklete binene hele hele kıyafete o kadar alaycı bakışlar varki insanın durupda tartışası geliyor :(

18. HAKAN ATMACA

Seviye:
    kevser hanıma da denizli den teşekkürler...:)

KevSerSeri bunu beğendi.
  19. irfancan

irfancan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ulusca ATATÜRKÜ takip etsek kısa zamanda onlardan daha iyi durumda oluruz ama,ama yı aşmamız gerekiyor.

KevSerSeri bunu beğendi.
  20. omer yildiz

omer yildiz Forum Demirbaşı

Seviye:
    Zaten ülkemizde hep doğruyu yapanlar uzaylı olarak görülmezlermi. Namusuyla dürüst çalışanlar, aza kanaat edenler enayi keriz çalıp çırpıp milleti dolandıranlarada sadece paralı oldukları için bey efendi muamelesi gösteren bu millet değilmi. Helal olsun adama malı götürmüş bak köşeyi dönmüş, öbür tarafta bir profesör ülkesine milletine faydalı onca iş başarmış ama hala kirada oturuyor onada kerize bak diyen bir toplum. Ama bu toplumun suçu değil yapılan darbelerle okumayan araştırmayan, incelemeyen, irdelemeyen bir toplum yaratılmak istendi ondada malesef başarıya ulaştılar kendileri ile övünebilirler bizi yönetenler.
    Kevser hanım paylaşımların için teşekkürler.