Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Vitesteki boşalma

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında kafalak tarafından paylaşıldı.

1. kafalak

kafalak Yeni Üye

Merhabalar;
    2 hafta önce bir Sedona 711 alarak aranıza katıldım. Çok fazla zaman olmadığından 60-70 km anca binebildim bu süre zarfında.
    Son 15-20 km'lik binişimde farkettim ki, ön dişli 2, arka dişli 3-4 deyken pedala bastıgımda ''çıkırt'' diye bir sesle beraber pedal boşalıyor. Özellikle kalkışlarda pedala uygulanan güç hafif artınca daha belirgin oluyor. Pedala bastıgımda pedalla beraber ayak da kuvvetli biçimde boşa sallanmış oluyor ki, bu sakatlanmaya bile yok açabilir özellikle kalkışlardaki boşalmalarda. Tabi bu durum rampalardaki performansı da azaltıyor, ya daha düşük ya da daha yüksek viteste kullanmak zorunda kalıyorum.
    Bisikletçiye götürdüğümde vites geçişlerini kontrol etti, dişlilere şöyle bir baktı ve bir sorun yok dedi. Anladığım kadarıyla en azından görünürde bir sorun yok ama ben yine de buraya danışmak istedim.
    Bunun sebebinin ne olabileceği ve nasıl düzeltilebileceği ile ilgili, varsa fikirlerinizi almak isterim. Şimdiden teşekkürler.

2. İsa Öcel

İsa Öcel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    ya vites ayarların düzgün değil, yada zincirinin bir bölümünde şıkışma var. benim tahminlerim bunlar.

3. gok

gok Forum Bağımlısı

Seviye:
    vites boşalması tel gergisinin ayarsız olmasından da kaynaklanır.ayar cekmek lazım.ince ayar ve tel gerginligi yapılması lazim.tabiki bu arada zincirin gerginligini kontrol ettir.vites kolu arka vites aktarıcı-rubleyi kontrol ettir.arka vites aktarıcı bazen yanlis kullanimdan mesela yokuslarda birden vites degiştirerek pedala sert bicimde asılmak arka vites aktarıcıyı ve zinciri deforme edebilir buna dikkat etmek laizm.arka vites aktarıcıyı degistirebilirsin sayet sorun varsa.cunku fazla abanmadan bozulabiliyor.birde orta gobek aynakol vidaları gevsemismi vidaları sıklaktır ya da aletin varsa kendin yapabilirsin.

bayramtok bunu beğendi.
  4. kafalak

kafalak Yeni Üye

Bir kez daha denicem, eğer sorun devam ediyorsa bisikletçiye iyice anlatmam lazım. Geçen sefer herhangi bir yerde sıkıntı yok demişti. Aktarıcılarda bir sorun olacagını sanmıyorum bisiklet henüz yeni ve çok kullanılmadı. Vidalar konusunu da söyleyeceğim bisikletçiye.

5. Hakkı Satıoğlu

Hakkı Satıoğlu Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba
    Bende sedona 711 sahibiyim bir aydan fazla oldu, ilk başlarda bende vites problemi yaşadım yeni bisikletlerde oluyo heralde böyle sorunlar ayarlar tam oturana kadar. Benimde gerek taşıma gerek yer sorunu nedeni ile tekerleklerin ikisinide çıkarıp takmam gerekiyodu ve her defasında vites problemi yaşıyodum bir defa (yine tekerleri sökerek ) bisikletçiye götürdüm teker tam takılmamıştır dedi baktı bi tamamdedi denedim turladım bi sorun yoktu ikinci defa tekeri sökünce yine aynışey oldu bende ayar ları yeniden kendim yaptım, tel gerginliğini arttırıcının üzerindeki ayar yerinden biraz deneme yanılma yoluyla ayarladım şuan tekeri takıp söksemde bi sorun yaratmıyo.
    Belki seninde öyle bir sorunun olabilir.
    Bugün karşılaştığım sorun ise pedalı geri doğru çevirince rublede zincir bulunduğu dişliden bir alt dişliye düşüyo, tekrar düz çevirince eski konumuna geliyo bu nasıl bişidir nasıl düzeltilir,bilmiyorum.