vo2max testi yapan sağlık kurumu önerisi?

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.943
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Arkadaşlar merhaba,

Aranızda Max VO2 testi yaptıranlar vardır. İstanbul'da bu testi yapan yerler var mı? Acıbadem Fulya Sporcu Sağlığı Merkezi'yle görüştüm. Bu testi ve başka sporcu testleri yapıyorlar. Fiyat ise sigorta indirimiyle 350 TL. İstanbul'da daha uygun fiyatlı yer var mı? Bir de dikkatimi çeken konu, bu testi koşu bandında yapıyorlar sanırım, koşuyla bisiklet arasındaki Max VO2 değerleri farklı mıdır?

Scudo

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Bahadır abi eğer Garmin'de kullanmak için arıyorsan bunu şöyle bir şey söyleyebilirim.

Garmin şu anda New Leaf denilen testi kullanıyor ürünlerinde. Bu testi de yapan bir tek, sanırım, MACfit var Türkiye'de.
Bir arkadaşım oraya gidiyordu, sordurmuştum, dışarıdan gelenlere de yapıyorlarmış ama fiyatı konusunda bir bilgi alamadım. Ayrıca çıktı olarak bana Garmin'e ekleyebileceğim XML dosyasını verip veremeyecekleri konusunda da bir bilgi alamadım.
Orayı arayıp bence bir sorabilirsin abi.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.201
Bisiklet
Specialized
Marmara Üniversitesi Hastanesi'nde yapıyorlar:
(link)

VO2 max değeri koşu ya da bisiklet için farklı değildir, ancak şöyle bir durum var; her aktivite ile VO2 max seviyesinde efor harcamanız mümkün olmayabilir. Düzenli spor yapan sağlıklı birisi için pek olası değil; ama sakatlığı olan ya da kondisyonu çok düşük olan birisi, VO2 max seviyesine ulaşamadan ağrı ya da kas yorgunluğu nedeniyle teste devam edemeyecek duruma gelebilir.

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.943
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Teşekkürler Edip, arayıp bilgi alacağım. Sonuçları yazarım. Bu arada, web sitelerinde yazmasa bile bazı hastanelere soruyorum.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
@Murat B.

Surekli kosan birine bisiklet ile veya surekli ceviren birine kosarak yapilan test de fark olmadigindan emin misiniz.bunu ciddi anlamda ogrenmek icin soruyorum benzer tartismayi bisikletci ve bu islere cok emek harcamis doktor bir abimizle konustuk bana degistigini soylemisti.yani o eforu hangi sporu yapiyorsan onunla test yapilmali dedi.

Bahadir abi sana da su bilgiyi vereyim testi senenin en zirve noktasindayken antremanli donemde ve en az iki uc gun dinlenik vaziyette yaptirmak gerekiyormus dogru sonuc icin bilgin olsun.

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
konuyu müsaade ederseniz biraz genişletebilir miyim?

bir sporcunun hem sağlığının hem de performans gelişiminin doğru çizgide olup olmadığının kontrolü için hangi testler ve kontroller, hangi aralıklarla yapılmalı. hastanelerin sporcu sağlığı merkezleri, bu kapsamda, bir sporu hobi niyetine ama ciddi şekilde yapanlara hizmet veriyor mu ve bu kontoller ve testler için yol gösteriyor mu?? -- Ankara'daki hastanelerin sporcu sağlığı merkezlerine ulaşmaya çalışıyorum. Medicana, Hacettepe ve Atatürk hastanesini denedim, ancak hiçbirine ulaşamıyorum, kimse telefonu açmıyor :) --

Ahmet Fidancı

Extrem Yol Grubu - Extrem Dağ Grubu - İZMİR
Tepki
870
İsim
Ahmet Fidancı
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Profesyonel anlamda spor kulüplerine hizmet veren bir çok sağlık kuruluşu mevcut. Ancak bu spor alanına göre değilde vücuda olan etkisine göre sınıflandırılıyor. Yani fiziki yeterlilik testi. Bir koşucu ile golf oyuncusunun testi aynı ama fiziki yeterlilik bu testin sonucunu etkiliyor. Sporda sarfedilen efora göre bu seviyeler belirleniyor. koşu, yüzme, bisiklet, futbol, dağ sporları en üst seviye efor istediğinden artık sayılı sağlık merkezleri bu testleri uyguluyor. Aldığınız sağlık raporunda spor dalınızın belirtilmiş olması gerekiyor. Eğer bu ibare yoksa iş raporundan bir farkı kalmıyor. Buda bazı kulüp yada federasyonların masasında dosyanızın elenmesi anlamına geliyor. Bu son bir kaç yıldır uygulanıyor.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.201
Bisiklet
Specialized
@Ferhat Köse

"Hekim arkadaşınız yanlış biliyor" diyecek kadar emin olmadığım için biraz literatürü taradım bu konuda, iki makale dikkatimi çekti:
(link)
(Amatör sporcuların VO2 max değerlerini hem ergometrede hem koşu bandında ölçmüşler, ayrıca başka yöntemlerle tahmin etmişler. Koşu bandı en yüksek değerleri vermiş)
(link)
(Bisikletçilerin VO2 max ölçümlerini velodromda, ergometrede ve koşu bandında ölçmüşler. Veledrom ve koşu bandı arasında kayda değer fark yok, ancak ergometrede yapılan ölçümlerde daha yüksek çıkmış)

Yani arkadaşınızın söylediği muhtemelen doğru.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.943
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@afidanci66

Amacım bir yere başvuru öncesi rapor almak değil. Murat Bilsel'in yazdığı gibi, sınırlarımı belirleyen şeyin ne olduğunu görmek (fizyolojik veya başka bir etken). Trajikomik olan, geçen yıl yol yarışlarına katılım için aldığım sağlık raporunu, herhangi bir yerden değil, bizzat kalp ameliyatı olduğum hastaneden istemiştim. Kontrolü yapan doktora da bir yıl önce ameliyat olduğumu söyledim (zaten kayıtlarında benim geçmişimi rahatlıkla görüyordu). Birkaç basit muayene ve akciğerlerimle ilgili sorularını yanıtlamam raporu almam için yeterli oldu! Yarışlardan sonra Acıbadem Sporcu Sağlığı Merkezi'ne gidip bir kardiyologla görüştüm. Hem benim Garmin'deki antrenman kayıtlarımı inceledi (nabız, hız, eğim vb) hem de kalple ilgili çeşitli ölçümler yaptı (EKG, ultrason vb.) ancak orada efor testi yaptırmadığıma pişman oldum. Sonuçta bana söylediği, rekabete dayalı etkinlikler dışında antrenmanlarımı sürdürebilirmişim. Doktorların farklı yorumları elimde bir veri olmadan beni tatmin etmeyecek gibi görünüyor.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
711
Bisiklet
Colnago
Vo2max değerini öğrensen dahi bu sana yeterli bilgi vermeyecek çünkü hala farklı doktorlar sana farklı önerilerde bulunacaklar. Aynı testleri gören iki doktor farklı şeyler önerebilir, bunlar senin kafanı karıştırmasın. Ama birçok doktor yinede rekabete dayalı etkinliğe katılmamanı söyleyecektir çünkü genel kabul bu yönde.

En önemlisi senin kendini nasıl hissettiğindir. Gereğinden fazla tetkiklerle hayatını meşgul etme derim.

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
VO2 testini bilmiyorum ama Laktik asit eşiğini öğrenmek için Conconi testi denen bir şey var. İşinize yararsa yapılışı kolay görünüyor. Bir trainer bir de nabız saati tamam.
(link)
(link)
Benim trainer aldığım kişi Antalya'ya geldiğinde getirecek(miş). :)Bu yüzden henüz yapamadım.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.943
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@MEHMETALİ

Bildiğim kadarıyla şöyle; conconi testi, laktik asit birikiminin başlangıcını belirlemede işe yarayabilir, yani anaerobik sınır testi de diyebiliriz. Bu test, tükendiğimiz noktadaki nabız değerlerimizi baz alarak nabız üst sınırını ve nabız aralığını bulmada işe yarıyor. Örneğin ben 200'e yakın strava kaydımı veloviewer'a aktarıp, nabız sınır değerimi doğruya yakın ölçekte bulabildim. Bu kayıtlardan hatalı üst değerleri eledim. Standart formüle göre benim üst sınır nabzım 174 görünürken verilerden elde ettiğim kadarıyla bu değer 184'e denk geliyor.

Onur K.

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Bahadır abi selam,
Çapa tıp fakültesinde Vo2 Max testi yapılıyormuş. Normalde koşu bandı ile yapılan testler önceden haber verilmesi durumunda bisiklet düzeneği kurularak ta yapılabiliyormuş. Kaynak sağlam merak etme. :)
Ben merak edip telefon numaralarını aradım ama açan olmadı. Belki de biraz geç kaldım, sen yarın sabahtan arayabilirsin.
İnternet adresi (link).
Solda, "hizmet" başlığını tıklayınca, şu şekilde bir bilgi çıkıyor "Egzersiz test lab.tetkikleri, kardiyopulmoner egzersiz testi (aerobik kapasite ölçümü), kombine ergospirometrik ve metabolik değerlendirme, treadmil(veya egzersiz bisikleti) testleri, anaerobik kapasite ölçüm testi (wingate), statik ve dinamik solunum fonksiyon testleri, kardiyovasküler stres testidinlenme ve dinamik EKG ölçümleri v.b."

Umarım faydalı olur, görüşmek üzere.. :in:

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.943
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@Onur Kuzik

Yarın arayacağım, sağol. Dün Marmara Üniversitesi Pendik Tıp Fakültesi'ne mesaj atmıştım yanıt gelmeyince bugün gün içinde birkaç kez aradım ama yanıt alamadım. Çalıştığım grubun hastanesi olan ASM'de fiyat daha da astronomik çıktı: Sigorta indirimiyle 600 TL civarı. Bu fiyatları anlamakta zorlanıyorum; bu testin bildiğimiz efor testinden tek farkı, elektrotlar takıp kalbinizi ölçmek yerine oksijen maskesi takıp tükettiğiniz oksijeni ölçüyorlar.

Ahmet Fidancı

Extrem Yol Grubu - Extrem Dağ Grubu - İZMİR
Tepki
870
İsim
Ahmet Fidancı
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Bahadır Gürel
İnsanin rakibi bir nevi kendisidir. Kendinizi yanınızda geçmek istediğiniz birisi olmadan da yora bilirsiniz. Yani sınırlarınızı bilmeniz ve ona göre cihazlar kullanarak yol almanız en mantıklı olanı. Maden önemli bir ameliyat geçirdiniz bu rahatsızlığınızın devam ettiği yada tamamen kurtulduğunuz kanısını oluşturmasın sizde. her insanın belli rahatsızlıkları vardır. Amaç o rahatsızlıkları tetikleyecek sınırlara uzak durmak. Testlerin bir amacı bu. Efor testi vücudu yorarak sınırlarının belirlenmesini sağlayan bir ölçüt gibi düşünürsek ve bu sınıra göre hareket edersek kendimize o sınırı rakip seçmiş oluruz. Yani rekabetten uzak durmak; İnsan doğasına aykırı.

Emin Töre

Üye
Tepki
15
Bisiklet
Scott
Sayın CandanC, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Kampüsünde Spor Hekimliği Anabilim Dalı mevcut. İnternette, telefonla randevu alınabiliyor diye gördüm ama ben randevu almadan (kendim de doktor ve Ankara Tıp mezunu olduğum için randevu almadan direk gittim ) dizimdeki kronik problemlerden dolayı ortopedi, fizik tedavi ve en son da spor hekimliği bölümleri ile durumumu konsülte ettim. Spor Hekimliği bölümünden Prof. Dr. Ali Murat ZERGEROĞLU ile görüşmem gerçekten çok memnun ediciydi. Tabi diğer dal uzmanı olan arkadaşlarım da durumu çok iyi değerlendiseler ve konularında sayılı uzman olsalar da spor hekimliği işiyle uğraşan insan sanki beni daha iyi anlıyor(hastalığımı daha iyi anlıyor demedim dikkat ederseniz) ve bu hastalıkla beraber nasıl bisiklete binebileceğim konusunda beni daha iyi yönlendiriyor gibi geldi. Beni anlıyor olsa da dizimdeki problemle dağbayır amatör de olsa bisiklete binme olayına hiç biri sıcak bakmıyor ama ben de bisiklete binme dışında bir eğlenme yöntemi bilmiyorum. Ayrıca, konu başlığı olan VO2 max testi yapılıp yapılmadığı konusunda bir bilgim yok. Ancak Ankara tıp bir Üniversite hastanesi olduğu için teorik olarak yapılması mümkündür diye düşünüyorum. Saygılarımla.@CandanC

Gokhaniss

Üye
Tepki
76
İsim
Gokhan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bursa'da nerede yapıldığı hakkında bilgisi olan var mı?

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.566
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Gokhaniss

Üye
Tepki
76
İsim
Gokhan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu sene yol bisikleti ile kaç kilometre yol yaptım ve hangi antrenman programını uyguladın?
Bir program uygulamadım yol bisikletine yeni başladım, öte yandan koşuya da başladım. Bugün 15k eker koşusunu 1 saat 40 dk ile başarıyla tamamladım( ilk koşu tecrübemdi). İleride nasıl bir gelişme yaptığımı görmek ve kendime ilham olsun diye baştan ölçtürmek istedim.

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.566
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Gerek yok. Emeklemeden koşmaya başlamak senin dediğin. Bence sen bunlardan önce. Maksimum nabız. dinlenik nabız verileri ve bunlar doğrultusunda nabız aralıklarını belirle. Daha sonrasında FTP değerini belirleyerek devam edebilirsin. Hatta FTP bile senin için çoook erken şu an.