Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Vücudun Ağırlık Güç Oranın Artırılması

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Raven_35 tarafından paylaşıldı.

1. Raven_35

Raven_35 Onursal Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar
    Sormak istediğim vücut ağırlığımızı artırmadan gücümüzü nasıl artırabiliriz?İyi bir tırmanışçıyım kötü sayılmam ama kendimi geliştirmek istiyorum.Boyum 181 cm,kilom 70 civarı.Kilom artmadan vücudumun ne kadar güçlenebileceğini merak ediyorum.Bisiklet antreman yöntemi,koşu,mekik,halter...v.b ve en önemlisi beslenme düzenimiz nasıl olmalıdır?Teknik bilgiler istiyorum.Cevap veren arkadaşlara teşekkürler.

Not:Haltercilerin vücut ağırlıkları az olmasına rağmen kendi ağırlıklarının 2 katını kaldırabiliyorlar.Nasıl bir antreman yöntemi uyguluyorlar merak ediyorum.

Ouz Deniz bunu beğendi.
  2. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    kısaca bikaç şey söylemek istiyorum:sondan başlarsak,kuvvetin çeşitleri vardır,
    halterciler salt kuvvetle beraber bir teknik kullnarak kaldırır,ama siz bir çuvalı yerden kaldırırken gene salt kuvvetle teknik kullnamazsınız,diğer kuvvet çeşitlerinide açıklarım ama siz ne için bir kuvvet gelişimi istiyorsunuz,eğer bir tırmanışçı olarak düşünürseniz kuvvetle beraber dayanıklılık çalışması yani total kuvveten sonra kuvvette devamlılık çalışmalısınız ,siz istediğinizi yazınki ne tür bir şeye ihtiyacınız var bilinsin.

sonEr´´ bunu beğendi.
  3. Raven_35

Raven_35 Onursal Üye

Seviye:
    Dayanıklılık ön planda olacak şekilde hafif patlayıcı kuvvetide geliştirmek istiyorum.En önemlisi kuvvette devamlılık olacak şekilde bir antreman programı.Uzun süre dayanabileceğim en yüksek kuvvet için.

4. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    branş belirtirmisiniz?

Raven_35 bunu beğendi.
  5. Raven_35

Raven_35 Onursal Üye

Seviye:
    Bisiklet tabii ki.

6. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    zaten istediğiniz şekilde bir gelişimde kas gelişimi pek kolay değil,bir definisyon ,olur fitleşirsiniz ama ,kas kitlesi üzerine kas koyamazsınız ,bir tek bahsettiğiniz çabuk kuvvette bu mümkün olabilir ,ama hepsi beraber ,kas yapmak kolay değil,insanlar yıllarını vererek o iri kaslara sahip olup koruyabiliyor.

Raven_35 bunu beğendi.
  7. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    iyi bir tırmanışçı olduğunzu yazmışşınız,ozaman muhtemelen kuvvette devamlılık zaten iyi,istediğinizi dünyada yapmak kolay değil ,hem iyi bir tırmanışçı hem sprinter ,ilk olarak yaşınız kaç,kuvvetin temel prensibi ek ağırlıktır.ilk olarak max kaldıracağınız ağırlıkları bulmalısınız,bu denenerek bulunur,tek seferde en çok kaldırılacak ağırlıktan bahsediyorum,tekrarlar ve setler,hız,bundan sonra planlanır.

Raven_35 bunu beğendi.
  8. Özgün ÇETİN

Özgün ÇETİN Forum Demirbaşı

Seviye:
    vücuda yağ alımını minimuma düşürerek kas oranı max ulaşabilir mi ? bana mantıken doğru geliyor.

9. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    hayır ikisi aynı şey değil,zaten her insanda her kas grubu mevcut,yağ eriterek ,kas yağ oranını değiştirirsiniz,teorikte kasınnız artmaz,sadece vücut kitlenize oranı artmış gibi olur,kas oranı arttırmak için kas yapıcı ,ağırlık çalışması yapılması gerek.

Raven_35 bunu beğendi.
  10. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:

11. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Ben de gücümde bir düşme olmadan (hatta artarak) 10 kilo kadar verdim, kilo verince genel olarak güç kaybı yaşandığı için kilo verdikçe güç antrenmanlarını arttırdım. Sizin de yapmanız gereken basit, diyet yapmak ve güç antrenmanlarına yoğunlaşmaktır...

Raven_35 ve İlyas ŞANLI bunu beğendi.
  12. İlyas ŞANLI

İlyas ŞANLI Onursal Üye

Seviye:
    Hakan abi,ben de kilo verip güçlenmeye çalışanlardanım.Sadece bisikletle güç idmanında ne yapmak gerek,bilgi verebilirmisin?
    Şu aralar,140-150 ort. nabızla,ortalamanın üstünde kadansla idman yapmaya çalışıyorum(yaş 26).Yavaş yavaşta güçlenmek için çabalıyorum.

13. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Sprint, interval, zamana karşı antrenmanları, özellikle zamana karşı...

İlyas ŞANLI bunu beğendi.
  14. İlyas ŞANLI

İlyas ŞANLI Onursal Üye

Seviye:
    Doğru yoldayım o zaman :D Teşekkürler

15. Burçak Erbil

Burçak Erbil Engineer | Framebuilder

Seviye:
    140-150 biraz düşük geldi bana.. Ben sizden 6-7 yaş büyük olmama rağmen 160 altındayken gezinti yapıyormuş gibi hissediyorum.. 1 saat civarındaki yüksek tempo sürüşlerde 170-175 civarlarında çeviriyorum ortalama olarak. (Kadans ~90)

Her antremanda nabzı biraz artırıp daha yüksek nabızla çalışmanın, her antremanda olmasa da bazılarında anaerobic sınırına yakın seviyelerde pedal çevirmenin performansa katkısı baya iyi oluyor.

Ayrıca ağırlık çalışmanın 20-30 sn'lik sprintler dışında bisiklete çok faydası olduğunu düşünmüyorum. (Onu da bir body'ciden farklı tekniklerle çalışmak lazım)

16. İlyas ŞANLI

İlyas ŞANLI Onursal Üye

Seviye:
    Toplam antrenman ortlaması 140-150 oluyor zaten.Sürüşlerde 160-175 arasını korumaya çalışıyorum.Nabız saati ile antrenmanlara yeni başladığım için yanlış anlatmış olabilirim.

17. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    175 nabızla 1 saat ,süper,ancak bunun doğru olduğundan eminmisiniz,175 öyle küçümsenecek bir nabız değil,ve 1 saatten bahsediyorsunuz?ve 90 kadansla 175 nabız normal değil,90 kadansla nabızın daha düşük olması gerekebilir,ya saatinizde bir sorun olabilir,yada nabzınız çok çabuk yükseliyor.

Tolga Gürgün bunu beğendi.
  18. Burçak Erbil

Seviye:
    İşte Fransızları kendi evlerinde hezimete uğrattığım sanal tırmanışlardan biri :D Tam tepede kapı çaldığı için durmama rağmen :eek:

Komple tırmanış olduğu için kadans biraz düşük, nabız da ortalama 174.. Isınma kısmını saymazsak 175-180 arası geziniyor.. (Ama bunlar gerçekten de şu anki performansımın sınırlarında olan değerler.. düz yolda nabzım bu kadar yükselmiyor tabii ki)

Hakan Yazman ve mcanb bunu beğendi.
  19. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bana triathlon antrenörümün gösterdiği ağırlık kaldırma hareketi (bisiklet için olan) şuydu.

Ağırlık olmasına da gerek yok aslında vücut ağırlığı ile de olabilir, 20 kere ayaklar kalça kadar açık iken dizler 90 dereceden daha küçük olmayacak şekilde yere çömelmek ve kalkmak, hareket çok hızlı olmamalı. Tekrar sayısının arttırılması ve aralardaki dinlenmelerin azalması ile kaslar dayanıklılığa yönelik olarak çalıştırılıyor. Bunun avantajı da maksimum kuvvetin arttırılması.

Bodycilerin setleri kısa ve aralarında dinlenme süreleri uzun ayrıca ağırlıklar çok yüksek. Dayanıklılık sporcularının ise ağırlıklar daha az, tekrar sayısı fazla dinlenmeler ise kısa.

Bu arada bu Tacx'ın programı eylenceli mi? İşleyişi nasıl programın?

20. Burçak Erbil

Seviye:
    Tacx'ın VR trainerları süper! Bende i-Magic var, trainer çalışmasını oldukça çekilebilir bir hale getiriyor. Biraz masraflı ama kesinlikle değer..
    Daha ayrıntılı açıklamaları şu konudan başlayarak bulabilirsiniz:
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=50412

mcanb bunu beğendi.