Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Vücut kasları ve ısınma hareketleri

Konu, 'Triathlon' kısmında mcrapci tarafından paylaşıldı.

1. mcrapci

mcrapci Yeni Üye

Seviye:
    Merhabalar Arkadaşlar.

Triathlon anteremanlarında, özellikle de koşarken
    kollarım ve göğüslerim ağrımaya başlıyor.

benim merak ettiğim koşmadan önce nasıl bir ısınma hareketleri yapmam lazım.
    bu kol ve göğüs kaslarımı geliştirmek için ne tür hareketler yapmama lazım.
    triathlon için en çok geliştirmem gereken kaslar hangileri.

2. lord

lord Üye

Seviye:
    kosmadan once sinav cekmeyi dene.

mcrapci bunu beğendi.
  3. mcrapci

mcrapci Yeni Üye

Seviye:
    arkadaşım teşekkürler

koşmadan önce

15-20 şınav çekiyorum,
    20 mekik çekiyorum,
    2-3 balfiks
    ayakları açıyorum, gerdiriyorum,
    askerdeki gibi ayak önde, arkada, içte, gerdirme hareketlerini yapıyorum.
    ayak bileklerini döndürüyorum,
    biraz ayak açık elleri kelebek yapıyorum

ama bu benim uydurduğum hareketler.

yani deneyerek değilde, teknik olarak bilinçli bir şekilde ısınma harketlerini öğrenmek istiyorum.

4. duyguny

duyguny Forum Demirbaşı

Seviye:
    spordan önce yapılacak ısınma hareketleri ve aktivite sonrası yapılacak esnetme hareketleri neredeyse antreman kadar önemlidir, öncesinde yapacağın hareketler antremanda sakatlanmanı önle, kaslarının antremana hazır olmasını sağlar, sonrasındakiler ise antreman da şişen kasları tekrardan açarak daha esnek olmanı sağlar ve kaslarının gelişimine yardımcı olur..
    bu hareketlerin öneminden dolayı konuyu burda soruşturmak yerine yakınındaki görüşebileceğin tecrübeli kişilere bunları sormanı öneririm...

5. mcrapci

mcrapci Yeni Üye

Seviye:
    arkadaşım senin dediğine katılıyorum ama yok benim izmir de tanıdığım triathloncu.
    eğer varsa senin bildiğin, yardım edeceğini düşündüğün birileri
    beni yönlendirisen sevinirim.

tek başına zor oluyor,

mcrapci@gmail.com

6. lord

lord Üye

Seviye:
    Kosu Oncesİ Esnetme Hareketlerİ Hİcbİr İse Yaramaz.bİlİmsel Olarak KanİtlanmİŞtİr.bu Yuzden Tum Kosucular Antrenman Oncesİ 5 Dk Tempolu Yuruyus Veya Jog Atarlar.eger Yİne Aynİ Seyler Oluyorsa Uzerİne Gİtmeyİ Dene.yİne Devam Ederse Teknİgİnde Problem Olabİlİr.

encralis ve nasuh bunu beğendi.
  7. gokhancan

gokhancan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Isınma ve esneme hareketleri son derece önemlidir.

Antreman süresi /10 kadar jog ve hızlı yürüyüşde bir nevi ısınma sayılır.

Ancak konu kas gelişimine geldiğinde sadece şıvav ile sonuç almak çok zor.

Ben derimki Benchpress hafif ağırlık çoklu tekrarlara ihtiyacınız var.

istediğiniz bölgeyi istediğiniz şekilde verimli bir şekilde ağırlıklar yardımı ile çalıştırabilirsiniz.

saygılar.

8. mcrapci

mcrapci Yeni Üye

Seviye:
    ilk başlarda yaptıktan sonra hiç bir açma hareketi yapmıyordum
    ve ertesi gün kaslarım müthiş derecede ağrıyordu, ve vücut halsiz oluyordu.

duyguny dediği gibi aktivite sonrası açma hareketleri son derecede önemli olduğuna katılıyorum.

yaklaşık 1 hataya yakın süredir, spordan sonra açma hareketlerini yapıyorum ve birazda zorluyorum, ne bir yorgunluk yada en ufak bi kas ağrısı yok.

Arkadaşlar bilgileriniz için teşekkürler...

9. sezerbakar

sezerbakar Yeni Üye

Seviye:
    Sorun çözülmüş gibi ama ben de bir eklemede bulunmak istedim. Yogadaki temel esneme hareketerini deneyebilirsiniz. Gerçekten çok faydalı. Ben denedim ve işe yaradığını gördüm. Bol şans!

10. mcaliskan23

mcaliskan23 Bisikletkolik

Seviye:
    Her antrenmanda ısınma-esnetme-çalışma-soğuma-esnetme şeklinde bir sıra takip edilmelidir.
    Koşu esnetme hareketleri için www.asics.com a bakılabilir, bisiklette ve yüzmede farklı hareketler de bunlara eklenebilir.
    Morpa Yayınlarından çıkan "Streching" isimli kitap ayrıntılı bir şekilde esnetme yöntemini anlatıyor.
    Koşudan önce şınav, barfiks vb çalışmalar koşuya harcamanız gereken enerjinizi boşuna harcamanıza yol açar.
    Zaten triathlon antrenmanı yapıyorsanız yüzme çalışmaları kol ve göğüs kaslarınızı gerektiği kadar güçlendirecektir.
    Eğer fazladan çalışma istiyorsanız fitnes salonlarında haftada bir gün kol-omuz ve göğüs hareketlerini fazla yüklenmeden, tekrar sayısını yüksek tutarak çalışabilirsiniz.
    Koşu antrenmanına ısınmak için hızlı yürüyüş veya hafif tempolu koşu yeterlidir. Bunun süresi ana çalışmanızın süresine göre değişir örneğin 5 dk ısınma+ 20 dk ana çalışma +5 dk soğuma gibi eğer ana çalışmayı 30-40 dk gibi bir sürede yapacaksanız özellikle ısınma süresini artırmak gerekir.

bikernomad, mcrapci, enis57 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  11. Akif Bozkurt

Akif Bozkurt Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Yanlışmı ACABA?
    Isınma/Giriş+Antrenman+Çıkış=Soğuma
    vücud çalışmalarında,hafif bol tekrar şekile yönelik-Ağır az tekrarlarda Hacime yönelik çalışmalardır-Hacime yönelik az tekrarlı çalışmalar antagonist kasları çalıştırdığından Anaerobik sistemde çalışmaya yol açar.buda bir bisikletci için iyi bir çalışma sistemi değildir.hacim arttıkça vucudda hantallaşma olacaktır,kas kütlesi gelişmiş bir bisikletci anaerobik sistemde çalıştığı için aşırı sert dişli çevirmeye maruz kalır.buda gücün sınırlı kullanımına ve belli bir süre zarfında tükenmesine yol açacaktır.onun için bisikletcilerin ağırlık çalışmalarını kondisyon dönemlerinde yapmalaraı ve fazla uzun tutmamaları gerekir.temel dayanıklılık çalışmaları için Ağırlık,koşu,germe gerdirme,anaerobik çalışmalar-yenileme çalışmaları için hafif esneme,kültür fizik ve aerobik çalışma sistemleri ile Branşa yönelik çalışmalarda(Bisiklet) seri yüksek cadans gerektiren dişliler tercih edilmelidir.
    Saygılarımla

12. mcaliskan23

mcaliskan23 Bisikletkolik

Seviye:
    Fazla kas kütlesi dayanıklılık sporları yapanlar için gerekli değildir aksine
    gemwk1 nin dediği gibi uzak durulması gerekir. Zaten siz eğer bol çeşitli protein ve bol karbonhidratlı beslenme rejimi uygulamıyorsanız kas kütlenizin belirli bir noktadan ileriye gitmesi mümkün olmaz yani sadece ağırlık çalışmak kas yapmaz. Atletlerde ideal kilo genel olarak ortalama Boy eksi boyun noktadan sonraki iki haneli rakamının % 10 udur.Örnek 1.75 cm boyunda olan biri 75/100*10=7.5 75-7.5 = 67.5 kg. Haftada 1 kg dan fazla artı veya eksi değişim bişeylerin ters gittiğine göstergedir dikkat etmek gerekir.

Anaerobik çalışmaya gelince bu çalışma vücudun oksijen kullanmaksızın enerji üretimine geçtiği çalışmadır. Anaerobik çalışmalar tüm atletler, yüzücüler ve bisikletçiler için geçerlidir. Yani bunlar olmadan olmaz. Her sporcunun programında vardır ancak koşulan mesafeye ve yapılan sporun özelliğine göre değişik sıklık, yoğunluk ve sürelerde yapılırlar.

Aerobik çalışmalar vücudun dayanıklılığını artırıken anaerobik çalışmalar hız, güç ve güçte devamlılık kazandırır. Ayrıca laklik asit eşiğinizi daha üst sevilere çeker. Vücudunuz gücünü ve direncini koruduğunda laktik asit alt seviyede kalır ancak tersi olursa laktik asit-laktat giderek artarak sizi önce yavaşlatır sonra durdurur.

Yani aerobik çalışmalar belirli bir sürede belirli bir tempoda hareket edebilme kapasitenizi desteklerken anaerobik çalışmalar atak yapmanız ve çıktığınız hızı koruyabilmeniz veya daha hızlı yokuş tırmanmanız gibi yönlerinizi destekler.

Şahin Bulut bunu beğendi.
  13. pulsaran

pulsaran Yeni Üye

idaal kilodaki hesaplamalarına katılmıyorum. yannış olduğu için değil birçok baranş için geçerli bir hesaplama olabilir atletizm deki atma atlama siprint branşları içinde geçerli olabilir bir yere kadar fakat orta ve uzun mesafelerde bu mümkün değildir. benim boyum 1.87 kilom şuan 70kg arada 17 kilo var en formda olduğum dönemlerde en iyi derecelerimi koştuğumda mesala 800m 1.50 1500m 3.49 3000m 8.15 koştuğum zamanlarda kilom 67 idi arada gördüğünüz gibi 20 kg gibi bir fark var. burdan şunu anlaya bilirsiniz ne kadar hafif olursanız o kadar rahat ve akıcı koşarsınız bu sizin gücünüzden birşey eksitmez. 67 kg iken koşarken ayaklarım yere değmiyor sanki uçarak gidiyordum bacaklarım daha az yük taşıyor. devamlı yarış kazanan atlara ağırlık koyarlar bilirsiniz 1 -2 kilo hemen at etkilenir onun gibi örnek kötü ama yerinde bence.
    birde diyet yaparak değil antremanla kilometre doldurarak zayıflamak lazımdır. diyet yaparak zayıflamak sizi güçten düşürür sürantre olabilirsiniz. daha önce çok şey yazdım uzun mesafelerdeki antreman prensipleri ile ilgili hepsi silindi kolve göğüs çalışması için bencede fazladan birşeyler çalışmaya gerek yok yüzme antremanları bu iş için yeterli hatta bisiklet bile kolları yoruyor özellikle inişlerde illada yapacanm diyorsak bencede hafif kilo çok tekrarlar yapılmalı badici değiliz kas kütlesi arttıkça çabuk kuvvet kaybolacaktır buda hantallaşmamıza seeb olur.
    arkadaşlar yüzme ve bisikleti siz daha iyi bilirsiniz benden tabiki ama orta ve uzun mesafede ne kadar hafif olursanız okadar iyi koşarsınız

mcaliskan23, Şahin Bulut ve trionur bunu beğendi.
  14. lord

lord Üye

Seviye:
    Hocam Ben 170 Boyunda 60 Kiloyum .o Kadar Mesafe Yapmama Ragmen Acaba Cok Mu Yiyorum.baska Bi Nedeni Var Midir.

15. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:

Cümlenizden ne demek istediğinizi tam anlamadım; ama kadın değilseniz bu kilo sizin için çok düşük.

16. lord

lord Üye

Seviye:
    ben uzun mesafe kosucusuyum.bu kilo benim icin fazla mi die dusunmustum.

17. pulsaran

pulsaran Yeni Üye

maraton idmanını uygun şekilde yaparsan zaten idaal kilona gelirsin bunu dertetme. sen bana kan tahlil sonuçlarını gönderecektin bak geç kalıyoruz antremanlarını o sonuçlara göre ayarlayacam.

18. lord

lord Üye

Seviye:
    hocam bu hafta ici kesin hallediyorum.okul ve antrenman olduu icin gecen hafta halledememıstım.

19. granocyte

granocyte Yeni Üye

Seviye:

yavaş koşarsın ısınırsın , antrenman sonundada soğuma yaparsın yumuşak yumuşak bunun sorulacak bi yanı yok...

20. Selçuk Çilek

Selçuk Çilek Forum Bağımlısı

Seviye:
    Buraya yazılan son yanıt forumda en üzücü ifade tarzlarından birini içerdiği için yazıyorum...Yapmayın arkadaşlar..."bunun sorulacak bir yanı yoksa"..."bunun yanıt verilecek bir yanı da yok" anlamına geldiğinden....ya yanıtlamayın ya da diğer insanları "paylamanın" veya "hizaya getirmenin" kime faydası olduğunu düşünmemizi rica ederim.

Sorulan soruya gelince...
    İlk yazında konu triatlon antrenmanları esnasında olarak görünüyor..
    daha sonrada "ben uzun mesafe koşucusuyum" ile devam ediyor.
    Ben bu ifademle yaptığınız antrenmanı sorgulamıyorum..sadece acaba hangisini daha yoğun yaptığınızı öğrenmek istiyorum.

Ben triatlonu hiç denemedim....yeterince iyi ve uzun mesafeler yüzemediğimi bildiğim içindir belkide. Ama uzun mesafe koşmayı ve bisiklete binmeyi bildiğimi düşünüyorum..
    TT ve/veya Triatlon bisikletçiliğinin yoğun olduğu ABD de sporcularla konuşurken belkide işinize yarayabilecek bir detayı aktarmak istiyorum.
    Aynı şikayette bulunan bazı sporculara oradaki antrenörler
    (koşu etabı, bisiklet etabı sonrasına denk geldiği için) bisiklet etabı içinde oturma pozisyonlarını çok detaylı incelemeleri gerektiğini söylüyorlardı.
    1.Sele eğimi. 78derece ve üstü..81 e kadar çıkanlar vardı. (yol bisikletinde bu sayı 73 civarındadır.) doğal olarak bu TT/Triatlon kadrosu için geçerlidir.Yani aerobar eklenmiş bir yol bisikleti için değil.
    2. Aerobarda dirsek yakınlığı. Bazı sporcular dirsek platformlarını gereğinden fazla birbirine yaklaştırarak daha aerodinamik bir sürüş elde edebileceklerini düşünüyorlardı ama bu hem rahat nefes almalarını engelliyordu hem de aslında ulaşmak istedikleri daha aerodinamik sürüş pozisyonunu. Çünkü kollardan arkaya doğru akan hava kalçalarınıza daha türbulanslı "vurduğundan" uzun mesafede
    aslında yavaşlama anlamına geliyor.
    Ve koşu esnasında kol ağrılarına yol açıyormuş.

Bu iki öneriyide denemedim ve verimliliğini ne kadar arttırır veya sorununu gidermene ne kadar yardımcı olur bilemiyorum ama denemeye değer olduğunu düşünüyorum.

d.berkay ve ZekiAlper bunu beğendi.