Vücut geliştirmeyle ilgili uygulama

Atahan Eker

Daimi Üye
Tepki
461
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar merhaba. Bench Press, Leg Press, Leg Curl ve Butterfly hareketlerini yapabildiğim aynı zamanda da mekik çekmeye elverişli bir spor aletim var. Gün aşırı ortalama 5 er dakikadan(her hareket için) çalışmalar yapıyorum. Çalışmalarımı kaydedip gün içindeki tükettiğim besin değerlerimi girebileceğim bir uygulama arıyorum. Şu şekilde çalış daha iyi verim alırsın gibisinden önerileriniz olursa çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Scudo
Tepki
10
Bisiklet
Scott
2 sene kadar body salonuna gittim. şişmek için değil düzgün bir anatomi için. öncelikle sporda en sıkıcı hareket mekiktir. gaze gelir ilk günler yaparsın 100 er setten ama sonra angaryaya dönüşür. cünkü bench ve dambıllarla calısmak ceker insanı. sana tavsiyem nette bi video mevcut. yere uzanarak günde 8 dakika karın kası hareketlerini gösteren. ona bakarak hiç alet kullanmadan calısabilirsin ve cidden kasıldığını hissedersin. daha önce hiç vücut calıstın mı bilmem ama ilk bir ay tüm vücut kaslarını calıstırman lazım. sırt, kanat, kol, bacak vs. vücudun alısması için. ikinci aydan itibaren ( bana sorarsan ikinci ayda aynı sekil devam et tüm vücut calısmaya) amasıkıldım dersen bölgesel calısmalara basla. birgün kol calıs. ön arka bilek. 8-10 hareket var seni kasmadan yapabileceğin. sonra göğüs calıs. alt üst düz olarak. yani sadece düz zeminde göğüs şişirmeyi yapma. alt ve üst göğüs calısmazsan ideal sekle gelmez. cok uzun yazdım. bu arada hareketlerden önce yürü, bisiklete bin ama kesinlikle ısınma ve esneme hareketlerini yap. sonra kramp girer hatta lifler kopabilir. karın kası hareketlerini bütün hareketlerden sonra en son yap. aklına takılan varsa sorabilirsin. ben pek bacak calısmam onun yerine eve yürürüm (1 saat). yokus olduğu içinde bacaklar sağlam calısır. son olarak vücut calısacaksan dambıl sart.

• Beğen
Tepkiler: Atahan Eker

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
@Özgür TÜRK

Dediğiniz video bu mu?

Tepki
10
Bisiklet
Scott
@Turan Babacan

aynen budur. kolay gibi görünüyor ama hiç öyle değil :)

Atahan Eker

Daimi Üye
Tepki
461
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Özgür TÜRK

Öncelikle önerilerin için teşekkür ederim. Amacım asla şişmek değil fit bir vücuda sahip olmak. Daha önce spor salonuna gitmişliğim var fakat çok bilgim yok bu konularda. Zaten yaklaşık 4 aydır iki günde bir 3*60 mekik çekiyorum. Göbeği anca eritebildim. Göbek dediğimde minicik bişey. Mekik çekmek daha zevk veriyor. Ağırlık kaldırma kısmı biraz angarya gibi geliyor bana. Önerdiğin vidyodaki egzersizleri yapacağım. Teşekkürler tekrardan.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Hepsini çöpe atın. Şayet amaç şişmek vs değilse, yarış için de hazırlanılmıyorsa,

1 saatlik bisiklet sürüşünün ardından 10*4 şınav, 15*4 mekik her türlü iş görür. Haftada 5 kez bunu yapın.

Enes Gürel

Aktif Üye
Tepki
69
Bisiklet
Bianchi
Şişmek inmek vs. bu terimler bile çok cahilce :)
yıllarca emek vermeden yeteri kadar protein alınmadan 8 10 yılda yapılan vucutlara bakıp şişen adamlar demek cidden ilginç :)
istesende olamazsın zaten o insanlar gibi kardeşim
o adam haftada 6 gün 2 saat en zor antrenmanlara giriyor
ayda 2 3 milyar supplemente ek gıdalara para ödüyor.
fit kalmak için çabala öyle ise :)

(link)

suat06

Aktif Üye
Tepki
67
hepsi hikaye. bak bende 4 senedir yapıyorum başladığımda 116kg dım. 1 sene içinde kilo vermeye karar verdim sadece yemekle suan 84kg oldum. İstersen before after fotolarımı ekleyeyim. önemli olan yağ oranını düşürmek. önceleri %22 olan yağ oranım suan %11 ve vücut güzel gözüküyor. vücudun güzel kaslı gözükmesi yag oranın düsük olması ile ilgili. mekik yapıyor muyum 80 tane falan. cardio yapıyor muyum yapmıyorum nefret ederim.. yemek olarak herşeyi yiyorum ve kilo veriyorum. bu arada bisiklet sürmenin de faydasını gördüm 4 ayda.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Enes Gürel
Vücut geliştirme denen saçmalık sadece hamallık, başka da bir şey değil. En baba vücutculardan Kai Greene'in bu videoda yürümekte bile nasıl zorlandığını görebilirsiniz. Bacaklar o kadar şişirilmiş ki gereksiz yere adam artık düzgün yürüyemiyor bile. Hantal bir vücuttan başka bir şey vaadetmiyor bodybuilding.

Elbette insanlar yıllarını veriyorlar bu vücutlara kavuşmak için ama sadece ve sadece kendilerine kötülük yapıyorlar. Koca bir göğüs ve hayvani kollar hiçbir işe yaramaz.

17,50'den sonrasını izleyiniz.

Atahan Eker

Daimi Üye
Tepki
461
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Enes Gürel

Dostum sen tamamen yanlış anlamışsın. "Fit kalmak" yukarıdaki adamın vücuduna sahip olmak mı oluyor ?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Şişmekten kastedilen hava basıp şişirmek değil herhalde yani :D
Kas onlar ama işe yaramaz kas. Koş desen koşamaz bisiklete binemez, adam doğru düzgün yürüyemiyor bile, daha ne olsun?

Atahan Eker

Daimi Üye
Tepki
461
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@suat06

Çok bilgi sahibi olmamakla birlikte kilo-boy orantım normal gibi gözüküyor. Zaten hiçbir zaman kilolu olmadım. Aldığımız kaloriler anında karın bölgesinde kendisini gösteriyor. Ve sanıyorum bunun çözümü de düzenli egzersiz ve günlük kalori ihtiyacının üstüne çıkmamaktan geçiyor.

Arkadaşlar sanıyorum "vücud geliştirme" yazdığım için beni yanlış anladınız. Amacım sadece yağ oranımı dengeleyip fit bir vücuda sahip olmak. Zaten bisiklete binip düzenli kolular yapıyorum. İleride göbeği salmayalım dek derdim bu.

suat06

Aktif Üye
Tepki
67
@Atahan Eker

alt mideyi götürmek diyet istiyor o can simidi olan hani :) günlük aldıgın kalori ile yaktıgın kalori dengedeyse gece geç saatte de abur cubur götürmüyorsan ve bisiklete biniyorsan göbek olmaz.

• Beğen
Tepkiler: Atahan Eker

Vahap Demir

Daimi Üye
Tepki
531
Bisiklet
Sedona
Hakkında en çok geyik çevirilen konulardan biridir body building. Rahat olun kendi halinizde spor yaparken bir anda yanlışlıkla profesyonel vücutçuların görüntüsüne sahip olmazsınız. O videolarda görülen vücutlara sahip olmak için bir ömür boyu fazlasıyla disiplinli yaşam, sonu gelmez antreman programları ve çuvalla para gereklidir :) Evde ya da salonda kendi çabanızla istediğiniz kadar abanın zaten en fazla fit bir vücut elde edersiniz.

suat06

Aktif Üye
Tepki
67
öyle şişme bir vücuda sahip olabilmek için ya çok paran olacak ya sponsorun olacak. ben hergün spora gidiyorum böyle olayım yok.. adamlar glutamin,bca,protein tozu, karbonhidrat vs vs. kullanıyor üstüne bir de dana gibi protein yiyorlar.. adamların günde kaç hap içtiğini body building videolarını izleyip görmeniz lazım. he hızlı sonuc icin steroid basanlar da var tabi.. gerçi spor salonunda steroid basanların sayısı eskiye göre artmaya başladı.. seni çabuk değiştirir zevk verir ama ilerde steroidin zararlarını anlayınca bilmem neyi tersten görürsün..

kısacası vücudu zorlamadan hareketi düzgün yapacak şekilde ne kadar ağır girebiliyorsan girmek lazım.. çok zorlayınca da bu sefer yırtık oluşuyor benim gögüste oldu ilk senelerde... neyse konu uzayıp gider bu da vücut geliştirme adına ufak bir bilgi kendi çapımda.

Tepki
10
Bisiklet
Scott
şu şişmen inmek demek çok cahilce yazan zat-ın ihtisası nedir acaba. sanırsın adam her cümleyi eski türkceyle konusuyor. yorum yapıyorsan yap konuya. kalkıp da hiç tanımadığın insanlara cahil sıfatı yakıştıramazsın. sorsan daha üni okumamaıştır :)

Enes Gürel

Aktif Üye
Tepki
69
Bisiklet
Bianchi
@Özgür TÜRK

Üniversite okumaktan bahseden Özgür bey spora sadece bisiklet çerçevesinden bakarsanız
profil fotosunuza tüm vucut hatları define olmus yağdan arınmış ninja kaplumbağalardan takım lideri Leonardo'yu avatar yapmaya daha çok devam edersiniz.
Bizim milletimiz ulaşamadığını kötüler mundar der , çünkü başka hiç bir spor dalında kendi iradenizle mücadele yoktur ,sevdigin tatlılardan şekerden , pastalardan böreklerden vazgeçme gibi bir durum yoktur ama bodybuildingde bu vardır bu yüzden yanaşmak lafını dahi duymak istemez bu göbekli abiler.
Onun vucudunun bile sizdenden kat ve kat iyi olduguna bütün paramı basarım.
31 yaşına gelmiş yağlı bir insanın dar kalıplar arasında insanları üni mezunu ,lise yahut ilkokul diye sınıflandırmasına hiç şaşırmadım.
ayrıca şunuda not olarak ekleyeyim tüm spor dalları fizik dayanıklılıgı gerektirir
tüm spor branşlarının temelinde vucut geliştirme ve fittness yatar yani kas dayanıklılığı.

Fark ortada bir kaç resim koyacagım elini vicdanına koyan her insan bu sporu yapan kimseyi yadırgamaz, şaşırmayın aynı insanlar.

(link)

(link)

(link)

herkese keyifli sporlar dilerim.

Milbert Hofen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.623
Bisiklet
Canyon
Enes bey bu konuda bir taraf değilim, yorumunuzda kısmen haklısınız ama Türkiyede kabul görmüş olan vucut geliştirme sporu çok büyük emek isteyen bir iş olsada benim gözümde spor değildir. Fitness kavramı biraz daha farklıdır ama o da herhangi bir sporun temeli olabilir.Burada bahsettiğim spor tanımı ilk aklımıza gelenden oldukça farklıdır.Paylaştığınız fotoğraflardaki gelişimler ise gayet güzel.

Şimdi diğer arkadaşlara söylemek istediğim bir şey var. Bu kas olayını basit görüp,hapla şunla bunla olabileceğini zannetmeyin. Örneğin herhangi bir insan, bir kas yığını ile aynı antremanları yapsa(ki yapamaz),aynı yardımcı malzemeleri kullansa yine de verim alamayabilir. Bunun vucüt yapınızla birebir ilişkisi vardır.Disipline olmadığınızda ve spordan uzaklaştığınızda da veriminiz düşer. 5 sene evvel 110 kilo(bench press) ile 12 tekrar yapabiliyorkan bugün 85 kilo ile o kadar yapamıyorum.Ağır bir tedavi süreci geçirdim ve bu tedavide en büyük yardımcım vucüdumun direnciydi.

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Look
enes bey dediklerinizde tamamen haklısınız fakat "Bizim milletimiz ulaşamadığını kötüler mundar der , çünkü başka hiç bir spor dalında kendi iradenizle mücadele yoktur ,sevdigin tatlılardan şekerden , pastalardan böreklerden vazgeçme gibi bir durum yoktur ama bodybuildingde bu vardır" bu haricinde.sporun her alanında bunlardan vazgeçmek zorundasınız.en azından bisiklette öyle.inanın bisiklette daha disiplinli olmak zorundasınız body building den.bir bisikletçi ile yapılan ropörtajdan bahsedilmişti eurosportta.yarışçının söylediği :"bırakın pasta börek yemeyi,senelerdir karnım tok yattığım akşam hatırlamıyorum.mutlaka her gece aç giriyorsunuz yatağa."
yanlış anlamayın beni.body building i küçümsemiyorum.sizin de dediğiniz gibi hangi sporu yaparsanız yapın o spora uygun(az ya da çok) dayanıklı güçlü kas yapınız olması gerek.bunu da body building ile sağlıyoruz.bisiklet için de çok çok önemli.sadece body haricinde de bu kadar disiplinli olunan sporlar var demek amaçlı yazdım bunları :) iyi forumlar dilerim.bol pedallar...