vitesler zamanla mı alışır?: vites ayarı tutmuyor

Tepki
69
Arkadaşlar merhaba,
Scott Sportster 30 bisikletim var. Ama ancak 3 gün binebildim henüz. Daha önce giant marka bir bisikletim vardı ve aylarca hiç sorunsuz vites geçişleri yaptım (ki vites takımı bunun yanında oyuncaktı). Bu bisikletin vites takımı daha güzel ve 27 vites olmasına rağmen pürüzsüz bir vites geçişi alamadım henüz. İşini bilen diye gittiğim iki bisikletçi de viteste sorun olmadığını söylediler ve zamanla dişliler birazcık alışınca viteslerin daha rahat geçeceğini söylediler. Sizler ne dersiniz? Bu bisikletten pürüzsüz bir vites geçişi beklemem biraz fazla bir beklenti mi? Ne yapmalıyım.
Teşekkür ederim

Scudo

Alkan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
461
Bisiklet
Trek
eğerki yokuş yukarı cok düşük kadansda vites değiştirrirseniz normal biraz ses yapması ama daha yeni diyosunuz dişlilerin alışmasından cok yeni vites sistemi başta tellerin esnemesinden dolayı sık sık vites ayarı bozması normaldir

Kimseyi İlgilendirmez

Forum Demirbaşı
Tepki
316
İsim
Murat Ç.
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bisikletin markasından ziyade arka vites dişli grubunun, vites değiştiricinin ve zincirin markaları ve bu ekipmanın modellerinin birbiriyle uymluluğu önemli. Bence bunları belirtirseniz teknik anlamda iyi bilgili birileri daha fazla yardımcı olabilirler. Alışma ile ilgili söylenenlere de katılıyorum. Ama alışma sürecinden sonra da çok abartılı bir fark beklemeyin. Geçiş hissinde, şu anki duruma kıyasla en fazla %20 kadar bir farklılık olacaktır.