Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Vücudu esnetmek

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Newguinea tarafından paylaşıldı.

1. Newguinea

Newguinea Yeni Üye

Seviye:
    Forumda şimdiye kadar okuduğum kadarı ile herkes bisikletinden bahsediyor. Şöyle hızlı böyle uzun sürdüğünden şu kadar dayanıklı olduğundan falan bahsediyor. Ama kimsenin, kaslarını gevşetmekten gerdirip uzatmaktan vücudunu haftada bir en azından esnetmekten bahsettiğini duymadım.
    İnsan iskeleti öyle bir yapı ki, ona abandıkça, o da gardını alıp kendini kasıyor onu esnetip gerdirmek lazım. Kasları yeniden uzatıp rahatlatmak lazım. Böyle bir programınız var mı? Yapıyormusunuz?
    Benim gözdem Kino McGregor. (Sağ olsun youtube) Onun kadar olamadık ama bence en doğru ve effektif bir şekilde gevşeyebilen bu sporda (her sporda) başarılı olur. Ne dersiniz?

2. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Forumun arama bölümünde araştırma yapsaydınız , cevabı bulabilirdiniz .

Stretching hareketleri bisiklete binmeden ve bindikten sonra yapılmalıdır.

http://bisikletforum.com/showthread.php?t=2996&highlight=%FDs%FDnma+hareketleri

http://abclocal.go.com/kgo/story?section=view_from_the_bay/health_fitness&id=6696007

Yukiya Arashiro (BBox Bouyges) , yarış öncesi stretching yaparken . Giro d'Italia 2010

Fırat Dizman bunu beğendi.
  3. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Açma-germe hareketleri,her spor yapmadan önce ve sonra mutlaka yapılması gereken hareketlerdir. Ciddi sakatlıklar doğabiliyormuş.. Basketbol oynadığım zamanlarda,antrenörümüz kafamıza vura vura öğretmişti bunu :)

Cem Unden bunu beğendi.
  4. İbrahimBAKAN

İbrahimBAKAN Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Her sporu yaparken öncesinde ve sonrasında yapılması lazım.Aksi halde ciddi şekilde sakatlanabilirsiniz.

5. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Bisiklete binmeden önce ve sonra , Yaklaşık 8 dk

Stretching hareketlerine başlamadan birkaç dakika yürüyün

Çeviriler

seconds = saniye

times = tekrar sayısı , kere

each leg = her bacak

each side = her iki tarafa

Vaktiniz az ise 2, 13, 14, 15, 16 nolu hareketleri yapın .Ortalama 3,5dk

6. galipulusoy

galipulusoy Aktif Üye

Seviye:
    merhaba,

bilgiler için teşekkür ederim.

ancak kafama takılan aşağıda bazı hareketler var (6 ,11, 12 gibi) ben bu hareketlere benzer esnemeleri bisiklet antrenmanından sonra 10 dk hafif pedal çevirerek yaptığım soğumadan sonra yapıyorum.

verilen hareketler bisiklete binmeden yapılması gereken hareketler için çok fazla değil mi, çalışan olarak en fazla 1 saat bisiklete binebiliyorum, vücut zaten yarım saatte ancak ısınıyor???

bence ısınma bisiklete binilip 5-10 dk düşük vitesle yapılmasın da da bir sakınca yoktur.

hareketler bisiklet antrenmanı sonrası vücudu açmak için yapılabilinir. hareketlerin çoğunu antrenman sonrası yapabilirim ben, çünkü antrenman sonrası vücut daha esnek oluyor.

saygı ve sevgilerimle,

Cem Unden bunu beğendi.
  7. Ali AKTAŞ

Ali AKTAŞ Forum Bağımlısı

Seviye:
    Gerdirme hareketleri, uygulama teknikleri antrenman önce ve sonrasında antrenmanın şekline (süre-yüklenme-Tip) göre değişiklik gösterir.

8. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Haklısın tabii ki . Stretching olayında çok derinlere inmek gerekebilir . Biz yüzeysel olarak örneklendirdik .

Lance Armstrong'un yarış öncesi 1 saat uzman eşliğinde stretching yaptığını okumuştum. Çok ciddi bir konu aslında

Tablolardaki stretching 8 dakika sürüyor . Kısaltılmış olanı 3,5 dk .

9. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Ben de bu esnetme konusunda bir konu açmak istiyordu daha doğrusu esnetmenin zararlı olabileceği hakkında görüşler var.
    Bilmem hiç duyanınız oldu mu, birkaç üst seviye sporcuyla görüştüydüm (birisi de Bilal Akgül) bana esnemenin krampa sebeb olduğu söylemişlerdi, bir çok kramp giren sporcuya esnemeyi bıraktıktan sonra kramplarının geçtiğini görmüşler. Yine sayısız şampiyonlukları olan milli sporcu Ahmet Hidayet Akyürek de hiç esnetme yapmadığını gördüm ve esnetmeye karşı kendisi.
    Bu konuda ne dersiniz ?

Cem Unden bunu beğendi.
  10. Dizdar MERT

Dizdar MERT Forum Demirbaşı

Seviye:
    belki de esneme yapılıp yapılmaması gerektiği bünyeden bünyeye değişiyor olabilir?

11. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Kaynak:http://www.active.com/triathlon/Articles/Bike_like_Lance.htm

Armstrong'un Jeff Spencer'in hazırladığı program eşliğinde 2004 TdF'ye hazırlanırken günde 1 saat stretching yaptığı anlatılıyor. Krampın sebeplerini araştırmak lazım . Çok gerdirme yaparsanız kasılma olabilir.

Esnetmenin kas kuvveti ve anaerobik yeteneği azaltığına dair ifadelerde mevcut

http://triathlon.competitor.com/201...is-stretching-beneficial-to-triathletes_11112

Şaştım kaldım valla .

Burada fayda ve zararları var
    "Koçların atletlerine yarış öncesi esnetme yaptırmalarına rağmen , esnetme yapmayın çünkü kas kuvveti azalır ve daha hızlı koşmanızı sekteye uğratır"

ifadesi var . Anladığım kadarıyla anaerobik olarak zarar verici etkiye sahip ancak kaslardaki tendonları uzatıp bir ekleme daha uzun süre kuvvet uygulayabileceğinizi söylüyor.

http://drmirkin.blogspot.com/2008/10/stretching-pros-and-cons.html

En iyisi bir uzman bulmak . Stretching'e karşı olan yada taraftar olan oldukça fazla uzman bulacağımız kesin .

Hakan Yazman bunu beğendi.
  12. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    En iyisi esnetme ile ısınma arasındaki farkı irdelemek , bunun üzerine tartışıp hep beraber bir ortak yol bulmak :)

Ali AKTAŞ bunu beğendi.
  13. Newguinea

Newguinea Yeni Üye

Seviye:
    Ali Gelire çok teşekkür ederim. Açıklayıcı olmuş.
    Ama benim demek istediğim sürüşten hemen önceki ısınma esnemeleri değil. Vücudu açmak daha esnek olmasını sağlamak için haftanın belirli günlerinde yapılacak olan esnetme haraketleridir. Mesela Ashtanga Yoga. Bunun 10 dakikalık setleri de var 1.5 saatlik setleri de var. 30 dakikalık yeni başlayanlar için olan bir seti tamamladığınızda eğer zorlama yaptıysanız kaslarınızda çekme oluşabilir. Ama bu esnada kazandığınız aerobik kondisyon sürüş yaptığınızda size çok yardımcı olacaktır. İyi süren ama kütük gibi olan, eğildiğinde ellerinin ucu dizlerine ancak varan bir sporcu ileride iskeletine yüklenirken büyük sakatlıklara sebep olabilir.
    Bisiklette yüklenmek yerine esnetme haraketleri yaparak veya yoga diyelim yaparak kontrollü olarak iskeletine yüklenirse, sakatlık pek fazla olmaz. Bunu demek istemiştim. Selamlar.

sametyanardağ ve Cem Unden bunu beğendi.
  14. Hasip Çehre

Hasip Çehre Onursal Üye

Seviye:
    esnetmenin dozu üzerinde durulmalı bence , ayrıca uzun uzun esnetrme yapmak kastaki gücü ve motivasyonu bozabilir ama yataktan kalkar kalkmazda bisiklete binmek doğru değil birde baen uyurken bile esneme hareketleri yapabiliyoruz bence uyanmadan bir miktar önce gerilme iyi gelir..

Cem Unden bunu beğendi.
  15. Selim Esener

Selim Esener Forum Bağımlısı

Seviye:
    her bisiklet antrenmanından sonra vucut sogumadan strecing yapmak çok iyi gelir ben bunu sürekli yapıyorum..

16. Newguinea

Newguinea Yeni Üye

Seviye: