Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Vücudun üst kısmındaki kasların gelişimi

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Dizdar MERT tarafından paylaşıldı.

1. Dizdar MERT

Dizdar MERT Forum Demirbaşı

Seviye:
    Selam arkadaşlar

Sizlere bir sorum olacak...
    Şu an gelişme çağında olduğum için ne kadar çok spor yaparsam o kadar iyi o bir gerçek ve vücudumun üst kısmındaki kasları yani koldaki kasları :10: :box2:karın kaslarını v.s geliştirmeyi düşündüm ama ben ileride yarışlara katılmak,derece yapmak :dua: istiyorum ve lance amstrongun triathlondan kalan vücudunun üst kısmındaki kasları eritmek için çaba sarfettiğini okudum forumda yani bir bisiklet yarışçısı için vücudun üst kısmındaki kaslar sorun mu olur yani geliştirmemelimiyiz?
    Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler :)

2. onurf

onurf Yeni Üye

Seviye:
    Kas kütlesini arttırmak, senin deyiminle kas geliştirmek öyle sanıldığı gibi kolay bir şey değildir. Hele 14 yaş gibi daha hormonların henüz stabil bir şekilde çalışmaya başlamadığı bir dönemde iken. O yüzden mümkün olduğunca serbest ağırlıklar ile yapılan sporlardan uzak durman gerekir gelişimini en iyi şekilde tamamlayabilmen için. Bunun dışında yüzme, koşu ve bisiklet gibi sporlarla -ki bunların için bana göre en iyisi yüzmedir- vücuduna kondisyon yüklemesi yapman senin yararına olacaktır.

Lance'ın durumuna ise bir şey diyemicem çünkü bilgilerim daha çok vücut geliştirme sporu ile alakalı olduğu için bu yaptığı şey bana pek mantıklı gelmiyor. Nedeni ise yine bir çok kişi bana karşı çıkacaktır ama bu derece üst düzey sporcuların ilaç desteği olmadan bu başarıları kazanmalarının imkansız olduğuna inanmamdır.

tuninger_haa ve Dizdar MERT bunu beğendi.
  3. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Endişeniz doğru yönde, genellikle en iyi bisikletçiler en ince en ufak hacimli olanlar oluyorlar...

Dizdar MERT bunu beğendi.
  4. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Fenerbahçe Voleybol Bayan Takımının eski antrenörü Belçikalı Jan de Brandt ile yıldız sporcuların ağırlık antremanları hakkında bir sohbetimiz olmuştu . Dediğine göre voleybol sporu , ağırlık antremanlarının oldukça yoğun olduğu bir spor dalı . Bayan sporcular bile kilolarca ağırlıkların altına giriyorlar antremanlarda .

Kendisi Belçikalı olması sebebiyle bisiklet sporuna meraklı bir misafirimizdi. Tabii ki bisiklet sporcularının kasları hacimsel olarak çok büyüklük gerektirmiyor (Voleybolcular,kürekçiler gibi).

Bisiklet sporu veya diğer sporlarda yıldız yaşlarda ağırlık antremanlarının; vücut ağırlığıyla , ağırlık toplarıyla (1 - 2 - 3 - 4 - 5 kilolarda ) yapılmasını tavsiye ediyor. Ayrıca fitness ve denge geliştirecek hareketlerde antremanlara dahil. Gençlerde ise ağırlık çalışmaları yapılıyor . Ancak gelişimini engelleyecek derece büyük ağırlıkların altına girilmiyor.

Yıldız yaş gruplarında eğer büyük ağırlıklar kaldırma olayına girerseniz ,vücut gelişimini engellerseniz diyor. Ama kol kasları ,omuz kasları ve karın kaslarının muhakkak geliştirilmesi gerekiyor.

Dizdar MERT ve onurf bunu beğendi.
  5. Dizdar MERT

Seviye:
    Arkadaşlar hepinize cevaplar için teşekkürler ben Koşu ve Bisiklet olarak takılmaya devam etmeye karar verdim sonra biz de eritmek için uğraşmayalım :D
    Ben öyle düşünüyorum yani.
    Yanlışmıdır?

6. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Koşu , kimi uzmanlar tarafından bisiklet antremanları için tavsiye edilmiyor. Eski yıllara ait antreman programlarında ,özellikle benim incelediğim Sovyet dönemine ait kitaplarda sezon başı hazırlık dönemlerinde koşu ve kayak oldukça revaçta imiş ama son 20 yılda koşu hazırlık döneminde daha az yapılıyor. Genellikle sezon başında dağlara ve yokuş yukarı , arkada ağırlık taşımak süretiyle koşular yapıldığını görmüştüm .

Bunlara örnek olarak http://www.konyasekerspor.com/index.php?habertur=19&text=255 (Kocaeli Şekerspor sayfasında) ve forumda http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=65152&page=5 eklediğim Bask bölgesindeki yıldız sporcuların yaptığı antremanları örnek gösterebiliriz.

Burada koşular arazide ve sırt çantalarında ağırlık taşımak suretiyle yapılıyor. Taşınan ağırlıklar hakkında bilgim yok ama fazla zorlayıcı olduğunu sanmıyorum.

Milliyet Gazetesi arşivlerini karıştırırsanız ,orda Türkiye'de 1970'li yıllarda bisiklet takımlarının oldukça fazla ağırlık ve koşu antremanları yaptıklarını görebilirsiniz.

Son olarak koşu ,hazırlık döneminde yapılan biraz eskimiş bir bisiklet antreman yöntemi . Koşuda kendinizi sakatlama ihtimalinizde yüksek . Koşacaksanız mutlaka yumuşak zeminlerde koşun . Toprak olması iyidir ama kumsalda koşun demiyorum.

Profesyonel sporcuların sezonbaşı kayak yaparak kondisyon kazandıklarını da size örnekleyebilirim.
    Tabii size kayak sporunu önermek aşırı lüks olabilir. Ama bacak kaslarınıza zarar vermeyecek , bisiklete paralel bir spor dalını hazırlık döneminde seçmeniz faydalı olacaktır.

Ayrıca size ağırlık antremanı yapmayacaksınız demiyorum . Yapacağınız ağırlık antremanları sezonbaşı olacak diyorum. Yaşa göre ağırlık antremanlarını yoğunluğu ve seviyesi değişecek diyorum . Yıldızlarda ;antremanlar vücut ağırlığı , ileriki aşamalarda ağırlık toplarıyla yapılacak diyorum

Hazırlık Dönemi Kayakla başlıyor
    http://www.cyclingnews.com/features/liquigas-get-set-to-go-in-the-snow
    http://www.cyclingnews.com/features/photos/liquigas-get-set-to-go-in-the-snow

Yükseklik Antremanları
    http://www.cyclingnews.com/news/liquigas-says-it-has-nothing-to-hide-at-training-camps

Hazırlık Döneminin ileriki safhaları-İspanya'da bisiklet antremanları
    http://www.cyclingnews.com/news/liquigas-doimo-escapes-the-snow-for-pre-season-training

Birde size plank hareketini tavsiye ederim . Denge için çok önemli

http://www.abs-exercise-advice.com/plank.html

http://sportsmedicine.about.com/od/abdominalcorestrength1/qt/plank.htm

Bu bilgileri fikir vermek amacıyla yazıyorum

7. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Arasıra kafayı dağıtmak için çok hafif koşu yapabilirsiniz, mtb yapacaksanız koşunun biraz daha faydası olur çünkü bazen bisikletle koşmak gerekiyor mtb de. Ama asla çok olmamalı...

Dizdar MERT ve Cem Unden bunu beğendi.
  8. geotechme

geotechme Aktif Üye

Seviye:
    bende de ayak güçlü ama göbek var eve barfiks çubuğu yaptırmayı düşünyorum

9. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Mekik çek . Barfiks kol geliştirir. Mekik ve plank karın kaslarını geliştirir

10. Dizdar MERT

Seviye:

Bir de yüz yani sanırsam yüzmek de eritiyordu göbeği;)

11. ufuk şen

ufuk şen Kıdemli Üye

Seviye:
    Günde 200 mekik çek , 1 ayda değişikliği görürsün :in:

Cem Unden bunu beğendi.
  12. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
  13. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    mekıgın en faydalı oldugunu soyleyen arkadaslar cok yanılıyorlar yada tek kaynaktan faydalanıyorlar sureklı mekık cekersen vucudun belırlı gun sonra alışır hıcbır degısıklık olmaz kas gelıstırme işi cok komplıke bır spordur sadece calıstırmakla olmaz eger yenı baslıyacaksanız muhakkak bır egıtıcı nezaretınde başlamanızda fayda var cunku 4 ana temelden olusur dogru hareket dogru nefes dogru beslenme ve dogru dınlenme bu 4 temelden herhangı bırını yanlış yaparsanız bır gelsıme goremezsınız yada cok hafıf bır gelısmedne sonra aynen kalırsınız neyse konuyu cok dagıtmayım mekık meselesıne geleyım mekık karın kaslarını calıstırmasına ragmen omurılıge cok yuklendıgı ıcın tavsıye edılen bır calısma turu degıldır ınternette azıcık bır arastırma yaparsanız cok daha faydalı hareketlerı gorursunuz ama en kolay ve etkılı olanı askerlıgını yapanlar bılır sırt ustu yerde yatarken ayakları bıtısık vazıyette uzatarak yerden 20-30 cm yukarıda sabıt tutmak 20 sanıyelık perıyodlar ıle başlanarak cok uzun surelere cıkılabılınır ve en etkın karın kası calıstırma yontemıdır cunku karın kasları vucuttakı dıger kaslardan farklı olarak yüzen kaslardır baglanma noktaları yoktur yani başları ve sonları yoktur yüzeysel kaslardır en guzel bu şekılde kastırabılırsınız.en meshur konu baklava meselesınede bırseyler soyleyım bıtıreyım :) vucut yağ oranı yuzde 10 un altına ınmeden kımse baklava cıkaracagım dıye ugrasmasın kendıne yazık etmış olur :) o oranın hesaplamasıda ınternette mevcut kusura bakmayın kafanızı şişirdim özel bılgı ısteyenlere öm den yardımcı olabılırım elımden geldıgı kadar.

14. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Hocam güzel yazmışsın da aralara biraz nokta , virgül falan koysaydın ne dediğini anlardık .

Devamlı mekik yap demedik zaten . Mekik çeşitleri , plank , fitness hareketleri ,pilates yapmak lazım .Bunların hepsini ayrı ayrı yazmaya gerek yok sanırım .

Mekiğin omurilik ve sırt üzerinde baskısını azaltmak içinde pilates topu üzerinde mekik yapın dedim.Pilates topu eksersiz sırasında , ters kaslar üzerindeki baskıyı alır, azaltır.

Baklava meselesine gelince . Bir tanıdık bu işe merak sardı . 2 günde bir 4000 mekik çekerek başarıya ulaştı . Arada bir ayağa kalkamadığı günler oldu tabii:)

Her zaman circuit training en iyisidir . Birde bir uzman denetiminde demişsiniz . İyi güzel de bu mahalle aralarındaki body building salonlarındaki amele eğitmenler(çoğu böyle ,kimse üstüne alınmasın) ne kadar uzman merak ediyorum . Bende bir kere böyle bir yere gittim . Ter kokusundan duramadım . Havalandırma sıfır ,aletler eskimiş . Eğitmen apaçinin teki :):)

Kaliteli yerlerde iyi para tabii ki .Bütçe meselesi.

İşin özeti şu : "Bisiklet sporu için bel üstü muhakkak geliştirilmelidir. "

15. Barış Karapınar

Barış Karapınar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Her sabah kalktığında 10 şınav 10 mekik çek tabi önce ısınma hareketleri ve temel hareketleri yap. Hem güne dinç ve enerjik başlarsın hemde azda olsa vücudunun üst kısmındaki kaslar gelişir. Ben öyle yapıyorum faydası oluyor.:in: