Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

VITUS Bisikletler 2011'den beri CRC'de

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Alpaslan.Savacı tarafından paylaşıldı.

1. Alpaslan.Savacı

Alpaslan.Savacı Aktif Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    VITUS aslında eski bir marka, kökleri Fransa'da. 2011 yılında Chain Reaction Cycles tarafından satın alındıktan sonra 2013 yılında başarılı bir seri haline gelmiş gibi görünüyor. 80'lerin iyi yarışçısı Sean Kelly CRC'de markanın "elçiliğini" üstlenmiş.
    .
    Yol bisikleti çılgınlığında benim için önemli bir alternatif haline geldiği için sizlerle de paylaşmak istedim.
    .
    Forumda VITUS diye aratınca markanın eski halleriyle ilgili bir kaç post çıkıyor ancak CRC ile başlayan yeni durumun yaygın olarak bilinmediği aşiklar.
    .
    İş bisiklet satın almaya geldiğinde fiyat/kalite anlamında guruplaşmalar yaşıyoruz. Sayı artabilir ama genel anlamda şöyle guruplaşıyoruz;
    .
    1. Pahalı/bildik/marka/kadro + az/düşük/paranın yettiği kadar donanım
    2. Ucuz/yerli/marka/kadro + çok/yüksek/pahalı donanım
    .
    Ben şahsen "replika" "çakma" kadro + yüksek donanım gurubu yerine yukarıdaki ikinci gurubu tercih edenlerdenim.
    .
    Vitus bu guruplardan ikisine de girebilecek bir bisiklet gibi göründü gözüme. Bildik marka, büyük bir perakendecinin desteğiyle, muhtemelen ölçek ekonomisinin de devreye sokulmasıyla "iyi marka + iyi kadro + iyi donanım"ı görece makul fiyata sunuyor.
    .
    Örneğin gözüme gestirdiğim "Vitus Bikes Vitesse VRi - Ultegra Di2 Road Bike 2013" modeli 2124 EURO
    UCI onaylı kadrosu tam 950gr.
    .
    ...
    ... ve üzerinde ULTEGRA Di2 tam set var
    ...
    ....
    ayrıca;
    ...
    ...
    Ayrıca, Mavic Ksyrium Elite jant set üzerinde Schwalbe Ultremo ZX, 700x23c lastikler var
    ...
    öte yandan aynı kadroya sahip "elektrikli olmayan ULTEGRA setli" versiyonu 1375 EURO, "Shimano 105" donanımlı versiyonu ise 760 EURO.
    .
    CRC'deki hesabımda bunu "sepetime ekledim", gönderi masrafı 119 EURO görünüyor. Üzerine gümrükte eklenecek vergiye rağmen fiyatlar yerli markaların bile altında... Örneğin DuraAce'li SEDONA 3621 EURO iken VITUS 2572 EURO . %18 vergi ve nakliye ücretiyle bile 500EURO'dan fazla fark var, VITUS daha ucuz.
    ...
    Internette bulabildiğim kadar "review"/inceleme okumaya çalıştım. Genelde herkes Sean Kelly'ye saygıyla başlıyor incelemeye :). Ve sonuçlar olumlu hem uzun mesafelerde rahat hem de hızlı olduğunu yazıyorlar. Kadroyu iyi bulmuşlar, standart bir geometri ve sağlam diyorlar.
    ...
    Ne dersiniz???

Saim Deveci bunu beğendi.
  2. Alpaslan.Savacı

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Daha önemlisi, 60cm. Kadro bulabilecegim yegane bir-iki markadan biri. Türkiye'yi gectim, zaten boyuma uygun bisiklet bulmak imkansiz, ancak sans eseri bulduguna artik uç aşağı beş yukarı!!!! razı olacaksın :) . Yurtdışı satış sitelerinden bile istediğin bisikletin istediğin ölçüsünü bulmak zor. Bu bakimdan da VITUS' ta her modelin en en küçükten en büyüğe bütün ölçüleri var. Belki Türkiye'deki firmalarımizin dikkatini çeker de mağazalarda VITUS görmeye başlarız.

3. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    "bikeradar" pek çok modelini incelemeye değer bulduğuna göre belli bir kalitenin üstünde olması beklenir. İncemede iyi puan almış ve tatminkar bulunmuş. Geometrisi konforlu sürüşe imkan verecek şekilde rahat görünüyor. Fiyat karşılaştırması için benzer donanımlı rakipleri ile yan yana koyup bakmak lazım ki siz bunu yapmışsınızdır zaten.
    İki konu var . Gümrükten dediğiniz rakamlarla çıkartabilecekmisiniz. kargo şirketleri özellikle DHL şansını sonuna kadar dener. bir sürü telefon konuşması yapmanız gerekebilir. ikinci konu her hangi bir parça bozulduğunda Türkiyedeki italatçılar Yurtdışından talimat gelmedikçe parça tamiri ya da değişimi yapmazlar pek gönüllülük beklemeyin. Bir vites-fren kolu 350 -400 tl seviyesinde ve değişim sağlamanız aylarca sürecektir. Her şeye rağmen alınabilir tabi ki parça arızaları çok sık görülmüyor sonuçta.

4. Alpaslan.Savacı

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Gümrük konusu herhalde 1500 EURO seviyelerine kadar dediğim gibi işler, (sorun çıkma riski her daim mevcut haklısınız :) )

Türkiye'deki ithalatçı firmalardan beklentim (diğer markaları yaptıkları gibi) VITUS bisikletleri de ithal edip satmaya başlamaları :) :).

Gene 60cm. ölçüsünde bisiklet getirmeyecekleri kesin, o da siparişle olur artık...