Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Vücuttaki beyaz yağı, kahverengi yağ'a istemli olarak nasıl çevirebiliriz?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Mesut Girgiç tarafından paylaşıldı.

1. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Sn. Mümtaz Öztürk.
    Size özelden ulaşmak şu anda mümkün olamadı(sistemden kaynaklanan bir sebep sanırım). Bir arkadaşımın bana sorduğu soruyu konunun uzmanı gördüğüm size bu sayfadan ulaştırmak istedim. Böylelikle daha fazla kişi değerli bilgilerinizden faydalanabilir.

Soru şu:
    1. Bildiğimiz üzere kahverengi yağ beyaz yağdan daha kullanışlı. Vücudumuzdaki beyaz yağ oranını kahverengi yağa istemli olarak nasıl çevirebiliriz?
    Bildiğimiz kadarıyla soğuğa maruziyet bu konuda faydalıymış. Ne kadar maruziyet? Yada başka hangi yöntemler vardır?

2. Bu sayede kışın ısınma sorunlarının önüne bir nebze olsun geçmek mümkünmüdür? (Sanırım bana soruyu soran arkadaşımın aklından geçen asıl plan da bu idi :))

Selam ve sevgilerimle şimdiden teşekkürler.

2. Mümtaz Öztürk

Mümtaz Öztürk Spor Aşığı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Sayın Mesut Hocam bir sağlık sorunu nedeniyle bütün gün hastanede idim, yeni geldim ve mesajınızı şimdi cevaplama fırsatı buldum. Sorunuza gelince ; Vücudumuzda deri altı yağ dokusu denilen yağ katmanları, endokrinal sistem denilen ve vücuttaki hormon salgılayan bezlerin salgıladığı hormonların etkisiyle çalışan bir sistem sayesinde kontrol ediliyor. Bu sistemi inceleyen bilim dalı da endokrinoloji olarak anılıyor. Söz konusu sistem sinir sisteminden daha yavaş çalışan ve tüm vucuttaki deri altı yağ katmanlarının nerede, ne kadar, nasıl biriktirileceği konusunda bizim istemimiz dışında işleyen bir sistem. Bu sistemin emirleri başta hipofiz bezi, tiroid bezi, böbreküstü bezleri ve pankreas tarafından salgılanan değişik hormonlarla kontrol ediliyor. Yani kısaca, yağ hücrelerinin kimlikleri bizim istemimiz dışında belirleniyor ve değişim bizim elimizde değil. Ancak, sportif bir yaşam ve buna bağlı olarak hızlandırılmış temel metabolik hız vücutta yağ birikmesini önlediği gibi var olan yağ dokusunuda zamanla yok ediyor. Bu biraz da kişinin genetik yapısıyla doğrudan ilişkili. Aslında şunu eklemekte fayda var ; kahverengi yağ hücrelerinin temel metabolik hızları yüksek olduğundan, deri altında biriktirilme nedenleri de farklı. Yani kahverengi yağ hücreleri egzersizde harcanarak enerji oluşturabilsin diye metabolik hızları yüksektir. Daha öz bir anlatımla siz vücudunuzdaki kahverengi yağ hücrelerini yakmadan beyaz yağ hücrelerini yakamazsınız. Vücut kahverengi yağ hücreleri bakımından belli bir doygunluğa erişince iç organlarda beyaz yağ hücreleri ile yağlanma başlar. Bu da beraberinde iç organların fonksiyonlarında bozulmayla birlikte hastalıkları getirir.

Vücut ısısını sağlamak için yağların yakılması tıpta " termojenesis " olarak anılıyor. Ancak bu yağ yakımı, vücut ısısını dengelemek adına termojenesis olayında kullanıldığından ne kadar üşürsek o kadar zayıflarız tezi pek geçerli değil. Zayıflamanın en geçerli ve en sağlıklı yolu, diyetle kalori eksiltip egzersiz yaparak ve fazlaca kalori harcayıp vücuttaki yağların yanarak enerji üretmesini sağlamaktır. Yağların artmış kalorilerden depo edildiği düşünülürse, yine kalori harcayarak eritilebileceği daha net anlaşılır olacaktır. Ayrıca sürekli soğuk ortamlarda yaşayanların deri altı yağ katmanlarının diğer iklimlerde yaşayanlara göre daha kalın olduğunu belirtmek isterim. Vücut karşı tepki olarak ve soğuğa karşı savunma mekanizması yönünden deri altı yağ katmanını arttırır. Umarım yardımcı olmuşumdur. Sağlıklı ve bol pedallı günler dileklerimle....:)

3. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    öncelikle mümtaz abi geçmiş olsun .sadece bir rutin kontroldür. Mesut bey sorunuzun muhatabı olmayarak bilgimi fikrim olarak söylersek ,sorduğunuz tam sorunun karşılığı olan sarı yağların kahverengi yağa dönüşümü ,düşündüğünüz anlamda yok,sadece kullanılan hazır depo enerji anlamında var,vücut geliştirmede bir yol olan yağlanma:sporcu yüksek kalori alarak önce yağlanır,ardından enerji kısıtlamasına giderek ,vücuttaki yağı kullanır,halk arasında bir tabir vardır ,yağı kasa çevirdi,sizin sorunuza yanıt olarak bu olabilir,yağ tabi pratikte kasa dönmez ne olur enerjiyi kullanarak kas hipertrofisi sağlar,yani mevcut enerjiyi kullanır.sizinde yağın madde ve kimyasal olarak şekil değiştirerek dönüşümünün imkansız olacağı görşündeyim ,tabi bu benim görüşüm,sadece enerji kullanıp sarıları azaltarak,gerekli takviye ile kahverengileri arttırabilir.ısınma sorunu sadece yağlarla olmayıp çok üşüyen arkadaşınıza bir kan tahlili yaptırmasını tavsiye edebilirsiniz,çünkü düşük hg düzeyi,eritrosit sayısı,ferritin düşüklüğü,demir eksiklliğide üşüme yapabilirki,örnek olarak çok zayıf ve yağ oranı düşük insanların inanılmaz soğuk sularda yaptıkları buna sadece yağın etken olmadığı hakkında fikir verir.tabiki soğuk bölgede yaşayan hayvanların aşırı yağlı vücutlarıda tabiki yağın soğukta gerçekten bir koruma kalkanı olarak görevini açıklar.

Mesut Girgiç ve burak gezer bunu beğendi.
  4. Ayberk Türk

Ayberk Türk Forum Demirbaşı

Seviye:
    mumtaz abi bisiklet forum ailesinin aile dokturumuz oldu ... tesekkurler mumtaz abi yazılarını takiple okuyorum ... ve okuyruz biraz yag gibi oldu ama zaten konumuz yag :D